You are on page 1of 12

osnovna škola: školska godina:

učiteljica/učitelj: razred: 4. nadnevak:

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA

NASTAVNO PODRUČJE / književnost


NASTAVNA TEMA: lektira

NASTAVNA JEDINICA: Rudyard Kipling: Knjiga o džungli redni broj sata:

KLJUČNI POJMOVI: tema, lik, govor lika, ponašanje lika

VRIJEDNOSTI: 1. znanje
2. solidarnost
3. identitet
4. odgovornost

KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskom jeziku


2. komunikacija na stranom jeziku
3. digitalna kompetencija
4. inicijativnost i poduzetnost
5. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji
6. učiti kako učiti
7. socijalna i građanska kompetencija
8. kulturna svijest i izražavanje

CILJ SATA: razumjeti sadržaj priča, odrediti vrijeme, mjesto radnje, osobine likova i redoslijed
događaja

OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: primati tekstove primjerene učeniku (recepcija); zamijetiti i odrediti temu;
određivati pojedinosti u tematsko-sadržajnome sloju; oblikovati i izraziti sud o
likovima prema njihovu ponašanju (govor i postupci); pratiti odnose među likovima i
raspravljti o njima

ISHODI UČENJA: razumije sadržaj priča i određuje temu, izdvaja glavni lik koji je nositelj radnje;
prepoznaje osobine likova, opisuje likove prema njihovu izgledu, govoru i
ponašanju; izražava svoje mišljenje i zauzima stav o temi priče

ZADATCI NASTAVE: a) razumjeti sadržaj priča i odrediti temu, uočiti osobine likova prema njihovu
a) obrazovni (materijalni) ponašanju, oblikovati i izraziti mišljenje o postupcima likova, odrediti mjesto,
b) funkcionalni vrijeme i poruku književnog djela, odrediti redoslijed događaja
c) odgojni b) razvijati sposobnost racionalnog i fantazijskog stvaralačkog mišljenja, razvijati
sposobnost govornog oblikovanja zaključka i mišljenja o postupcima likova, čitanjem
priča te razgovorom vezanim uz temu proširivati rječnik, upućivati učenike na
slušanje drugog i međusobnu suradnju unutar skupine
c) razvijati čitalačke navike, iznositi zapažanja o pročitanom, iskazivati stavove o
situacijama i likovima, poticati i razvijati umijeće komunikacije, promišljati o svojim
postupcima prema životinjama, poticati suradničke odnose, razvijati točnost,
urednost , strpljivost i upornost u radu

NASTAVNE METODE: dijaloške metode, metoda rada na književnom tekstu, komunikacijsko-funkcionalni


pristup

OBLICI NASTAVE: frontalni,. individualni, rad u skupini

NASTAVNI IZVORI, SREDSTVA lektirna knjiga Knjiga o džungli, ploča, kreda, nastavni listići, encikolpedije, knjige o
I POMAGALA: životinjama

KORELACIJA: unutarpredmetna (vrste rečenica), Priroda i društvo (istraživanje o džungli),


Glazbena kultura (uglazbljivanje Mowglijeve pjesme i smišljanje plesnih pokreta)

MEĐUPREDMETNE TEME: 1. Osobni i socijalni razvoj


2. Zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša
3. Učiti kako učiti
4. Poduzetništvo
5. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
6. Građanski odgoj i obrazovanje

