You are on page 1of 15

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Arianne Reichgelt Mentor M.v.


Klas PEH16VD Datum 14 maart 2017
Stageschool Saltoschool Casusschool Groep 8A
Plaats Eindhoven Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: Rekenen/wiskunde
Speelwerkthema / onderwerp: Mix en Koppel met procenten en breuken.

Persoonlijk leerdoel:
-Tijdens deze les wil ik werken aan mijn leerdoel consequent zijn, omdat ik er tijdens de les van beeldende vorming er achter ben gekomen dat ik consequent zijn nog
niet onder de knie heb (dat ik nog niet consequent genoeg ben.) Ik wil dit gaan oefenen door middel van een spelactiviteit te doen met de groep,(.) Hierdoor (in)zijn de
kinderen vrijer en (,) dus moet ik extra opletten en consequent zijn zodat de les soepel en met een fijne sfeer uitgevoerd kan worden. Dit ga ik oefenen door middel van
regels op te stellen met betrekking tot het spel en deze regels als houvast te hebben. Wat doe je op het moment dat een kind zich niet aan de regels houdt?
-Ik wil er graag achter komen waarom A zo vaak negatief wordt gekozen in het sociogram, dit wil ik gedurende mijn lessen observeren en vervolgens wil ik hier mijn
volgende lessen op aanpassen. Ik wil hiermee bereiken dat zij beter in de groep ligt.
-Ik wil er achter komen wie er in de klas gepest worden en wie de Pesters zijn. Dit blijkt uit het klimaatschema. Dit wil ik onderzoeken door middel van stille observaties
tijdens uitleg en mijn les.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Aan het einde van de deze les/activiteit: -Aan het einde van de les vraag ik aan de leerlingen wat zij van deze manier van rekenen
vonden, kunnen zij dat ook benoemen?
-Het doel van deze les is dat kinderen van elkaar leren door middel van een -Vraag ik aan mijn stage begeleider feedback over het toepassen van mijn leerdoelen.
spelactiviteit (waarbij ze moeten samenwerken?) Hierbij maak ik gebruik -Vraag ik aan de leerlingen of zij weten hoe ze breuken kunnen koppelen aan procenten.
van coperatieve werkvormen. -Vraag ik aan de leerlingen of ze nog moeilijke dingen tegenkwamen en of ze deze nog
-De leerlingen oefenen breuken te koppelen aan procenten, ze oefenen hebben onthouden, zo ja kunnen ze deze ook benoemen?
hierbij ook samenwerken in een spelvorm. -Ik vraag aan de leerlingen of ze op een fijne manier hebben samengewerkt en of ze van
-De leerlingen oefenen met het uitleggen en helpen van de antwoorden aan elkaar hebben geleerd. Ik vraag ook wat ze dan hebben geleerd en wat ze er fijn aan
elkaar (het uitleggen aan elkaar), zo stimuleer ik tegelijkertijd het vonden. Zo heb ik een duidelijk beeld of mijn manier van het toepassen van de
samenwerkend leren. Oftewel een coperatieve werkvorm. coperatieve werkvorm behaald is.
-Door een coperatieve werkvorm te gebruiken kan ik in deze les zien hoe
leerlingen met A omgaan en hierop inspelen. Vervolgens kan ik mijn
volgende les hierop aanpassen.

-Doel van Tule


Kerndoel 26
De leerlingen leren structuur en samenhang van aantallen, gehele getallen,
kommagetallen, breuken, procenten en verhoudingen op hoofdlijnen te
doorzien en er in praktische situaties mee te rekenen.
-omzetten van verhoudingen in breuken en percentages en andersom.
-rekenen met percentages als breuk en als kommagetal, eventueel met
gebruik van o.a. verhoudingstabellen en de 1% regel.
-Leren van de verschillende beschrijvingswijzen met een percentage:
*percentage als bijzondere breuk: 50% is de helft

*percentage als breuk met noemer 100: 1% =


*percentage als operator (35% van een aantal nemen)
*percentage als kommagetal: 75% = 0,75
Beginsituatie:
De leerlingen zijn bekend met breuken en procenten. Ze zijn nu bezig met de methode lessen van rekenen. Ze zijn hierbij bezig met breuken omzetten naar
procenten. Tijdens deze methode les van rekenen heb ik gezien dat de leerlingen hier nog moeite mee hebben.
De leerlingen zijn bekend met het spelvorm Mix en Koppel. De leerlingen zijn ook bekend met samenwerken dit hebben ze al vaker gedaan.
Het sociogram geeft een prettige groepssfeer aan. De leerlingen zijn open tegen elkaar en durven hun mening te geven.

Wie is A? Als de groepssfeer goed is, waarom wil je dan A observeren?


Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding De leerlingen - Ik maak afspraken met de leerlingen. - De leerlingen houden zich aan de gemaakte
+/- 5 vertellen wat -Vinger opsteken als je iets wil afspraken die we hebben gemaakt.
minuten we gaan vragen.
doen. -Elkaar laten uitpraten. - De leerlingen doen actief mee met de introductie.
Wat is de consequentie wanneer de leerlingen
zich hier niet aan houden? leerdoel - De leerlingen stellen vragen.
consequent zijn.
- Ik benoem de doelen van de les.
- Ik beantwoord de vragen, mochten - De leerlingen laten elkaar uitpraten.
deze gesteld worden.
- De leerlingen halen hun voorkennis op en krijgen
een idee van de les.
Kern Uitleg wat we - Ik leg uit dat we gaan rekenen door middel - De leerlingen luisteren naar de uitleg Digitaal bord, A4tjes,
+/- 40 gaan doen. van een spelvorm. Ik vertel meteen erbij kleurpotloden, potloden,
minuten dat Mix en Koppel het (de) spelvorm is. gummen en zwarte stiften.
- De leerlingen krijgen tussendoor de gelegenheid om
- Ik leg uit dat we breuken gaan koppelen vragen te stellen.
aan procenten.
- Ik leg uit dat iedereen een kaartje krijgt
met daarop een breuk OF een - De leerlingen halen hun voorkennis op.
percentage. Ik vertel hierbij dat ik de
kaartjes graag terug wil hebben, dus vraag
ik of de leerlingen rustig willen doen met
de kaartjes.
- Ik leg uit dat we de tafels en stoelen
verschuiven naar de zijkant van lokaal,
zodat we een grote ruimte creren in het
midden van het lokaal. Ik benoem hierbij
dat elke leerling zijn eigen groepje helpt
om de tafels te verschuiven. Dit gebeurt
op een normale manier, zodat er geen
ongelukken gebeuren.
- Ik leg uit dat de kinderen rond gaan lopen
wanneer ik mix roep, ze ruilen dan de
kaartjes met elkaar. Ze ruilen met
iedereen die ze tegenkomen. Zo voorkom
ik dat er kinderen buitengesloten worden
of dat er vriendjespolitiek ontstaat. Tijdens - De leerlingen verschuiven de tafels in groepjes naar de
het ruilen zijn de kinderen stil. zijkant van het lokaal. Elke leerling verschuift zijn eigen
- Ik leg uit dat wanneer ik Koppel roep de groepje. (samenwerkend).
leerlingen elkaar op gaan zoeken op een - De leerlingen gaan in de ruimte in het midden van het
koppeltje te vormen. Dus bij elke koppeltje lokaal staan en wachten tot ze een kaartje krijgen.
zie ik 1 breuk en 1 percentage. De
leerlingen mogen elkaar helpen als ze er
niet uitkomen. Ik vertel erbij dat dit (met) - De leerlingen voeren de les uit. (zoeken het juiste
Uitvoering het (een) fluisterstem moet. percentage bij de juiste breuk)
van de les - Ik deel de kaartjes uit.
- Ik houd orde tijdens het spel en ik probeer - De leerlingen helpen elkaar en werken samen om tot het
consequent te blijven. Hoe ga je dit doen? juiste koppeltje te komen. (coperatieve werkvorm)
- Ik loop ondertussen rond, om betrokken bij
de les te blijven en overzicht te houden.
- De leerlingen leren van elkaar, doordat ze elkaar dingen
Zo heb ik de groep goed in beeld en kan ik
uitleggen oefenen ze met de stof concreet te maken voor
inspelen op onverwachte en stille
zichzelf en leert de ander van de persoon die aan het
situaties.
uitleggen is.
Slot - Ik roep de klas centraal en vraag de - De leerlingen doen actief mee met opruimen. -Schrift waar ik mijn
+/- 5 min leerlingen om te stoppen met lopen en - De leerlingen hebben de lesdoelen behaald en feedback opschrijf.
stil te blijven staan waar ze nu staan kunnen mijn vragen beantwoorden. (Hoe vonden ze
- Ik vertel dat we gaan stoppen. de les? Kunnen ze dit benoemen?)
- Ik haal de kaartjes op. - De leerlingen hebben een leerzame les ervaren. (Dit
- Ik vertel dat de leerlingen hun eigen controleer ik door te vragen wat ze geleerd hebben,
groepje weer terugzetten op de juiste m.b.t. het koppelen van breuken aan procenten.
plek. - De leerlingen hebben geoefend met breuken en
- Ik vertel dat ze hier 1 minuut de tijd procenten en kunnen nu makkelijker breuken en
voor hebben. procenten koppelen. Dit controleer ik door ?
- Ik vertel dat de leerlingen gaan zitten - De leerlingen geven feedback. Gebeurt dit niet op
aan hun tafel en wachten op de rest. de juiste manier dan zeg ik hier iets van.
- Ik vraag om stilte en aandacht.

- Ik bespreek samen met de leerlingen


of de doelen van de les behaald zijn.
- Ik vraag aan de leerlingen wat ze van
de les vonden. Ik vraag door, omdat ik
graag wil weten waarom ze iets
vinden.
- Ik vraag feedback aan de leerlingen
over de les en mijn manier van
lesgeven. Deze feedback schrijf ik op
in een schriftje.
- Ik vraag aan de leerlingen of ze het
samenwerken een prettige manier van
leren vonden. Ik vraag hierbij ook om
uitleg van de leerling
Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Mix en Koppel kaartjes voor breuken en procenten. Zie hieronder


1
1% 100

1
2% 50
25% 5
20

1
50% 2
3
75% 4

3
37,5% 8
1
33,3% 3
3
15% 20

1
12,5% 8
5
62,5% 8
13
65% 20

1
4% 25
3
30% 10
2
40% 5

2
66,7% 3

You might also like