You are on page 1of 46

Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :

https://gpk1smkduha.blogspot.com

Penasihat :
En Izemar bin Jamaludin
Pn Hjh Sarimah bt Kassim

Disusun oleh:
En Tan Chong Keat
Pn Nor Shifa bt Saad
Dr Hjh Suzlipah bt Sanusi
Pn Looi Chooi Fong
Pn Geneviene Bong
http://gg.gg/erujuk2019 1 bt Samsudin
Pn Sabariah
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com

1. Standard Kualiti Pendidikan


Malaysia (SKPMg2-Standard 4)

2. Rancangan Pelajaran Harian

3. Pentaksiran Bilik Darjah

4. Pembelajaran Abad ke-21

5. Kemahiran Berfikir Aras Tinggi

6. Komuniti Pembelajaran
Profesional

7. Lampiran

8. Rujukan

2
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com

SKPMg2- Standard 4

Guru berperanan sebagai pemudah cara dalam


proses pembelajaran dan pengajaran (PdP) yang
PERNYATAAN berkesan untuk memperkembangkan potensi
STANDARD
murid secara menyeluruh dan meningkatkan
pencapaian murid pada tahap optimum secara
berterusan.

3
ASPEK 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG
i. Menyediakan RPH dengan
merujuk DSKP danSPI Bil.3/1999 iii .Menyediakan BM/BBM/BBB/TMK
yang mengandungi 3 elemen iaitu  ABM - Alat Bantu Mengajar :
objektif, aktiviti dan refleksi. • peralatan yang digunakan
untuk mengajar. Contoh: alat
pembesar suara /LCD/Laptop
a. OBJEKTIF (ikut prinsip SMART) dll.
S : Specific-berfokus,ikut tajuk  BBM - Bahan Bantu Mengajar:
M : Measurable-boleh diukur • bahan yang membantu guru
A : Attainable-boleh dicapai mengajar. Contoh: buku teks,
R : Realistik-kebolehlaksanaan buku rujukan,carta dll.
T : Time-ikut masa ditetapkan  BBB - Bahan Bantu Belajar:
• bahan yang membantu murid
b. AKTIVITI PELAJARAN belajar dan memahami objektif
- mesti ambil kira pelbagai aras pelajaran. Contoh: peta i-think,
murid. carta, model, dll.
-mengikut peruntukan masa.  TMK – Teknologi Maklumat dan
-- menjurus kepada pencapaian Komunikasi:
objektif • teknologi yang digunakan
- penggunaan KBAT semasa PdPc. Cth: crome book,
tablet, visualizer.
c. REFLEKSI • Bahan yang digunakan
ii. Menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdPc
(sejauhmana objektif tercapai) mestilah relevan, jelas, menarik,
-Berapa orang murid menguasai berkesan dan boleh digunakan
a. Nyatakan kaedah pentaksiran dalam RPH
daripada jumlah keseluruhan murid dalam interaksi dengan murid
dengan mengambil kira pelbagaikan kaedah pentaksiran : menyoal / membaca /
-Pengukuhan/pemulihanperlu dan digunakan sepenuhnya
menulis / mengira / individu / kerja berpasangan/ kerja kumpulan
dinyatakan sepanjang sesi PdP.
b. Tentukan kaedah pentaksiran yang sesuai dengan tahap keupayaan murid (cerdas,
sederhana, lemah)
c. Pentaksiran secara berterusan.

ASPEK 4.2.1: GURU SEBAGAI PENGAWAL (PROSES PEMBELAJARAN)


i. Mengelola isi pelajaran iii. Penyertaan aktif murid
a. libatkan semua murid
a. tulis objektif pada papan
dalam aktiviti mengikut
tulis;
aras keupayaan secara
b. terangkan objektif dalam
berterusan;
bahasa yang mudah;
b. pastikan penyertaan aktif
c. bincang objektif bersama-
murid berkaitan isi
sama dengan murid sama
pelajaran/ fakta dan
ada selepas set induksi
kemahiran;
atau sebelum PdPc
c. pastikan peranan yang
bermula tentang apa yang
jelas dalam
patut diperolehi;
perbincangan kumpulan.
d. sentiasa rujuk objektif
setelah setiap aktiviti
dilaksanakan
e. kaitkan dengan
pengetahuan sedia ada
murid. ii. Mengelola masa PdPc
a. laksana aktiviti berdasarkan objektif ;
b. gunakan teknik yang bersesuaian dalam aktiviti untuk mencapai objektif;
c. laksanakan proses pembelajaran secara teratur iaitu daripada mudah kepada sukar
atau konkrit kepada abstrak;
d. memastikan aktiviti mengikut masa yang telah dirancang.