PLAN PLOČE: Rudyard Kipling engleski je književnik rođen 30. prosinca 1865. u
Knjiga o džungli
Bombaju. Iako je svoje najranije djetinjstvo proveo u Indiji, na
Rudyard Kipling
-pripovijesti o čovječjem mladunčetu Mowgliju i školovanje odlazi u Englesku. Po završetku školovanja put ga je
divljim životinjama: odnio natrag u Indiju gdje je provodio vrijeme radeći kao novinar.
Mowglijeva braća-Mowglijevo djetinjstvo u Vodio je uzbudljiv život ispunjen putovanjima i napetim
čoporu sionijskih vukova situacijama. 1894. po prvi puta objavljuje svoje najpopularije
Kaaov lov-zmija Kaa spašava Mowglija od
djelo Knjiga o džungli, koje je iduće godine dobilo i svoj nastavak
majmuna Bandar-Loga
kao Druga knjiga o džungli.
„Tigre! Tigre!“-Mowgli se vraća ljudima i ubija
Shere-Khana Od 1902. nadalje njegov je život bio vezan za Englesku u kojoj je
igrao bitnu ulogu u političkom i kulturnom životu svoga doba.
1907. dobiva Nobelovu nagradu i bio je i nositelj zlatne medalje
Kraljevskog društva za književnost.
Bio je zagrižen pobornik, reda i discipline i unosio to kao pouke u
mnoga svoja djela. Smatrao je da zakon koji Britanci donose u
kolonizirana područja može služiti samo dobru.
aktivnosti za
TIJEK NASTAVNOGA SATA oblik rada
učenike

MOTIVACIJA
Učenike dijelim u 3 skupine. Svakoj skupini pripremam materijale (knjige, istražuju o rad u skupini
enciklopedije). džungli i
životinjama
1. skupina odgovorit će na pitanje što je džungla i gdje se nalaze najveće džungle
(područje monsunske šume ili područje tropske bjelogorične šume; to je mjesto
bujne vegetacije popraćeno visokim temperaturama tijekom gotovo cijele
godine; najčešća i najbujnija je u području jugoistočne Azije (ostale: u području
Amazone i Afrike)
2. skupina istražit će koje životinje u njima žive, kako se hrane (aligator, majmuni
čimpanze, gorile, leopard, pantera, puma, jaguar, tigar, vuk, zmije, papagaji)

3. skupina će pronaći odgovore na pitanja kakvo je vrijeme u džungli u sva 4


godišnja doba i kako to utječe na život životinja

Podatci koje učenici skupe zalijepiti na plakat i izložiti na pano.

IZRAŽAVANJE DOŽIVLJAJA
Učenicima pokazujem zbirku pripovijesti Knjiga o džungli i potičem ih na izražavaju frontalni
izražavanje dojmova: Kako su vam se svidjele priče? Što je u njima posebno i doživljaj
drugačije? Jeste li imali poteškoća pri čitanju? Koji su vam se događaji najviše
svidjeli? Što misliš o životu i zakonu koji vlada u džungli? Gdje se zakoni strože
provode: u svijetu džungle ili svijetu ljudi?

NAJAVA I LOKALIZACIJA KNJIŽEVNOG DJELA


Najavljujem interpretaciju književnog djela Knjiga o džungli koju je napisao pišu frontalni
Rudyard Kipling i zapisujem naslov i ime i prezime autora na ploču.

Učenicima čitam ulomak koji govori kako je nastala Knjiga o džungli: „Moja radna slušaju
soba u Bliss Cottageu (u Novoj Engleskoj) bila je široka dva, a dugačka tri metra;
od prosinca do travnja snijeg je vani sezao sve do prozorske daske. Slučajno se
dogodilo da sam napisao pripovijest o indijskoj šumarskoj službi, u kojoj se
pojavljuje dječak odrastao medu vukovima. U napetoj tišini zime 1892. Sjetio
sam se lavova o kojima sam kao dijete čitao u nekom časopisu, a jedna rečenica
iz Haggardove priče Nada the Lily stopila se s odjecima moje indijske pripovijesti.
Smislio sam glavne obrise djela, zatim je pero preuzelo vodstvo, i ja sam ga
gledao kako počinje pisati priče o Mowgliju i životinjama, od kojih su kasnije
nastale knjige o džungli."

