You are on page 1of 17

Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Τίτλος μ-σεναρίου: Η ζωή μου μια θάλασσα…

Δημιουργός: Κυριακή Τσιτσιπά

Κωδικός / Τύπος Προγράμματος: 1694-4 / IIa-Μεικτό Μοντέλο

Επιμορφώτρια: Ελένη Παπαντωνίου

Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Λογοτεχνία

Ποιήματα για τη θάλασσα (Ν. Καββαδίας, Κ. Καρυωτάκης, Γ. Σεφέρης)

Τάξη: Β΄ Λυκείου

Διάρκεια: 3 ώρες

Γνώσεις και πρότερες ιδέες των μαθητών

Οι μαθητές, ήδη από το Γυμνάσιο, έχουν έρθει σε επαφή με πεζά και ποιητικά κείμενα που

αποτυπώνουν τη σχέση του ανθρώπου με τη θάλασσα, αιώνιο σύμβολο του ταξιδιού, της

περιπέτειας, της φυγής. Συνειρμικά, ο όρος «θάλασσα» τους φέρνει στον νου τις

περιπέτειες του Οδυσσέα, τη διαπάλη του με το υγρό στοιχείο, τον αγώνα του για

επιβίωση. Η θάλασσα νοείται ως στοιχείο ζωής (πηγή πλούτου) και θανάτου (ναυάγια,

νεκροί). Επίσης, οι μαθητές είναι, ως έναν βαθμό, εξοικειωμένοι με τις συμβάσεις της

ποιητικής τέχνης και τα λογοτεχνικά ρεύματα (π.χ. συμβολισμός).

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 1


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Σκοπός και στόχοι

Με το παρόν μ-σενάριο επιδιώκεται οι μαθητές:

 Να απολαύσουν τα ποιήματα μέσα από την ανάγνωση

 Να συνειδητοποιήσουν τη σχέση της ποίησης με τη μουσική (μελοποιημένη

ποίηση)

 Να οικειωθούν τα ποιήματα, δηλαδή να είναι σε θέση να εντοπίσουν τα στοιχεία

της ποιητικής των Καρυωτάκη, Καββαδία, Σεφέρη (εικόνες, εκφραστικά μέσα,

μοτίβα, θεματική, τεχνοτροπία) και να προβούν σε συσχετισμούς και συγκρίσεις

 Να αντιληφθούν την άρρηκτη σχέση της ποίησης με το ιστορικό-κοινωνικό

γίγνεσθαι, αλλά και τον έντονα βιωματικό της χαρακτήρα (συσχέτιση με

βιογραφικά στοιχεία των ποιητών)

 Να συνειδητοποιήσουν ότι τα ποιήματα και οι ποιητές, ακόμη και αν ανήκουν σε

διαφορετική γενιά ή έχουν διαφορετική αφετηρία, μπορούν να συνομιλούν μεταξύ

τους (π.χ. εκκινούν από τον ίδιο προβληματισμό, θίγουν το ίδιο θέμα)

 Να προσεγγίσουν τη θάλασσα ως διαχρονικό σύμβολο

 Να κατανοήσουν ότι η πρόσληψη της ποίησης είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση,

εναπόκειται δηλαδή στην προσωπική οπτική του κάθε αναγνώστη

 Να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή των ΤΠΕ κατά τη διαδικασία οικείωσης της

ποίησης

 Να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες των ΤΠΕ για την παραγωγή ψηφιακού υλικού

 Να επιδείξουν συνεργατικότητα και αλληλεγγύη κατά την εργασία τους σε ομάδες

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 2


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Κατηγορία λογισμικού – Ψηφιακές Εφαρμογές

- Διαδραστικά σχολικά βιβλία

- Διαδραστικός Πίνακας

- Εφαρμογές Διαδικτύου (επιλεγμένες ιστοσελίδες)

- Ιστολόγιο (συνεργατικό εργαλείο που επιτρέπει τη διαμόρφωση αυθεντικών

περιστάσεων επικοινωνίας)

