Professional Documents
Culture Documents
KİTAP
Bu kitabın bütün hakları Mavi Deniz Yayıncılığa aittir.
Yayınevinin yazılı izni olmaksızın kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz.
Copyright © 2020
YAZAR
Ahmet KÜÇÜKAYDIN
YAYINEVİ
MAVİ DENİZ YAYINLARI
+90 553 382 47 72 - +90 538 944 34 09
www.mavidenizyayinlari.com
BASKI
Özgür Web Ofset
Sertifika No: 46821
ISBN: 978-605-9266-24-6
İSTİKLÂL MARŞI
M. Akif ERSOY
“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır;
ya da esaret ve sefalete terk eder.”
M. Kemal ATATÜRK
İÇİNDEKİLER
KESİRLER Düzlem Modelleri .................................................... 91
Kesirleri Hatırlayalım ............................................... 5 AÇI
Basit Kesir .................................................................. 7 Açının Köşesi ve Kenarları ..................................... 93
Bileşik Kesirler ........................................................... 9 Açının Sembolle Gösterimi .................................... 95
Tam Sayılı Kesirler .................................................. 11 Açı Çeşitleri ............................................................... 97
Basit, Bileşik ve Tam Sayılı Kesirler .................... 13 Değerlendirme - 5 .................................................. 101
Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterelim ............... 15 Açıları Ölçelim ve Çizelim ..................................... 103
Değerlendirme - 1 .................................................. 19 SİMETRİ
Birim Kesirleri Karşılaştıralım ................................ 21 Simetri Doğrusu ....................................................... 107
Bir Çokluğun Basit Kesir Kadarını Bulalım ........ 25 Şekillerin Simetrisini Çizelim ................................. 109
Bir Çokluğun Belirtilen Kesir Kadarını Bulalım ....... 29 UZUNLUKLARI ÖLÇME
Değerlendirme - 2 .................................................. 31 Uzunluk Birimleri ..................................................... 111
Paydaları Eşit Kesirleri Karşılaştıralım ................. 33 Santimetre - Milimetre .......................................... 113
Paydaları Eşit Kesirleri Sıralayalım ...................... 35 Metre - Santimetre ................................................ 117
Paydaları Eşit Kesirleri Toplayalım ...................... 37 Metre - Kilometre ................................................... 119
Paydaları Eşit Kesirleri Çıkaralım ......................... 39 Km - m - cm - mm ............................................... 121
Sayı Doğrusunda Toplama ve Çıkarma ............. 41 Uzunlukları Tahmin Edelim .................................. 123
Problem Çözelim ...................................................... 43 Değerlendirme - 6 .................................................. 125
Değerlendirme - 3 .................................................. 45 Ünite Değerlendirmesi - 3 ................................... 127
ZAMAN ÇEVRE UZUNLUĞU
Saat - Dakika İlişkisi ................................................ 47 Karenin Çevresi ........................................................ 129
Dakika - Saniye İlişkisi ............................................. 51 Dikdörtgenin Çevre Uzunluğu ............................. 131
Saat - Gün - Hafta ............................................... 53 Üçgenin Çevre Uzunluğu ..................................... 133
Yıl - Ay - Hafta ...................................................... 55 Problem Çözelim - Değerlendirme - 7 ............. 135
Problem Çözelim ...................................................... 57 Problem Çözelim - Değerlendirme - 8 ............. 137
GRAFİK ALAN
Sütun Grafiği ........................................................... 61 Alan - Birim Kare İlişkisi ........................................ 139
Sütun Grafiği Oluşturalım .................................... 63 Alan - Çevre İlişkisi ................................................ 141
Sütun Grafiğini Yorumlayalım ............................. 65 Kare ve Dikdörtgenin Alanı .................................. 143
Verilerin Farklı Gösterilmesi ................................. 67 TARTMA
Ünite Değerlendirmesi - 1 .................................... 71 Kilogram - Gram İlişkisi ......................................... 145
Ünite Değerlendirmesi - 2 ................................... 73 Gram - Miligram - Kilogram - Ton ................. 147
ÜÇGEN, KARE VE DİKDÖRTGEN Problem Çözelim ...................................................... 149
Köşe ve Kenarları İsimlendirelim ........................... 75 SIVILARI ÖLÇME
Kenar Özellikleri ...................................................... 79 Litre - Mililitre İlişkisi ............................................. 151
Kenar Uzunluklarına Göre Üçgenler ................. 81 Problem Çözelim ...................................................... 155
Açınımı Verilen Küpü Oluşturalım ....................... 83 Problem Çözelim - Değerlendirme - 9 ........... 157
Küplerle Yapı Oluşturalım ..................................... 85 Cevap Anahtarı ....................................................... 159
Değerlendirme - 4 ................................................. 89
Kesirleri Hatırlayalım
A. Aşağıdaki bütünlerin boyalı kısımlarını ifade eden kesirler alt bölümde verilmiştir.
Harfleri kullanarak eşleştirelim. Şifreyi bulalım.
O İ A İ
E K T R
L Ş D K
R R P S
S
....... P
....... O
....... R
.......
3 1 1 7
5 5 4 8
K
....... A
....... R
....... D
....... E
....... Ş
....... L
....... İ
....... K
....... T
....... İ
....... R
.......
4 1 5 2 1 2 1 3 4 1 3 3
4 3 8 4 6 2 2 4 6 8 3 8
5
B. Aşağıdaki sözel ifadeleri şekil üzerinde gösterelim. Kesri yazalım.
a. b. c.
Dikdörtgeni 3 eşit Dikdörtgeni 3 eşit Dikdörtgeni 3 eşit
parçaya ayıralım. Bir parçaya ayıralım. İki parçaya ayıralım. Üç
parçasını boyayalım. parçasını boyayalım. parçasını boyayalım.
1 2 3
3 3 3
d. e. f.
Dikdörtgeni 4 eşit Dikdörtgeni 4 eşit Dikdörtgeni 4 eşit
parçaya ayıralım. Bir parçaya ayıralım. Üç parçaya ayıralım. Dört
parçasını boyayalım. parçasını boyayalım. parçasını boyayalım.
1 3 4
4 4 4
g. h. ı.
Dikdörtgeni 6 eşit Dikdörtgeni 6 eşit Dikdörtgeni 6 eşit
parçaya ayıralım. Bir parçaya ayıralım. Üç parçaya ayıralım. Beş
parçasını boyayalım. parçasını boyayalım. parçasını boyayalım.
1 3 5
6 6 6
6
Basit Kesir
a. b.
Hangi kesirler
basit kesirdir?
1 2
Kesir: Kesir:
3 3
2 Pay Üçte bir. Üçte iki.
Bir bölü üç. İki bölü üç.
5 Payda
c. d. e.
1 3 2
Kesir: Kesir: Kesir:
4 4 4
Dörtte bir. Dörtte üç. Dörtte iki.
Bir bölü dört. Üç bölü dört. İki bölü dört.
f. g. h.
1 3 5
Kesir: Kesir: Kesir:
6 6 6
Altıda bir. Altıda üç. Altıda beş.
Bir bölü altı. Üç bölü altı. Beş bölü altı.
ı. i.
Payı paydasından
1 7
Kesir: Kesir: küçük olan kesirler,
8 8
Sekizde bir. Sekizde yedi. basit kesirdir.
Bir bölü sekiz. Sekiz bölü yedi.
7
B. Aşağıdaki kesirleri şekil üzerinde gösterelim. Boyamayı unutmayalım.
a. b. c.
1 2 3
2 5 5
d. e. f.
3 4 10
7 10 12
3. 4.
A B
8 12
Yukarıdaki kesir basit kesir olduğuna Yukarıdaki kesir basit kesir olduğuna
göre “A” yerine hangisi gelmelidir? göre “B” yerine hangisi gelemez?
A. 7 B. 8 C. 9 D. 10 A. 4 B. 6 C. 10 D. 12
8
Bileşik Kesirler
a. b.
Hangi kesirler
bileşik kesirdir?
4 5
Kesir: Kesir:
3 5 3 3
3 3 Üçte dört
Dört bölü üç
Üçte beş
Beş bölü üç.
c. d. e.
5 7 8
Kesir: Kesir: Kesir:
4 4 4
Dörtte beş. Dörtte yedi. Dörtte sekiz.
Beş bölü dört. Yedi bölü dört. Sekiz bölü dört.
f. g.
Payı paydasına
eşit veya payı
paydasından büyük
olan kesirlere
6 8 bileşik kesir denir.
Kesir: Kesir:
6 8
Altıda altı. Sekizde sekiz.
Altı bölü altı. Sekiz bölü sekiz.
9
B. Aşağıdaki kesirleri şekil üzerinde gösterelim. Boyamayı unutmayalım.
a. b. c.
3 5 7
2 5 5
d. e. f.
8 12 10
8 8 10
3. 4.
A B
12 9
Yukarıdaki kesir bileşik kesir olduğuna Yukarıdaki kesir bileşik kesir olduğuna
göre “A” yerine hangi sayı gelemez? göre “B” yerine hangi sayı gelmelidir?
A. 10 B. 12 C. 14 D. 16 A. 1 B. 3 C. 8 D. 13
10
Tam Sayılı Kesirler
a. b.
Tam sayılı kesir
ne demektir?
1 2
Kesir: 1 Kesir: 2
2 3
1 pay
3 Bir tam ikide bir İki tam üçte iki.
5 payda
tam Bir tam bir bölü iki İki tam iki bölü üç.
c. d. e.
1 3 2
Kesir: 2 Kesir: 2 Kesir: 2
4 4 4
İki tam dörtte bir. İki tam dörtte üç. İki tam dörtte iki.
İki tam bir bölü dört. İki tam üç bölü dört. İki tam iki bölü dört.
f. g.
Bütün (tam) ve
2 4 parçalardan oluşan
Kesir: 3 Kesir: 3
5 5 kesirlere tam sayılı
Üç tam beşte iki. Üç tam beşte dört. kesir denir.
11
B. Aşağıdaki kesirleri şekil üzerinde gösterelim. Boyamayı unutmayalım.
a. b. c.
1 3 1
1 1 2
4 4 3
d. e. f.
1 1 3
4 3 4
5 3 5
3. 4.
12
Basit, Bileşik ve Tam Sayılı Kesirler
a. b.
KESİR KESİR
1 5
1
4 4
c. d.
KESİR KESİR
5 2
1
3 3
e. f.
KESİR KESİR
2 4
2 2
5 5
g. h.
KESİR KESİR
13 15
5 5
ı. i.
KESİR KESİR
4 22
3
6 6
13
B. Aşağıda okunuşları verilmiş olan kesirleri yazalım.
3 2
a. Beşte üç : a. Bir tam iki bölü altı : 1
5 6
2 8
b. Bir tam beşte iki : 1 b. Sekiz bölü yedi :
5 7
5 6
c. Dokuzda beş : c. Altı bölü dokuz :
9 9
6 5
d. Dörtte altı : d. Üç tam beş bölü on : 3
4 10
12 15
e. Sekizde on iki : e. On beş bölü on üç :
8 3
1 1
f. İki tam üçte bir : 2 f. Beş tam bir bölü sekiz : 5
3 8
9 23
g. On beşte dokuz : g. Yirmi üç bölü yedi :
15 7
3. 4.
14
Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterelim
a. b.
0 A 1 0 A B 1
1 1 2
A A B
2 3 3
c. d.
0 A B 1 0 1
A B
1 3 2 4
A B A B
4 4 5 5
e. f.
0 1 0 A B 1
A B
1 5 3 5
A B A B
5 5 6 6
g. h.
0 A 1 0 A B 1
B
1 6 1 5
A B A B
6 6 7 7
ı. i.
0 A 1 0 A B 1
B
3 7 2 5
A B A B
7 7 9 9
j. k.
0 A B 1 0 A 1
B
3 7 6 10
A B A B
10 10 10 10
15
B. Aşağıda verilen kesirleri sayı doğrusunda gösterelim.
a. b.
Kesir: 1 Kesir: 2 Kesir: 1 Kesir: 4
3 3 5 5
0 1 0 1
1 2 1 4
3 3 5 5
c. d.
Kesir: 2 Kesir: 5 Kesir: 3 Kesir: 6
5 5 7 7
0 1 0 1
2 2 3 6
5 5 7 7
e. f.
Kesir: 4 Kesir: 8 Kesir: 5 Kesir: 8
8 8 9 9
0 1 0 1
4 8 5 8
8 8 9 9
a. b.
0 1 0 1
2 3
3 5
c. d.
0 1 0 1
5 8
6 8
e. f.
0 1 0 1
7 7
9 12
16
Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterelim
a. b.
0 1 B 2 0 1 A B 2
A
3 5 1 2
A B A 1 B 1
3 3 3 3
c. d.
0 1 A B 2 0 A 1 B 2
1 3 2 7
A 1 B 1 A B
4 4 4 4
e. f.
0 1 A 2 B 3 0 1 A 2 3
B
3 5 5 9
A B A B
2 2 3 3
g. h.
0 1 2 A 3 0 1 2 A B 3
1 1 2
A 2 A 2 B 2
2 3 3
ı. i.
0 1 A B 2 0 1 A B 2
1 3 2 4
A 1 B 1 A 1 B 1
4 4 5 5
j. k.
0 1 A 2 B 3 0 1 2A B3
3 2 1 4
A 1 B 2 A 2 B 2
4 4 5 5
17
B. Aşağıda verilen kesirlerin sayı doğrusunda hangi bölgede yer alacağını işaretleyelim.
a. b.
Kesir: 1 Kesir: 4
3 3
0 1 2 3 0 1 2 3
c. d.
Kesir: 1 2 Kesir: 2
3 5
0 1 2 3 0 1 2 3
e. f.
Kesir: 7 Kesir: 2 1
3 4
0 1 2 3 0 1 2 3
g.
Kesir: 5
6
0 1 2 3
A. B. C. D.
18
Değerlendirme - 1
1. 0 1 0 1 2
A A C
“A” noktasına karşılık gelen kesir
hangisidir? 6.
“A” noktasına karşılık gelen kesir
A. 2 B. 2 C. 2 D. 3 hangisidir?
4 3 5 5
A. 1 1 B. 1 2 C. 2 1 D. 2 1
3 3 3 3
2. 0 1
B
“B” noktasına karşılık gelen kesir 7.
“C” noktasına karşılık gelen kesir
hangisidir? hangisidir?
A. 1 B. 4 C. 6 D. 6 A. 1 2 B. 1 3 C. 2 2 D. 2 3
1 4 7 6 3 3 3 3
0 1 2 0 1 2 3
A B C A B C
3.
“A” noktasına karşılık gelen kesir 8.
“A” noktasına karşılık gelen kesir
hangisidir? hangisidir?
A. 4 B. 1 3 C. 3 D. 1 4 A. 1 B. 2 C. 3 D. 4
5 4 4 5 4 4 4 4
4.
“B” noktasına karşılık gelen kesir 9.
“B” noktasına karşılık gelen kesir
hangisidir? hangisidir?
