Professional Documents
Culture Documents
MODEL DRAWING
1) Mrs Lim gave 12 pencils to Jane and 8 pencils to Mary. How many pencils did Mrs Lim
give in all?
Jane Mary
12 + 8 = 20
12 8
?
20
Ans: ___________
2) Mr Koh had 17 pencils. He gave 8 pencils to his son. How many pencils did he have left?
Son Left
17 − 8 = 9
8 ?
17
Ans: ___________
9
3) John has 8 pens. Peter has 3 more pens than John. How many pens does Peter have?
John 8
8 + 3 = 11
Peter 8 3
Ans: ___________
11
4) Sheela has 40 cookies. Rita has 12 fewer cookies than Sheela. How many cookies does
Rita have?
40
Sheela 12
40 − 12 = 28
Rita ?
Ans: ___________
28
PAGE | 1
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
5) The total of two numbers is 100. The difference between the two numbers is 20. What
is the bigger number?
Ans: ___________
60
6) Fatimah had 8 eggs. Her friend Nora had 4 times as many eggs as Fatimah.
(a) How many eggs did Nora have?
(b) How many eggs did they have altogether?
(c) How many more eggs did Nora have than Fatimah?
(𝑎𝑎) 8 × 4 = 32
Fatimah 8 ? (c)
(𝑏𝑏) 8 × 5 = 40
? (b)
Nora (𝑐𝑐) 8 × 3 = 24
? (a)
32
Ans: (a)___________
40
(b)___________
(c)___________
24
7) Charles had 45 cookies. He had 5 times as many cookies as David. Find the number of
cookies David had?
45
Charles
David
5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 45
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 45 ÷ 5 = 9
Ans: ___________
9
PAGE | 2
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
8) Mrs Wee has 125 cupcakes. Mrs Lee has 69 cupcakes. How many cupcakes must Mrs
Wee give Mrs Lee so that they will have an equal number of cupcakes?
125
Ans: ___________
28
9) Alan and Mira had some shells. After Alan gave 30 shells to Mira, they both had the
same number of shells. How many fewer shells did Mira have than Alan at first?
Alan 30 30
30 × 2 = 60
Mira
Ans: ___________
60
10) There were 28 more children in Group A than in Group B. If 9 children were transferred
from Group A to Group B, how many more children would there be in Group A than in
Group B?
28
Group A 9 ? 9 28 − 9 − 9 = 10
Group B
Ans: ___________
10
11) There were 10 more pupils in Class A than in Class B. If 5 pupils were transferred from
Class B to Class A, how many more pupils would there be in Class A than in Class B?
Class A 5 10 5 10 + 5 + 5 = 20
Class B 5
20
Ans: ___________
PAGE | 3
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
INTERMEDIATE CONCEPTS
$82
Ball 1u 1u
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $82 − $24 = $58
Racket 1u
$58 − $24 = $34
Bat $24
$34
Ans: ___________
13) Three girls have a total of 1728 beads. Gena had 4 times as many beads as Jessie. Prema
has 132 more beads than Jessie. How many beads does Prema have?
398
Ans: ___________
14) At a funfair, there were 56 fewer girls than boys and twice as many adults as boys. Given
that a total of 244 people were at the funfair, how many girls were at the funfair?
19
Ans: ___________
PAGE | 4
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
$189
Ans: ___________
Strategy 3: Repeated Identity
16) Denise, Keith and Johnny shared a bag of cookies. Denise and Keith took 112 cookies.
Denise and Johnny took 58 cookies. Given that Keith took 4 times as many cookies as
Johnny, how many cookies did Denise take?
112
Keith
58
40
Ans: ___________
Strategy 4: Staircase Model
17) Tim ate some sweets on Monday. On each day, from Tuesday to Friday, he ate 2 more
sweets than the day before. If he ate a total of 60 sweets from Monday to Friday, how
many sweets did he eat on Monday?
Monday 1u
5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 60 − 2 × 10 = 40
Tuesday 1u 2 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 40 ÷ 5 = 8
Wednesday 1u 2 2 60
Thursday 1u 2 2 2
Friday 1u 2 2 2 2
8
Ans: ___________
PAGE | 5
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Plate 1u 1u
Cup 1u
Cup 1u
$4
Ans: ___________
19) 2 raincoats and 3 umbrellas cost $77. Each umbrella costs $4 more than each raincoat.
