You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Al-Bukhari
3. Bilangan Murid : 37 orang
4. Tarikh : 7 Julai 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Pakai Pelitup Muka

9. Medium Pengajaran: Google Meet & Whatsapp


10. Kemahiran Fokus: Membaca

11. Standard Kandungan


2.1 Asas membaca dan memahami.

12. Standard Pembelajaran


2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons.

13. Objektif Pembelajaran bertutur/menulis


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca dan menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 daripada 7 maklumat tersurat pada
poster Pesanan Kesihatan Harian dengan bimbingan guru melalui pelantar Google Meet
ii. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 maklumat tersirat yang dibaca daripada poster
Pesanan Kesihatan Harian secara perbincangan berkumpulan menggunakan Whassap
kumpulan ( gabungjalin dng kemahiran bertutur)
iii. Memberi respons terhadap 3 daripada 5 pertanyaan guru dengan betul berdasarkan poster
bertajuk Pesanan Kesihatan Harian yang dibaca di pelantar Google meet

14. Kriteria Kejayaan


i. Murid dapat membaca maklumat tersurat pada poster bertajuk Pesanan Kesihatan Harian
dengan jelas.
ii. Murid berupaya membaca poster bertajuk Pesanan Kesihatan Harian dan menyatakan
maklumat tersirat yang difahami daripada bacaannya.
iii. Murid berupaya memberi respons yang baik terhadap pertanyaan guru berdasarkan poster
bertajuk Pesanan Kesihatan Harian yang telah dibaca.

15. Sistem Bahasa


 Sintaksis: Jenis ayat penyata
 Sistem ejaan: Ejaan kata berimbuhan apitan
 Kosa kata: Fabrik, inisiatif dan membendung

16. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Kesihatan
 Nilai Murni: Kebebasan, kerjasama dan rasional
 Patriotisme dan Kewarganegaraan: Mematuhi SOP yang telah ditetapkan
 Peraturan sosiobudaya: Peranan sebagai rakyat demi membendung penularan Covid-19
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar secara dalam talian (Whatapps dan Google Meet)
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

17. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Penekanan 5P: Pengukuhan
 Pendekatan berpusatkan murid: Guru sebagai fasilitator
 KB: Menghubung kait pengalaman dengan isi pelajaran
 KP: Verbal linguistik dan interpersonal
 BCB: Memproses maklumat daripada poster dan video
 Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait ipengalaman kehidupan seharian
 Pembelajaran koperatif: Mengadakan perbincangan secara berkumpulan

( INI BIASANYA BOLEH DIISI SELEPAS SIAP RPH DI BAWAH)

18. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Telefon pintar/ komputer riba 1
2. Pautan berkaitan 1
3. Slaid pengajaran 1

19. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui tujuan memakai pelitup muka.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Guru mengambil - Di lokasi rumah
 Bacaan doa
KELAS kedatangan murid secara masing-masing
(3 minit)  Kehadiran menggunakan
menggunakan Google form
 Persediaan murid untuk pelantar Google
 Murid membaca doa
belajar Meet
sebelum memulakan kelas
Set Induksi 3 langkah melawan  Guru memainkan klip video FASA PERSEDIAAN
(5 minit) Coronavirus yang terdapat lagu Jom Lawan  Menghubungkaitan
dalam klip video: Coronavirus menggunakan PSA dengan
 Cuci tangan aplikasi Youtube di Google pengalaman baharu
 Pakai topeng muka Meet  Menyediakan minda
 Jangan sentuh muka  Murid menyatakan tiga murid untuk aktiviti
langkah mudah melawan dan tugasan akan
Coronavirus yang terdapat datang
 Tajuk pelajaran: dalam klip video yang
Pakai pelitup muka ditonton. Pelantar
 Murid dibimbing meneka Google Meet
Ataupun guru tajuk pelajaran.
menayangkan data  Guru mengaitkan set BBM
terkini kes covid di induksi dengan isi Lagu Jom Lawan
Malaysia pelajaran. Coronavirus:
https://www.youtube.c
Perbandingan 2 hari om/watch?
sebelumnya v=JRCjl0_3sEs