4
ASPEK 4.2.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL (SUASANA PEMBELAJARAN)
i. Mengawal komunikasi ii. Mengawasi perlakuan
murid dalam PdPc murid dalam PdPc

a. Mengawal a. mengawal perlakuan murid


pembentangan, diskusi, dengan guru dan perlakuan
sesi soal jawab dll murid dengan murid bagi
secara berterusan. memastikan perhubungan
yang positif dan suasana
b. mengawal kesantunan
yang kondusif
berbahasa murid ketika
menerima dan menolak b. mengawal perlakuan
pendapat rakan secara murid dengan bahan/
berhemah dan berbudi tugasan bagi memastikan
bahasa. kekemasan, keselamatan
dll.
c. mengawal nada suara,
intonasi, mimik muka, c. memberi pengiktirafan dan
bahasa badan atau teguran untuk
bahasa isyarat yang membangunkan potensi diri
ditunjukkan oleh murid. murid.

iii. Menyusun atur kedudukan murid iv. Mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan

a. menyusun atur kedudukan murid secara berpasangan atau berkumpulan a. menerapkan unsur didik hibur seperti bercerita, berlakon, main peranan, kerusi
mengikut keperluan aktiviti pembelajaran. panas, kotak beracun, teater bercerita dll.

b. mengubah suai kedudukan murid dalam aktiviti/mengikut keupayaan murid b. mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan secara berterusan
dan kecenderungan pelbagai. dalam persekitaran yang terkawal (dalam atau di luar bilik darjah).

ASPEK 4.3: GURU SEBAGAI PEMBIMBING

i. Memberi tunjuk ajar ii. Memberi tunjuk ajar dalam


menguasai isi pelajaran menguasai kemahiran dalam
aktiviti pembelajaran
a. memberi penerangan
a. memberi penerangan
konsep/fakta terlebih
konseptual dan praktikal
dahulu.
untuk melaksanakan aktiviti
b. kemukakan contoh dan
b. memberi kepercayaan
visual, lakaran, ilustrasi
kepada murid untuk
yang mudah.
melaksanakan aktiviti/
c. demontrasi/tunjuk cara
tugasan

iii. Memandu murid membuat keputusan dan iv. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber v. Menggabung / mengait isi
menyelesaikan masalah. pendidikan pelajaran

a. membantu murid mengenalpasti fakta betul atau a. memandu dan membimbing murid menggunakan sumber a. kaitkan dengan pengetahuan sedia
salah pendidikan ada, keluarga, latar belakang dan
B. memandu murid membuat keputusan sebulat b. mencadangkan sumber pendidikan yang sesuai dan persekitaran murid secara lokaliti dan
suara melalui hasil perbincangan kumpulan/kelas menerangkan cara penggunaannya. global
c. membimbing murid menyelesaikan masalah c. memastikan sumber pendidikan mencukupi dan sesuai. b. menggabungkan elemen merentas
d. meminta murid membuat refleksi d. melantik pengendali sumber pendidikan (seorang wakil bagi kurikulum dengan isi mata pelajaran
setiap kumpulan lain/ kemahiran lain.
e. memandu murid untuk eksploitasi bahan ke arah KBAT.

5
ASPEK 4.4.1: GURU SEBAGAI PENDORONG (MINDA)
i. Merangsang murid ii. Merangsang murid
berkomunikasi berkolaboratif dalam aktiviti
a. kongsikan objektif dengan pembelajaran
murid secara lisan dan bukan
lisan. a. menggalakkan murid
b. menggalakkan murid berkolaboratif dalam aktiviti
berkomunikasi secara aktif pembelajaran.
c. memberi soalan dalam bahasa b. pastikan aktiviti pembelajaran
yang mudah difahami mengikut secara kolaboratif menyumbang
aras keupayaan murid. ke arah pencapaian objektif.
d. merangsang murid c. terapkan semangat berpasukan
berkomunikasi secara lisan dan bersikap adil terhadap
dengan menggunakan teknik keupayaan rakan-rakan yang
penyoalan dan bahan . pelbagai .
d. melaksanakan pelbagai kaedah
pembelajaran koperatif secara
konsisten.