- Λογισμικά γενικής χρήσης της Google (κειμενογράφος, λογισμικό παρουσίασης,

λογισμικό δημιουργίας ψηφιακής αφίσας)

- Λογισμικό bubbl.us (δωρεάν on-line εφαρμογή για ιδεοθύελλα και εννοιολογική

χαρτογράφηση)

- Λογισμικό Photo Story για τη δημιουργία πολυμεσικής ψηφιακής παρουσίασης

(φωτογραφίες, εντυπωσιακά εφέ, μουσική επένδυση, αφήγηση)

- Picasa (πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών της Google)

- Πολυμέσα (βίντεο ΥouΤube)

- Φωτόδεντρο-Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου

- Ψηφίδες για την Ελληνική Γλώσσα: Ανεμόσκαλα (ειδική ψηφιακή εφαρμογή με

συμφραστικούς πίνακες λέξεων σημαντικών ποιητών)

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 3


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Διάρκεια

Το παρόν μ-σενάριο διαρκεί τρεις (3) διδακτικές ώρες. Κάθε

διδακτική ώρα αντιστοιχεί σε διαφορετική φάση υλοποίησης του σεναρίου και

περιλαμβάνει συγκεκριμένη μ-δραστηριότητα, η οποία αξιοποιεί τις δυνατότητες των ΤΠΕ.

Οργάνωση της τάξης και απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για την υλοποίηση του παρόντος μ-σεναρίου απαιτούνται:

-διαδραστικός πίνακας (για παρουσίαση του νέου υλικού στην ολομέλεια της τάξης)

-σύνδεση στο διαδίκτυο (για μελέτη υλικού, συλλογή πληροφοριών και εκπόνηση

εργασιών, αξιοποιώντας τις δυνατότητες του υπολογιστικού νέφους, όπως επίσης για

ανάρτηση των εργασιών στο ιστολόγιο)

-τέσσερις (4) υπολογιστές, ένας για κάθε ομάδα μαθητών

Περιγραφή και αιτιολόγηση του μ-σεναρίου

Στο παρόν μ-σενάριο αξιοποιούνται ποικίλες μεθοδολογικές προσεγγίσεις. Το μ-σενάριο

είναι πρωτίστως κειμενοκεντρικό, νοουμένου ότι η επαφή με τον ποιητικό λόγο

προϋποθέτει την εξοικείωση των μαθητών με την ανάγνωση ποιητικών κειμένων. Αρχικά,

αξιοποιείται ο κατευθυνόμενος διάλογος και οι μαθητές με τη διακριτική καθοδήγηση και

παρότρυνση της εκπαιδευτικού εκφράζουν αυθόρμητα σκέψεις/ιδέες, εκκινώντας από τα

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 4


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

ατομικά τους βιώματα. Σε αυτή τη φάση, η εργασία πραγματοποιείται σε επίπεδο

ολομέλειας της τάξης. Σε δεύτερη φάση, οι μαθητές καλούνται να εργαστούν ομαδικά

(ομαδοσυνεργατική διδασκαλία) με την εκπαιδευτικό σε ρόλο συντονιστικό / εμψυχωτικό.

Τέλος, κάθε ομάδα καλείται να εκπονήσει μία εργασία, προκειμένου να αναρτηθεί στο

ιστολόγιο του σχολείου, αξιοποιώντας ψηφιακές εφαρμογές.

Υλοποίηση του μ-σεναρίου

1η Διδακτική ώρα

Προβάλλεται στον διαδραστικό πίνακα ένα βίντεο από το YouTube με το τραγούδι των ΠΥΞ-

ΛΑΞ: «Είναι ωραία η θάλασσα». Έτσι, διαμορφώνεται το κλίμα μέσα στο οποίο θα κινηθεί η

ερμηνευτική προσέγγιση των δοθέντων ποιητικών κειμένων. Η εκπαιδευτικός ζητά από

τους μαθητές να σχολιάσουν τον τίτλο του τραγουδιού και να εκφράσουν αυθόρμητα τις

σκέψεις τους γύρω από τον όρο θάλασσα (τί τους έρχεται στον νου, όταν ακούν τη

συγκεκριμένη λέξη). Οι λέξεις-έννοιες καταγράφονται αρχικά στον διαδραστικό πίνακα και

εν συνεχεία αξιοποιείται το λογισμικό bubbl.us, ώστε να προκύψει ένα πρώτο είδος

εννοιολογικής χαρτογράφησης των απαντήσεων των μαθητών.