A. 4 B. 5 C. 1 D. 1 A. 2 B. 4 C. 8 D. 4
5 4 5 4 4 8 4 4
5.
“C” noktasına karşılık gelen kesir 10.
“C” noktasına karşılık gelen kesir
hangisidir? hangisidir?
A. 4 B. 6 C. 8 D. 8 A. 1 3 B. 2 3 C. 3 3 D. 3 4
4 6 8 4 4 4 4 4
19
11. 0 1 2 16. 0 1 2 3 4
Z
Sayı doğrusunda “Z” ile belirtilen
“ 3 ” kesri sayı doğrusunda hangi şe-
noktayı ifade eden şekil hangisidir? 5
kille belirtilen bölgede yer alır?
A. B.
A. B. C. D.
C. D.
17. 0 1 2 3 4
12. Aşağıdaki kesirlerden hangisi basit L M N Y
kesirdir? “ 6 ” kesrine denk gelen harf hangisidir?
2
A. 7 B. 1 2 C. 3 D. 1 1 A. L B. M C. N D. Y
4 3 5 4
13. Aşağıdaki kesirlerden hangisi bileşik
18.
kesirdir? A
9
A. 13 B. 12 C. 1 D. 4
13 15 7 9 Yukarıdaki kesir bileşik kesir olduğuna
14. Okunuşu “iki tam sekizde beş” olan göre “A” yerine hangi sayı gelemez?
kesir hangisidir? A. 7 B. 9 C. 10 D. 15
A. 5 B. 1 5 C. 2 5 D. 2 8
8 8 8 5
19. Aşağıdaki kesirlerden hangisi 1’den
15. 4
3 büyüktür?
7
Yukarıdaki kesrin okunuşu hangi seçe- A. 4 B. 9 C. 8 D. 10
8 12 7 10
nekte doğru olarak verilmiştir?
A. Üç tam dörtte yedi
20. A şağıdaki kesirlerden hangisi en
B. Dört tam üçte yedi
büyüktür?
C. Üç tam yedide dört
A. 14 B. 17 C. 18 D. 20
D. Yedi tam üçte dört 20 15 18 25
20
Birim Kesirleri Karşılaştıralım
a. b.
1 1 1 1
2 3 4 3
c. d.
1 1 1 1
4 2 4 5
e. f.
1 1 1 1
4 6 8 4
g. h.
1 1 1 1
6 10 9 6
21
B. Aşağıdaki kesirleri sembol kullanarak karşılaştıralım.
1 1 1 1 1 1
5 3 4 7 8 2
1 1 1 1 1 1
3 6 7 5 9 4
1 1 1 1 1 1
10 5 8 10 12 20
1 1 1 1 1 1
3 15 14 30 4 2
1 1 1 1 1 1
25 14 13 50 5 40
3. 4.
1 1 1 1
15 E L 25
İfadesinin doğru olabilmesi için İfadesinin doğru olabilmesi için
E yerine hangi sayı gelmelidir? L yerine hangi sayı gelmelidir?
A. 15 B. 12 C. 17 D. 20 A. 45 B. 20 C. 15 D. 10
22
Birim Kesirleri Karşılaştıralım
a. 1 b. 1
4 4
1 1
3 5
1 1
2 3
1 1 1 1 1 1
4 3 2 5 4 3
c. 1 d. 1
6 10
1 1
4 14
1 1
8 8
1 1 1 1 1 1
8 6 4 14 10 8
e. 1 f. 1
15 12
1 1
18 6
1 1
9 9
1 1 1 1 1 1
18 15 9 12 9 6
23
B. Aşağıdaki kesirleri sembol kullanarak büyükten küçüğe doğru sıralayalım.
1 1 1 1 1 1 1 1 1
6 3 7 8 9 4 10 5 6
1 1 1 1 1 1 1 1 1
3 6 7 4 8 9 5 6 10
1 1 1 1 1 1 1 1 1
17 8 20 24 12 3 10 30 2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
8 17 20 3 12 24 2 10 30
1 1 1 1 1 1 1 1 1
37 28 15 50 40 70 9 90 99
1 1 1 1 1 1 1 1 1
15 28 37 40 50 70 9 90 99
Kesirleri küçükten büyüğe doğru sı- Kesirleri büyükten küçüğe doğru sı-
raladığımızda hangisi doğru olur? raladığımızda hangisi doğru olur?
A. B
. A. B
.
C. D. C. D.
3. 1 1 1 1 4. 1 1 1 1
8 17 10 9 24 33 40 18
a b c d a b c d
Hangi kesirleri yer değiştirirsek sıra- Hangi kesirleri yer değiştirirsek sıra-
lama doğru olur? lama doğru olur?
A. a - d B. c - d A. a - c B. b - d
C. b - c D. b - d C. a - b D. c - d
24
Bir Çokluğun Basit Kesir Kadarını Bulalım
6 6 6 6 5 5 5
24 4 = 6'dır. 15 3 = 5'dir.
4 4 4 4 4 8 8 8
20 5 = 4'tür. 24 3 = 8'dir.
7 7 7 7 6 6 6 6 6
28 4 = 7'dir. 30 5 = 6'dır.
7 7 7 8 8 8 8
21 3 = 7'dir. 32 4 = 8'dir.
9 9 5 5 5 5 5
18 2 = 9'dur. 25 5 = 5'dir.
25
B. Aşağıdaki problemleri çözelim.
1. 2. 3.
Emel 35 sayfalık kita- Annemin yaptığı 40 Çiçekçi 54 çiçeğin 1 ‘ini
bın 1 ‘ini okudu. Emel kurabiyenin 1 ‘ini ye- 3
sattı. Çiçekçi kaç çiçek
7 5
kaç sayfa kitap okudu? dik. Kaç kurabiye yedik? sattı?
35 7=5 40 5=8 54 3 = 18
4. 5. 6.
Arda 72 cevizin 1 ‘ini Trendeki 84 yolcunun İki saatin 1 ‘i kaç da-
4 1 ‘i indi. Trenden kaç 5
kırdı. Arda kaç ceviz kikadır?
6
kırdı? yolcu indi?
1 saat = 60 dakika
72 4 = 18 84 6 = 14
60 x 2 = 120
120 5 = 24
7. 8. 9.
1 m 40 cm’nin 1 ‘i Galerideki 150 otomo- 184 yumurtanın 1 ‘i sa-
7 bilin 1 ‘i satıldı. Kaç 4
kaç santimetredir? tıldı. Kaç yumurta sa-
6
otomobil satıldı? tıldı?
26
Bir Çokluğun Basit Kesir Kadarını Bulalım
4 4 4 4 4 6 6 6
Bütünün eş parçalarından
her birine birim kesir denir.
20 5 = 4 18 3 = 6
1 1 1
4 8 15 4 x 3 = 12 6 x 2 = 12
c. d. e.
24’ün 4 ‘ü kaçtır? 32’nin 5 ‘i kaçtır? 27’nin 4 ‘ü kaçtır?
6 8 9
3 3 3
4 4 4 4 4 4 44 4444 44 3 3 3
3 3 3
24 6 = 4 32 8 = 4 27 9 = 3
4 x 4 = 16 4 x 5 = 20 3 x 4 = 12
f. g. h.
40’ın 3 ‘ü kaçtır? 45’in 7 ‘si kaçtır? 54’ün 5 ‘i kaçtır?
5 9 6
5 5 5
8 8 8 8 8 5 5 5 9 9 9 9 9 9
5 5 5
40 5 = 8 45 9 = 5 54 6 = 9
8 x 3 = 24 5 x 7 = 35 9 x 5 = 45
ı. i.
63’ün 4 ‘ü kaçtır? 81’in 5 ‘i kaçtır?
7 9 Sayının önce birim
9 9 9 kesir kadarını bul.
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Ardından istenilen
9 9 9
kesir kadarını bul.
63 7 = 9 81 9 = 9
9 x 4 = 36 9 x 5 = 45
27
B. Aşağıdaki çocukların çözdüğü problemi inceleyelim. Problemlerin çözümünü yapalım.
1. 2. 3.
Cem 30 lirasının 2 ‘sini Uğur 35 lirasının Oğuz 40 lirasının
5 3 ’ünü harcadı. Uğur 4 ’ünü harcadı. Oğuz
harcadı. Cem kaç lira
7 8
harcadı? kaç lira harcadı? kaç lira harcadı?
4. 5. 6.
Ebru 32 sorunun 2 ’sini Arzu 36 sorunun 4 ’ünü Sıla 50 sorunun 3 ’ünü
8 9 10
yanlış yaptı. Ebru kaç yanlış yaptı. Arzu kaç so- yanlış yaptı. Sıla kaç so-
soruyu yanlış yaptı? ruyu yanlış yaptı? ruyu yanlış yaptı?
32 8=4 36 9=4 50 10 = 5
4x2=8 4 x 4 = 16 5 x 3 = 15
7. 8. 9.
Efe bir saatin 2 ’sini Ece bir saatin 3 ’ünü Mete bir saatin 5 ’ini
6 6 6
oynayarak geçirdi. Efe oynayarak geçirdi. Ece oynayarak geçirdi. Mete
kaç dakika oynadı? kaç dakika oynadı? kaç dakika oynadı?
60 6 = 10 60 6 = 10 60 6 = 10
10 x 2 = 20 10 x 3 = 30 10 x 5 = 50
28
Bir Çokluğun Belirtilen Kesir Kadarını Bulalım
36’nın 60’ın
a. 4
1 ‘i = ........ 20
5 ‘i = ........ b. 12
1 ‘i = ........ 2 ‘si = 24
........
9 9 5 5
36 9=4 36 9=4 60 5 = 12 60 5 = 12
4 x 5 = 20 12 x 2 = 24
72’nin 80’in
c. 9
1 ‘i = ........ 27
3 ‘ü = ........ d. 8
1 ‘i = ........ 5 ‘i = ........
40
8 8 10 10
72 8=9 72 8=9 80 10 = 8 80 10 = 8
9 x 3 = 27 8 x 5 = 40
120’nin 150’nin
e. 20
1 ‘i = ........ 80
4 ‘ü = ........ f. 30
1 ‘i = ........ 3 ‘ü = ........
90
6 6 5 5
180’in 200’ün
g. 20
1 ‘i = ........ 7 ‘si = ........
140 h. 20
1 ‘i = ........ 6 ‘sı = 120
........
9 9 10 10
29
B. Aşağıdaki problemleri çözelim. Soru cümlesine dikkat edelim.
1. 2.
Bakkaldaki 56 yumurtanın 3 ’ü Çetin 64 lirasının 3 ’ünü harca-
8 4
satıldı. Bakkalda kaç yumurta kaldı? dı. Çetin’in kaç lirası kaldı?
56 8=7 64 4 = 16
7 x 3 = 21 16 x 3 = 48
56 - 21 = 35 64 - 48 = 16
3. 4.
Kemal 84 lirasının 4 ’ü ile şapka Selda 2 saatin 2 ’sinde televiz-
7 5
aldı. Şapkanın fiyatı ne kadardır? yon izledi. Selda kaç dakika tele-
vizyon izledi?
84 7 = 12 60 x 2 = 120
12 x 4 = 48 120 5 = 24
24 x 2 = 48
5. 6.
Otobüs 150 km yolun 7 ’sini git- 5 ’ini
Esma 180 sayfalık kitabın
10 9
ti. Gideceği kaç km yol kaldı? okudu. Okumadığı sayfa sayısı
kaçtır?
150 10 = 15 180 9 = 20
15 x 7 = 105 20 x 5 = 100
150 - 105 = 45 180 - 100 = 80
7. 8.
Okulumuzdaki 300 öğrencinin Terzi 400 metre kumaşın 12 ’sini
20
7 ’si erkektir. Kız sayısı kaçtır? kullandı. Kaç metre kumaş kaldı?
15
300 15 = 20 400 20 = 20
20 x 7 = 140 20 x 12 = 240
300 - 140 = 160 400 - 240 = 160
30
Değerlendirme - 2
A. 40 B. 45 C. 50 D. 55 A. 60 B. 62 C. 63 D. 66
31
Isparta - Antalya Arası: 120 km
9. Emre kitabın 1 ‘ini okudu. Emre kaç 13. Isparta’dan, Antalya’ya doğru yola çıkan
5
sayfa okudu? bir otobüs yolun 1 ‘ini gitti. Otobüs
4
kaç km yol gitti?
A. 14 B. 15 C. 16 D. 17
A. 24 B. 20 C. 25 D. 30
A. 20 B. 30 C. 40 D. 50
12. Efe kitabın 2 ‘sini, Erdem 3 ‘ünü 15. Isparta’dan, Antalya’ya doğru yola çıkan
5 8
okudu. Efe, Erdem’den kaç sayfa fazla bir tır yolun 5 ‘ini gidince mola verdi.
8
okudu? Tırın kaç km yolu kaldı?
A. 1 B. 2 C. 3 D. 4 A. 45 B. 50 C. 55 D. 60
32
Paydaları Eşit Kesirleri Karşılaştıralım
a. b. c.
2 1 2 3 4 3
3 3 4 4 5 5
d. e. f.
2 4 5 3 1 5
6 6 6 6 6 6
g. h. ı.
3 2 4 7 3 5
8 8 8 8 9 9
i. j. k.
7 6 8 5 8 10
9 9 10 10 12 12
33
B. Aşağıdaki kesirleri sembol kullanarak karşılaştıralım.
1 3 4 2 5 4
4 4 6 6 7 7
7 6 10 8 9 11
9 9 10 10 12 12
6 3 14 17 10 15
15 15 18 18 20 20
19 24 23 20 30 1
24 24 30 30 30 30
27 10 5 25 40 99
43 43 50 50 100 100
3. 4.
E 8 12 K
10 10 15 15
34
Paydaları Eşit Kesirleri Sıralayalım
A. Aşağıdaki karşılaştırmalara göre harfle ifade edilen yerlere gelebilecek en küçük sayıyı
yazalım.
A 3 B 3 C 6 D 9
7 7 4 4 10 10 12 12
4
A = ........... 4
B = ........... 7
C = ........... 10
D = ...........
7 E 13 F 10 G 18 Ğ
9 9 14 14 17 17 20 20
8
E = ........... 14
F = ........... 11
G = ........... 19
Ğ = ...........
H 23 I 26 İ 39 K 42
30 30 35 35 40 40 53 53
24
H = ........... 27
I = ........... 40
İ = ........... 43
K = ...........
7 1 9 5 2 10 15 17
1 1
8 8 12 12 14 14 18 18
2 4 16 3 25 7 24 33
1 1 2 1
5 5 20 20 25 25 30 30
1 5 14 1 3 8 19 12
2 1 2 2
8 8 14 14 10 10 12 12
35
C. Aşağıda verilen kesirleri sembol kullanarak sıralayalım.
Küçükten Büyüğe Büyükten Küçüğe
3 7 1 10 1 7
8 8 8 10 10 10
1 3 7 11 7 1
8 8 8 10 10 10
10 1 14 5 1 1
1 1 2 1
14 14 14 15 15 15
1 14 10 1 5 1
1 1 1 2
14 14 14 15 15 15
3. : 7 : 1 : 14 4. : 1 10 : 12 :2 1
10 10 10 12 12 12
Kesirleri küçükten büyüğe doğru sı- Kesirleri büyükten küçüğe doğru sı-
ralandığında hangisi doğru olur? ralandığında hangisi doğru olur?
