You are on page 1of 1

Priprema za nastavni čas

Nastavnik: Mensur Brčaninović škola: M.S.Š Banovići Datum: godine

Struka-usmjerenje
Nastavni predmet Informatika
Razred i odjeljenje
Nastavna tema MS-EXCEL
Nastavna jedinica Snimanje i otvaranje prethodno snimljenog dokumenta
Cilj časa: -obrazovni sticanje znanja o načinu snimanja i otvaranja rpograma
-odgojni razvijanje intelektualnih sposobnosti i razmišljanja kod učenika
-funkcionalni korištenje stečenog znanaja u praktičnom životu, i daljem usavršavanju
Tip časa Čas upoznavanja sa novom građom
Oblici rada Frontalni, grupni i pojedinačni oblik rada
Nastavne metode -metoda usmenog izlaganja sa konkretnim primjerima i njihovim rješavanjima
-metoda razgovora sa pitanjima i odgovorima
-metoda pisanja zabilješki i prepisivanja plana table
-metoda praktičnog pokazivanja i samostalnog rada
Nastavna sredstva i tehnička pomagala Tabla, spužva, kreda, računari, nastavni listići
Literatura Vodič kroz MS-EXCEl 2000, Internet
Uvodni dio Upaliti računare i ponoviti način ubacivanja redova i kolona

Glavni dio

Da bi snimili neki podatak postupak je sledeći:


File Save (ctrl+S) . Ako želimo da
snimimo kao kopiju kliknućemo na Save As
P ra v lje n je n o v o g (slika 4). U polju Save in (klikom na trokutić)
d ire k to rija ( fo ld e ra ) biramo disk (C ili D) ili disketu (A) (primjer
Iz b o r d is k a ( C ili D ) ili d is k e te ( A ) C). Biramo diraktorij (žuta sličica) ako nema
pravimo je 2x i dodjeljujemo ime direktorija
(Foldera). U polju File name ukucavamo ime
fajla pod kojim želimo snimiti, na kraju Save.
Prilikom otvaranja postupak je skoro isti s tim
što idemo samo na File, open (Ctrl+O) i na
P o e s a v a n je im e n a f a jla kraju ne ukucavamo ime fajla nego prvo
biramo opet disk (C ili A-disketa), ime
direktorija (2x), označimo ime fajla i Open, ili
2x brzo kliknemo na ime fajla.

PRIMJER: Sve dosad što ste kucali, snimiti je na C disk u direktorij prva grupa, pod imenom fajla.
Proba.

PRIMJER: Zatvoriti snimljeni fajl. Otvoriti snimljeni dokument i pročitati ga.

Završni dio Ponoviti urađene primjere i otkloniti nejasnoće.

You might also like