Screenshot 1

Λογισμικό bubbl.us

Στη συνέχεια, προβάλλεται στον διαδραστικό πίνακα μέσω των διαδραστικών βιβλίων το

βιογραφικό σημείωμα του ποιητή Νίκου Καββαδία για μια πρώτη ενημέρωση και

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 5


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

ακολουθεί η προβολή του ποιήματος «Πούσι» και η ανάγνωσή του από την εκπαιδευτικό.

Η εκπαιδευτικός καλεί τους μαθητές να επισημάνουν (χρησιμοποιώντας τον μαρκαδόρο

επισήμανσης του διαδραστικού πίνακα) λέξεις / φράσεις που διαμορφώνουν την

ατμόσφαιρα μέσα στην οποία κινείται το ποίημα (π.χ. πούσι, ομιχλώδες τοπίο, καράβι που

ταξιδεύει, τρικυμία), παρουσιάζουν την ανθρωπογεωγραφία του ποιήματος (η παρουσία

της γυναίκας-οπτασίας στον μόλο, ο θερμαστής) και τη σύνδεση με τα ιστορικά

συμφραζόμενα (τορπίλα, περισκόπιο  σύνδεση με τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο). Σ’ αυτή τη

φάση, προέχει να αντιληφθούν οι μαθητές το κλίμα της ποίησης του Νίκου Καββαδία, η

οποία αποτυπώνει τις δυσκολίες της ζωής των ναυτικών, αλλά και τη γοητεία της

περιπέτειας και του ταξιδιού που προσφέρει η θάλασσα (κεντρική έννοια πάνω στην

οποία δομείται το μ-σενάριο).

Screenshot 2

Περιβάλλον διαδραστικού πίνακα

2η Διδακτική ώρα

Οι μαθητές χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες και εργάζονται στο εργαστήριο πληροφορικής.

Κάθε ομάδα έχει τον δικό της σταθμό εργασίας.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 6


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

ΟΜΑΔΑ Α (Θάλασσα και τραγούδι)

Οι μαθητές επισκέπτονται το Φωτόδεντρο, Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού

Περιεχομένου. Συγκεκριμένα, επισκέπτονται το μαθησιακό αντικείμενο με τίτλο: «Μια

θάλασσα πλατιά…» Πρόκειται για μια ιστοσελίδα αφιερωμένη στη θάλασσα με ποικίλο

πολυμεσικό υλικό. Από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα θα αξιοποιηθεί διδακτικά η ενότητα «Η

θάλασσα και οι περιπέτειες των ναυτικών στην παραδοσιακή μουσική» και συγκεκριμένα

το αφιέρωμα σε παραδοσιακά τραγούδια της θάλασσας με τίτλο: «Της Κυρά Θάλασσας»

που ερμηνεύει η Δόμνα Σαμίου. Επίσης, από την ενότητα «Η θάλασσα στην ποίηση και στο

τραγούδι» το τραγούδι του Μ. Χατζιδάκι με τίτλο: «Θάλασσα πλατιά». Οι ερωτήσεις στις

οποίες καλούνται να απαντήσουν οι μαθητές και σχετικές οδηγίες βρίσκονται στο Φύλλο

Εργασίας 1.

Screenshot 3

Φωτόδεντρο-Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου

ΟΜΑΔΑ Β (Θάλασσα και εικαστική απεικόνιση)

Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με έργα τέχνης (πίνακες ζωγραφικής) εμπνευσμένα από τη

θάλασσα, μέσα από την ψηφιακή συλλογή της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας-Μουσείου

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 7


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Γ. Ι. Κατσίγρα. Οι ερωτήσεις στις οποίες καλούνται να απαντήσουν οι μαθητές και σχετικές

οδηγίες βρίσκονται στο Φύλλο Εργασίας 2.