A. B
. A. B
.
C. D. C. D.
36
Paydaları Eşit Kesirleri Toplayalım
a.
Paydaları eşit
kesirleri toplarken
neye dikkat 1 1 2
etmeliyim? 3 3 3
b. c.
1 2 3 1 1 2
3 3 3 4 4 4
d. e.
1 2 3 2 2 4
4 4 4 4 4 4
f.
37
B. Aşağıda kesirlerle verilen toplama işlemlerini yapalım.
1 3 4 1 4 5 3 3 6
5 5 5 7 7 7 9 9 9
4 5 9 8 2 10 7 10 17
10 10 10 14 14 14 17 17 17
1 1 2 4 1 2 3 6 3 5 2 10
6 6 6 6 8 8 8 8 12 12 12 12
7 3 7 17 10 4 3 17 12 12 12 36
15 15 15 15 20 20 20 20 30 30 30 30
5 10 15 30 15 15 15 45 20 8 30 58
40 40 40 40 50 50 50 50 75 75 75 75
1 A 6 2 5 A 7
A = .......
5
A = .......
8 8 8 9 B 9 9
B = .......
A 3 10 7
A = ....... A 8 15 7
A = .......
12 12 B 12
B = ....... B 16 16 16
B = .......
12 A 20 8
A = ....... 15 7 A 22
A = .......
18 18 B 18
B = ....... B 23 23 23
B = .......
1 1 A 8 3 A 7 14 4
A = .......
6
A = .......
9 9 9 9 15 15 B 15 15
B = .......
8 A 4 19 7
A = ....... A 10 12 34 12
A = .......
20 B 20 20 20
B = ....... 34 34 34 B 34
B = .......
38
Paydaları Eşit Kesirleri Çıkaralım
a. b.
3 1 2 3 2 1
4 4 4 4 4 4
c. d.
4 1 3 4 2 2
6 6 6 6 6 6
e. f.
5 1 4 5 2 3
8 8 8 8 8 8
g. h.
4 1 3 5 2 3
4 4 4 5 5 5
39
B. Aşağıda kesirlerle verilen çıkarma işlemlerini yapalım.
6 2 4 7 5 2 8 1 7
7 7 7 9 9 9 10 10 10
9 4 5 13 9 4 10 2 8
14 14 14 15 15 15 17 17 17
19 7 12 16 6 10 25 15 10
19 19 19 23 23 23 25 25 25
20 14 6 30 18 12 33 20 13
28 28 28 30 30 30 33 33 33
29 15 14 34 24 10 50 28 22
40 40 40 45 45 45 50 50 50
3. 4.
15 A 7 A 12 4
24 24 24 30 30 B
40
Sayı Doğrusu Üzerinde
Kesirlerle Toplama İşlemi
a. b.
İşlem: 1 2 3 İşlem: 1 3 4
5 5 5 6 6 6
1 2 3
5 5 6
0 1 0 1
1 2 3 4 5 1 4
5 5 5 5 5 6 6
c. d.
İşlem: 1 2 3 İşlem: 2 3 5
4 4 4 5 5 5
2 3
4 5
0 1 0 1
1 3 2 5
4 4 5 5
e. f.
İşlem: 2 3 5 İşlem: 1 5 6
6 6 6 7 7 7
3 5
6 7
0 1 0 1
2 5 1 6
6 6 7 7
g. h.
İşlem: 1 3 4 İşlem: 2 5 7
4 4 4 8 8 8
3 5
4 8
0 1 0 1
1 4 2 7
4 4 8 8
ı. i.
İşlem: 3 5 8 İşlem: 2 5 7
9 9 9 7 7 7
5 5
9 7
0 1 0 1
6 8 2 7
9 9 7 7
41
B. Aşağıdaki işlemleri örnekteki gibi sayı doğrusu üzerinde gösterelim.
a.
İşlem: 1 2 4 7
2
9 9 9 9
1 9 4
9 9
0 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
b.
İşlem: 1 3 4 8
5 5 5 5
3 4
5 5
0 1 2
1 4 8
5 5 5
c.
İşlem: 2 2 5 9
6 6 6 6
2 5
6 6
0 1 2
2 4 9
6 6 6
d.
İşlem: 3 3 2 8
4 4 4 4
3 2
4 4
0 1 2
3 6 8
4 4 4
e.
İşlem: 4 4 4 12
5 5 5 5
4 4
5 5
0 1 2 3
4 8 12
5 5 5
42
Problem Çözelim
10 4 6 17 8 9
10 10 10 17 17 17
4. Mehmet kağıdın 9 ’unu maviye, geri 8. Ömer hikaye kitabının 14 ’ünü okudu.
15 20
kalanını yeşile boyadı. Yeşile boyadığı Okumadığı bölüm tüm kitabın kaçta
alan kağıdın kaçta kaçıdır? kaçıdır?
15 9 6 20 14 6
15 15 15 20 20 20
43
9. Tahtadaki tebeşirlerin 4 ’ü mavi, 13. Erdal soruların 19 ’unu doğru, 6
15 35 35
3 ’ü yeşil, diğerleri beyazdır. Beyaz ’sını yanlış yaptı. Gerisini boş bırak-
15
tebeşirler tüm tebeşirlerin kaçta kaçıdır? tı. Boş bıraktığı sorular tüm soruların
kaçta kaçıdır?
15 4 3 8
15 15 15 15 35 19 6 10
35 35 35 35
10. Erdi bir günün 3 ’ünü oynayarak, 14.Limonatanın 7 ’sini Özgür, 15 ’ini
24 40 40
10 ’unu uyuyarak, geriye kalanını da Aysel, geriye kalanını Orhan içti. Or-
24
okulda geçirmektedir. Erdi’nin okulda han limonatanın kaçta kaçını içti?
geçirdiği süre bir günün kaçta kaçıdır?
40 15 7 18
40 40 40 40
24 10 3 11
24 24 24 24
25 14 3 8 20 x 5 = 100
25 25 25 25
12. Annem dolaptaki sütün 18 ’ini pas- 16. Emine teyzem ineğinden sağdığı 50
30
tada, 7 ’sini dondurmada kullandı. litre sütün 1 ’i ile yoğurt, 3 ’ü ile
30 10 10
Kalan süt, tüm sütün kaçta kaçıdır? yağ yaptı. Geriye kaç litre süt kaldı?
50 10 = 5 5 x 3 = 15
30 18 7 5
30 30 30 30 15 + 5 = 20 50 - 20 = 30
44
Değerlendirme - 3
1. “ 3 + 6 = .......” 5. “ 9 - 5 = .......”
10 10 12 12
Yukarıdaki toplama işleminin sonucu Yukarıdaki çıkarma işleminin sonucu
aşağıdakilerden hangisidir? aşağıdakilerden hangisidir?
A. 9 B. 9 C. 1 D. 10 A. 4 B. 4 C. 3 D. 5
20 10 10 9 12 0 12 12
2. 0 1
A. 5 + 9 = 1 B. 5 + 4 =1
9 9 9 9
Yukarıda ifade edilen işlem hangisidir?
C. 5 + 4 = 9 D. 5 + 4 = 9
5 4 9 A. 5 - 1 = 1
6 6 6
B. 5 + 1 = 6
3. 6 6 12
0 1 2
C. 6 - 1 = 5
6 6 6
Yukarıda ifade edilen işlem aşağıdaki-
lerden hangisidir? D. 6 - 5 = 1
6 6 5
A. 5 + 7 = 12 B. 1 + 2 = 3
5 5 5 5 5
C. 1 + 7 = 1 7 D . 5 + 3 = 8
5 5 5 5 5
7. “ 3 + 5 .......”
4. “ 7 + 8 + 5 = .......” 10 10
10 10 10 Yukarıdaki ifadenin doğru olabilmesi
Yukarıdaki toplama işleminin sonucu için noktalı yere gelebilecek en küçük
aşağıdakilerden hangisidir? kesir kaçtır?
A. 20 B. 1 C. 2 D. 30 A. 7 B. 8 C. 9 D. 10
30 20 10 10 10 10
45
8. Pazar günü yapılan basket maçında atı- 11. Okulumuzdaki 130 öğrencinin 4 ’ü
13
lan basketlerin 5 ’ini Ufuk, 4 ’ünü muz, 8 ‘i çilek, diğerleri elma sev-
12 12 13
Nuri attı. İki arkadaş tüm basketlerin diklerini söylediler. Elma sevenler kaç
kaçta kaçını attı? kişidir?
A. 3 B. 9 C. 10 D. 12 A. 10 B
. 13 C. 26 D. 52
12 12 12 12
ta rakip takıma 40 gol attık. Gollerin 4 ‘ünü yedi. Poşette 7 çubuk kraker
5
16’sını Alper attı. Geriye kalan golle- kaldı. Poşette Furkan yemeden önce
A. 3 B. 8 C. 16 D. 24
a. b.
1 saat kaç dk’dır? 2 saat kaç dk’dır?
1 saat kaç
1 6 0 6 0 2 6 0 1 2 0
dakikadır?
c. d. e.
3 saat kaç dk’dır? 4 saat kaç dk’dır? 5 saat kaç dk’dır?
3 6 0 1 8 0 4 6 0 2 4 0 5 6 0 3 0 0
f. g. h.
6 saat kaç dk’dır? 7 saat kaç dk’dır? 8 saat kaç dk’dır?
6 6 0 3 6 0 7 6 0 4 2 0 8 6 0 4 8 0
ı. i.
9 saat kaç dk’dır? 10 saat kaç dk’dır?
9 6 0 5 4 0 1 0 6 0 6 0 0
1 saat
6 0
j. k. dakikadır.
20 saat kaç dk’dır? 30 saat kaç dk’dır?
2 0 6 0 1 2 0 0 3 0 6 0 1 8 0 0
47
B. Aşağıda saat ve dakika olarak verilen zamanları dakika olarak yazalım.
60 dk
........... 15 dk
........... 60
........... 20
........... 60
........... 50
...........
75 dk
........................ 80
........................ 110
........................
120
........... 10
........... 120
........... 15
........... 120
........... 50
...........
130
........................ 135
........................ 170
........................
180
........... 30
........... 240
........... 40
........... 300
........... 45
...........
210
........................ 280
........................ 345
........................
360
........... 35
........... 420
........... 30
........... 480
........... 20
...........
395
........................ 450
........................ 500
........................
48
Saat - Dakika İlişkisi
a. b.
60 dk kaç saattir? 120 dk kaç saattir?
60 60 = 1 120 2
60 = ........
Dakikayı
saate dönüş-
türürken ne c. d.
yapmalıyım? 180 dk kaç saattir? 240 dk kaç saattir?
180 60 = 3 240 60 = 4
e. f. g.
300 dk kaç saattir? 360 dk kaç saattir? 420 dk kaç saattir?
h. ı.
480 dk kaç saattir? 540 dk kaç saattir? 60 dakika 1 saat
olduğu için 6 0 ’a
480 60 = 8 540 60 = 9
bölmelisin.
i. j.
600 dk kaç saattir? 780 dk kaç saattir?
600 60 = 10 780 60 = 13
49
B. Aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyalım. Dakika olarak verilmiş olan zamanları
saat ve dakika olarak yazalım.
a. b. c. d.
80 dakika, kaç 100 dakika, kaç 130 dakika, kaç 150 dakika, kaç
saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir?
e. f. g. h.
200 dakika, kaç 250 dakika, kaç 280 dakika, kaç 325 dakika, kaç
saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir?
ı. i. j. k.
375 dakika, kaç 400 dakika, kaç 465 dakika, kaç 525 dakika, kaç
saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir? saat ve dk’dir?
50
Dakika - Saniye İlişkisi
A. Aşağıda dakika ve saniye olarak verilmiş olan zamanları saniye olarak yazalım.
a. b. c.
2 dakika 25 saniye 2 dakika 50 saniye 3 dakika 10 saniye
d. e. f.
3 dakika 40 saniye 4 dakika 5 saniye 4 dakika 35 saniye
g. h. ı.
5 dakika 20 saniye 5 dakika 50 saniye 6 dakika 10 saniye
i. j. k.
6 dakika 40 saniye 7 dakika 45 saniye 8 dakika 25 saniye
l. m. n.
9 dakika 50 saniye 10 dakika 20 saniye 10 dakika 35 saniye
51
B. Aşağıdaki soruları cevaplandıralım.
1. 2.
Reyhan kitaptaki metni 130 sa- Oktay 500 metreyi 150 saniyede
niyede okudu. Reyhan metni kaç koştu. Oktay 500 metreyi kaç da-
dakika ve saniyede okudu? kika ve saniyede koştu?
130 60 150 60
120 2 120 2
10 30
2 dakika 10 saniye 2 dakika 30 saniye
3. 4.
Enver 200 saniyede kantinden sı- Dinlediğim şarkı 270 saniye sür-
nıfa çıktı. Enver, kantinden sınıfa dü. Dinlediğim şarkı kaç dakika ve
kaç dakika ve saniyede çıktı? saniye sürdü?
200 60 270 60
180 3 240 4
20 30
3 dakika 20 saniye 4 dakika 30 saniye
5. 6.
Çetin odasını 4 dakikanın 30 sa- Alarm çalınca okulu 5 dakikanın
niye altında topladı. Çetin odasını 40 saniye altında boşaltık. Okulu
kaç dakika ve saniyede topladı? kaç dakika ve saniyede boşalttık?
4 x 60 = 240 5 x 60 = 300
240 - 30 = 210 300 - 40 = 260
210 60 260 60
180 3 240 4
30 3 dakika 30 saniye 20 4 dakika 20 saniye
52
Saat - Gün - Hafta
1 gün 24 saat
....... 2 gün 48 saat
.......
1 gün 24 saattir. 2 x 24 = 48
3 gün 72 saat
....... 4 gün 96 saat
.......
3 x 24 = 72 4 x 24 = 96
5 x 24 = 120 10 x 24 = 240
1 gün 2 gün
32 saat
....... 58 saat
.......
8 saat 10 saat
24 + 8 = 32 48 + 10 = 58
3 gün 84 saat 4 gün 102 saat
....... .......
12 saat 6 saat
72 + 12 = 84 96 + 6 = 102
1 hafta 7 gündür
...... 2 hafta 14 gündür
......
4 hafta 28 gündür
...... 6 hafta 42 gündür
......
3 hafta 5 hafta
2 gün 23 gündür
...... 6 gün 41 gündür
......
10 hafta 20 hafta
5 gün 75 gündür
...... 4 gün 144
...... gündür
Cumartesi
Perşembe
Pazartesi
Pazar
Salı
54
Yıl - Ay - Hafta
6 7 7 gündür.
