Professional Documents
Culture Documents
RETURN WALL
BRIDGE NO 602
3 X 2.75 X 3.965 M RCC BOX
SUBMITTED BY,
SM CONSULTANTS,
BHUBANESWAR
DESIGN OF RCC TRIPLE CELL BOX 3.00 x 2.800 x 2.800
25 Ton Loading 1 m cushion
Design Parameters
1
Top of Slab Level
3
Wearing Course depth = 0.15 m
Live Load Surcharge = 13.7 T/m
Dead Load Surcharge = 6.75 T/m
cos2 ( φ - α)
Ka =
cos2 α cos ( δ + α) 1+ sin ( φ + δ) sin(φ - i) 2
cos ( δ + α) cos (α-i)
Load Estimate
All the subsequent load calculations are done inclusive of load factors as per Table 12 of IRS bridge code
2(A) Live Load on Top Slab & Bottom Slab : Single Span Loaded Condition
2(B) Live Load on Top Slab & Bottom Slab : Double Span Loaded Condition
2(C) Live Load on Top Slab & Bottom Slab : Triple Span Loaded Condition
3 Total Dead Load on Bottom Slab (inclusive of wearing course) On each Span
Wt from Top Slab = 4.293 T/m2 factored value = 7.812 T/m2
Wt of side walls = 1.750 T/m2 x 1.25 = 2.188 T/m2
Wt of Haunch = 0.031 T/m2 x 1.25 = 0.039 T/m2
Wt of bottom Slab = 1.000 T/m2 x 1.25 = 1.250 T/m2
Wearing Course = 0.360 T/m2 x 1.25 = 0.450 T/m2
7.434 T/m2 factored value = 11.739 T/m2
4
6 Lateral Pressure
Ht from FL to C/L of top slab = 1.2 m
Ht from FL to C/L of bottom slab = 4.4 m
5
Design Constants
Grade of Concrete = M 30
Grade of steel = Fe 500
Clear Cover = 50 mm
R fy
fck 415 500
30 4.14 3.99
35 4.83 4.65
R = 4.65 N/mm2
= 474.0061 T/m2
BM Reinforcement Calculation
6
Reinforcement Drawing
16 mm F @ 200 mm c/c
20 mm F @ 16 mm F @ 200 mm c/c 10 mm F @
200 mm c/c 12 mm F @ 100 mm c/c 200 mm c/c
0.40
16 mm F @ 16 mm F @
200 mm c/c 100 mm c/c
2.80 16 mm F @
200 mm c/c
10 mm F @
10 mm F @ 200 mm c/c
200 mm c/c
0.40
16 mm F @ 100 mm c/c
0.40 2.80 0.40 2.80
16 mm F @ 200 mm c/c
10 mm F @
200 mm c/c
16 mm F @
200 mm c/c
7
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
DATA
Return Wall Height = 4.315 m (from GAD)
Loading Standard = 25 Tonne 2008
Unit Weight of Concrete = 24 kN/m3 (IS 875:1987 Part 1)
Unit Weight of Soil = 20 kN/m3 (IS 875:1987 Part 1)
Grade of concrete = M 25
Maximum permissible compressive stress = 0.38 x fck (Cl . 14.10 Concrete Bridge Code )
= 9.5 N/mm2
Maximum permissible Tensile = 0.034 x fck x 0.8 (Cl . 14.10 Concrete Bridge Code )
stress in bending = 0.68 N/mm2
SBC required at founding level = 17.255 T/m2 (From calculation)
SBC available at founding level = 20.0 T/m2 (Assumed as per soil report)
Outer side batter above GL = 1 in 12 (from figure)
Outer side batter below GL = 1 in 1 (from figure)
Earth side batter = 1 in 6 (from figure)
Wall angle a = TAN ( 1 / 6 )
-1
(from figure)
9.46 o
Angle of Repose f = 35.00 o (Table 1. Substructure & Foundation
Code)
D2 4.315 m
D3 0.90 m A B3 = 1.43 B9 =0.36 A
D4 0.30 m 14
15
6
x
19
D3 = 0.9
D5 0.30 m B B10 = 0.719 B4 = 2.479
20
B
y