iii. Mengemukakan soalan yang iv. Mengajukan soalan yang menjurus v. Mewujudkan peluang vi. Menggalakkan murid vii. Menggalakkan murid
menjurus ke arah pemikiran ke arah membuat keputusan dan untuk murid memimpin. mengemukakan soalan memperoleh pengetahuan dan
kritis dan kreatif penyelesaian masalah berkaitan isi pelajaran kemahiran secara kendiri
a. memberi peluang kepada
a. sentiasa mengemukakan soalan a. menggalakkan murid untuk kenal murid semasa membuat a. mendorong murid a. galakkan murid memberi
(5W1H) secara terancang pasti masalah dan alternatif mengajukan pelbagai
tugasan kumpulan. pandangan secara kendiri
berdasarkan objektif pelajaran keputusan soalan (5W1H) berkaitan isi
b. melantikan ketua kumpulan terhadap isi pelajaran/
(soalan KBAT). b. mendorong murid untuk memberi pelajaran untuk
idea menyelesaikan masalah secara giliran meningkatkan kefahaman kemahiran yang dipelajari
b. Mencerakinkan soalan KBAT
c. menggalakkan murid c. mendorong murid bekerja b. menggalakkan penilaian b. memastikan murid mendapat
mengikut aras keupayaan murid
supaya dapat difahami. menggunakan pelbagai strategi secara berpasukan kendiri untuk menilai tahap maklumat awal daripada
penyelesaian masalah. kefahaman murid pelbagai sumber sebelum sesi
PdPc

ASPEK 4.4.2: GURU SEBAGAI PENDORONG (EMOSI)


i. Memberi pujian/galakan ii. Memberi penghargaan
terhadap perlakuan positif terhadap hasil kerja/ idea
yang bernas.
a. mendorong murid
menggunakan kata-kata a. memaparkan semua hasil
positif, bervariasi dan nada kerja murid untuk dikongsi
suara yang sesuai bersama-sama.
b. menggalakkan murid b. memaparkan hasil kerja
menunjukkan penghargaan murid yang terbaik untuk
sesama mereka dijadikan contoh/panduan
kepada murid lain.
c. menggalakkan murid
menghargai hasil
kerja/idea rakan mereka

iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi iv. prihatin terhadap keperluan murid
respons
a. sentiasa berjalan sekeliling kelas dan lihat kerja murid secara
a. menggalakkan murid menyoal, sekiranya jawapan betul beri berterusan.
pujian. b. sentiasa peka dengan keperluan dan kecenderungan murid.
b. memberi peluang atau meminta jawapan dari murid lain sekiranya c. memahami profil murid melalui inventori kecerdasan pelbagai.
jawapan tidak salah/tidak tepat dan minta jawapan semula d. membimbing murid yang tidak menguasai atau yang memerlukan
daripada murid yang tidak dapat menjawab. pemulihan.

6
ASPEK 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI
i. Menggunakan pelbagai kaedah ii. Menjalankan aktiviti pemulihan /
pentaksiran pengayaan dalam PdPc
a. melaksanakan pentaksiran
berdasarkan pemerhatian, lisan, a. mengenal pasti murid yang terlibat dalam
bacaan, penulisan, penyoalan, masalah pembelajaran, merancang
persembahan, projek, senarai tindakan, mengajar semula, menilai dan
semak dll. membuat tindakan susulan
b. mengena pasti indikator b. membuat penilaian kendiri segera pada
pentaksiran yang hendak dinilai. ketika sesi PdPc berdasarlkan maklumbalas
c. melaksanakan pentaksiran murid
mengikut aras keupayaan murid c. menggunakan maklumat semasa seperti
secara individu atau kumpulan input murid sebagai asas untuk
meningkatkan penguasaan murid
d. mengubah strategi pembelajaran
berdasarkan respons yang kurang aktif
daripada murid.

iii. Memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran iv. membuat refleksi PdPc v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan

a. menyediakan latihan/tugasan bagi membantu a. membuat penilaian kendiri a. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan dan diberikan skor yang sesuai.
mencapai objektif, mengikut aras keupayan murid terhadap aktiviti
pembelajaran dan sejauh b. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan sepanjang PdP.Contoh: menyemak secara
dan mengikut keperluan PdPc.
mana murid mencapai konstruktif (ulasan membina), memberi bintang, gerakan zig-zag dari kumpulan ke kumpulan,
b. membimbing murid menyelesaikan tugasan
objektif yang telah menyemak hasil perbincangan/tugasan murid.
mengikut masa yang ditetapkan.
c. Mem beri tugasan secara flipped classroom dirancang.
c. merekod tahap penguasaan semasa murid berdasarkan standard kandungan/standard
(sekiranya perlu) iaitu murid akan mengulan kaji pembelajaran dengan merujuk standard prestasi. Contoh perekodan: senarai semak atau catatan
b. refleksi boleh dilaksanakan
terlebih dahulu sebelum kemahiran itu diajar. dalam buku rekod, catat pada bahagian refleksi atau ruangan catatan (mengikut kesesuaian dan
semasa PdPc berlangsung
d. sebagai asas untuk meningkatkan penguasaan teknologi semasa
berdasarkan maklum balas
murid
murid.
e. mengubah strategi pembelajaran berdasarkan NOTA: Perekodan dibuat supaya guru dapat merujuk maklumat/ data untuk membuat pertimbangan
respons yang kurang aktif daripada murid. professional keseluruhan murid bagi tujuan pelaporan.