Bir hafta .......
12 aydır.
Bir yıl .......
365 52
28 gündür.
Şubat ayı .......
4 12 52 haftadır.
Bir yıl .......
31 gündür.
Ocak ayı .......
31 30
30 gündür.
Eylül ayı gibi bazı aylar .......
a. b. c.
3 yıl kaç aydır? 5 yıl kaç aydır? 10 yıl kaç aydır?
12 x 3 = 36 5 x 12 = 60 10 x 12 = 120
d. e. f.
Dedem 30 ay asker- Babamın emekli ol- Efe 72 ay önce doğ-
lik yaptı. Dedem kaç yıl masına 40 ay kaldı. du. Efe kaç yıl önce
Babamın emekliliğine kaç
kaç ay askerlik yaptı? doğdu?
yıl kaç ay kaldı?
30 12 40 12
24 2 36 3 72 12 = 6
6 4
2 yıl 6 ay 3 yıl 4 ay
55
C. Aşağıdaki soruları cevaplandıralım.
1. 2. 3.
Bir yıl kaç gün, kaç İki yıl kaç gün, kaç Üç yıl kaç gün, kaç
saattir? saattir? saattir?
4.
Dört yıl kaç gündür?
3 6 5 gün 6 saattir.
x 4
1 4 6 0 gün 2 4 saat Artık Yıl
5.
Bu yıl TBMM’nin açılışının kaçıncı yıl 6. Bu yıl Atatürk’ün ölümünün kaçıncı
dönümüdür? yıl dönümüdür?
2020 - 1920 = 100 2020 - 1938 = 82
56
Problem Çözelim
Teneffüs: 15 dk okur?
15 x 40 = 600 saniye
1. Birinci dersten çıkış zili saat kaçta
600 60 = 10 dakika
çalar?
6. Sınıfımızın yazıcısı 5 saniyede bir çıktı
8 : 30
40 verebilmektedir. Yazıcımızdan 2 da-
9 : 10
kikada kaç çıktı alabiliriz?
2 x 60 = 120 saniye
2. İkinci ders saat kaçta başlar?
120 5 = 24 adet çıktı verir
9 : 10
15
9 : 25 7. İtfaiye, çıkan yangının ardından 8 da-
kika sonra olay yerine ulaştı. İtfaiye-
3. Gün boyu 5 teneffüs yapıldığına göre nin olay yerine ulaşması kaç saniye
teneffüslerin toplamı kaç saat ve da- sürdü?
kikadır? 8 x 60 = 480 saniye sürmüştür
15 x 5 = 75 75 60
60 1
15
8. Saat 8.05’te evden çıkan Ali 8.17’de
1 saat 15 dakika
durağa vardı. Ali’nin durağa varması
4. Gün boyu 6 ders yapıldığına göre
kaç saniye sürdü?
derslerin toplamı kaç saattir?
8 : 17 12 x 60 = 720 saniye
6 x 40 = 240 dakika 8 : 05
0 : 12
240 60 = 4 saat
57
14.
Yarışmacılar Süre
10:59:25
58
Problem Çözelim
2. Bir jet uçağı saniyede 250 metre yol 6. Fatih 19.30’da proje ödevine başla-
gitmektedir. Aynı jet uçağı dakikada dı. 130 dakika sonra projesini bitirdi.
kaç metre yol gider? Proje bittiğinde saat kaçtı?
1 dakika = 60 saniye 130 60 2 saat 10 dakika
120 2
250 x 60 = 15000 metre yol gider. 10
19 : 30
2 : 10
21 : 40 ’da ödevi biter.
3. Ayda 64 otomobilin üretildiği bir 7. Haftada 15 çelik kapının üretildiği
fabrikada bir buçuk ayda kaç oto- fabrikada 2 yılda kaç çelik kapı üre-
mobil üretilir? tilir?
64 2 = 32 1 yıl = 52 hafta
64 + 32 = 96 araba üretilir. 2 yıl = 52 x 2 = 104 hafta
15 x 104 = 1575 çelik kapı üretilir.
59
9. Turgut 10 dakika çalışınca 2 TL ücret 13.
ödenmektedir. Turgut 3 saat çalışın-
Atatürk müzesi yukarıda belirtilen sa-
ca kaç lira ücret alacaktır?
atte açılmaktadır. Gökhan 35 dakika
2 x 6 = 12 TL bir saatlik ücret
önce müzenin önündeydi. Gökhan
12 x 3 = 38 TL üç saatlik ücret
müzeye saat kaçta geldi?
9 : 25
10. “Tarkan’ın saati gerçek saatten 7 da- : 35
8 : 50
kika geridir. Uğur’un saati ise gerçek
saatten 5 dakika ileridir.”
14.Aynı saatte uyuyan iki kardeşten Si-
Uğur’un saati 10.08’i gösterirken
nan 7.40’ta, Burak 6.50’de uyandı.
Tarkan’ın saati kaçı gösterir?
Kardeşlerden hangisi ne kadar fazla
5 + 7 = 12 10 : 08
: 12 uyumuştur?
9 : 56
6 : 100
9 : 56 6 : 50
0 : 50
11. Saat 13.40’ta Rize’den yola çıkan Ha-
Sinan 50 dakika fazla uyumuştur.
kan 75 dakika sonra Trabzon’a var-
15. Okullar arası yapılan 1000 m’lik koşu
mıştır. Hakan saat kaçta Trabzon’a
yarışmasında Selim 2 dk 15 sn, Uğur
varmıştır?
140 sn, Fırat 2 dk, Gökhan 110 sn’lik
75 60 13 : 40
60 1 1 : 15 dereceler yaptı. Bu sürelere göre ya-
14 : 55
15
rışmayı hangi öğreci kazanmıştır?
14 : 55
Selim 135 sn
: .............
12. Bir yılın 1 ’i kaç gündür?
5 Uğur 140 sn
: .............
1 yıl = 365 gün
Fırat 120 sn
: .............
365 5 = 73 gün
110 sn
Gökhan : .............
Yarışmayı 110 saniye ile Gökhan kazanmıştır.
60
Sütun Grafiği
61
B. Aşağıdaki sütun grafiğini inceleyelim. Soruları cevaplandıralım.
150
120
90
60
30
Çocuklar
0
Ufuk Arzu Mete Erdi Sema
62
Sütun Grafiği Oluşturalım
30 20
25 16
20 12
15 8
10 4
Sınıflar Hayvanlar
0 0 inek keçi deve koyun
4-A 4-B 4-C 4-D
63
C. Aşağıdaki sıklık tablosuna göre sütun D. Aşağıdaki sıklık tablosuna göre sütun
grafiğini oluşturalım. Sütunları farklı grafiği oluşturulmuştur. Grafikteki
renkte boyayalım. yerlere uygun sayıları ve meyve isim-
(Cetvel kullanabilirsiniz) lerini yazalım.
EN ÇOK KULLANILAN EN ÇOK SEVİLEN
KALEM SIKLIK TABLOSU MEYVE SIKLIK TABLOSU
Kalem
Kalem Kullanan Öğrenci
Kullanan Meyveler
Meyveler Seven
Seven Çocuk Sayısı
Çocuk Sayısı
Çeşidi
Çeşidi SayısıSayısı
Öğrenci muz
muz 15
pilot
pilot 10 çilek 21
simli
simli 8 elma
elma 9
kurşun
kurşun 18 armut
armut 12
tükenmez
tükenmez 4 nar
nar 21
kırmızı
kırmızı 14 erik 6
16 21
.......
14 18
.......
12 15
.......
10
12
.......
8
9
.......
6
6
.......
4
2 Kalem
3
.......
Çeşidi Meyveler
0 0
ot li n ızı ez erik
......... elma
......... muz
......... çilek
......... armut
......... nar
.........
pil sim rşu ırm nm
ku k ke
tü
64
Sütun Grafiğini Yorumlayalım
15 25
12 20
9 15
6 10
3 5
İsimleri Ürün
0 0
Ali Cem Oya Cenk silgi cetvel kalem defter
1. Oya, Ali'den kaç yaş küçüktür? 1. En az satılan ürünle, en çok satı-
lan ürünlerin toplamı kaçtır?
15 - 9 = 6 25 + 10 = 35
Ürünler
Kalem Silgi Kalemtıraş Ataş Makas Yapıştırıcı Cetvel
Not : Her resim “20” ürünü göstermektedir
1. Mağazada kaç adet silgi vardır? 5. Yapıştırıcının tanesi 7 TL’dir. Yapış-
6 x 20 = 120 tırıcıların toplamı kaç TL tutar?
6 x 20 = 120
2. Mağazadaki ataşlarla, cetvellerin 120 x 7 = 840
toplam sayısı kaçtır? 6. Cetvellerin 40 tanesi 4 TL’den,
6 x 20 = 120 5 x 20 = 100 gerisi 5 TL’den satılırsa ne kadar
100 + 120 = 220
kazanç sağlanır?
3. Mağazadaki kalemler, makaslardan
40 x 4 = 160 60 x 5 = 300
kaç fazladır? 300 + 160 = 460
5 x 20 = 100 7 x 20 = 140 7. Mağazaya 60 tane daha makas
140 - 100 = 40
4. Kalemtıraşların 87’si satılırsa geriye gelirse grafiğe kaç makas resmi ek-
kaç kalemtıraş kalır? lememiz gerekir?
7 x 20 = 140 60 20 = 3
140 - 87 = 53
67
B. Aşağıdaki şekil grafiğini inceleyelim. Soruları cevaplandıralım.
Ürünlerin Fiyatı
Ürünler
Kazak Şapka Eldiven Pantolon Atkı Mont
68
Verilerin Farklı Gösterilmesi
Kişi Sayısı
200
160
120
80
40
0
Spor Türü
ol
bol
nis
m
tbo
tbo
ntb
etiz
Te
ley
Fu
ske
He
Atl
Vo
Ba
50
40
30
20
10
Meyveler
0
vun
al
t
mu
rpu
Elm
tak
Ka
Ar
Ka
Por
70
Ünite Değerlendirmesi - 1
1. 5.
Aşağıdaki kesirlerden en küçük olan
hangisidir?
Boyalı kısımları ifade eden kesir
A. 1 B. 1 C. 1 D. 1
hangisidir? 4 8 2 10
A. 6 B. 9 C. 9 D. 9
9 9 6 12
6.
Aşağıdaki kesirlerden en büyük olan
hangisidir?
2.
A. 4 B. 1 C. 5 D. 7
9 9 9 9
Modelle gösterilmiş olan kesir
hangisidir?
A. 1 3 B. 2 3 C. 3 3 D. 3 5
5 5 5 3 7.
8 A
12 12
8.
1
B 3 A
4. 0 1 2 20
“B” noktasına karşılık gelen kesir İfadesinin doğru olabilmesi için A ye-
hangisidir? rine hangi kesir gelmelidir?
A. 1 B. 1 C. 2 D. 2 A. 1 B. 1 C. 1 D. 1
1 2 2 3
3 3 3 3 3 25 10 15
71
9. I. 2 II. 3 13. Hande tabaktaki çileklerin 3 ’ünü
7 5 7
yedi. Tabakta kalan çilekler, tüm çi-
III. 8 IV. 3
9 8 leklerin kaçta kaçıdır?
Kesirlerinden hangileri yarımdan A. 1 B. 2 C. 4 D. 5
7 7 7 7
küçüktür?
A. I - IV B. II - III C. I - III D. II - IV
A. I - II B. I - IV C. II - III D. III - IV
12.
12 9
? 16. Otobüsün deposunda 140 litre yakıt
17 17
vardı. Yolculuk esnasında 5 ’i tüken-
İşleminin sonucu kaçtır? 7
di. Depoda kaç litre yakıt kaldı?
A. 5 B. 3 C. 3 D. 21
17 0 17 17 A. 10 B. 20 C. 30 D. 40
72
Ünite Değerlendirmesi - 2
1. 5.
03:40
37 gün
Dijital saatin gösterdiği zaman
hangisidir? İfadesi hangisine eşittir?
A. Üçü yirmi geçiyor. A. 3 hafta 4 gün
B. Üçe yirmi var. B. 4 hafta 5 gün
C. Dördü yirmi geçiyor. C. 5 hafta 2 gün
D. Dörde yirmi var. D. 5 hafta 4 gün
2. 6.
00:15 7 hafta
6 gün
Yukarıdaki saat gerçek satten 20 da-
kika ileridir. Gerçekte saat kaçtır? İfadesi kaç güne eşittir?
A. 23.45 B. 22.45 A. 54 B. 55 C. 57 D. 58
C. 24.55 D. 23.55 7.
14 gün
3. 3dakika 20 saniye
İfadesi hangisine eşittir?
İfadesi kaç saniyeye eşittir?
A. 288 gün B. 2 hafta
A. 190 B. 200
C. 1 hafta 3 gün D. 144 gün
C. 220 D. 320
8.
4. 4 yıl = ...... gündür
4 saat 40 dakika
İfadesi kaç dakikaya eşittir? Bir yıl 365 gün 6 saat olduğuna göre
A. 260 B. 270 4 yıl kaç gündür?
C. 280 D. 300 A. 1460 B. 1461 C. 1462 D. 1463
73
9. Serkan her gün 20 dakika kitap oku- Kişi Sayısı
56
duğuna göre 4 haftada toplam kaç 52
48
dakika kitap okur? 44
40
A. 530 B. 540 C. 550 D. 560 36
32
28
10. Yeni aldığımız otomobil 15 dakikada 27
24
20
km yol almaktadır. Otomobilimiz saat-
16
Meslekler
te kaç km yol alır? 12
8
A. 104 B. 106 C. 108 D. 110 4
0
avukat doktor hemşire mühendis
74
Köşe ve Kenarları İsimlendirelim
A B C D E F
G H K L M N
A
D E
H K
B C F G L M
A H L A
D L E
M N M
M
E C B B F
K
N
L A G H
75
B. Aşağıdaki şekillerin istenilen kenar uzunluklarını yazalım.
A
5
AB kenarı : ................................
4 birim 5 birim
7
BC kenarı : ................................
4
AC kenarı : ................................
C B
7 birim
K L 8
KL kenarı : ................................
8
LM kenarı : ................................
8
MN kenarı : ................................
N 8 birim M 8
NK kenarı : ................................
T 9 birim V 9
ZY kenarı : ................................
12
ZT kenarı : ................................
12 birim
9
TV kenarı : ................................
Z Y 12
VY kenarı : ................................
76
Köşe ve Kenarları İsimlendirelim
A E B
D B
5 birim
5 birim
3 birim
4 birim
D 3 birim E E L A 3 birim L
3 birim
a. b. c.
EL kenarı hangi şek- EB kenarı hangi şek- AD kenarı hangi şek-
lin kenarıdır? lin kenarıdır? lin kenarıdır?
Üçgen Üçgen Üçgen
Kare Kare Kare
Dikdörtgen Dikdörtgen Dikdörtgen
d. e. f.