D6 0.30 m 7 B5=3.079 D4 = 0.3
D7 0.30 m 8 B6 = 3.379 21 D5 = 0.3
D8 0.00 m C 9 B7 = 3.679 D6 = 0.3 C
D9 0.00 m 2 z
Design Height of return wall = 4.315 + 0.9 + 0.3 + 0.3 + 0.3 = 6.12 m
Design Length of return wall = (all calculations made for unit width) = 1m
Design Base width = (width of foundation) = 3.68 m
1 Checking At Section AA
1.1 Calculation of centroid of section
Distance
of C/L Area x
Coeff B D Area from heel Distance
Sec 3 1.00 0.35 4.32 1.51 0.89 1.35
Sec 4 0.50 0.72 4.32 1.55 0.48 0.74
Sec 5 0.50 0.36 4.32 0.78 1.19 0.92
3.84 3.02
center line of section from heel = 3.02 / 3.84 = 0.786 m
center line of section from toe = 1.429 - 0.786 = 0.64 m
Moment about
Moment about
C/L of section
section C/L
Depth (D)
Width (B)
Section
Weight
Coeff.
toe(x)
toe
3 1 0.350 4.315 24.00 36.246 0.535 19.377 -0.108 -3.917
4 0.5 0.719 4.315 24.00 37.238 0.949 35.351 0.307 11.419
5 0.5 0.360 4.315 24.00 18.619 0.240 4.463 -0.403 -7.502
Sectionwise Loads and corresponding moments for earthfill
11 0.5 0.569 4.315 20.00 24.560 1.189 29.202 0.546 13.419
16 0.5 0.569 0.000 20.00 0.000 1.189 0.000 0.546 0.000
Total V 116.663 M 88.393 M 13.419
1.3 Calculation for Surcharge Pressure (Cl 5.8 of SubStructure and Foundation Code )
Total Barrel Length of Box = 7.85 + 2 x 2 x 0 = 7.850 m
Inner to inner Distnace between face = 7.85 - 2 x ( 0.35 + 4.315 / 6) = 5.712 m
of return walls
Distnace from edge of sleeper to = (5.712 - 2.75) / 2 = 1.481 m
face of return wall
Depth of section AA from top h = 4.315 m
Depth from top where 45˚ dispersion
line meets return wall D = 1.481 m < 4.3
Hence
surcharge pressure acts on return wall
0.350
B
D
h 4.315 45°
h1
1.429
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
1.4 Calculation for Active Earth Pressure (Cl 5.7.1 of SubStructure and Foundation Code )
Ka g H
Pressure 0.320 x 20.00 x 4.315 = 27.647 kN / m2
(Considering H = wall height only )
Pressure due to sloping surcharge (Cl 5.8.4 of Substructure and Foundation Code)
P2 = Ka ϒ h h3 = 0 kN / m2
h = 4.315 + 0 = 4.32 m
h3 = 1/3 cotФ tanα h = 0 m
at Section AA
Plan area of return wall = 1.429 x 1 = 1.429 m2
Sectional Modulus = 1 x 1.429 x 1.429 / 6 = 0.340 m3
2 Checking At Section BB
Distance
of C/L Area x
Coeff B D Area from heel Distance
Sec 3 1.00 0.35 4.32 1.51 1.04 1.577
Sec 4 0.50 0.72 4.32 1.55 0.63 0.977
Sec 5 0.50 0.36 4.32 0.78 1.34 1.039
Sec 6-1 1.00 1.43 0.90 1.29 0.86 1.111
Sec 6-2 0.50 0.15 0.90 0.07 0.10 0.007
Sec 6-3 0.50 0.08 0.90 0.03 1.88 0.063
5.225 4.774
center line of section from heel = 4.77 / 5.22 = 0.914 m
center line of section from toe = 2.479 - 0.914 = 1.57 m
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
Unit Wt(kN/m3)
Moment about
Moment about
C/L of section
from section
from toe(y)
Lever Arm
Lever Arm
Depth (D)
Width (B)
Section
Weight
Coeff.
