You are on page 1of 2

NASTAVNA PRIPREMA ZA PREDMET

KULTURA ŽIVLJENJA

NASTAVNIK: SEAD ČOLIĆ


RAZRED: VI
NASTAVNA JEDINICA: Konzerviranje namirnica- Vježba
TIP ČASA: Vježba
CILJ ČASA
-OBRAZOVNI: Sticanje novih znanja učenika o ishrani i
zdravlju
-ODGOJNI: Upoznavanje sa osnovnim pravilima kulture ishrane i
lično korištenje hrane, za očuvanje zdravlja
-FUNKCIONALNI: Razvijanje perceptivnih(senzornih),mentalnih
(intelektualnih)i komunikativnih učeničkih sposobnosti
NASTAVNE METODE: Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora,
metoda demonstracije, metoda rada sa tekstom
OBLICI RADA: Frontalni oblik,individualni,

ARTIKULACIJA ČASA:Uvodni dio: 5 min.


Glavni dio : 30 min.
Završni dio: 10 min.

TOK ČASA

Uvodni dio:

Ponavljanje predhodne nastavne jedinice uz nekoliko pitanja za učenike, a to je


konzerviranje namirnica

Glavni dio:

vježba konzerviranje pasterizacijom

Da bi smo izvršili vježbu potrebno nam je sljedeće:


- namirnice : grožđe, šljive ili trešnje
- pribor : sokovnik, flaše, celofon ili gumeni čepovi

Upute za rad :
Operi flaše, ocjedi ih i stavi u rernu, zagrijavaj ih pola sata na 100°C.
montiraj sokovnik, u šerpu sokovnika stavi vode da voda prokuha. za to
vrijeme pripremi voće, očisti operi i izgnječi. stavi voće u sokovnik. sok koji
prvi prođe vrati u sokovnik. kad se flaše malo ohlade, puni ih sokom i
odmah poveži.

vježba konzerviranje voća sa šećerom

namirnice : jagode, maline, kupine ili drugo voće, šećer


pribor : dvije posude, kašika, tegla, celofan, gumice

Upute za rad:
Voće operi, ocijedi i izgnječi, dodaj šećer. na jedan kilogram voća stavlja se
jedan kilogram šećera, dobro izmješaj i sipaj u čiste tegle.

Završni dio:

dati završne sugestije, primjedbe te nagraditi neke učenike, a zatim


pospremiti radno mjesto.

You might also like