Screenshot 4

Ψηφιακή συλλογή Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας

ΟΜΑΔΑ Γ (Η θάλασσα και το ταξίδι)

Οι μαθητές επισκέπτονται την Ανεμόσκαλα (ειδική ψηφιακή εφαρμογή με

συμφραστικούς πίνακες λέξεων) και συγκεκριμένα αναζητούν τη λέξη θάλασσα σε

ποιήματα του Κώστα Καρυωτάκη. Επιλέγουν το ποίημα «Θάλασσα» από τη συλλογή «Ο

πόνος του ανθρώπου και των πραμάτων». Στη συνέχεια αναζητούν τη λέξη καράβι σε

ποιήματα του Κώστα Καρυωτάκη. Επιλέγουν το ποίημα «Τελευταίο ταξίδι» από τη συλλογή

«Ελεγεία και Σάτιρες». Τέλος, αναζητούν τη λέξη ταξίδι σε ποιήματα του Γιώργου Σεφέρη.

Επιλέγουν το ποίημα «Πάνω σ’ έναν ξένο στίχο» από τη συλλογή «Τετράδιο Γυμνασμάτων».

Οι ερωτήσεις στις οποίες καλούνται να απαντήσουν οι μαθητές και σχετικές οδηγίες

βρίσκονται στο Φύλλο Εργασίας 3.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 8


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Screenshot 5

Ψηφίδες για την ελληνική γλώσσα-Ανεμόσκαλα

ΟΜΑΔΑ Δ (Γυναίκα-θάλασσα)

Οι μαθητές ακούν το τραγούδι του Παντελή Θαλασσινού «Για μια γυναίκα θάλασσα». Στη

συνέχεια επισκέπτονται το προσωπικό ιστολόγιο της φιλολόγου και επιμορφώτριας ΤΠΕ

Ευαγγελίας Στάμου και διαβάζουν τη συνέντευξη του Ν. Καββαδία, επικεντρώνοντας την

προσοχή τους στο σημείο που κάνει αναφορά στη γυναίκα. Η συνέντευξη πρέπει να

συσχετιστεί με το ποίημα Πούσι από το οποίο και ξεκίνησε η διδασκαλία. Οι ερωτήσεις στις

οποίες καλούνται να απαντήσουν οι μαθητές και σχετικές οδηγίες βρίσκονται στο Φύλλο

Εργασίας 4.

Screenshot 6

Ιστολόγιο

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 9


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

3η Διδακτική ώρα

Στην 3η διδακτική ώρα οι μαθητές εργάζονται και πάλι στην αίθουσα του εργαστηρίου

πληροφορικής, κάθε ομάδα στον δικό της σταθμό εργασίας. Κάθε ομάδα αναλαμβάνει να

φέρει εις πέρας μία ψηφιακή δημιουργία, αξιοποιώντας συγκεκριμένες εφαρμογές.

ΟΜΑΔΑ Α

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μία ταινία, αξιοποιώντας το λογισμικό Photo

Story, με φωτογραφίες από τη ζωή των ναυτικών στη θάλασσα και επιλέγοντας ως μουσική

επένδυση αποσπάσματα από παραδοσιακά τραγούδια για τη θάλασσα. Στη συνέχεια,

πρέπει να αναρτήσουν την εργασία τους στο ιστολόγιο του σχολείου.

Screenshot 7

Λογισμικό Photo Story 3

ΟΜΑΔΑ Β

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μία ψηφιακή παρουσίαση, αξιοποιώντας τις

Παρουσιάσεις Google με εικαστικές αναπαραστάσεις της θάλασσας. Στη συνέχεια, πρέπει

να αναρτήσουν την εργασία τους στο ιστολόγιο του σχολείου.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 10


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Screenshot 8

Παρουσίαση Google

ΟΜΑΔΑ Γ

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μία ψηφιακή αφίσα, χρησιμοποιώντας τα Σχέδια

Google, με θέμα τη θάλασσα και το ταξίδι, με αφετηρία την εργασία που έχει προηγηθεί.