C/L
toe
3 1 0.350 4.315 24.00 36.246 1.735 62.872 0.170 6.146
4 0.5 0.719 4.315 24.00 37.238 2.149 80.037 0.584 21.758
5 0.5 0.360 4.315 24.00 18.619 1.440 26.807 -0.125 -2.333
6.1 1 1.429 0.900 24.00 30.861 1.914 59.080 0.349 10.782
6.2 0.5 0.150 0.900 24.00 1.620 2.479 4.016 0.914 1.480
6.3 0.5 0.075 0.900 24.00 0.810 0.900 0.729 -0.665 -0.539
Sectionwise Loads and corresponding moments for earthfill
11 0.5 0.569 4.315 20.00 24.560 2.389 58.673 0.824 20.237
12 1 0.150 4.315 20.00 12.945 2.704 35.000 1.139 14.741
15 0.5 0.150 0.900 20.00 1.350 2.729 3.684 1.164 1.571
16+17 0.5 0.869 0.000 20.00 0.000 2.489 0.000 0.924 0.000
19.1 1 0.300 0.900 20.00 5.400 0.150 0.810 -1.415 -7.641
19.2 0.5 0.900 0.900 20.00 8.100 0.900 7.290 -0.665 -5.387
Total V 177.749 M 338.996 M 60.816
2.3 Calculation for Surcharge Pressure (Cl 5.8 of SubStructure and Foundation Code )
Total Barrel Length of Box = 7.85 + 2 x 2 x 0 = 7.850 m
Inner to inner Distnace between face = 7.85 - 2 x ( 0.35 + 5.215 / 6) = 5.412 m
of return walls
Distnace from edge of sleeper to = (5.412 - 2.75) / 2 = 1.331 m
face of return wall
Depth of section AA from top h = 5.215 m
Depth from top where 45˚ dispersion
line meets return wall D = 1.331 m < 5.2
Hence
surcharge pressure acts on return wall
0.350
B
D
h 5.215 45°
h1
2.479
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
2.4 Calculation for Active Earth Pressure (Cl 5.7.1 of SubStructure and Foundation Code )
Ka g H
Pressure 0.320 x 20.00 x 5.215 = 33.413 kN / m2
(Considering H = wall height only )
Pressure due to sloping surcharge (Cl 5.8.4 of Substructure and Foundation Code)
P2 = Ka ϒ h h3 = 0 kN / m2
h = 4.315 + 0 = 4.32 m
h3 = 1/3 cotФ tanα h = 0 m
=
Angle of Inclination of Pressure with horizontal (δ + α ) 21.129 ˚ (Cl 5.7.1.2 of
SubStructure and
= 0.36877 radians Foundation Code )
at Section BB
Plan area of return wall = 2.479 x 1 = 2.479 m2
Sectional Modulus = 1 x 2.479 x 2.479 / 6 = 1.024 m3
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
3 Checking At Section CC
Distance
3.1 Calculation of centroid of footing
of C/L Area x
B D Area from heel Distance
Sec 7 3.08 0.30 0.92 1.54 1.42
Sec 8 3.38 0.30 1.01 1.69 1.71
Sec 9 3.68 0.30 1.10 1.84 2.03
3.04 5.16
center line of footing from heel = 5.16 / 3.04 = 1.698 m
center line of footing from toe = 3.679 - 1.698 = 1.98 m
Moment about
Moment about
C/L of footing
footing C/L
Depth (D)
Width (B)
Section
Weight
Coeff.