Učenicima pojašnjavam kako se knjiga sastoji od sedam pripovijesti koje se


odigravaju u indijskoj džungli (uglavnom) i u kojoj su glavni likovi divlje životinje,
da je u njoj opisan jedan neobičan, nepoznat svijet koji nas privlači svojom
snagom, pravednim zakonima, poštivanjem tih zakona.
Navedi naslove pripovijesti u kojima se nalazi lik dječaka Mowglija. (Mowglijeva
braća, Kaaov lov, „Tigar! Tigar!“) navode naslove

INTERPRETACIJA
Vođenim razgovorom potičem interpretaciju: Tko je Mowgli? Tko je Mowglija odgovaraju na frontalni
lovio do vučje spilje? Kako se Majka Vučica ponijela prema tigru? Tko je vođa pitanja
vukova? Tko se zauzeo za Mowglija na Zboru čopora? Kako se Mowgli snašao u
životinjskom svijetu? Kakav je Mowgli? Kako se Mowgli osjećao kad ga je vučji
čopor odbacio? Koje je obećanje Mowgli dao svojim vučjim roditeljima? Što je
medvjed Baloo učio Mowglija? Je li Mowgli bio poslušan učenik? Zašto se Baloo
naljutio? Kako je kažnjavao Mowglija? Tko je spasio Mowglija od majmuna?
Kako? Kako se Mowgli snašao među ljudima? Što mu je bilo smiješno? Tko mu je
pomogao ubiti tigra Shere Khana? Kome pripada Mowgli? Objasni.
rješavaju
Učenici su podijeljeni u 3 skupine. Zadatak je svake skupine ponovno pročitati zadatke na rad u skupini
priče o Mowgliju i u zajedničkom radu riješiti zadatke. nastavnom
listiću

SINTEZA
Nakon određenog vremena predstavnici skupina izvješćuju ostale učenike o objavljuju frontalni
rezultatima rada njihove skupine. rezultate

Utvrđuju gradivo: Što je Knjiga o džungli? (zbirka pripovijesti) Navedite teme


pojedinih priča? Koji likovi se pojavljuju? Gdje se događa radnja i u kojem zaključuju
vremenskom razmaku? Kakav je Mowgli lik? (pametan, snažan, lukav, mudar,
snalažljiv, domišljat, gospodar džungle, odlično zaključuje, organizator, plemenit,
osjećajan, odan) Što si naučila/naučio? (Trebamo naučiti poštovati zakone i
pravila! Životinje pripadaju životinjama, a ljudi ljudima! Poštuj osnovne ljudske
vrijednosti: ljubav, prijateljstvo, pravednost i hrabrost!)

PROVJERA
Rješavanje nastavnog listića za provjeru. rješavaju individualni
zadatke

STVARALAČKI RAD
U priči Kaaov lov pronađi Baloove pouke, odaberi onu koja ti se najviše sviđa, pišu, ilustriraju individualni
zapiši ju na poseban karton i ukrasi crtežima iz priče.
uglazbljuju
Uglazbi Mowglijevu pjesmu i smisli plesne pokrete uz nju. pjesme

JEZIK
Iz Mowglijeve pjesme ispiši nekoliko izjavnih, upitnih i uskličnih rečenica. pišu individualni
NASTAVNI LISTIĆ – 1. skupina: MOWGLIJEVA BRAĆA

Pažljivo pročitaj priču Mowglijeva braća, a zatim riješi zadatke.

1. Zaokruži točan odgovor.


Tema priče Mowglijeva braća je:
a) Smrt Shere Khana
b) Prijateljstvo s Bandar-Lozima
c) Mowglijevo djetinjstvo u čoporu sionijskih vukova
d) Život vukova.

Vrijeme radnje je:


a) jedna godina
b) deset godina
c) jedan dan
d) nekoliko dana.

2. Iz ulomaka prepiši mjesta radnje.


“…Bilo je sedam sati jedne vrlo tople večeri na Sionijskim brežuljcima…Ravno pred njim, hvatajući se za
nisku granu, stajalo je nago smeđe dijete, koje je negdje tek prohodalo-nježno i kudravo malo
stvorenje, kakvo nikad nije dolazilo noću pred vučju spilju…I onda u noći čoporskog Zbora povede on I
njih i Mowglija i Majku Vučicu na Zbornu pećinu…

MJESTO RADNJE: ___________________, _________________________, ______________________

3. U priči se pojavljuje puno likova. Prema opisu odredi ime lika.

OTAC VUK, TABAQUI, SHERE KHAN, MATI VUČICA, AKELA, BALOO, BAGHEERA, MOWGLI

Stari, smeđi medvjed je_____________________. Crna pantera je_________________________.