Στη συνέχεια πρέπει να αναρτήσουν την εργασία τους στο ιστολόγιο του σχολείου.

Screenshot 9

Σχέδια Google

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 11


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

ΟΜΑΔΑ Δ

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό κολάζ, χρησιμοποιώντας το

λογισμικό Picasa, με θέμα «Η γυναίκα και η θάλασσα». Στη συνέχεια πρέπει να αναρτήσουν

την εργασία τους στο ιστολόγιο του σχολείου.

Screenshot 10

Λογισμικό Picasa

Όλες οι ομάδες, αν και εφόσον επαρκεί ο χρόνος, μπορούν να μπουν στο ιστολόγιο και να

σχολιάσουν η μία την ανάρτηση της άλλης, ώστε να υπάρξει και ανατροφοδότηση.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 12


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Φύλλα Εργασίας

Φύλλο Εργασίας 1

1. Επισκεφθείτε το Φωτόδεντρο, Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου.

Συγκεκριμένα, επισκεφθείτε το μαθησιακό αντικείμενο με τίτλο: «Μια θάλασσα

πλατιά…» Από την ενότητα «Η θάλασσα και οι περιπέτειες των ναυτικών στην

παραδοσιακή μουσική» επιλέξτε το αφιέρωμα σε παραδοσιακά τραγούδια της

θάλασσας με τίτλο: «Της Κυρά Θάλασσας» που ερμηνεύει η Δόμνα Σαμίου.

- Διαβάστε το εισαγωγικό σημείωμα της Δόμνας Σαμίου και καταγράψτε σε μία

παράγραφο τις απόψεις που εκφράζει αναφορικά με τη σχέση των Ελλήνων με τη

θάλασσα.

- Ακούστε πρώτα και μετά διαβάστε το τραγούδι «Δίστιχα της θάλασσας» από τη

συλλογή «Της Κυρά Θάλασσας». Στη συνέχεια, καταγράψτε λέξεις-φράσεις που

υποδηλώνουν το συναισθηματικό δέσιμο του ανθρώπου με τη θάλασσα.

2. Από το παραπάνω μαθησιακό αντικείμενο επιλέξτε στη συνέχεια την ενότητα «Η

θάλασσα στην ποίηση και στο τραγούδι».

- Ακούστε το τραγούδι του Μ. Χατζιδάκι με τίτλο: «Θάλασσα πλατιά» και

καταγράψτε λέξεις-φράσεις που υποδηλώνουν το συναισθηματικό δέσιμο του

ανθρώπου με τη θάλασσα. Η συγκεκριμένη ερώτηση σχετίζεται με την

προηγούμενη, οπότε μπορεί να γίνει αντιπαραβολή των δύο τραγουδιών.

Για τις απαντήσεις σας χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο της Google.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 13


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Φύλλο Εργασίας 2

1. Επισκεφθείτε την ψηφιακή συλλογή της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας-

Μουσείου Γ. Ι. Κατσίγρα. Στη φόρμα της αναζήτησης γράψτε τη λέξη θάλασσα.

Επιλέξτε πέντε πίνακες της αρεσκείας σας και σχολιάστε σε ένα σύντομο κείμενο:

- Τον σκηνικό διάκοσμο

- Τα χρώματα που κυριαρχούν

- Τα συναισθήματα που σας υποβάλουν οι πίνακες

2. Επισκεφτείτε τις ηλεκτρονικές εφημερίδες Ριζοσπάστης, Ναυτεμπορική και

μελετήστε αντίστοιχα τα άρθρα με τίτλο: Η θάλασσα συναντά την τέχνη, Εικαστική

βουτιά στον υπέροχο βυθό των ελληνικών θαλασσών. Σε ένα σύντομο κείμενο

εξηγήστε:

- Με ποιόν/ούς τρόπο/ους η θάλασσα μπορεί να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για

έναν καλλιτέχνη;

- Ποια είναι η συνήθης θεματολογία των έργων τέχνης που σχετίζονται με τη

θάλασσα;

Για την απάντησή σας χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο της Google.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 14


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Φύλλο Εργασίας 3

1. Επισκεφθείτε την Ανεμόσκαλα (ειδική ψηφιακή εφαρμογή με συμφραστικούς

πίνακες λέξεων). Αναζητήστε στη σχετική φόρμα τη λέξη θάλασσα σε ποιήματα του

Κώστα Καρυωτάκη. Επιλέξτε το ποίημα «Θάλασσα» από τη συλλογή «Ο πόνος του

ανθρώπου και των πραμάτων».