Find the cost of each umbrella.
Umbrella 1u $4
Raincoat 1u
$17
Ans: ___________
20) 2 files and 3 notebooks cost $16. 4 files and 5 notebooks cost $30. Find the cost of each
notebook.
$16
$16 × 2 = $32
F F N N N ×2
$32 − $30 = $2
$30
F F F F N N N N N
F F F F N N N N N N
$32
$2
Ans: ___________
PAGE | 6
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Ans: ___________
6
22) Mrs Lim had a total of $360, consisting of $10-notes and $2-notes. The number of
$2-notes is 4 times as many as the number of $10-notes. How many notes did she have
altogether?
100
Ans: ___________
$172
Ans: ___________
PAGE | 7
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
24) Lisa and Patsy had an equal number of cookies at first. Lisa ate 9 of her cookies and
Patsy bought another 21 cookies. Patsy now has thrice as many cookies as Lisa. How
many cookies did Lisa have at first?
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 9 + 21 = 30
Patsy 1u 1u 1u
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 30 ÷ 2 = 15
Lisa 1u 9 21
15 + 9 = 24
24
Ans: ___________
25) Andy had 3 times as many marbles as Tim. Andy bought another 35 marbles and Tim
bought another 91 marbles. They now have the same number of marbles. How many
marbles did Andy have at first?
Andy 1u 1u 1u 35 2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 91 − 35 = 56
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 56 ÷ 2 = 28
Tim 1u 91
3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 28 × 3 = 84
84
Ans: ___________
26) There were 4 times as many boys as girls in a hall. After 20 boys left and 16 more girls
entered the hall, there was an equal number of boys and girls in the hall. How many
pupils were there in the hall at first?
Boys 1u 1u 1u 1u 3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 16 + 20 = 36
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 36 ÷ 3 = 12
Girls 1u 16 20
5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 12 × 5 = 60
60
Ans: ___________
PAGE | 8
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Chris 1u 1u 1u 5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 60
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 60 ÷ 5 = 12
Evon 1u 1u 1u 1u 1u 1u
3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 12 × 3 = 36
36
Ans: ___________
28) Gary had 5 times as much money as Cheryl. After Gary had spent $147, he had twice as
much money as Cheryl. How much money did Gary have at first?
$147
$245
Ans: ___________
29) Lily had 170 more greeting cards than Joe. After Lily had used 250 greeting cards, Joe
had twice as many greeting cards as Lily. How many greeting cards did Joe have?
250
160
Ans: ___________
PAGE | 9
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
30) Adam has twice as many red stickers as blue stickers. After giving away 30 blue stickers,
he has thrice as many red stickers as blue stickers. How many red stickers does Adam
have?
Red 1u 1u 1u 1u 1u 1u
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 30
Blue 1u 1u 1u 6 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 30 × 6 = 180
30
180
Ans: ___________
483
Ans: ___________
32) Aaron had 132 more cards than Eric. If Eric gives Aaron 28 cards, Aaron will have 5 times
as many cards as Eric. How many cards did Aaron have at first?
4 units
Aaron 1u 28 132 28
Eric 1u 28
207
Ans: ___________
PAGE | 10
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
33) Sandra had 64 more stickers than Keith. After Sandra gave Keith 180 stickers, Keith had
3 times as many stickers as Sandra. How many stickers did Sandra have at first?
180
Sandra 1u 64
Keith 1u
2 units
180 − 64 = 116
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 116 + 180 = 296
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 296 ÷ 2 = 148
148 + 180 = 328
328
Ans: ___________
34) Janet had 80 more stickers than Wilson. How many stickers must Janet give to Wilson
so that Wilson will have 16 more than Janet in the end?
80
Janet 1u 16 1u
Wilson
Janet 1u
Wilson 1u 16
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 80 − 16 = 64
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 64 ÷ 2 = 32
32
Ans: ___________
PAGE | 11
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
30 38 − 8 = 30
Father 1u 1u 1u 2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 30
Grace 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 30 ÷ 2 = 15
1u
15 − 8 = 7
7 𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦
Ans: ___________
36) At first, Marc had 135 marbles and Benson had 93 marbles. After each of them gave
away the same number of marbles, Marc has 4 times as many marbles left as Benson.
How many marbles did Marc give away?