DB kenarı hangi şek- AL kenarı kaç bi- DA kenarı kaç bi-
lin kenarıdır? rimdir? rimdir?
Üçgen 2 birim 3 birim
Kare 3 birim 4 birim
Dikdörtgen 4 birim 5 birim
g. h. ı.
DB kenarı kaç bi- Hangisi karenin ke- Hangisi dikdörtgenin
rimdir? narı değildir? kenarı değildir?
2 birim EB kenarı EB kenarı
3 birim DE kenarı BL kenarı
4 birim LE kenarı AB kenarı
77
B. Aşağıda şekiller ve kenarları verilmiştir. Şekle ait olmayan kenarı bulalım, işaretleyelim.
V K A
P R
Y Z E L T S
EK kenarı RP kenarı
VZ kenarı AL kenarı RS kenarı
TV kenarı AE kenarı TS kenarı
VY kenarı KA kenarı PS kenarı
A U Z L
D B
Y A N M
C
AB kenarı YU kenarı
DB kenarı AZ kenarı NM kenarı
CD kenarı UZ kenarı LV kenarı
DA kenarı YZ kenarı NL kenarı
E 6 cm L D 5 cm R A
4 cm
5 cm
5 cm
3 cm
Z T
T C B 4 cm C
6 cm
a. EL kenarı : ........ 5 cm
a. TC kenarı : ........ 4 cm
a. BC kenarı : ........
4 cm
b. EZ kenarı : ........ 5 cm
b. TD kenarı : ........ 5 cm
b. AC kenarı : ........
6 cm
c. TZ kenarı : ........ 5 cm
c. CR kenarı : ........ 3 cm
c. BA kenarı : ........
4 cm
d. TL kenarı : ........ 5 cm
d. RD kenarı : ........ 8 cm
d. AB + AC : ........
78
Kenar Özellikleri
A. Aşağıda kare ile ilgili ifadelerden doğru olanlara “D”, yanlış olanlara “Y” yazalım.
1 birim D
(......) Karenin dört kenarı vardır.
Y
(......) AE kenarı ile SE kenarı kesişen
kenarlardır.
A E Y
(......) AS kenarı 5 birimdir.
Y
(......) İki kısa kenarı, iki uzun kenarı
vardır.
D
(......) EL kenarının uzunluğu ile AE
S L kenarının uzunluğu eşittir.
D
(......) AE ile AS kesişen kenarlardır.
D
(......) Dört kenar uzunluğu da eşittir.
B. Dikdörtgen ile ilgili ifadelerden doğru olanlara “D”, yanlış olanlara “Y” yazalım.
1 birim D
(......) Dikdörtgenin dört köşesi vardır.
D
(......) ET kenarı ile NP kenarı karşılıklı
kenarlardır.
E T
Y
(......) EN kenarı PT kenarından uzun-
dur.
D
(......) NP kenarı ile TP kenarı kesişen
kenarlardır.
Y
(......) NE kenarı 6 birimdir.
N P Y
(......) Kısa kenarların uzunlukları top-
lamı uzun kenara eşittir.
D
(......) EN kenarı, TE kenarından
uzundur.
79
MİNİTEST 1
1 birim 1 birim
L E L İ
K A
A B
Y V Z E S D
80
Kenar Uzunluklarına Göre Üçgenler
3 birim
AB kenarı: ...... 6 birim
AC kenarı: ......
1 birim
6 birim
BC kenarı: ......
A
Üç kenar uzunluğu da eşittir.
İki kenar uzunluğu eşittir.
B C
Üç kenar uzunluğu da farklıdır.
4 birim
TS kenarı: ...... 4 birim
TR kenarı: ......
1 birim
T 4 birim
RS kenarı: ......
1 birim
4 birim
VZ kenarı: ...... 4 birim
YZ kenarı: ......
V 4 birim
VY kenarı: ......
S 6 birim
SL kenarı: ...... 6 birim
LD kenarı: ......
1 birim
6 birim
SD kenarı: ......
81
B. Aşağıdaki açıklamaları okuyalım. Verilen üçgenleri kenarlarına göre işaretleyelim.
Üç kenar uzunluğu da
İki kenar uzunluğu Üç kenar uzunluğu
bir birinden farklı
eşit olan üçgenlere eşit olan üçgenlere
olan üçgenlere
ikizkenar eşkenar
çeşitkenar
üçgen denir. üçgen denir.
üçgen denir.
a. b. c.
9cm 6cm 6cm
3cm 8cm 8cm
7cm
6cm 10cm
Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen
Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen
İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen
d. e. f.
10cm 14cm
4cm 7cm
10cm 9cm 9cm
10cm 12cm
Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen
Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen
İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen
g. h. ı.
25cm
16cm 14cm 23cm
15cm 25cm
20cm 25cm
15cm
Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen Eşkenar üçgen
Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen Çeşitkenar üçgen
İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen İkizkenar üçgen
82
Açınımı Verilen Küpü Oluşturalım
A. Küpleri inceleyelim. İfadelerden doğru olanlara “D”, yanlış olanlara “Y” yazalım.
B
A
C
D Küpün 6 eş yüzü vardır.
a. (......)
d. e. f.
83
C. Aşağıda farklı açınımları verilmiş olan küpleri inceleyelim. Soruları cevaplandıralım.
1
A 2
B C D E 5 3 6
F 4
2
.....
1
..... 1
..... 1
..... 2
.....
3
..... 3
.....
2
..... 4
4
..... .....
4
..... 5
..... 7
.....
3
.....
4
.....
5
.....
3
..... 5
.....
6
.....
7
..... 12
..... 27
.....
85
B. Aşağıda küplerle oluşturulan yapıları yan tarafına çizelim.
6
.....
7 12
.....
.....
11
.....
10
.....
13
..... 13
.....
11
.....
10
.....
86
Küplerle Yapı Oluşturalım
6
.....
10
..... 13
.....
20
.....
2 3
1 1 1
1 1
3 3 3
3 1 2 2
2 1 2 2
1 2
87
C. Aşağıdaki planları inceleyelim. Planlara uygun yapıları çizelim.
1 1 1 1 1
1 2 1 1 1 2
8
.....
6
..... 11
.....
9
.....
8
.....
12
..... 7
.....
88
Değerlendirme - 4
A. 6 B. 7 C. 8 D. 9 A. B.
A.
B. C. D.
C. D.
5. Yandaki şekilde top-
lam kaç küp vardır?
3.
A. 12 B. 13 C. 14 D. 15
89
7. Hangi şeklin küp sayısı farklıdır? 10. Yandaki şekil kaç eş
küpten oluşmuştur?
A. B
.
A. 7 B. 8 C. 9 D. 10
A. 15 B. 16 C. 17 D. 18
A. 7 B. 8 C. 9 D. 12
9. Yandaki şekil kaç eş 14. Yandaki şekil kaç eş küp
küpten oluşmuştur? kullanılarak oluşmuş-
tur?
A. 11 B. 12 C. 13 D. 14 A. 6 B. 7 C. 8 D. 9
90
Düzlem Modelleri
A. Aşağıdaki şekilleri inceleyelim. Noktalı yerlere cümle doğruysa “D”, yanlışsa “Y”
yazalım.
91
B. Düzlemsel şekilleri rakamlar yardımıyla 1. Aşağıdakilerden hangisi düzlem mode-
yerine taşıyarak düzlemi tamamlayalım. lidir?
A. B.
C. D.
1 2 3
2.
4 5 6
...
2 ...
1 ...
8 4. Aşağıdakilerin hangisinde düzlem mo-
deli vardır?
A. B.
C.
...
5 ...
9 ...
4
92
Açının Köşesi ve Kenarları
B E
L
A B
C F K M
a. A köşesi a. B köşesi a. K köşesi
b. AB ışını b. BE ışını b. KL ışını
c. AC ışını c. BF ışını c. KM ışını
Y T
L M R
S
V E
Z
a. V köşesi a. E köşesi a. T köşesi
b. VY ışını b. EL ışını b. TS ışını
c. VZ ışını c. EM ışını c. TR ışını
D M
E
C T
R
G D
R
a. D köşesi a. T köşesi a. D köşesi
b. DC ışını b. TM ışını b. DG ışını
c. DR ışını c. TR ışını c. DE ışını
93
B. Aşağıdaki açıların köşe ve kenarlarını yazalım.
B K Z
A C S R L R
A B E T B C
D C R N D A
S R T E
A B
N L
D C E F Z R
94
Açının Sembolle Gösterimi
E B köşesi L L köşesi
A
V Z
BA kenarı LT kenarı
B BL kenarı LA kenarı
L A T
A köşesi A köşesi
V
AR kenarı C D AE kenarı
R
B AD kenarı
A N E AN kenarı
B A E
V köşesi B köşesi A köşesi A köşesi
S P köşesi S L B köşesi
A
PA kenarı A BA kenarı
E B
PR kenarı BS kenarı
P R C
R köşesi S köşesi S köşesi L köşesi
95
B. Aşağıdaki açıklamaları okuyalım. Şekillerin açılarını sembolle gösterelim.
Açı yazılırken
Açı, köşenin Açı sembolü
köşe mutlaka
olduğu
ortada
yerdedir. şeklindedir.
olmalıdır.
B H
Z
A E T N
C L
BAC : BAC açısı HEL : HEL açısı ZTN : ZTN açısı
CAB : CAB açısı LEH : LEH açısı NTZ : NTZ açısı
M E U
L N
N A S
B
NML : NML açısı EAB : EAB açısı NUS : NUS açısı
LMN : LMN açısı BAE : BAE açısı SUN : SUN açısı
L
E G H
T
S
M
C S
ECG : ECG açısı HTS : HTS açısı LSM : LSM açısı
GCE : GCE açısı STH : STH açısı MSL : MSL açısı
96
Açı Çeşitleri
B L
N
A E E
C M P A S R
Z
L
L N
A
C
N A
E K E
M
Dik açı Dik açı Dik açı Dik açı
97
B. Aşağıda akrep ve yelkovan arasında oluşan açı çeşidini işaretleyelim.
12 12 12
11 1 11 1 11 1
10 2 10 2 10 2
9 3 9 3 9 3
8 4 8 4 8 4
7 5 7 5 7 5
6 6 6
12 12 12
11 1 11 1 11 1
10 2 10 2 10 2
9 3 9 3 9 3
8 4 8 4 8 4
7 5 7 5 7 5
6 6 6
12 12 12
11 1 11 1 11 1
10 2 10 2 10 2
9 3 9 3 9 3
8 4 8 4 8 4
7 5 7 5 7 5
6 6 6
98
Açı Çeşitleri
a. b. c.
B A
d. e. f.
T
B K K
120°
87°
A E E
C T
Dar
Açı çeşidi : ................. Geniş
Açı çeşidi : ................. Dik
Açı çeşidi : .................
g. h. ı.
Y V
Y
150° Y Z 65°
Z V V
Z
Geniş
Açı çeşidi : ................. Doğru
Açı çeşidi : ................. Dar
Açı çeşidi : .................
i. j. k.
N L
S
95° 37° 90°
S N S L
L L
Geniş
Açı çeşidi : ................. Dar
Açı çeşidi : ................. Dik
Açı çeşidi : .................
99
B. Aşağıdaki şekli inceleyelim. Soruları cevaplandıralım.
Dar
a. A hangi çeşit açıdır? ......................
Geniş
b. B hangi çeşit açıdır? ......................
A L
M
Dik
c. C hangi çeşit açıdır? ......................
B Dik
d. D hangi çeşit açıdır? ......................
Dar
e. E hangi çeşit açıdır? ......................
D Geniş
f. F hangi çeşit açıdır? ......................
C F
T Dar
g. T hangi çeşit açıdır? ......................
Z N Dar
h. Z hangi çeşit açıdır? ......................
E
Dik
ı. M hangi çeşit açıdır? ......................
Doğru
i. L hangi çeşit açıdır? ......................
D
3 C 4 5. Yanda belirtilen açının
ölçüsü aşağıdakilerden
Yukarıdaki açı çeşitleri hangi seçenekte hangisi olabilir?
doğru olarak verilmiştir? A
1 2 3 4 A. 70 B. 90 C. 120 D. 150
A. Dar Doğru Geniş Dik
B. Geniş Dik Dar Doğru
C. Dar Dik Geniş Doğru 6. Yandaki açı dik açıdan
D. Doğru Dar Dik Geniş
kaç derece büyüktür?
135°
A
A. 25 B. 30 C. 35 D. 45
A D
A. 170° B. 175° C. 179° D. 180° Yukarıdaki büyük açı dik açıdır. Soru
işareti olan açı kaç derecedir?
10. E
A. 32° B. 48° C. 58° D. 90°
a. b.
A B
90°
A ’nın ölçüsü = ......... 100°
B ’nın ölçüsü = .........
c. d.
C D
50°
C ’nın ölçüsü = ......... 70°
D ’nın ölçüsü = .........
e. f.
E F
30°
E ’nın ölçüsü = ......... 110°
F ’nın ölçüsü = .........
g. h.
G H
160°
G ’nın ölçüsü = ......... 150°
H ’nın ölçüsü = .........
103
B. Aşağıdaki açıları açı ölçerle ölçelim. Açı ölçüsünü yazalım.
a. b.
A B
c. d.
D
C
e. f.
E F
g. h.
G
H
ı. i.
K L
104
Açıları Ölçelim ve Çizelim
A. Aşağıdaki açıları çizelim. Açı ölçüsünü B. Aşağıda ölçüsü verilmiş olan açıları
yazalım. çizelim.
a.
a.
B ’nın ölçüsü : ........ A : 20
o
b.
L ’nın ölçüsü : ........
b.
o
B : 45
c.
R ’nın ölçüsü : ........
c.
o
R C : 70
d.
S ’nın ölçüsü : ........
S d.
o
e. D : 85
Z ’nın ölçüsü : ........
105
C. Aşağıda ölçüsü verilmiş olan açıları çizelim.
a. b.
o o
M : 90 V : 100
c. d.
o o
P : 110 A : 125
e. f.
o o
T : 145 Y : 153
g. h.
o o
Z : 170 R : 135
106
Simetri Doğrusu
107
C. Aşağıda aynada görüntüsü verilmiş olan şekiller doğruysa "D" yanlışsa "Y"
yazalım.
D)
( ..... D)
( ..... Y)
( ..... D)
( .....
D)
( ..... Y)
( ..... D)
( ..... Y )
( .....
D)
( ..... D)
( ..... Y)
( ..... Y )
( .....
Y )
( ..... D)
( ..... D)
( ..... Y )
( .....
D)
( ..... Y)
( ..... D)
( ..... Y )
( .....
108
Şekillerin Simetrisini Çizelim
109
D. Aşağıdaki harflerin simetriğini çizelim. E. Aşağıdaki şekillerin simetriğini çizelim.
110
Uzunluk Birimleri
1 10 100 1000
100 santimetre
1 metre = ........ 1 kilometre = 1000
........... metre
10 milimetre
1 santimetre = ........ 1 metre = 1000
........ milimetre
1 metre
100 santimetre = ........ 1 kilometre
1000 metre = ........