Čovječje mladunče je ______________________. Tigar, neprijatelj Mowglija je________________.

Samotni vuk, vođa čopora je _________________. Čagalj, sluga Shere Khana je ________________.

Raksha, demon, zloduh je_____________________.

Vuk koji prihvaća Mowglija u svoju špilju je______________________.

4. Odredi pravilan tijek događaja.

_____ Odlazak Mowglija

_____ Mowgli upoznaje Zakon džungle

_____ Dolazak čovječjeg mladunčeta u vučju spilju


_____ Mowgli donosi vatru-Crveni cvijet
_____ Akela više nije vođa čopora

_____ Mowgli ulazi u čopor sionijskih vukova

5. Odgovori na pitanja.

a) Navedi tri razloga zbog kojih Zakon džungle brani životinjama ubijanje čovjeka.

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

b) Tko je bio Akela? Koliko dugo je trajala njegova vladavina?

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

c) Tko se zauzeo za Mowglija da uđe u čopor sionijskih vukova?

_______________________________________________________________________________

d) Što je Mowgli obećao vukovima prije nego je otišao ljudima?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

e) Što se Mowgliju na kraju dogodilo, a dokazuje da je ipak čovjek?

_______________________________________________________________________________

6. Pročitaj ulomak.

…ali ću biti milosrdniji od vas. Budući da sam bio vaš brat po svemu osim po krvi, obećajem vam, kad
budem čovjek među ljudima da vas neću izdati, kako ste vi izdali mene…

No u taj mah zabolje nešto Mowglija u grudima-zabolje, kako ga nikad nije boljelo za cijeloga života,
njemu zapne dah i on zajeca, a bijeli biser poteče mu niz obraze…

Naučila/naučio sam:___________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________
NASTAVNI LISTIĆ – 2. skupina: KAAOV LOV

Pažljivo pročitaj priču Kaaov lov, a zatim riješi zadatke.

1. Zaokruži točan odgovor.


Tema priče Kaaov lov je:
a) Smrt Shere Khana
b) Prijateljstvo s Bandar-Lozima
c) zmija Kaa spašava Mowglija od majmuna Bandar-Loga
d) Život vukova.

Mjesto radnje je:


a) Majmunski grad-Hladni brlog
b) Majmunski grad-Crveni cvijet
c) Zmijski grad-Kaa
d) šuma.

2. Pronađi i prepiši rečenicu koja govori kada se događala ova priča.

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

3. Prema opisu odredi ime lika.

BAGHEERA, MOWGLI, HATHI, BANDAR-LOZI, CHIL, KAA, BALOO

Stari, smeđi medvjed je_____________________. Crna pantera je_________________________.

Čovječje mladunče je ______________________. Sokol je________________.

Divlji slon je _________________. Grebenska zmija udav je ________________.

Majmunski narod je_____________________.

4. Odredi pravilan tijek događaja.

_____ Bagheera i Baloo nagovaraju zmiju Kaa da im pomogne vratiti Mowglija

_____ Spašavanje Mowglija

_____ Bandar-Lozi hvataju I odvode Mowglija

_____ Mowgli shvaća da Bandar-Lozi žive bez Zakona i pravila


_____ Kazna, a zatim ljubav i prijateljstvo
_____ Medvjed Baloo uči Mowglija Zakonu džungle

5. Odgovori na pitanja.

a) Napiši ukratko što je sve medvjed Baloo naučio Mowglija.

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

b) U čemu je Mowgli razočarao Balooa?

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

c) Zašto su majmuni odveli Mowglija?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

d) Tko je pomogao spasiti Mowglija? Zašto?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

e) Što je Mowgli na kraju shvatio?