KB
Menghubung kait

BCB
Memproses maklumat
daripada video

Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
Langkah 1 Poster Pesanan Kesihatan Aktiviti 1 FASA IMAGINASI
(7 minit) Harian:  Guru menayangkan poster  Melibatkan secara
Pesanan Kesihatan Harian langsung dengan
melalui pelantar Google bahan (poster)
Meet.  Membangunkan
 Secara bergilir-gilir, murid asas pengalaman
membaca maklumat tersurat bagi sesuatu konsep
yang terdapat pada poster  Menkonstruk idea
dengan jelas. baharu
 Guru memberikan contoh 
maklumat tersurat yang Pelantar :
boleh difahami daripada Google Meeet
Contoh: poster yang dibaca.(lebih
 Jangan berkongsi baik guru meminta jawapan BBM
dengan orang lain : drpd murid) Poster Pesanan
Tidak boleh berkongsi  Guru membimbing murid Kesihatan Harian
pelitup muka meskipun mengenal pasti maklumat
dengan ahli keluarga. tersurat yang terdapat dalam BCB
poster yang dibaca. Memproses maklumat
 Boleh diguna semula  Murid menyenaraikan daripada poster
selepas dicuci dengan maklumat tersurat dalam
cara yang betul : buku catatan dan membaca Pembelajaran
Pelitup muka perlu semula dihadapan guru dan Kontekstual
dibasuh dengan sabun rakan melalui pelantar Menghubung kait
dan dikeringkan Google Meet apabila diminta pengalaman dalam
sebelum digunakan oleh guru secara rawak kehidupan
semula.
Nilai murni
Kebebasan

( OP 1) Kriteria Kejayaan (i)

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Aktiviti 1 FASA


(20 minit) Poster Pesanan Kesihatan  Murid dibahagikan kepada PERKEMBANGAN
Harian kumpulan kecil  Konstruk semula
1... menggunakan aplikasi dan memberi
2... ClassDojo. penjelasan lanjut
3...  Guru menghantar poster dalam pelbagai mod
4... Pesanan Kesihatan Harian  Membina hubungan
5..... pada aplikasi Whatapps. pelbagai konsep
Maksud tersirat dalam  Murid diberi masa 12 minit yang berkaitan
poster untuk membaca semula  Mengaplikasikan
1... poster Pesanan Kesihatan pemahaman
2... Harian dan memahami dengan aktiviti
3... maksud tersirat pada poster harian
4. tersebut.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Guru menghantar lembaran Platform
kerja pada aplikasi Whassap Whatsapp
dan murid hendaklah
membaca arahan yang BBM
terdapat pada lembaran Lembaran kerja
kerja tersebut.
 Murid dikehendaki KP
Rujuk lembaran kerja berbincang makna tersirat  Verbal Linguistik
berdasarkan poster yang  Interpersonal
dibaca melalui aplikasi
Whatsapp secara BCB
berkumpulan. whassap  Memproses
kumpulan dibentuk yang maklumat
terdiri daripada 5 ahli. daripada poster
 Setelah selesai, wakil
kumpulan menghantar hasil Nilai Murni
perbincangan dalam  Kerjasama
Whatsapp utama
 Guru menyemak hasil EK
perbincangan murid.  EK1:1.4
 Murid mengikuti semula
kelas pdpr menggunakan Kriteria Kejayaan (ii)
aplikasi Google Meet.
 Guru paparkan hasil Penilaian Objektif (ii)
perbincangan kumpulan di
Google Meet.
 Guru membuat ulasan
berdasarkan hasil kerja
murid.