ASPEK 4.6: MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF


i. Memberi respons berkaitan isi pelajaran ii. Berkomunikasi dalam
melaksanakan aktiviti
a. Murid dapat memerhati, mendengar dan pembelajaran
memberi maklum balas dengan orang lain
a. Murid dapat menyusun pemikiran
mereka secara logik dan
iii. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara
kolaboratif menyatakan secara jelas dan
ringkas.
a. Murid daripada pelbagai kebolehan bekerjasama b. Murid dapat memahami cara
untuk mencapai matlamat yang sama dan saling menyesuaikan mesej atau kaedah
bergantungan untuk berjaya. tertentu untuk menyampaikannya.
b. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang c. Murid yakin berinteraksi dengan
diberikan dalam kumpulan dan menghargai rakan mereka semasa
sumbangan dan idea rakan-rakan yang lain. menyampaikan sebarang topik
c. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan
melalui pembahagian tugasan berdasarkan
keupayaan murid.
d. Murid dapat menerima dan menghormati
pandangan orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat
bertolak ansur untuk mencapai matlamat yang
sama. vii. Membuat keputusan/ menyelesaikan masalah
v. Mengemukakan vi. Mengaitkan isi pelajaran dengan
iv. Memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis soalan kehidupan murid/ isu lokal/ global berkaitan aktiviti pembelajaran
dan kreatif berkaitan isi pelajaran berkaitan isi
a. Murid dapat membuat analisis/ a. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan
pelajaran
a. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai perkara / bidang. perbandingan antara isi pelajaran berupaya mempertahankan keputusan dengan
b. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara a. Murid bertanya dengan realiti semasa memberikan bukti.
pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara hands- soalan untuk b. Murid melihat situasi sedia ada daripada b. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea
on untuk mendapatkan maklumat. pelbagai sudut untuk menjana idea dan baharu dalam konteks tertentu dan menjana hasil yang
mendapat
c. Murid berfikiran terbuka, menerima pandangan orang lain dan melakukan sesuatu dengan cara yang positif.
penjelasan lanjut/
merendah diri berbeza c. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi
maklumat
d. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa merasa tambahan secara asli serta tidak mengikut kelaziman.
bimbang dengan kritikan ***boleh dikaitkan dengan KBAT : aplikasi
***boleh dikaitkan dengan KBAT : meninai/ menjana idea
***boleh dikaitkan dengan KBAT : menganalisis, menilai

7
RPH
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL 3/1999

Penyediaan Rekod
Pengajaran & Pembelajaran

8
Elemen RPH yang Berkesan
Terdapat pelbagai format RPH yang digunakan oleh sekolah. Kebanyakan
sekolah menggunakan format yang ditetapkan oleh MGB atau MPSM dalam
bentuk buku penyediaan pengajaran. Ada juga pentadbir sekolah yang
membenarkan guru untuk menyediakan RPH bercetak yang difailkan. Walau
bagaimana pun, elemen-eleman yang terkandung adalah sama.

Butir-butir atau Maklumat Asas Aspirasi Murid


Mata Pelajaran Bilangan Murid Kemahiran Dwi
Pengetahuan
Bahasa
Tarikh/Hari Tema
Kemahiran Etika dan
Masa Tajuk Pelajaran Berfikir Kerohanian
Nama Kelas Kemahiran
Identiti Nasional
Memimpin

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)


Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Berfikir
Kelestarian Alam Sekitar Pendidikan Pengguna
Kepimpinan Sains dan Teknologi
Pendidikan TMK
Kesihatan/Reproduktif/Sosial
Keusahawanan Kajian Masa Hadapan
Bahasa Keselamatan Jalan Raya
Patriotisme Nilai Murni
Kelestarian Global Pendidikan Kewangan
BBM/ABM/BBB/TMK
Kamus Kertas Sebak/Kad Manila Projektor
Modul Video Buku Rujukan
Slaid Powerpoint Carta Lain-lain
Model Papan Putih Mini VLE-Frog
Internet YouTube

9
Peta I-Think
Peta Bulat Peta Dakap
Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
Peta Pokok Peta Titi

Kepelbagaian Kaedah/Teknik

Kemahiran Berfikir Pembelajaran Konstekstual


Didik Hibur Pembelajaran Berasaskan Projek
Penyelesaian Masalah Pembelajaran Akses Kendiri
Pembelajaran Koperatif Konstruktivisme
Pembelajaran Kolaboratif Kemahiran Belajar Cara Belajar
Kecerdasan Pelbagai Kajian Masa Depan
Pembelajaran Masteri Lain-lain

Kemahiran Berfikir Abad 21

Membanding beza Menginterpretasi


Mengkategori Mencipta analogi
Menjana idea Membuat rumusan
Membuat keputusan Mentafsir
Menghubung kait Menilai

Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran


Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran ditulis seperti yang
tertera dalam DSKP subjek masing-masing.