1 santimetre
10 milimetre = ........ 1 metre
1000 milimetre = ........
Uzunluğu mm
otobüs ataş ağaç
Olarak İfade
Edilenler
sinek
..........................
kapı zürafa silgi silgi
..........................
pil
..........................
masa pil toplu iğne
toplu iğne
..........................
111
B. Aşağıdaki sütunların uzunluğunu santimetre ve milimetre olarak yazalım.
8
7
6
5
4
3
2
1
0
a. b. c.
3 cm
mavi sütun = ....... 5 cm
kırmızı sütun = ....... 5 cm
pembe sütun = .......
30 mm
mavi sütun = ....... 50 mm
kırmızı sütun = ....... 50 mm
pembe sütun = .......
d. e. f.
4 cm
yeşil sütun = ....... 8 cm
gri sütun = ....... 2 cm
lacivert sütun = .......
40 mm
yeşil sütun = ....... 80 mm
gri sütun = ....... 20 mm
lacivert sütun = .......
g. h. ı.
1 cm
sarı sütun = ....... 0 cm
mor sütun = ....... mor sütun ile mavi
sütunun toplamı
10 mm
sarı sütun = ....... 70 mm
mor sütun = ....... 100 mm’dir.
........
i. j. k.
kırmızı sütun ile yeşil pembe sütun ile gri yeşil sütun ile pembe
sütunun toplamı sütunun toplamı sütunun toplamı
90 mm’dir.
........ 130 mm’dir.
........ 90 mm’dir.
........
112
Santimetre - Milimetre
a. b. c.
30 mm
3 cm = ........... 50 mm
5 cm = ........... 70 mm
7 cm = ...........
3 x 10 = 30 mm 5 x 10 = 50 mm 7 x 10 = 70 mm
d. e. f.
90 mm
9 cm = ........... 30 mm
2 cm = ........... 40 mm
4 cm = ...........
8 x 10 = 90 mm 2 x 10 = 20 mm 4 x 10 = 40 mm
g. h. ı.
60 mm
6 cm = ........... 80 mm
8 cm = ........... 100 mm
10 cm = ...........
6 x 10 = 60 mm 8 x 10 = 80 mm 10 x 10 = 100 mm
i. j. k.
130 mm
13 cm = ........... 160 mm
16 cm = ........... 200 mm
20 cm = ...........
l. m. n.
250 mm
25 cm = ........... 400 mm
40 cm = ........... 570 mm
57 cm = ...........
o. ö. p.
700 mm
70 cm = ........... 960 mm
96 cm = ........... 1000 mm
100 cm = ...........
113
B. Aşağıdaki uzunlukları milimetre olarak yazalım.
a. 2 cm 4 mm b. 3 cm 5 mm c. 4 cm 9 mm
20
......mm 4
......mm 30
......mm 5
......mm 40
......mm 9
......mm
24
.................mm 35
.................mm 49
.................mm
d. 7 cm 3 mm e. 9 cm 2 mm f. 10 cm 7 mm
70
......mm 3
......mm 90
......mm 2
......mm 100
......mm 7
......mm
73
.................mm 92
.................mm 107
.................mm
g. 10 cm 9 mm h. 15 cm 3 mm ı. 20 cm 6 mm
100
......mm 9
......mm 150
......mm 3
......mm 200
......mm 6
......mm
109
.................mm 153
.................mm 206
.................mm
i. 20 cm 3 mm j. 37 cm 8 mm k. 50 cm 4 mm
200
......mm 3
......mm 370
......mm 8
......mm 500
......mm 4
......mm
203
.................mm 378
.................mm 504
.................mm
114
Santimetre - Milimetre
a. b. c.
2 cm
20 mm = ........ 3 cm
30 mm = ........ 4 cm
40 mm = ........
20 10 = 2 cm 30 10 = 3 cm 40 10 = 4 cm
d. e. f.
5 cm
50 mm = ........ 9 cm
90 mm = ........ 7 cm
70 mm = ........
50 10 = 5 cm 90 10 = 9 cm 70 10 = 7 cm
g. h. ı.
10 cm
100 mm = ........ 13 cm
130 mm = ........ 14 cm
140 mm = ........
i. j. k.
18 cm
180 mm = ........ 20 cm
200 mm = ........ 21 cm
210 mm = ........
l. m. n.
23 cm
230 mm = ........ 42 cm
420 mm = ........ 59 cm
590 mm = ........
o. ö. p.
65 cm
650 mm = ........ 74 cm
740 mm = ........ 99 cm
990 mm = ........
115
B. Aşağıdaki dönüşümleri işlem yaparak bulalım.
a. b.
2 cm .......
24 mm = ....... 4 mm 3 cm .......
35 mm = ....... 5 mm
24 10 3 5 10
- 2 0 2 cm - 30 3
4 5
mm
c. d.
4 cm .......
47 mm = ....... 7 mm 5 cm .......
58 mm = ....... 8 mm
4 7 10 5 8 10
- 40 4 - 50 5
7 8
e. f.
10 cm .......
106 mm = ....... 6 mm 17 cm .......
170 mm = ....... 0 mm
106 10 170 10
- 100 10 - 170 17
6 0
g. h.
20 cm .......
207 mm = ....... 7 mm 34 cm .......
342 mm = ....... 2 mm
207 10 342 10
- 200 20 - 340 34
7 2
ı. i.
40 cm .......
408 mm = ....... 8 mm 70 cm .......
705 mm = ....... 5 mm
408 10 705 10
- 400 40 - 700 70
8 5
116
Metre - Santimetre
a. b. c.
137 cm
1 m 37 cm = ....... 2 m 4 cm = 204
....... cm 3 m 45 cm = 345
....... cm
1 x 100 = 100 cm 2 x 100 = 200 cm 3 x 100 = 300 cm
100 + 37 = 137 cm 200 + 4 = 204 cm 300 + 45 = 345 cm
d. e. f.
4 m 8 cm = 408
....... cm 670 cm
6 m 70 cm = ....... 808 cm
8 m 9 cm = .......
4 x 100 = 400 cm 6 x 100 = 600 cm 8 x 100 = 800 cm
400 + 8 = 408 cm 600 + 70 = 670 cm 800 + 9 = 809 cm
g. h. ı.
905 cm
9 m 5 cm = ....... 9 m 60 cm = 960
....... cm 999 cm
9 m 99 cm = .......
9 x 100 = 900 cm 9 x 100 = 900 cm 9 x 100 = 900 cm
900 + 5 = 905 cm 900 + 60 = 960 cm 900 + 99 = 999 cm
46 cm
1 m .......
a. 146 cm = ...... i. 230 cm = ...... 30 cm
2 m .......
90 cm
1 m .......
b. 190 cm = ...... j. 804 cm = ...... 4 cm
8 m .......
7 cm
2 m .......
c. 207 cm = ...... k. 350 cm = ...... 50 cm
3 m .......
42 cm
3 m .......
d. 342 cm = ...... l. 906 cm = ...... 6 cm
9 m .......
6 cm
4 m .......
e. 406 cm = ...... m. 101 cm = ...... 1 cm
1 m .......
8 cm
5 m .......
f. 508 cm = ...... n. 480 cm = ...... 80 cm
4 m .......
20 cm
7 m .......
g. 720 cm = ...... o. 70 cm = ...... 70 cm
0 m .......
2 cm
1 m .......
h. 102 cm = ...... ö. 942 cm = ...... 42 cm
9 m .......
ı. 327 cm = ...... 27 cm
3 m ....... 5 m 905
p. 509 cm = ...... 9 cm
117
MİNİTEST 2
1.
6.
0 1 2 3 4 5 6 3 520 cm
A. 28 cm B. 28 m 8.
I. 390 cm = 3 m 90 cm
C. 208 cm D. 280 cm II. 2041cm = 2 m 41 cm
4. III. 4 500 cm = 45 m
540 cm
Yukarıdaki ifadelerden hangisi veya
Yukarıdaki uzunluk aşağıdakilerden hangileri doğrudur?
hangisine eşittir?
A. Yalnız I B. Yalnız II
A. 54 m B
. 5 m 40 cm
C. I - II D. I - III
C. 5 m 4 cm D
. 54 m 10 cm
5.
9.
10 m 6 cm 3 m 5 cm - 1 m = ?
Sinop
İstanbul Rize
km
42
0k km
0
m 740
39
Ankara Van
İzmir 580 km 1150 km
68
1k
m
Hatay
4. Ankara - Rize arası kaç km’dir? 7. Rize’den Ankara’ya gidip geri dö-
740 km nen otomobil kaç km yol gitmiştir?
740 x 2 = 1480 km
119
B. Aşağıdaki dönüşümleri örnekteki gibi işlem yaparak bulalım.
a. 3 km
3 000 m = ........ 3000 ÷ 1000 = 3 km
b. 6 km
6 000 m = ........ 8000 ÷ 1000 = 6 km
c. 9 km
9 000 m = ........ 9000 ÷ 1000 = 9 km
d. 10 km
10 000 m = ........ 10000 ÷ 1000 = 10 km
e. 18 km
18 000 m = ........ 18000 ÷ 1000 = 18 km
f. 30 km
30 000 m = ........ 30000 ÷ 1000 = 30 km
g. 57 km
57 000 m = ........ 57000 ÷ 1000 = 57 km
h. 73 km
73 000 m = ........ 73000 ÷ 1000 = 73 km
ı. 84 km
84 000 m = ........ 84000 ÷ 1000 = 84 km
i. 99 km
99 000 m = ........ 99000 ÷ 1000 = 99 km
1 c m = 1 0 m m
a. 30 mm
3 cm = ............. a. 47 mm
4 cm 7 mm = .............
b. 60 mm
6 cm = ............. b. 83 mm
8 cm 3 mm = .............
c. 70 mm
7 cm = ............. c. 126 mm
12 cm 6 mm = .............
d. 10 cm = .............
100 mm d. 20 cm 8 mm = .............
208 mm
e. 24 cm = .............
240 mm e. 37 cm 9 mm = .............
379 mm
1 m = 1 0 0 c m
a. 400 cm
4 m = ............. a. 2 m .........
204 cm = ......... 4 cm
b. 900 cm
9 m = ............. b. 5 m .........
573 cm = ......... 73 cm
c. 1500 cm
15 m = ............. c. 8 m .........
805 cm = ......... 5 cm
d. 2700 cm
27 m = ............. d. 1 006 cm = .........
10 m .........
6 cm
e. 33 m = .............
3300 cm e. 2 048 cm = .........
20 m .........
48 cm
1 k m = 1 0 0 0 m
a. 3038 m
3 km 38 m = ................ a. 4 km ........
4 060 m = ........ 60 m
b. 5007 m
5 km 7 m = ................ b. 6 km ........
6 320 m = ........ 320 m
c. 8 km 420 m = ................
8420 m c. 7 km ........
7 009 m = ........ 9 m
d. 9050 m
9 km 50 m = ................ d. 10 km ........
10 075 m = ........ 75 m
e. 10097 m
10 km 97 m = ................ e. 25 046 m = ........
25 km ........
46 m
121
D. Aşağıdaki işlemlerin sonuçlarını işlem yaparak bulalım.
a. b.
1 m .........
2 m - 36 cm = ..... 64 cm 4 m ........
8 m - 3 m 5 cm = ..... 95 cm
c. d.
6 cm .........
7 cm - 8 mm = ..... 2 mm 5 km ..........
6 km - 434 m = ..... 566 m
e. f.
54 mm
12 cm 4 mm - 70 mm = ........ 6 080 m - 2 km 40 m = 4040
......... m
124 - 70 = 54 6080 - 2040 = 4040
122
Uzunlukları Tahmin Edelim
a. b.
RİZE - ANKARA ARASI MISIR TANESİNİN BOYU
km m cm mm km m cm mm
c. d.
ÇANTANIN UZUNLUĞU KORİDORUN BOYU
km m cm mm km m cm mm
e. f.
KARINCANIN BOYU DÜNYA’NIN ÇEVRESİ
km m cm mm km m cm mm
B. Aşağıda belirtilen varlıkların uzunluklarını önce tahmin edelim. Sonra ölçerek ger-
çek sonucu yazalım.
a. b.
KALEMİN UZUNLUĞU SİLGİNİN UZUNLUĞU
15 cm
Tahminim : ................ 4 cm
Tahminim : ................
12 cm
Gerçek Sonuç : ................ 3 cm
Gerçek Sonuç : ................
c. d.
MASANIN UZUNLUĞU MASANIN KALINLIĞI
160 cm
Tahminim : ................ 3 cm
Tahminim : ................
162 cm
Gerçek Sonuç : ................ 4 cm
Gerçek Sonuç : ................
e. f.
ÇANTANIZIN BOYU MATEMATİK KİTABININ KALINLIĞI
70 cm
Tahminim : ................ 3 cm
Tahminim : ................
68 cm
Gerçek Sonuç : ................ 2 cm
Gerçek Sonuç : ................
123
MİNİTEST 3
1. Hakan, karışının uzunluğunu tahmin 6. Kalınlığı 4 mm olan kartonlardan 50
etmek istiyor. Hakan aşağıdakilerden tane üst üste konuluyor. Oluşan yük-
hangisiyle tahmin yapmalıdır? seklik kaç cm'dir?
A. metre B. santimetre A. 2 B. 20
C. milimetre D. kilometre C. 200 D. 2 000
A. 2 mm B. 2 cm C. 203 cm
D. 204 cm
C. 2 m D. 2 km
10.
Aslı'nın boyu 1 m 45 cm'dir. Ayşe,
5.
Okulumuzun koridorunun uzunluğu Aslı'dan 25 cm uzundur. Ayşe'nin
aşağıdakilerden hangisi olamaz? boyu kaç mm'dir?
A. 1000 cm B. 15 m A. 17 B. 1 70
C. 4 km D. 20 m C. 1700 D. 17 000
124
Değerlendirme - 6
3. A
0 1 2 3 4 5 6
10. Ankara - İstanbul arası 420 km’dir. 15. Metresi 6 TL olan kumaştan 4 m
50 cm alan annem satıcıya kaç TL
Yolun 2 'sini giden otobüsün kaç ödedi?
5
km yolu kalmış olur?
A. 24 B. 25
A. 84 B. 168 C. 26 D. 27
C. 242 D. 252
A. 4 cm 5 mm B. 45 cm A. 1 B. 5
C. 45 m D. 4,5 m C. 10 D. 20
12.
A. 75 m B. 7 m 5 cm A. 3 B. 6
C. 7 m 50 cm D. 75 mm C. 30 D. 300
126
Ünite Değerlendirmesi - 3
1. AR kenarı, LE kenarı 4. B
RE kenarı, AL kenarı
Yukarıda kenarları verilmiş olan kare AC
hangisidir? Açının gösterimi hangi seçenekte doğ-
ru olarak gösterilmiştir?
A. R A B. A R
A. BAC B. ABC
L E E L
C. ACB D. CBA
C. L A D. E A
E R R L 5.