( OP 2)
Langkah 3 Pelitup Muka Aktiviti 1 FASA TINDAKAN
(20 minit)  Guru menayangkan semula  Menyelesaikan
poster Pesanan Kesihatan tugasan
Soalan: Harian dan murid diberi  Mempersembahka
i. Berapakah jenis masa untuk membacanya n hasil tugasan
pelitup muka yang semula secara mentalis dalam pelbagai
terdapat dalam melalui aplikasi Google bentuk
poster? Meet.  Membuat penilaian
ii. Pelitup muka boleh  Murid dipilih secara rawak dan refleksi
dipakai selama 3 jam menggunakan aplikasi tentang
iii. Senaraikan 3 tempat Wheel of Names untuk pembelajaran dan
yang diwajibkan menentukan soalan kefahaman serta
memakai pelitup manakah yang perlu kemahiran baharu.
muka. dijawab.
iv. Aishah terpaksa  Guru bertanyakan soalan Platform
berkongsi pelitup kepada murid yang dipilih. Google Meet
muka dengan adiknya  Murid memberi respons
kerana pelitup yang relevan terhadap Nilai Murni
mukanya telah kotor. pertanyaan guru tentang Rasional
Adakah betul tindakan poster Pesanan Kesihatan
Aishah? Harian yang dibaca. KP
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
v. Apakah patut kamu  Murid dibenarkan mencari  Verbal linguistik
lakukan selepas jawapan pada poster  Interpersonal
menggunakan pelitup Pesanan Kesihatan Harian
muka jenis 3 lapis/ yang ditayangkan. Kriteria Kejayaan (iii)
perubatan? ( walaupun ada digabungkan
kemahiran bertutur,tetapi Penilaian Objektif (iii)
Jawapan: murid2 sebenarnya
dirangsangkan dahulu melalui
i. 2 jenis kemahiran membaca.sebabnya
ii. Boleh. Pelitup muka dalam SP ,murid perlu
tidak boleh dipakai memahami,mana mungkin
melebihi 8 jam. murid akan memahami kalau
iii. Pasaraya, sekolah dan murid tidak membaca dahulu)
hospital. (Mana-mana
tempat yang sesuai) ( OP 3)
iv. Salah kerana pelitup
muka tidak boleh
dikongsikan dengan Pemulihan :
orang lain. Murid dibimbing mengenal pasti
v. Buang dalam tong maklumat tersirat melalui
sampah. Google Meet

Latihan pengukuhan: Pengayaan


Bagi aktiviti pengayaan,murid
menjawab teka silang kata
tentang SOP Covid-19 yang
dihantar oleh gurumelalui
aplikasi whassap

Aktiviti 2
Pengukuhan
 Guru mengedarkan poster
tentang pemakaian pelitup
muka yang betul melalui
medium whatsapp.
 Murid membaca maklumat
tersurat yang terdapat pada
poster tersebut dan
menyenaraikan maklumat
tersirat yang difahami
berdasarkan
pembacaannya.
 Murid diminta menghasilkan
poster yang bertajuk
‘Pakailah Pelitup Muka, Kita
Belum Menang’ serta
mengandungi sekurang-
kurangnya empat cara
memakai pelitup muka
dengan betul.
 Murid diminta menghantar
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
poster yang dilukis pada
bila-bila masa sepanjang
hari melalui aplikasi
Whatsapp.

Penutup Kognitif  Murid dibimbing untuk KB


(5 minit)  Rumusan isi pelajaran membuat rumusan berkaitan  Merumus
isi pelajaran.
Nilai murni  Guru membimbing murid KP
 Kebebasan menyatakan nilai murni yang  Interpersonal
 Kerjasama diperoleh sepanjang kelas.  Verbal linguistik
 Rasional  Guru pula merumus isi
pelajaran secara Nilai murni
keseluruhan.  Kebebasan
 Murid diberikan pujian atas  Kerjasama
kefahaman dan komitmen  Rasional
sepanjang kelas pdpr.

20. Refleksi

___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

21. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Lembaran kerja

You might also like