- Ποιες σκέψεις εκφράζει ο ποιητής για τη θάλασσα;

2. Αναζητήστε τη λέξη καράβι σε ποιήματα του Κώστας Καρυωτάκη. Επιλέξτε το

ποίημα «Τελευταίο ταξίδι» από τη συλλογή «Ελεγεία και Σάτιρες».

- Ποιόν ρόλο φαίνεται να διαδραματίζει το καράβι στο συγκεκριμένο ποίημα;

- Ποιο είναι το κυρίαρχο συναίσθημα στο συγκεκριμένο ποίημα;

3. Αναζητήστε τη λέξη ταξίδι σε ποιήματα του Γιώργου Σεφέρη. Επιλέξτε το ποίημα

«Πάνω σ’ έναν ξένο στίχο» από τη συλλογή «Τετράδιο Γυμνασμάτων».

- Γιατί ο ποιητής λέει ότι είναι ευτυχισμένος που έκανε το ταξίδι του Οδυσσέα;

Αναλογιστείτε τί συμβολίζει διαχρονικά ο Οδυσσέας και το ταξίδι του.

Σε κάθε περίπτωση, προέχει η δική σας ερμηνευτική σκοπιά. Για τις απαντήσεις σας

χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο της Google.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 15


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Φύλλο Εργασίας 4

1. Ακούστε το τραγούδι του Παντελή Θαλασσινού «Για μια γυναίκα θάλασσα».

- Πώς αντιλαμβάνεστε τον τίτλο του τραγουδιού;

2. Επισκεφθείτε το προσωπικό ιστολόγιο της φιλολόγου Ευαγγελίας Στάμου και

διαβάστε τη συνέντευξη του Ν. Καββαδία, επικεντρώνοντας την προσοχή σας στο

σημείο που γίνεται αναφορά στη γυναίκα.

- Πώς αντιλαμβάνεται τη γυναίκα ο Καββαδίας;

- Επιχειρήστε να ξαναδιαβάσετε το ποίημα Πούσι, έχοντας υπόψη σας τις απόψεις

που εκφράζει ο Καββαδίας στη συνέντευξή του. Καταγράψτε σε ένα σύντομο

κείμενο τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Για τις απαντήσεις σας χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο της Google.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 16


Δημιουργία μ-σεναρίου Ποιήματα για τη θάλασσα

Πρόσθετες πληροφορίες

Το παρόν μ-σενάριο είναι αρκετά απαιτητικό και προϋποθέτει εξοικείωση των μαθητών

με τις συμβάσεις του ποιητικού λόγου. Αυτό σημαίνει ότι οι μαθητές πρέπει να έχουν

στοιχειώδεις γνώσεις γύρω από τα κυρίαρχα λογοτεχνικά ρεύματα και τα ιδιαίτερα

χαρακτηριστικά της ποιητικής γραφής, ώστε να είναι σε θέση να αποτιμήσουν την αξία

του ποιητικού λόγου, να γίνουν συν-αναγνώστες, να οικειωθούν τα εξεταζόμενα

ποιήματα, να προβούν σε συγκρίσεις, συσχετισμούς, αναγωγές. Σε κάθε περίπτωση, η

ποίηση συνιστά το όχημα για την ενεργοποίηση της φαντασίας και του ονείρου και

αυτό από μόνο του ενέχει αξία παιδαγωγική.

Κυριακή Τσιτσιπά, Φιλόλογος Σελίδα 17

You might also like