M
E L
Yukarıdaki açı için hangisi yanlıştır?
2. A. Geniş açıdır.
4 cm 3 cm
B. Dik açıdan büyüktür.
6 cm
C. 90° ’den büyük, 180° ’den küçüktür.
Yukarıdaki üçgen kenar uzunluklarına
göre nasıl üçgendir? D. Doğru açıdan büyüktür.
A. Eşkenar B. Çeşitkenar
C. İkizkenar D. Üçkenar
6. En büyük dar açı ile en küçük geniş
açının toplamı kaç derecedir?
C. 38 cm D. 38 mm
12. : 3 cm 4 mm = 304 mm
: 5 m 8 cm = 508 cm
9. Aşağıdakilerden hangisinin simetri
: 2 km 9 m = 209 m
doğrusu çizilemez?
: 7 m 40 cm = 740 cm
A. ECE B. ATA
Yukarıdaki çevirmelerden hangileri
C. OTO D. ELE doğrudur?
A. - B. -
C. - D. -
C. 1 cm 5 mm D. 105 cm
128
Karenin Çevresi
a. b. c.
A B K A T V
5 cm 7 cm 9 cm
D C E L Z Y
1. yol : 5+5+5+5=20cm 1. yol : 7+7+7+7=28cm 1. yol : 9+9+9+9=36cm
2. yol : 4 x 5 = 20cm 2. yol : 4 x 7 = 28cm 2. yol : 4 x 9 = 36cm
d. e. f.
K L R S L İ
10 cm 15 cm 25 cm
N M T Ş E S
1. yol :10+10+10+10=40cm 1. yol : 15+15+15+15=60cm 1. yol :25+25+25+25=100cm
2. yol : 4 x 10 = 40cm 2. yol : 4 x 15 = 60cm 2. yol :4 x 25 = 100cm
B. Aşağıda karelerin birleşmesiyle oluşan şekillerin çevrelerini iki farklı yoldan bulalım.
a. b.
1. yol : 8+8+8+8+8+8+8+8=64
6 cm 2. yol : 8 x 8 = 64
1. yol : 6+6+6+6+6+6=36
8 cm
2. yol : 6 x 6 = 36
c. d.
1. yol : 1. yol :
2. yol : 2. yol :
129
MİNİTEST 4
1. Yandaki karenin çevre 6.
?
uzunluğu kaç cm’dir? Ç= ?
Yukarıdaki şekil 2 karenin birleştiril-
17 cm mesiyle oluşturulmuştur. Şeklin “?”
A. 34 B. 68 C. 51 D. 85 olan kenarı kaç cm’dir?
(Şeklin çevresi 108 cm’dir)
? 7.
A. 16 B. 17 C. 18 D. 19
A. 16 B. 24 C. 32 D. 40
4. Çevre uzunluğunun 3 katı 180 cm
olan karenin kenar uzunluğu kaç 8.
cm’dir?
A. 15 B. 20 C. 45 D. 60
Yukarıdaki şekil çevresi 24 cm olan
5. Yandaki karenin kenar karelerin birleştirilmesiyle oluşmuş-
1
uzunluğunun ’i kaç Ç = 84 tur. Oluşturulan şeklin çevresi kaç
3
cm’dir? cm’dir?
A. 5 B. 7 C. 9 D. 11 A. 30 B. 36 C. 42 D. 48
130
Dikdörtgenin Çevre Uzunluğu
d. e. f.
10 cm 15 cm 25 cm
6 cm 10 cm 20 cm
4 cm 7 cm 8 cm 10 cm
3 cm 4 cm 5 cm 6 cm
4x2=8 4 x 3 = 12 5 x 4 = 20 6 x 4 = 24
3 x 4 = 12 7 x 3 = 21 8 x 4 = 32 10 x 4 = 40
12 + 8 = 20 21 + 12 = 33 32 + 20 = 52 40 + 24 = 64
?
Ç = ...... ?
Ç = ...... ?
Ç = ...... ?
Ç = ......
131
1. Yandaki dikdörtgenin 24 cm 5. Kenar uzunluğu 8 cm olan
16 cm
çevre uzunluğu kaç kare ile kenar uzunlukları 8
cm’dir? cm ve 12 cm olan dikdörtgen
Ç = ?
birleştiriliyor. Oluşan şeklin
16 x 2 = 32 24 x 2 = 48
çevresi kaç cm’dir?
48 + 32 = 80 8 x 4 = 32 12 x 2 = 24
2. Yandaki dikdörtgenin 7 cm ...... cm 32 + 24 = 56
çevre uzunluğu 38 Ç = 38 cm 6. Dikdörtgen şeklin- ...... m
cm, kısa kenarı 7 cm deki bir koşu pisti-
40 m
olduğuna göre uzun kenarı kaç nin kısa kenarı 40
cm’dir? m, uzun kenarın ise
kısa kenarın 3 katıdır. Pistin çevresinde
7 x 2 = 14 38 x 14 = 24
5 tur atan Mert kaç metre koşmuştur?
24 ÷ 2 = 12 40 x 3 = 120 120 x 2 = 240
3. Yandaki dikdörtgenin 19 cm 40 x 2 = 80 240 + 80 = 320
320 x 5 = 1600
..... cm
çevre uzunluğu 52 Ç = 52 cm
7. Yandaki dikdörtgenin
cm, uzun kenarı 19
çevre uzunluğunun
cm olduğuna göre kısa kenarı kaç
yarısı 28 cm’dir.
cm’dir?
Uzun kenarı 16 cm olduğuna göre
19 x 2 = 38 52 - 38 = 14 kısa kenarı kaç cm’dir?
28 x 2 = 56 16 x 2 = 32
14 ÷ 2 = 7
4. Kısa kenarı 4 cm, 13 cm 56 - 32 = 24 24 ÷ 2 = 12
4 cm
uzun kenarı 13 cm 8.
9cm
olan dikdörtgenler
şekildeki gibi bir- ? 15cm
13 cm
leştiriliyor. Oluşan
Yukarıdaki kare ile dikdörtgenin çev-
şeklin çevresi kaç
4 cm re uzunlukları eşittir. Karenin kenar
cm’dir?
uzunluğu kaç cm’dir?
4 x 3 = 12 13 x 3 = 39 9 x 2 = 18 15 x 2 = 30
39 + 12 = 51 30 + 18 = 48 48 ÷ 4 = 12
132
Üçgenin Çevre Uzunluğu
7 + 12 = 19 10 + 17 = 27 20 + 15 = 35
34 - 19 = 15 40 - 27 = 13 60 - 35 = 25
16 - 6 = 10 9 x 2 = 18 36 - 14 = 22
10 ÷ 2 = 5 30 - 18 = 12 22 ÷ 2 = 11
C. Aşağıda çevre uzunlukları verilmiş olan eşkenar üçgenlerin kenar uzunluğunu bulalım.
24 ÷ 3 = 8 42 ÷ 3 = 14 75 ÷ 3 = 25
133
1. A D E 4. 23 cm
19 cm
8c
m
8c
B G m F
8 cm C Dikdörtgen ile eşkenar üçgenin çevre
Yukarıdaki üçgen ile karenin çev- uzunlukları eşittir. Eşkenar üçgenin
re uzunlukları eşittir. Karenin kenar kenar uzunluğu kaç cm’dir?
uzunluğu kaç cm’dir?
23 x 2 = 46 19 x 2 = 38
8 x 3 = 24
46 + 38 = 84 84 ÷ 3 = 28
24 ÷ 4 = 6
5. 18 cm
?
cm
2. A B E 10 cm F
19
26 cm
36 - 20 = 16 16 ÷ 2 = 8 26 + 19 = 45
72 - 45 = 27
3. 20 cm 13 cm 6. 12 cm 27 cm
?
10 cm
15 cm
?
19 cm
Dikdörtgen ile dörtgenin çevre uzun- Dikdörtgenin çevresi karenin çevresi-
lukları eşittir. Dörtgenin verilmeyen nin iki katıdır. Dikdörtgenin kısa kenar
kenar uzunluğu kaç cm’dir? uzunluğu kaç cm’dir?
20 x 2 = 40 15 x 2 = 30 12 x 4 = 48 48 x 2 = 96
30 + 40 = 70 19 + 13 + 10 = 42 27 x 2 = 54 96 - 54 = 42
70 - 42 = 28 42 ÷ 2 = 21
134
Problem Çözelim - Değerlendirme - 7
1. 4.
30 mm
Ç = 160 mm
6 cm
Yukarıdaki dikdörtgenin çevresi 160
Yukarıda kibrit çöpleri ile oluşturulan mm’dir. Dikdörtgenin kısa kenarı 30
şeklin çevresi kaç cm’dir? mm olduğuna göre uzun kenarı kaç
cm’dir?
A. 4 B. 6 C. 12 D. 24
A. 5 B. 10 C. 50 D. 100
2.
5.
Uzunluğu 4 cm olan kibrit çöpleriyle Ç = 600 cm
1m
oluşturulan şeklin çevresi kaç cm’dir?
Yukarıdaki tahtanın çevresi 600 cm’dir.
A. 7 B. 24 C. 28 D. 32 Tahtanın kısa kenarı 1m olduğuna
göre uzun kenarı kaç cm’dir?
A. 2 B. 20
C. 200 D. 2000
3.
6.
Ç=5m ?
85 cm
Ç=?
12
cm
uzunlukları ve-
cm
Yukarıdaki üçgenin kenar uzunluk-
12
rilmiş olan üçgen
ları eşittir. Üçgenin çevresi 132 cm 14 cm 14 cm
A. 52 B. 66
9. 40 cm C. 80 D. 84
lukları verilmiş
m
olan üçgen ve 7 cm
10 cm
kare şekildeki
Yukarıdaki dikdörtgenin kısa kenarı, gibi birleşti-
riliyor. Oluş-
uzun kenarın 1 ’i uzunluğundadır. Kısa
5 turulan şeklin
kenarı 40 cm olduğuna göre dikdört- çevresi kaç
genin çevre uzunluğu kaç cm’dir? cm’dir?
A. 96 B. 200 A. 33 B. 43
C. 240 D. 480 C. 47 D. 57
136
Problem Çözelim - Değerlendirme - 8
1. 4. Yandaki hayvanat
25 mm
? bahçesi kare şeklinde-
30 mm dir. Hayvanlar kaçma-
?
sın diye 7 sıra tel çe-
Yukarıdaki kare ile dikdörtgenin çevre kilmiştir. Kullanılan telin uzunluğu 140
uzunlukları eşittir. Dikdörtgenin uzun m olduğuna göre bahçenin kenar
kenarı kaç mm’dir? uzunluğu kaç m’dir?
A. 30 B. 35 C. 50 D. 70 A. 4 B. 5
C. 6 D. 20
2.
cm
A. 18 B. 36 C. 72 D. 80 A. 6 B. 48
C. 192 D. 1536
6.
3.
16 cm
Ç=? 6 cm
nohut fasulye
ekili ekili 1 numaralı şekilden kenar uzunluğu
alan alan
6 cm olan kare şeklindeki bir parça
kesilip çıkarılıyor. Geriye kalan şeklin
çevresi kaç cm’dir?
Yukarıdaki bahçe kare şeklindedir.
Aşağıdaki soruları şekle göre A. 34 B. 36 C. 40 D. 42
cevaplandıralım
12.
Ç = 100cm
A
7. Mısır ekili alan kare şeklindedir. Çev-
resi 28 cm olduğuna göre kenar B
uzunluğu kaç cm’dir? Çevresi 100 cm olan kareden kenar
uzunluğu 7 cm olan B karesi kesi-
A. 4 B. 7 C. 8 D. 14 lip çıkarılıyor. Geriye kalan A şeklinin
çevresi kaç cm’dir?
8. Nohut ekili alanın uzun kenarı 12
A. 72 B. 93
cm’dir. Çevresi kaç cm’dir? C. 100 D. 128
A. 24 B. 26 C. 32 D. 38
13. 50 cm
A
20 cm
A. Aşağıdaki şekillerin alanlarının kaç birim kare olduğunu noktalı yerlere yazalım.
a. b.
18
...... 26
......
c. d.
22
...... 29
......
B. Aşağıdaki şekillerin alanlarının kaç birim kare olduğunu noktalı yerlere yazalım.
a. b.
21
...... 24
......
c. d.
28
...... 29
......
139
C. Aşağıdaki şekillerin alanlarının kaç birim kare olduğunu noktalı yere yazalım.
a. b.
25
...... 18
......
c. d.
25
...... 25
......
A. 10 B. 11 C. 12 D. 13
b
a
2. "c" şeklinin alanı kaç birim karedir?
A. 8 B. 9 C. 10 D. 11
A. 30 B. 31 C. 32 D. 33
a. b.
1 birim 1 birim
kare kare
Ç = 24 birim Ç = 26 birim
c. d.
1 birim 1 birim
kare kare
Ç = 28 birim Ç = 30 birim
a. b.
c. d.
141
C. Aşağıdaki şekilleri inceleyelim. Soruları cevaplandıralım.
1 birim
kare Evimizin Salonu
köşe
masa takımı
halı
koltuk
çatı havuz
kayık
ar
ar
kapı
duv
duv
142
Kare ve Dikdörtgenin Alanı
a. a.
3 birim
4 birim
5 birim
4 birim
4 x 4 = 16 3 x 5 = 15
b. b.
5 birim
3 birim
7 birim
5 birim
5 x 5 = 25 3 x 7 = 21
c. c.
6 birim
4 birim
6 birim 7 birim
6 x 6 = 36 7 x 4 = 28
d. d.
7 birim
4 birim
9 birim
7 birim 9 x 4 = 36
7 x 7 = 49
143
C. Aşağıdaki şekillerin alanlarının kaç birim 1.
kare olduğunu işlem yaparak bulalım.
a. 3 birim
A. 6 B. 9 C. 12 D. 15
2.
5 x 5 = 25 , 25 - 1 = 24 birim kare
b.
7 birim
1 birim
kare
Yukarıdaki karesel bölgenin alanı kaç
birim karedir?
A. 14 B. 21 C. 28 D. 49
1 birim
kare ?
A. 5 B. 10 C. 20 D. 50
8 x 3 = 24, 24 - 1 = 23 birim kare
d. 4.
5 birim
1 birim
kare
8 birim
eşittir?
1050 g 2370
.......................
c. 4 kg 75 g d. 7 kg 845 g e. 9 kg 4 g
4000
........... 75
........... 7000
........... 845
........... 9000
........... 4
...........
4075
....................... 7845
....................... 9004
.......................
B. Aşağıdaki kütleleri kg ve g olarak yazalım.
a. 1 040 g b. 2 704 g c. 3 057 g
1 kg 40 g 2
........... 704
........... 3
........... 57
...........
1kg 40g
....................... 2kg 704g
....................... 3kg 57g
.......................
d. 4 004 g e. 8 065 g
1 kilogram,
4
........... 4
........... 8
........... 65
........... 1000 grama
eşittir.
4kg 4g
....................... 8kg 65g
.......................