10
Objektif Pembelajaran (OPEM)
OPEM yang dijanakan daripada Standard Kandungan dan Standard
Pembelajaran dalam bentuk SMART (Specific, Measureable,
Attainable, Realistic and Time Bound) atau berunsur ABCD (Audience,
Behaviour, Condition and Degree).

Kriteria Kejayaan (KK)

KK berkait rapat dengan OPEM dan spesifik kepada aktiviti. KK


merupakan sokongan dan berfokus kepada murid semasa terlibat di
dalam aktiviti pembelajaran. Hal ini boleh digunakan sebagai asas
maklum balas kendiri atau kepada rakan sebaya.

Persamaan antara Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan

 Boleh dilihat oleh semua murid di dalam bilik darjah.


 Ditulis dalam bahasa yang mudah difahami murid.
 Diterangkan kepada murid sebelum guru mengajar.
 Sentiasa dirujuk sepanjang waktu PdPc.
 Penulisan OPEM dan KK yang betul adalah penting untuk
membantu murid memahami proses PdPc.

11
Perbezaan antara OPEM dan KK
OPEM Aspek KRITERIA KEJAYAAN
DSKP Asal OPEM
Bahagian set induksi Bahagian OPEM
Relevan
Bahagian penutup Bahagian Aktiviti

Bagaimana murid
Apa yang dipelajari murid Menjawab Soalan menunjukkan bukti
kejayaan
SMART Ciri Spesifik Fleksible

Contoh OPEM dan KK


Bahasa Melayu
OPEM
Murid dapat menulis 1 perenggan isi dengan sekurang-kurangnya 5 ayat yang
gramatis.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Membincang dan membentangkan 4 isi berserta 1 huraian dalam
kumpulan.
2. Menulis 1 perenggan isi dengan 5 ayat yang lengkap dan gramatis secara
individu.

12
Sains
OPEM
Murid dapat menghuraikan sekurang-kurangnya 5 contoh makanan
berdasarkan kepentinganya dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Membincang dan melukis peta pemikiran yang mengandungi 5
contoh makanan mengikut pengelasan kepentingannya.
2. Berkongsi peta pemikiran masing-masing dalam ‘gallery walk’ (2 stars
and 1 wish)
3. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan kuiz dengan betul.

Aktiviti Pembelajaran Berpusatkan Murid


Aktiviti dirancang mengikut pelbagai aras keupayaan murid ( Pembelajaran Terbeza)

KSSM/KSSR PROGRAM TS25 BAHASA INGGERIS


CEFR
Set Induksi Pemula (Starter) Pre Lesson
Pengenalan
Aktiviti Pembelajaran Aktiviti Utama (Main Lesson
Activity)
Penutup Penutup (Plenary) Post Lesson

13
Pentaksiran Dalam Bilik Darjah

Lembaran Kerja Pembentangan Hasil Kerja

Laporan Amali/Eksperimen/Projek Soal Jawab

Kuiz Main Peranan

Ujian Formatif Ujian Sumatif

Pemerhatian Lain-lain

Impak dan Refleksi


Aktiviti mengkaji semula proses keberkesanan pengajaran
yang telah dilakukan melalui imbas kembali dengan
tujuan mempertingkatkan kemahiran guru.
Impak/Refleksi perlu ditulis dalam bentuk kuantitatif..
Contoh: 10 daripada 25 orang murid dapat menjawab
soalan kuiz dengan tepat. 15 orang murid diberi latihan
pemulihan.

Kerja Susulan Murid


Pemulihan Murid yang lemah
Pengukuhan Murid yang sederhana
Pengayaan Murid yang cemerlang

14
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

15
16
17
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
Pentaksiran sebagai pembelajaran berlaku apabila murid membuat refleksi
dan menilai perkembangan pembelajaran masing-masing. Hal ini
membolehkan mereka memahami tujuan mereka belajar dan menyedari apa
yang mereka patut lakukan bagi menguasai sesuatu objektif pembelajaran.

Pentaksiran sebagai pembelajaran terdiri daripada pentaksiran kendiri dan


pentaksiran rakan sebaya. Maklumat dari pentaksiran ini memberi petunjuk
kepada murid tentang tahap penguasaan mereka dalam pembelajaran.

