You are on page 1of 2

DATUM:

RAZRED:
NASTAVNIK:
USTANOVA:
PRIPRAVA IZ HRVATSKOG JEZIKA (TEME IZ GRAANSKOGA ODGOJA I
OBRAZOVANJA)
NASTAVNA CJELINA: Svjetska knjievnost 20. stoljea
NASTAVNA JEDINICA: Franz Kafka, Preobrazba
DIMENZIJA GRAANSKOG ODGOJA I
ISHODI GRAANSKOG ODGOJA I
OBRAZOVANJA
OBRAZOVANJA
Drutvena dimenzija
Uenik e moi promisliti o poloaju pojedinca u
drutvu, objasniti zato je ovjek drutveno bie,
objasniti funkcioniranje ovjeka u drutvu (obitelj,
posao, prijatelji, drava, Europa, svijet)
ISHODI:
Uenik e moi ralaniti odnose u obitelji u pripovijetci, analizirati simboliko znaenje pripovijetke,
obraniti vlastite stavove, izraditi sociogram
NASTAVNE METODE I POSTUPCI: OBLICI RADA: elni NASTAVNA SREDSTVA I
heuristiki razgovor, metoda govorenja, rad, individualni rad, POMAGALA: Kreda, ploa,
sluanja, pisanja, itanja, zakljuivanja, skupinski rad
iva rije, knjiga, itanka,
odgovaranja na pitanja, rad na tekstu,
slikokaz, raunalo, projektor,
razgovor o knjizi, vrui stolac, sociogram
nastavni
listii,
plakati,
flomasteri, papirii za podjelu
u skupine
TIJEK SATA (KRATKI OPIS AKTIVNOSTI)
Komentiranje Kafkina citata: Smatram da bi uope trebalo itati samo takve knjige koje nas ujedno i
bodu. Ako nas knjiga koju itamo ne probudi udarcem u glavu, zato je onda itamo? Da nas usrei?
Zaboga, bili bismo sretni i da nema knjiga, a knjige koje nas usreuju mogli bismo za nudu pisati i
sami. Trebamo knjige koje nas pogaaju poput katastrofe, koje nas duboko rastuuju, poput smrti
nekoga koga smo voljeli vie od samih sebe, poput izgona u umu daleko od svih, poput samoubojstva.
Knjiga mora biti sjekira za zaleeno more u nama. Povezivanje tog citata s proitanom lektirom.
Najava teme i kontekstualizacija: Preobrazba, Franz Kafka pitanje imena (preobrazba ili preobraaj) i
povezivanje s nastavom leksikologije, koji naziv bolje odgovara pripovijetci. Upoznavanje s Kafkinom
stvaralakom biografijom i zanimljivostima (napose njegova smrt i posljednja elja, Max Brod).
Heuristiki razgovor o knjizi i interpretacija: kako im se svidjela lektira? Jesu li uspjeli razumjeti djelo?
Je li im bilo teko itati ga? Zatim zamolim uenike da prepriaju pripovijetku. Upitam ih kako poinje
i zato poinje ba in medias res. Na koliko je dijelova podijeljena pripovijetka te kako zavrava svaki
dio? Zato zavrava ba Gregorovim ranjavanjem odnosno smru? Zato se Gregor pretvorio ba u
kukca? Kakvim je ivotom ivio prije preobrazbe? Kako tee njegova preobrazba? to gubi gubitkom
govora? U kojem se trenutku njegova svijest mijenja te se poinje buniti (uzimanje namjetaja, obrana
slike)? Moemo li odrediti vrijeme radnje? to je s prostorom? Gdje Gregor boravi veinu vremena?
Kakva je njegova komunikacija s ukuanima? Kako njegova okolina prihvaa njegovu promjenu?
Opiite epizodu s prokuristom? Kako se on ponaao i to saznajemo iz te epizode? Kako Gregor
zavrava na kraju? Zato? Ponaamo li se mi ponekad kao obitelj? Za zakljuak razgovora gledamo
najavu za film Metamorphosis Chrisa Swantona iz 2012. godine.
Rasprava o poloaju Gregora u obitelji te ponaanju ostalih lanova stvaranje problemske situacije.
Podjela zadataka podjela u skupine i priprema za metodu vrueg stolca, udubljivanje u odreene
likove te zauzimanje stava.
Analiza likova metodom vrueg stolca etiri lika otac, majka, sestra i Gregor te njihovi poloaji i

meusobni odnosi. Postoji li pozitivan lik u pripovijetci?


Sinteza izrada sociograma.

You might also like