145
C. Aşağıdaki dönüşümleri yapalım.
a. 1
1 000 g = ............. kg a. 1008 g
1 kg 8 g = .............
b. 3 kg
3 000 g = ............. 1040 g
b. 1 kg 40 g = .............
c. 5
5 000 g = ............. kg 2123 g
c. 2 kg 123 g = .............
d. 7
7 000 g = ............. kg d. 3003 g
3 kg 3 g = .............
12 kg
e. 12 000 g = ............. 4074 g
e. 4 kg 74 g = .............
20 kg
f. 20 000 g = ............. 5308 g
f. 5 kg 308 g = .............
38 kg
g. 38 000 g = ............. g. 7009 g
7 kg 9 g = .............
50 kg
h. 50 000 g = ............. 8450 g
h. 8 kg 450 g = .............
ı. 73 kg
73 000 g = ............. ı. 9002 g
9 kg 2 g = .............
i. 89 kg
89 000 g = ............. i. 9035 g
9 kg 35 g = .............
ker var. Kavanozda kaç gram şeker kantaya 15 paket pirinç alındı. Alı-
vardır? nan pirinçler kaç kg’dır?
4 x 1000 = 4000 400 x 15 = 6000
4000 + 75 = 4075g 6000 ÷ 1000 = 6kg
146
Gram - Miligram - Kilogram - Ton
c. 5 t 470 kg d. 7 t 806 kg e. 10 t 65 kg
5000
........... 470
........... 7000
........... 806
........... 10000
........... 65
...........
5470
....................... 7806
....................... 10065
.......................
B. Aşağıdaki kütleleri t ve kg olarak yazalım.
a. 1 025 kg b. 2 004 kg c. 4 082 kg
1t 25 kg 2
........... 4
........... 4
........... 82
...........
1 t 25 kg
....................... 2t 4kg
....................... 4t 82kg
.......................
d. 6 400 kg e. 10 079 kg
1 ton,
6
........... 400
........... 10
........... 79
........... 1000 kilograma
eşittir.
6t 400kg
....................... 10t 79kg
.......................
147
C. Aşağıdaki noktalı yerlere uygun sayıları yazalım.
2
a. 2 000 mg = ............. g a. 1030 g
1 kg 30 g = .............
4 g
b. 4 000 mg = ............. 2450 g
b. 2 kg 450 g = .............
8
c. 8 000 mg = ............. g c. 5700 g
5 kg 700 g = .............
14 g
d. 14 000 mg = ............. d. 8005 g
8 kg 5 g = .............
29 g
e. 29 000 mg = ............. e. 10 kg 600 g = 10600
............. g
35 g
f. 35 000 mg = ............. f. 1050 mg
1 g 50 mg = .............
43 g
g. 43 000 mg = ............. g. 2065 mg
2 g 65 mg = .............
52 g
h. 52 000 mg = ............. 3720 mg
h. 3 g 720 mg = .............
70 g
ı. 70 000 mg = ............. ı. 5004 mg
5 g 4 mg = .............
3.
Bir çuval kömür 40 kg’dır. 52 çuval 4.
Bir kamyonda 8 t 400 kg karpuz
kömür kaç ton ve kilogramdır? vardı. Karpuzların 900 kg’ı satıldı.
40 x 52 = 2080 Geriye kaç kg karpuz kaldı?
2t 80kg 8400 - 900 = 7500
7t 500kg
148
Problem Çözelim
6 x 4 = 24
149
7. Aliler 1t 250 kg kömür, 500 kg odun 11.
aldılar. Aliler kaç kg yakacak aldılar?
5 x 1000 = 5000
5000 + 600 = 5600
5600 - 2600 = 3000g Yukarıdaki terazi dengededir. Bir por-
3000 ÷ 1000 = 3kg takalın kütlesi 225 g olduğuna göre
bir mandalinanın kütlesi kaç g’dır?
9. Çiftçi Hasan Dayı ürettiği 9 ton mısı-
rın 1450 kg’ını tohum olarak ayırıyor.
225 x 2 = 450
Gerisini satıyor. Satılan mısır kaç ton,
kaç kg’dır? 450 ÷ 3 = 150g
9 x 1000 = 9000
9000 - 1450 = 7550
7550 1000 13.
- 7000 7
550 7t 500kg
150
Litre - Mililitre İlişkisi
1 L İ T R E = 1 0 0 0 M İ L İ L İ T R E
a. 2000 mL
2 L = ................. a. 1040 mL
1 L 40 mL = ................
b. 5000 mL
5 L = ................. b. 1605 mL
1 L 605 mL = ................
c. 8000 mL
8 L = ................. c. 3074 mL
3 L 74 mL = ................
d. 10 L = .................
10000 mL d. 6004 mL
6 L 4 mL = ................
e. 14 L = .................
14000 mL e. 9170 mL
9 L 170 mL = ................
f. 26 L = .................
26000 mL f. 10084 mL
10 L 84 mL = ................
g. 30 L = .................
30000 mL g. 15 L 099 mL = ................
15099 mL
a. b.
700 mL
1 L - 300 mL = ............... 1350 mL
2 L - 650 mL = ...............
1 x 1000 = 1000 2 x 1000 = 2000
1000 - 300 = 700 2000 - 650 = 1350
c. d.
1525 mL
4 L - 2 L 475 mL = ............... 3275 mL
6 L 275 mL - 3 L = ...............
4 x 1000 = 4000 6 x 1000 = 6000
2 x 1000 = 2000 6000 + 275 = 6275
2000 + 475 = 2475 3 x 1000 = 3000
4000 - 2475 = 1525 6275 - 3000 = 3275
e. f.
4045 mL
8 045 mL - 4 L = ............... 6590 mL
9 090 mL - 2 L 500 mL = ...............
4 x 1000 = 4000 2 x 1000 = 2000
2000 + 500 = 2500
8045 - 4000 = 4045 9090 - 2500 = 6590
151
C. Aşağıdaki kaplardaki sıvı miktarlarına göre soruları cevaplandıralım.
2. Kaba 500 mililitre sıvı eklersek kapta kaç litre ve mililitre sıvı olur?
1L 750 + 500 = 1250 1250 1000
750 mL - 1000 1 1L 250mL
250
500 mL
3. Kaptaki sıvı 2 litreden kaç mililitre azdır?
250 mL
2 x 1000 = 2000
2000 - 750 = 1250mL
1. Kaptan 250 mililitre sıvı alırsak kapta kaç litre ve mililitre sıvı kalır?
b.
1 x 1000 = 1000 1000 + 500 = 1500
1500 + 250 = 1750 1L 750mL
2. Kaptaki sıvı 4 litreden kaç litre ve mililitre azdır?
2L
4 x 1000 = 4000 4000 - 1500 = 2500
1 L 500 mL
2L 500mL
1L
3. Kaba 1 litre 75 mililitre sıvı eklersek kapta kaç litre ve mililitre
500 mL
sıvı olur?
1500 - 1075 = 2575
2L 575mL
1. Kapta kaç mililitre sıvı vardır?
c.
2 x 1000 = 2000
2000 + 60 = 2060mL
2 L 100 mL
2. Kaba 940 mililitre sıvı eklersek kapta kaç litre sıvı olur?
2 L 80 mL
2060 + 940 = 3000
2 L 60 mL
3000 ÷ 1000 = 3L
2 L 40 mL
2 L 20 mL 3. Kaptan yarım litre sıvı alırsak kapta kaç litre ve mililitre sıvı
2L kalır?
1560 1000
2060 - 500 = 1560mL - 1000 1
560 1L 560mL
152
Litre - Mililitre İlişkisi
A. Aşağıda litre ve mililitre olarak verilmiş olan miktarları örnekteki gibi mililitreye
dönüştürelim.
a. 2 x 1 000 = 2 000 mL
2 L 7 0 m L = 2 0 7 0 m L
2 000 + 70 = 2 070 mL
b. 3 x 1000 = 3000 mL
3 ....
3 L 2 5 0 m L = .... 0 ....
0 ....
0 m L
3000 + 250 = 2250 mL
c. 5 x 1000 = 5000mL
5 ....
5 L 7 m L = .... 0 ....
0 ....
7 m L
5000 + 7 = 5007mL
d. 6 x 1000 = 6000mL
6 ....
6 L 4 8 m L = .... 0 ....
4 ....
8 m L
6000 + 48 = 6048mL
e. 10 x 1000 = 10000mL
1 ....
1 0 L 2 5 m L = .... 0 ....
0 ....
2 ....
5 m L
10000 + 25 = 10025mL
f. 16 x 1000 = 16000mL
1 ....
1 6 L 4 3 5 m L = .... 6 ....
4 ....
3 ....
5 m L
16000 + 435 = 16435mL
g. 20 x 1000 = 20000mL
2 ....
2 0 L 8 0 m L = .... 0 ....
0 ....
8 ....
0 m L
20000 + 80 = 20080mL
h. 7 x 1000 = 7000mL
7 ....
7 L 9 8 m L = .... 0 ....
9 ....
8 m L
7000 + 98 = 7098mL
ı. 9 x 1000 = 9000mL
9 ....
9 L 6 0 6 m L = .... 6 ....
0 ....
6 m L
9000 + 606 = 9606mL
i. 27 x 1000 = 27000mL
2 ....
2 7 L 4 5 m L = .... 7 ....
0 ....
4 ....
5 m L
27000 + 45 = 27045mL
153
MİNİTEST 5
1. 5.
650 5L
mL 40 mL
2.
750 6.
mL 4L
95 mL
Kaba ne kadar sıvı eklersek kapta
2 L sıvı olmuş olur? Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki
sıvı miktarından fazladır?
A. 250 mL B. 750 mL
C. 1 200 mL D. 1 250 mL A. 495 mL B. 500 mL
C. 4 095 mL D. 4 100 mL
3.
4L 7. I. 3 400 mL ...... 4 L
II. 5 085 mL ...... 5 L
Kaptaki sıvının 1 500 mL'sini boşal- III. 6 L 70 mL ...... 7 L
tırsak kapta ne kadar sıvı kalır? Yukarıdaki miktarlar büyük, küçük
şeklinde sıralandığında noktalı yerlere
A. 250 mL B. 500 mL sırasıyla hangi semboller gelmelidir?
C. 2 500 mL D. 3 500 mL
A. , < >,< B. <,<,>
4. C. , > > , < D. >,<,>
1L 75 75
mL mL
Kaptaki sıvıyla yandaki kaplar doldu- 8. Emre bakkaldan yarım litrelik süt-
rulursa kapta ne kadar sıvı kalır? lerden 14 tane aldı. Emre'nin aldığı
sütlerin toplamı kaç L'dir?
A. 925 mL B. 825 mL
C. 750 mL D. 850 mL A. 6 B. 7 C. 26 D. 28
154
Problem Çözelim
1. Ebru 250 mL’lik sütlerden günde 4 5. Ayşe Teyze 5L sütün 2400 mL’sini
tane içtiğine göre içtiklerinin toplamı sattı. Ne kadar sütü kaldı?
kaç L’dir?
5 x 1000 = 5000mL
250 x 4 = 1000mL
5000 - 2400 = 2600mL
1000 ÷ 1000 = 1L
155
9. Hüseyin 6 L’lik kolonyayı 40 mL’lik 13. Hakan 4 L’lik sütün yarısını, Cem
şişelere dolduracak. Hüseyin’in kaç çeyreğini, Uğur’da 200 mL’sini içti.
şişeye ihtiyacı var? Ne kadar süt kaldı?
10. Bir damla su yaklaşık olarak 2 mL’dir. 14. Emre kantinden 2 tost ve 1 ayran aldı.
Bozuk olan bir musluk Aldıklarına 10 TL ödedi. Mert ise 5
günde 2000 defa dam- tost ve 1 ayran aldı ve 22 TL ödedi.
lattığına göre boşa akan Tostun ve ayranın fiyatını bulalım.
su miktarı kaç litredir?
Tost = 4TL
2 x 2000 = 4000mL Ayran = 2TL
4000 ÷ 1000 = 4L
156
Problem Çözelim - Değerlendirme - 9
A. 20 B. 40
C. 160 D. 320
A. 1L 30 mL A. 100 mL
B. 300 mL B. 1000 mL
C. 1 L 300 mL C.10 000 mL
D. 13 L D. 100 000 mL
157
9. İçerisinde 75 mL su bulunan kabı Markası Litre Fiyatı
1L’ye tamamlamak için ne kadar su
Y 5L 15 TL
ilave etmeliyiz?
V 4L 20 TL
A. 25 mL B. 425 mL Z 6L 24 TL
C. 900 mL D. 925 mL
T 3L 12 TL
A. 2 L B. 250 mL
C. 2 L 250 mL D. 2250 L 14. En ucuz olan süt markası hangisidir?
A. Y B. V C. Z D. T
11. Doktor, Yusuf’a günde 3 L su içme-
si gerektiğini söylemiş. Yusuf’un 300
mL su alan bir bardağı var. Yusuf 15. En pahalı süt markası hangisidir?
bu bardakla günde kaç tane içerse
günde 3L su içmiş olur? A. Y B. V C. Z D. T
A. 5 B. 10
C. 15 D. 20
16. Hangi markaların litre fiyatları ay-
nıdır?
12. Oğuz 250 mL’lik meyve sularından
20 tane alıyor. Meyve suyunun litre- A. Y - V B. V - Z
si 8 TL olduğuna göre Oğuz meyve C. Z - T D. Y - Z
sularına kaç TL ödemiştir?
A. 40 TL
B. 160 TL 17. Uğur “Z” marka sütten 9 L alırsa
C. 250 TL kaç TL öder?
D. 1000 TL
A. 4 B. 12 C. 36 D. 48
158
MİNİ TESTLER CEVAP ANAHTARI
MİNİ TEST - 1 1-C 2-B 3-C 4-C 5-D 6-A 7-B 8-C 9-A 10 - D
MİNİ TEST - 2 1-B 2-B 3-C 4-B 5-C 6-C 7-A 8-D 9-B
MİNİ TEST - 3 1-B 2-D 3-A 4-C 5-C 6-B 7-D 8-C 9-A 10 - C
MİNİ TEST - 4 1-B 2-D 3-C 4-A 5-B 6-D 7-C 8-D
MİNİ TEST - 5 1-C 2-D 3-C 4-D 5-B 6-D 7-A 8-B
Ünite Değerlendirmesi 1
1-C 2-B 3-A 4-C 5-D 6-D 7-D 8-B 9-A 10 - C
11 - B 12 - C 13 - C 14 - C 15 - A 16 - D
Ünite Değerlendirmesi 2
1-D 2-D 3-B 4-C 5-C 6-B 7-B 8-B 9-D 10 - C
11 - D 12 - D 13 - C 14 - B 15 - D
Ünite Değerlendirmesi 3
1-C 2-B 3-D 4-A 5-D 6-B 7-C 8-A 9-D 10 - C
11 - D 12 - D 13 - C 14 - C
DEĞERLENDİRME CEVAP ANAHTARI