toe(z)
toe
1
2 1 0.300 0.300 24.00 2.160 1.369 2.957 -0.611 -1.320471
3 1 0.350 4.315 24.00 36.246 2.485 90.056 0.504 18.27115
4 0.5 0.719 4.315 24.00 37.238 3.379 125.819 1.398 52.06881
5 0.5 0.360 4.315 24.00 18.619 2.190 40.771 0.209 3.895631
6 1 1.954 0.900 24.00 42.201 3.725 157.191 1.744 73.61231
7 1 3.08 0.300 24.00 22.167 2.139 47.424 0.159 3.521871
8 1 3.379 0.300 24.00 24.327 1.989 48.396 0.009 0.216
9 1 3.679 0.300 24.00 26.487 1.839 48.720 -0.141 -3.737871
10
Sectionwise Loads and corresponding moments for earthfill
11 0.5 0.569 4.315 20.00 24.560 3.04 74.637 1.059 25.99706
12 1 0.150 4.315 20.00 12.945 3.30 42.767 1.323 17.12952
13 1 0.300 4.315 20.00 25.890 3.529 91.359 1.548 40.0843
14 1 0.300 0.900 20.00 5.400 3.529 19.055 1.548 8.360572
15 0.5 0.150 0.900 20.00 1.350 3.329 4.494 1.348 1.820143
16 0.5 0.57 0.00 20.00 2.989028 1.009 0
19.1 1 0.300 0.900 20.00 5.400 0.750 4.050 -1.230 -6.644678
19.2 0.5 0.900 0.900 20.00 8.100 1.200 9.720 -0.780 -6.322017
20 1 0.600 1.200 20.00 14.400 0.300 4.320 -1.680 -24.19914
21 1 0.300 0.300 20.00 1.800 0.150 0.270 -1.830 -3.294893
Total V 309.290 M 812.006 M 199.458
MCC RETURN WALL MARWAR JN - RANI BG PATCH DOUBLING PROJECT BRIDGE NO - 602
3.3 Calculation for Surcharge Pressure (Cl 5.8 of SubStructure and Foundation Code )
Total Barrel Length of Box = 7.85 + 2 x 2 x 0 = 7.850 m
Inner to inner Distnace between face = 7.85 - 2 x ( 0.35 + 6.115 / 6) = 5.112 m
of return walls
Distnace from edge of sleeper to = (5.112 - 2.75) / 2 = 1.056 m
face of return wall
Depth of section AA from top h = 6.115 m
Depth from top where 45˚ dispersion
line meets return wall D = 1.056 m < 6.1
Hence
surcharge pressure acts on return wall
0.350
B
D
h 6.115 45°
h1
3.679
3.2 Calculation for Active Earth Pressure (Cl 5.7.1 of SubStructure and Foundation Code )
Ka g H
Pressure 0.320 x 20.00 x 6.115 = 39.180 kN / m2
(Considering H = wall height only )
Pressure due to sloping surcharge (Cl 5.8.4 of Substructure and Foundation Code)
P2 = Ka ϒ h h3 = 0 kN / m2
h = 4.315 + 0 = 4.32 m
h3 = 1/3 cotФ tanα h = 0 m
=
Angle of Inclination of Pressure with horizontal (δ ) 11.667 ˚ (Cl 5.7.1.2 of
SubStructure and
= 0.20362 radians Foundation Code )
3.3 Calculation for Passive Earth Pressure (Cl 5.7.1.6 of SubStructure and Foundation Code )
Kp g H
Pressure 5.680 x 20.00 x 0.700 = 79.523 kN / m2
(Considering H = 1/3rd of front earthfill height only )
(Cl 5.7.1.6 of
Angle of Inclination of Pressure with horizontal (δ ) = 11.667 ˚ SubStructure and
= 0.20362 radians Foundation Code )
Horizontal Component = 79.523 x cos (11.67) = 77.88 kN / m2
Vertical Component = 79.523 x sin (11.67) = 16.08 kN / m2
= 2.16 > 2
at Section CC
Plan area of return wall = 3.679 x 1 = 3.679 m2
Sectional Modulus = 1 x 3.679 x 3.679 / 6 = 2.256 m3
Pmax = (P / B) x ( 1 + (6 e / B))
169.27 kN / m2 = 17.255 T/m2 ok
Pmin = (P / B) x ( 1 - (6 e / B))
12.047 kN/ m2 = 1.228 T/m2 ok