You are on page 1of 2

Priprema za nastavni sat matematike Razred: 8.

Osnovna škola Redni broj sata: 36.


Učiteljica/Učitelj: Datum:
NASTAVNA CJELINA: KVADRIRANJE I KORJENOVANJE
NASTAVNA JEDINICA: USUSTAVLJIVANJE GRADIVA
Cilj nastavnog sata: rješavanje zadataka vezanih uz kvadriranje, korjenovanje, potenciranje i jednadžbu
oblika x2 = a
Obrazovna postignuća / Ishodi učenja
Temeljna znanja: Učenici će provjeravati, analizirati i dopunjavati svoja rješenja zadataka vezanih uz
sadržaje koje pokriva nastavna cjelina. Primjenjivat će stečena znanja na zadatke s konkretnim podatcima iz
svijeta koji nas okružuje. Dodatno će uvježbavati rješavati zadatke vezane uz kvadriranje.
Vještine i sposobnosti: Učenici će razvijati vještinu primjene usvojenih pravila i stečenog znanja. Vježbat će
praktično primjenjivati usvojena pravila. Usavršavat će vještinu pisane i usmene komunikacije.
Vrijednosti i stavovi: Učenici će razvijati odgovornost prema radu i suradnički odnos. Jačat će svijest o
potrebi redovitog učenja i rada.
TIJEK NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO Nastavni oblici:


– frontalni
– provjera domaće zadaće – individualni
– suradnički rad u
GLAVNI DIO paru

1. aktivnost: Štoperica 1. A Nastavne metode:


Cilj aktivnosti: – rad na tekstu
Provjeriti točnost rješavanja zadataka. – rješavanje
Tijek aktivnosti: zadataka
– učiteljica/učitelj korak po korak otvara rješenja zadataka Štoperice 1. A koja su – pisani rad
postupno i detaljno razrađena u prezentaciji u PowerPointu u Priručniku
– učenici imaju otvorene bilježnice iz domaće zadaće i provjeravaju točnost svog rada, Nastavna sredstva:
postavljaju pitanja, traže dodatna pojašnjenja, dopunjuju svoje zapise – udžbenik i zbirka
zadataka
2. aktivnost: Matematika oko nas – nastavni listići
Cilj aktivnosti: – prezentacija u
Učenici će procjenjivati veličinu površine i rješavati zadatke utemeljene na stvarnim PowerPointu
podatcima iz svijeta koji nas okružuje.
Tijek aktivnosti: Nastavna
– učenici čitaju 339. zadatak iz udžbenika i proučavaju zadani nogometni teren pomagala:
– učenici usmeno objašnjavaju kako bi izračunali površinu bijelih linija zadanog terena – ploča
– procjenjuju površinu koju prekrivaju ravne bijele linije terena, učiteljica/učitelj – kreda/flomaster
bilježi procjene
– zadatak će računati za domaću zadaću
– učenici najprije individualno rješavaju 345. i 348. zadatak, potom jedan učenik
zadatak rješava na ploči uz usmeno objašnjenje postupka
3. aktivnost: Uvježbavanje
Cilj aktivnosti:
Učenici će ponoviti i uvježbati rješavati zadatke vezane uz kvadriranje.
Tijek aktivnosti:
– učenici radom u paru rješavaju zadatke od 313.c do 321.c
– usmena provjera rješenja
– učiteljica/učitelj kontrolira rad učenika i pomaže ako je potrebno

ZAVRŠNI DIO

– zadati domaću zadaću s uputama za rješavanje

Domaća zadaća:
Štoperica 1. B, 339., 346.

Napomene:

You might also like