Professional Documents
Culture Documents
Calculation of Live Load For Abutments For Three Lane Bridges Spreadsheet
Calculation of Live Load For Abutments For Three Lane Bridges Spreadsheet
5.12 m Cg of 100t
Ra = 100*(15-5.12+0.28)/15+10*(1.2+1)/15 = 69.2 t
Rb = 100-69.2 = 30.8 t
Braking Force = 0.2*100/2 = 10.0 t
CL of 70-R(W) CL of c/w
2.595 2.905
11.0m
Transvers eccentricity = 2.905 m
Transvers moment = 2.905*69.2 = 201.0 t.m
2.285 m Cg of 70.0 t
Ra = 70*(15-2.285+0.28)/15+7*(1.2+1)/15 = 61.7 t
Rb = 70-61.7 = 8.3 t
Braking Force = 0.2*70/2 = 7.0 t
CL of 70-R(T) CL of c/w
2.650 2.85
11.0m
Transvers eccentricity = 2.85 m
Transvers moment = 2.85*61.7 = 175.8 t.m
5.71 m Cg of 50.0t
Ra = 50*(15-5.71+0.28)/15+5*(1.2+1)/15 = 32.6 t
Rb = 50-32.6 = 17.4 t
Braking Force = 0.2*50/2 = 5.00 t
11.0m
Transvers eccentricity = 4.20 m
Transvers moment = 4.2*32.6 = 137.1 t.m
Ra = 2*32.6 = 65.3 t
Rb = 2*17.4 = 34.7 t
Braking Force(for 1 lane only) = 5.00 t
11.0 m
Transvers eccentricity = 2.45 m
Transvers moment = 2.45*65.3 = 159.9 t.m
Case 5 : Three lane of class-A
11.0 m
Transvers eccentricity = 0.70 m
Transvers moment = 0.7*88.1 = 61.7 t.m
11.0 m
Transvers ecc.(class 70 R) = 2.905 m
Transvers ecc.(class A) = 0.84 m
Trans. moment = 0.9*(69.2*2.9-32.6*0.8) = 156.3 t.m
11.0 m
Transvers ecc.(class 70 R) = 2.850 m
Transvers ecc.(class A) = 0.95 m
Trans. moment = 0.9*(61.67*2.85-32.63*0.95) = 130.3 t.m
Summary of Loads & Moments
Transverse
Load case Max. vertical reaction (t) Braking force (t)
moment (t.m)
1L class 70 - R (W) 69.2 10.0 201.0
1L class 70 - R (T) 61.7 7.0 175.8
1L class - A 32.6 5.0 137.1
2L class - A 65.3 5.0 159.9
3L class - A 88.1 6.3 61.7
1L class 70 - R(W) +
91.7 11.3 156.3
1L class - A
1L class 70 - R(T) +
84.9 8.3 130.3
1L class - A