Contoh pentaksiran sebagai pembelajaran ialah murid membina peta konsep


tentang apa yang telah dipelajari bagi mempamerkan pemahaman dan
hubungannya dengan pengetahuan semasa. Hal ini membolehkan mereka
memahami APA yang perlu dicapai dan APA yang patut dilakukan bagi
mencapainya.

Pentaksiran sebagai pembelajaran menggalakkan pemikiran metakognisi iaitu


memberi peluang kepada murid belajar dan memikirkan cara mereka
belajar.(KBAT)

PENTAKSIRAN KENDIRI

Pentaksiran kendiri berlaku apabila murid menilai kerja mereka sendiri


berdasarkan bukti dan kriteria yang jelas bagi tujuan meningkatkan prestasi
masa hadapan.

Pentaksiran kendiri merupakan kaedah pentaksiran yang berkesan untuk


menilai tahap pembelajaran akademik murid pada akhir tempoh pengajaran.
Kaedah pentaksiran ini menggalakkan murid untuk lebih melibatkan diri dan
bertanggungjawab dalam pembelajaran sendiri, di samping memupuk minat
mereka dalam pembelajaran.

Kaedah pentaksiran ini dapat membantu murid untuk memikir dan menilai
prestasi, tahap penguasaan, kemajuan, pencapaian, kekuatan dan
kekurangan diri sendiri secara refleksi

18
Pentaksiran secara lisan

Antara aspek yang boleh ditaksir secara Kemahiran lisan boleh ditaksir
lisan ialah: melalui aktiviti seperti berikut:
• Kefahaman konsep • Soal jawab /temu bual
• Pengetahuan fakta • Deklamasi sajak
• Kemahiran mendengar • Bacaan kuat
• Penggunaan bahasa yang tepat • Mendengar dan memberi
• Kefasihan menghafaz respons secara lisan
• Syarahan /Perbahasan/Bercerita
• Sebutan dalam berbahasa
• Nyanyian
• Kecekapan mencongak
• Perbincangan
• Gaya persembahan • Hafazan
• Pertuturan dan sikap

Pentaksiran Secara Bertulis

Pentaksiran secara bertulis melibatkan Instrumen dalam pentaksiran


aktiviti menyemak dan memeriksa secara bertulis digunakan untuk
tugasan dan hasil penulisan murid mengesan perkembangan intelek
seperti berikut: dan kemahiran murid dari aspek:
• Karangan • Menulis
• Laporan projek/ eksperimen/ kerja • Menyusun idea
kursus/ folio • Mengaplikasi
• Latihan bertulis • Mentafsir
• Ujian bertulis • Menilai
• Huraian atau tafsiran statistik, peta, • Mencipta
jadual, graf atau carta

19
Pentaksiran Secara Pemerhatian

Pemerhatian boleh digunakan untuk


mentaksir aspek seperti berikut:
• Sikap
• Perlakuan/ amalan
• Amali
• Kemahiran manipulatif
• Kemahiran bersosial
• Kemahiran belajar
• Kemahiran kinestetik
• Kemahiran literasi computer
• Kemahiran mereka cipta

Tindakan Susulan

Dalam mengendalikan TINDAKAN SUSULAN bagi meningkatkan


penguasaan murid, guru boleh:

 Menggunakan pelbagai teknik PdP yang berkesan bersesuaian dengan


tahap keupayaan murid yang berkenaan.
 Menggunakan bahan PdP yang menarik dan bersesuaian.
 Menggunakan bahasa yang sesuai dengan tahap penguasaan murid.
 Memberi perhatian dan bimbingan yang rapi secara individu atau
berkumpulan.
 Memberi peluang kepada murid untuk mengukuhkan penguasaan
dalam pengetahuan, kemahiran dan nilai .

20
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
KBAT adalah singkatan kepada Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (Higher
Order Thinking Skills – HOTS). Guru perlu memperbanyakkan aktiviti
berbentuk KBAT dalam kalangan murid ketika sesi PdP. Aktiviti yang
dikategorikan KBAT adalah yang memerlukan murid mengeluarkan idea
kreatif dan inovatif dalam memberi maklum balas/jawapan.
Dalam bahasa ringkas, murid mesti BERFIKIR, untuk menjayakan
aktiviti-aktiviti KBAT.

Keupayaan untuk mengaplikasikan pengetahuan, kemahiran dan nilai


dalam membuat penaakulan dan refleksi bagi menyelesaikan
masalah, membuat keputusan, berinovasi dan berupaya mencipta
sesuatu

21
22
Proses pembelajaran yang berpusatkan murid
DEFINISI berteraskan elemen komunikasi, kolaboratif,
PEMBELAJARAN pemikiran kritis, dan kreativiti serta aplikasi nilai
ABAD KE-21 murni dan etika.