_______________________________________________________________________________

6. Pročitaj ulomak.

“Smiono srce i pristojan jezik.”-reče zmija. “ Ta će te svojstva, sinko, provesti daleko kroz džunglu…

…Vrlo je lijep običaj u džungli: iza kazne prestaje svako neprijateljstvo. Poslije kazne nema više ni
zamjere ni mržnje…

Naučila/naučio sam:____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________
NASTAVNI LISTIĆ – 3. skupina: “TIGAR! TIGAR!”

Pažljivo pročitaj priču “Tigar! Tigar!”, a zatim riješi zadatke.

1. Zaokruži točan odgovor.


Tema priče “Tigar! Tigar!” je:
a) Mowgli se vraća ljudima i ubija Shere Khana
b) Prijateljstvo s Bandar-Lozima
c) Život vukova

d) Mowglijevo djetinjstvo.

Mjesto radnje je:


a) džungla
b) Majmunski grad
c) selo-nadomak džungle i Zborna stijena
d) vučja spilja.

2. Iz ulomka prepiši koliko dugo traje radnja u ovoj priči.


“…Kroz puna tri mjeseca poslije ove noći Mowgli je jedva kada izlazio iz sela, jer je marljivo proučavao
običaje ljudske…

VRIJEME RADNJE: __________________________________________________________________

3. Prema opisu odredi ime lika.

MOWGLI-NATHOO, MESSUA, SIVI BRAT, SHERE KHAN, BULDEO, AKELA, RAMA

Najstariji sin Majke Vučice je_____________________. Seoski lovac je_______________________.

Čovječje mladunče je ______________________. Tigar, neprijatelj Mowglija je________________.

Veliki bik je _________________. Nathoova majka je ___________________.

Stari vođa vučjeg čopora je_____________________.

4. Odredi pravilan tijek događaja.

_____ Život u selu

_____ Mowgli dolazi u selo

_____ Smrt Shere Khana

_____ Povratak Shere Khana


_____ Ljudi tjeraju Mowglija iz sela
_____ Dogovor sa Sivim Bratom

_____ Povratak u džunglu

5. Odgovori na pitanja.

a) Zašto je Messua uzela Mowglija k sebi?.

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

b) Tko je Nathoo?

______________________________________________________________________________

c) Na što se Mowgli morao priviknuti u selu?

_______________________________________________________________________________

d) Ukratko napiši kako je i uz čiju pomoć Mowgli ubio Shere Khana?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

e) Što su seljani mislili o Mowgliju?

_______________________________________________________________________________

6. Pročitaj ulomak.

…Ne razlikuju se baš od Čopora, ta tvoja braća - reče Akela, mirno sjedajući. - Sad, meni se čini, ako
metak išta znači, da te oni žele otjerati.

- Vuče! Vučje mladunče! Odlazi! - vikao je svećenik, mašući grančicom posvećene biljke tulsi.

- Zar opet? Prošli put zato što sam čovjek, sad zato što sam vuk. Idemo, Akela. …

Naučila/naučio sam:___________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________
NASTAVNI LISTIĆ – PROVJERA

1. Spoji naslov priče sa temom.

Mowglijeva braća bijelo dijete dolazi u vučju spilju

„Tigar! Tigar!“ zmija spašava Mowglija od Bandar-Loza

Kaaov lov Mowgli ubija Shere Khana

2. Tko je tko? Poveži imena s likom.

Kaa dječak

Akela medvjed

Bageera zmija

Baloo tigar

Mowgli pantera

Shere Khan vuk

3. Odredi koliko dugo traje radnja u sve tri priče.

____________________________________________________________________________

4. Zaokruži sva mjesta radnje.

DŽUNGLA ŠUMA KOLIBA SELO ZBORNA PEĆINA HLADNI BRLOG GRAD


5. Napiši osobine Mowglija. Napiši što ti se kod njega posebno sviđa.

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

6. Što zakon džungle zabranjuje svim životinjama?______________________________________

7. Zakon džungle kaže da treba loviti za ________________, a ne za _______________________.

8. Tko je odbacio Mowglija?________________________________________________________

9. S kim će Mowgli živjeti na kraju?___________________________________________________

10. Napiši što si naučila/naučio.

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

You might also like