This document describes an electrical circuit element with voltage v = 36 sin(754t - 80°) and current i = 4 sin(754t - 170°). Based on the given voltage and current equations being out of phase by 90 degrees, the element is an inductor. The value of the inductor L is calculated to be 11.939 millihenrys.
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0 ratings0% found this document useful (0 votes)
68 views2 pages
Capacitor, Inductor, Resistor Analysis
This document describes an electrical circuit element with voltage v = 36 sin(754t - 80°) and current i = 4 sin(754t - 170°). Based on the given voltage and current equations being out of phase by 90 degrees, the element is an inductor. The value of the inductor L is calculated to be 11.939 millihenrys.
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
2.
Given v = 36 sin(754t - 80°) and i = 4 sin(754t - 170°), indicate whether the element involved is a capacitor, an inductor, or a resistor, and find the value of C, L, or R. R=0 L = 11.939mH C=0
Given V 36 Sin (754t - 80°) and I 4 Sin (754t - 170°), Indicate Whether The Element Involved Is A Capacitor, An Inductor, or A Resistor, and Find The Value of C, L, or R