23
24
25
26
27
28
 Komuniti Pembelajaran Professional (PLC) kerap dirujuk sebagai sekumpulan
guru-guru yang bertemu secara kerap, berkongsi pengalaman dan kepakaran
untuk mempertingkatkan kemahiran pengajaran dalam usaha meningkatkan
pencapaian pelajar (DuFour et al. 2010; Hord, 1997)

29
30
DIALOG REFLEKTIF (REFLECTIVE DIALOGUE)
Strategi PLC Deskripsi

Menggunakan Mesyuarat bulanan untuk membincangkan


Protokol artikel mengenai pelbagai aspek pengajaran
Perbincangan dan pembelajaran.
(Using Discussion (Sebagai contoh : Protokol Teks Empat A)
Protocols)
Kelab Buku Sekumpulan guru membaca dan
(Book Clubs) membincang artikel atau buku setiap bulan.
Kumpulan Belajar Belajar atau berbincang suatu topik yang
(Study Groups) khusus. Sebagai contoh, kemahiran berfikir,
pelbagai kecerdasan atau kajian tentang
minda.
Kritikan Video Menonton dan berbincang klip video
Pengajaran Guru pengajaran guru.
(Video Critiques of (Gunakan kaedah placemat)
Teaching Moments)

31
PERKONGSIAN AMALAN
(DE-PRIVATIZATION OF PRACTICE)

Strategi PLC Deskripsi


Jelajah Berjalan di sekeliling sekolah dan
Pembelajaran memerhatikan pengajaran guru lain dan
(Learning Walks) aktiviti bilik darjah dengan menggunakan
protokol atau fokus yang spesifik.
Bimbingan Rakan Memerhatikan pengajaran guru lain secara
Sebaya Guru atau sistematik dengan menggunakan kitaran
Pembimbing prakonferens, pemerhatian dan
Instruksi pascakonferens (pre-conference,
(Peer Coaching/ observation, post-conference cycle).
Instructional
Coaches)
Belajar Sekumpulan guru secara usaha sama
menggunakan membina satu rancangan pengajaran;
Rancangan diikuti dengan pengajaran/memerhatikan
Pengajaran Harian pengajaran, membuat penambahbaikan
(Lesson Study) semasa sesi pengajaran.
Sesi Perkongsian Sekumpulan guru bertemu secara kerap
Guru untuk berkongsi amalan pengajaran terbaik.
(Teacher Sharing
Sessions)

32
FOKUS SECARA KOLEKTIF TERHADAP
PEMBELAJARAN MURID

Strategi PLC Deskripsi


Analisis Data Secara kolektif mengkaji dan
(Data Analysis) membincangkan data agregat murid.
Tujuannya adalah untuk mencari pola atau
tema agar dapat membuat keputusan
tentang penambahbaikan dalam bidang
kurikulum atau mengkategorikan kembali
dalam kumpulan yang berbeza
Pemetaan Kurikulum Membangunkan peta kurikulum mengikut
(Curriculum topik, standard dan aktiviti untuk setiap
Mapping) mata pelajaran untuk dijadikan panduan
instruksi serta untuk berkongsi dengan
murid dan ibu bapa.
Pentaksiran Guru yang mengajar dalam tahun atau
Serentak tingkatan yang sama menyediakan
(Common pentaksiran serentak yang diselaraskan
Assessments) dengan standard dan indikator. Misalan
dalam bidang kurikulum
Kumpulan Rakan Menggunakan protokol untuk mengkaji dan
Kritikal membincangkan hasil kerja murid (sebagai
(Critical Friends contoh SLICE – lihat www.nsrfharmony.org
Groups) untuk protokol)

33
KOLABORATIF
(COLLABORATION)
Strategi PLC Deskripsi
Pasukan Melintang & Mengelola mesyuarat mengikut tahun atau
Menegak tingkatan untuk perancangan bersama. Di
(Horizontal and Vertical samping itu mengendalikan mesyuarat
Teams) mengikut panitia agar koordinasi dan
kesinambungan antara tahun dan tingkatan
dapat dicapai.
Induksi Guru Memastikan sokongan dan panduan
Baharu/Pementoran berbentuk pedagogi, prosedur dan peribadi
(New Teacher untuk staf baharu dalam profesion atau
Induction/Mentoring) organisasi

Unit atau Projek antara Merangka unit dan projek antara pelbagai
Pelbagai Bidang disiplin dan mata pelajaran.
(Interdisiciplinary Units
and Projects)

Satu kumpulan guru yang bersama-sama


Kumpulan Penyelesai membincangkan suatu masalah. Seorang
Masalah guru member deskripsi tentang suatu
(Problem Solving masalah. Guru-guru yang lain pula meminta
Groups) penjelasan dan mengemukakan cadangan.

