You are on page 1of 3

RPH PENDIDIKAN MORAL DSKP KSSM TINGKATAN 3

MATA PELAJARAN : Pendidikan Moral


Tingkatan : 3 Arif
Bidang 3 : Hubungan antara Diri Komuniti dan Masyarakat
Standard Kandungan : 3.2 Perkhidmatan Awam Kebaikan Bersama.
Tajuk :
Standard Pembelajaran : 3.2.1,3.2.5,3.2.6.
Nilai : Patriotisme, Berterima Kasih, Bertanggungjawab
Masa : 60 minit (11.30-12.30)
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :
i. Menyatakan idea baharu bagi meningkatkan kualiti perkhidmatan awam
untuk kebaikan besama.
ii. Mengekspresikan perasaan apabila menerima perkhidmatan awam yang
berkualiti.
iii. Mengunakan perkhidmatan awam secara berhemah demi kebaikan bersama.

Kriteria Kejayaan : Murid boleh :

i. Menyatakan sekurang-kurangnya satu idea baharu meningkatkan kualiti


perkhidmatan bas awam.
ii. Menjelaskan perasaan apabila menerima perkhidmatan bas awam yang
berkualiti.
iii. Menyatakan 3 cara menggunakan perkhidmatan bas awam secara berhemah.

Aktiviti : Menonton video, melaksanakan peta minda

Bahan Bantu Mengajar : Video Klip, Lembaran Tugasan.

EMK : Kelestarian Global, Pendidikan Kewangan

Strategi Pengajaran :

CADANGAN
LANGKAH PENGAJARAN
NILAI/ELEMEN
Set Induksi (5 minit)
1. Murid melihat video yang ditanyangkan oleh guru yang
berkaitan situasi penggunaan pengangkutan bas awam di Bertanggungjawab
Malaysia. Berterima kasih
2. Murid ditanya beberapa soalan berkaitan video klip
tersebut seperti:

i. Apakah nama pengangkutan awam yang anda lihat


dalam video klip tersebut?
ii. Apakah masalah yang anda hadapi apabila
mengunakan perkhidmatan bas awam?
Langkah 1 (10 minit)
1. Murid dibahagi kepada 4 kumpulan. Akses Kendiri
Kelestarian Global
2. Murid diminta untuk membincangkan punca masalah
pengangkutan bas awam.

3. Murid diminta untuk mengemukakan idea baharu


meningkatkan kualiti perkhidmatan bas awam.(Idea
Rush).

Langkah 2 (20 minit)


1. Murid dibahagi kepada 4 kumpulan baharu.
2. Setiap kumpulan diberikan tugasan yang berbeza iaitu:
i. Bas tidak menepati jadual perjalanan.
ii. Bas lebih muatan.
iii. Pemandu bas yang tidak berhemah.
iv. Kebersihan bas.
3. Setiap kumpulan berbincang tentang cara untuk
mengatasi masalah yang diberi.
4. Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk
membentangkan hasil dapatan.
5. Kumpulan yang lain akan menilai pembentangan
kumpulan terbabit dengan mengunakan borang two
star one wish.
BIL Standard Standard Pembelajaran Perincian
Kandungan
3.2 Perkhidmatan 3.2.1 Mengenalpasti idea baharu 1. Meletakkan tong kitar
Awam semula dalam bas.
Kebaikan 2. Meletakkan cctv dalam
Bersama perhidmatanuntuk
mengelakkan salah
laku pengguna bas
awam.
3. Meluaskan laluan bas
awam ke seluruh
Negara.
4. Bas menggunakan
tenaga solar untuk
mengelakkan
pencemaran alam.
5. Menyediakan bas
khas untuk
penumpang wanita.
3.2.2 Merangka contoh piagam 1. Pemandu tidak
pelanggan. melebihi had laju yang
ditetapkan.
2. Memastikan bas
berada dalam
keadaan bersih dan
kondusif.
3. Tidak mengambil
penumpang secara
berlebihan.
4. Bas menepati jadual
perjalanan.
3.2.3 Menyuarakan pendapat 1. Menggunakan sms.
tentang mutu perkhidmatan. 2. Borang maklum balas.
. 3. “Online voting”
3.2.4 Meramalkan kesan 1. Menjejaskan ekonomi
pengabaian sumbangan Negara.
perkhidmatan awam. 2. Menjejaskan
pelancongan Negara.
3. Menyebabkan
kesesakan lalu lintas.

3.2.5 Mengekspresikan perasaan 1. Melakukan simulasi


apabila menerima mengunakan
perkhidmatan awam yang pengangkutan awam.
berkualiti
3.2.6 Menggunakan perkhidmatan 1. Mengambil gambar
awam secara berhemah. eviden cara
penggunaan
perkhidmatan awam
secara berhemah.
2. Menganjurkan minggu
mesra pelanggan.

You might also like