Professional Documents
Culture Documents
Dr. SHIBU A.
Department of Civil Engineering
College
6/22/2020
of Engineering Trivandrum 1
Module III
6/22/2020 2
Syphon Aqueduct (Type III)
– Design Example (1)
2 a) Design a suitable CDW, given the following data at the
crossing of a canal and drainage.
Canal:
Discharge = 20 cumecs
Bed width = 18 m
Depth of water = 1.30 m
Bed level = 250.000 m
Drainage:
High flood discharge = 200 cumecs
High flood level = 250.700 m
Bed level = 248.500 m
General ground level = 250.000 m
2 b) Prepare the following drawings:
(i)Half sectional plan at the foundation level and at the top
(ii) Longitudinal section along the centre line of the canal
6/22/2020 3
Since the Bed level of the canal (i.e., 250.000 m) is
above the bed level of the drainage (i.e., 248.500
m), canal is passing over the drain, and the High
Flood Level (HFL) of the Drainage (i.e., +250.700
m) is above the Bed Level of the canal (i.e.,
+250.000 m), hence the suitable
Cross Drainage Work (CDW) is a
Syphon Aqueduct (Type III)
6/22/2020 4
Since the HFL of the drain is above the canal bed level a
syphon aqueduct will be constructed. The earthen banks are
discontinued and the canal water is taken in a concrete trough.
For effecting economy, the canal will be flumed.
Step 1: Design of drainage waterway:
Wetted perimeter,
P = 4.75 Q = 4.75 200 = 67.2m
Provide 9 spans of 6 m each separated by 8 piers of 1.25 m
thickness (These values are actually arrived at as per the
structural design )
[Note: In case of siphon aqueducts, the span may be
limited to 10 m; otherwise the raft would be very
uneconomical]
6/22/2020 5
Length of clear waterway = 9 x 6 = 54 m
Length occupied by piers = 8 x 1.25 = 10 m
Total length of waterway =54 + 10 = 64 m
(Note: A reduction up to 20% is permitted in P)
6/22/2020 6
Let the velocity through syphon barrels be limited to 2 m/s (v
may range from 1.8 to 3 m/s)
Height of barrels required v = Q/A = Q/bxh
Q 200 Hence h = Q/bxv
= = = 1.85m
b × v (54 × 2)
Provide rectangle barrels 6 m wide and 1.85 m high.
Step 2: Design of canal waterway:
Bed width of the canal = 18.00 m
Let the width be reduced to 10.00 m in the flumed portion
Provide 2 in 1 splay in contraction and 3 in 1 in expansion.
Length of contraction transition = {(18-10) / 2} x 2
= 8.0 m
Length of expansion transition = {(18-10) / 2} x 3
= 12 m
6/22/2020 7
4 sections
6/22/2020 8
Length of flumed portion from abutment to abutment = 64.00 m
6/22/2020 12
At section 1-1
6/22/2020 13
Bed level, Water surface level, TEL at 4
sections
6/22/2020 14
Step 4: Design of transitions
(a) Expansion transition
Lf × B 32 B f 3 2
X= n
1 −
B32
n −B 32
f Bx
6/22/2020 15
(a) Expansion transition--
Lf × B 32 B f 3 2
X= 1 −
n
Bn3 2 − B 32
f Bx
10 3 2
X = 20.48 1 − where L f = 12m; Bn = 18m; B f = 10m
Bx
Bx
10 11 12 13 14 15 16 17 18
in m
X
0 2.73 4.90 6.70 8.12 9.30 10.36 11.24 12
in m
6/22/2020 16
(b) Contraction transition
Lf × B 32 B f 3 2
X= n
1 −
B32
n −B 32
f Bx
6/22/2020 17
(b) Contraction transition--
Lf × B 32 B f 3 2
X= 1 −
n
Bn3 2 − B 32
f Bx
10 3 2
X = 13.65 1 − where L f = 8m; Bn = 18m; B f = 10m
Bx
Bx
10 11 12 13 14 15 16 17 18
in m
X
0 1.82 3.27 4.44 5.41 6.22 6.90 7.49 8
in m
6/22/2020 18
Step 5: Design of trough
6/22/2020 19
Step 5: Design of trough
Free board = 0.5 m
= 251.02 m
6/22/2020 22
Step 7: Uplift pressure on roof of barrel
6/22/2020 23
Step 7: Uplift pressure on roof--
6/22/2020 25
Step 7: Uplift pressure on roof of barrel--
In empty trough condition, only self weight of the slab (0.4
m thick) = 0.4* 2.40 = 0.96 t /m2 will counter balance the
uplift
b) Seepage head
C
B
6/22/2020 28
Step 8: Uplift on the floor of the barrel..
b) Seepage head
Seepage head will be maximum when the canal is running full
and the drain is dry
Total seepage head = FSL in canal – bed level of drain
= 251.30 – 248.50 = 2.80 m
The seepage line will follow the path indicated by ABC.
The total creep length is calculated as the sum of the following
(neglecting floor thickness)
•i) U/S transition length in the canal where pucca floor has
been provided = 8m
Total = 20.6 ≈ 21 m
6/22/2020 31
Step 8: Uplift on the floor of the barrel
13 13
Q 200
Depth of scour R = 0.47 = 0.47
f 1
= 2.74m
Depth of U/S cut off below HFL = 1.5 R = 1.5 × 2.74 = 4.11m
RL of bottom of U/S cut off = U/S HFL – 4.11
= 251.02 – 4.11 = 246.91m
Depth of D/S cut off below HFL = 1.5 R = 1.5 × 2.74 = 4.11m
RL of bottom of D/S cut off = D/S HFL – 4.11
= 250.70 – 4.11 = 246.59m
6/22/2020 33
Step 9: Upstream and Downstream cut-offs…
6/22/2020 34
6/22/2020 35
6/22/2020 36
6/22/2020 37
6/22/2020 38