34
NORMA DAN NILAI
DIKONGSI BERSAMA
Strategi PLC Deskripsi
Aktiviti Visi Melibatkan staf dalam aktiviti untuk
(Vision Activity) membangunkan gambaran masa depan
organisasi. Bagaimanakah keadaan bilik
darjah dan sekolah lima tahun dari
sekarang?
Panduan Berasaskan Membangunkan satu set prinsip 4-6
Prinsip untuk dijadikan panduan dalam
(Guiding Principles) membuat keputusan dan mengambil
tindakan.
Aktiviti Nilai Mengelolakan aktiviti kumpulan kecil
(Value Activities) untuk membincangkan nilai organisasi.
Strategi & Tradisi yang Bersetuju dengan strategi dan tradisi
Dikongsi Bersama yang dikongsi bersama agar dapat
(Common Rituals and menumpukan fokus dan mengukuhkan
Strategies) matlamat serta sasaran Sebagai contoh,
meraikan kejayaan dan peningkatan
prestasi secara kerap.

35
Lesson Study

Lesson Study ialah amalan guru-guru secara KOLABORATIF :


(i) merancang dan menyedia Rancangan Mengajar
(ii) membuat pemerhatian terhadap pengajaran guru
(iii) membuat refleksi terhadap P&P, dan seterusnya
(iv) Mengubah suai untuk menambah baik Rancangan
Mengajar.

36
LEARNING WALKS
Strategi PLC Deskripsi

Berjalan di sekeliling sekolah dan


memerhatikan pengajaran guru
Belajar Secara Berjalan lain dan aktiviti bilik darjah dengan
(Learning Walks) menggunakan protokol atau fokus
yang spesifik.

PERTAMA : penetapan KEDUA : Pengumpulan KETIGA : perkongsian


Fokus untuk bahan bukti melalui dapatan dengan semua
pemerhatian pemerhatian terhadap guru di sekolah
kelas-kelas
Membentuk Pelaksanaan sesi Dapatan sesi Learning
kumpulan Learning Learning Walks yang Walks dikongsi bersama
Walks yang terdiri mempunyai tiga semua guru dalam
daripada 3-4 guru. peringkat: jangka masa seminggu
selepas sesi
Berkumpul untuk i. Perbincangan pemerhatian.
membincangkan prapemerhatian
fokus yang akan ( Pre-Walk
diperhatikan. discussion)

3. Menetapkan kelas, ii. Lawatan bilik darjah


tarikh dan waktu untuk (Classroom visit)
sesi Learning Walks.
iii. Perbincangan
pascapemerhatian
(Post-Walk Discussion)
– Refleksi

37
38
PLC: Peer Coaching

39
VIDEO KRITIK
Menggunakan rakaman video sesuatu pengajaran untuk
membuat analisa dan memberi pendapat dengan tujuan
untuk meningkatkan kefahaman atau membantu ahli panitia
dalam pembelajaran murid.

OBJEKTIF
1. Menjana pemikiran ke arah penilaian kendiri.
2. Menyemai amalan dialog berkaitan PdP dalam bilik darjah melalui
analisis yang tepat.
3. Mengenal pasti ruang untuk perkembangan profesional

PELAKSANAAN

LANGKAH 1
Guru merancang rakaman PdP dalam bilik darjah

LANGKAH 2

Guru merakam PdP dalam bilik darjah

LANGKAH 3
Guru melaksanakan ‘Video Critique’

40
LAMPIRAN

41
LAMPIRAN

42
43
LAMPIRAN

44
Rujukan

1. Bahagian Pendidikan Guru (2010). Modul Komuniti


Pembangunan Profesional. Kementerian Pendidikan
Malaysia.Bahagian Pendidikan Guru (2013). Pelan Pembangunan
Profesionalisme Berterusan Guru dan Pemimpin
SekolahKementerian Pendidikan Malaysia.
2. Kementerian Pelajaran Malaysia (2013). Pelan Induk Pembangunan
Pendidikan 2013-2025. Putrajaya: Bahagian Perancangan dan
Penyelidikan Dasar Pendidikan.
3. Kementerian Pelajaran Malaysia (2017). Pembelajaran Abad Ke-21

45
BLOG RUJUKKAN PK PENTADBIRAN SMKDUHA:
http://gpk1duha.blogspot.com

46

You might also like