135
3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 135 − 93 = 42
Marc ? 1u 1u 1u 1u
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 42 ÷ 3 = 14
Benson 1u 93 − 14 = 79
93
79
Ans: ___________
37) Tom and Jane had some pencils. Jane had 46 more pencils than Tom. After their mother
gave them 12 pencils each, Jane had 3 times as many pencils as Tom. How many pencils
did Tom have at first?
2 units
Jane 12
Tom 12 ? 46
1 unit
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 46
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 46 ÷ 2 = 23
23 − 12 = 11
11
Ans: ___________
PAGE | 12
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
ADVANCED CONCEPTS
121
316
Ans: ___________
Mark 8 8
4 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 6 + 16 + 6 = 28
Joshua
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 28 ÷ 4 = 7
7 + 6 = 13
6 16 6
Mark 1u 1u 1u 1u 1u
Joshua 1u 6
13
Ans: ___________
PAGE | 13
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
40) Tommy has some money. If he buys 3 kites and 4 frisbees, he will have $8.50 left. If he
buys 4 kites and 3 frisbees, he will have $9.50 left. If each kite costs $8, how much
money does Tommy have?
K K K F F F F $8.50
K K K F F F K $9.50
$68.50
Ans: ___________
41) Sandra has some money. If she buys 5 bangles and 7 necklaces, she will have $3 left. If
she buys 7 bangles and 5 necklaces, she will need $5 more. If each necklace costs $8,
how much does she have?
B B B B B N N N N N N N $3 $5
B B B B B N N N N N B B
1 necklace = $8
2 necklaces = $8 × 2 = $16
2 bangles = $16 + $3 + $5 = $24
1 bangle = $24 ÷ 2 = $12
5 bangles = $12 × 5 = $60
7 necklaces = $8 × 7 = $56
$60 + $56 + $3 = $119
$119
Ans: ___________
PAGE | 14
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
36 − 9 = 27
2 . . . . . . . . . 2
27 × 2 = 54
27 students 9 students
54 ÷ 9 = 6
36 × 6 = 216
216
Ans: ___________
14 + 36 = 50
2 . . . . . . . . . 2
6−4 = 2
4 . . . . . . . . . 4 14 36 50 ÷ 2 = 25
left short 25 × 4 + 14 = 114
114
Ans: ___________
44) Mr Ang wanted to place his guppies equally into a number of tanks. If he placed 13
guppies in each tank, he would have 5 guppies left. If he placed 11 guppies in each tank,
he would have 19 guppies left. How many guppies did he have?
19 − 5 = 14
2 . . . . . . . . . 2 19 left
13 − 11 = 2
11 . . . . . . . . . 11 5 14 ÷ 2 = 7
left 7 × 13 + 5 = 96
96
Ans: ___________
PAGE | 15
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
?
78 − 75 = 3
+3 +3 +3 +3 3 × 4 = 12
78 78 + 12 = 90
75 75 75 75
90
Ans: ___________
46) The average score of 4 boys for a recent test was 75 marks. When one of the boys left
the group, the average dropped to 72 marks. What was the score of the boy who left?
?
75 − 72 = 3
+3 +3 +3 3×3=9
75 75 + 9 = 84
72 72 72
84
Ans: ___________
PAGE | 16
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
left
May 1u 1u 25 3 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 70 − 25 = 45
Nicole 1u 1 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 45 ÷ 3 = 15
4 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 15 × 4 = 60
70
60 + 25 = 85
May 1p 1p 1p 1p 25
Nicole 1p 1p
85
Ans: ___________
(a) How many weeks did it take for Faridah to spend all her money?
(b) How much money did Hilda have at first?
÷ $5
(𝑏𝑏) $8 × 20 = $160
$160 + $40 = $200
20
Ans: (a)___________
$200
(b)___________
PAGE | 17
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
ALGEBRA
1)
(𝑒𝑒) 2 − 3 = −1 (𝑓𝑓) − 3 + 2 = −1
(𝑔𝑔) − 2 − 3 = −5 (ℎ) − 3 − 2 = −5
(𝑐𝑐) − 3 × 2 = −6 (𝑑𝑑) − 3 × − 2 = 6
(𝑒𝑒) 6 ÷ 3= 2 (𝑓𝑓) 6 ÷ − 3 = −2
(𝑔𝑔) − 6 ÷ 3 = −2 (ℎ) − 6 ÷ −3 = 2
3) (𝑎𝑎) 3 𝑢𝑢 + 3 + 2 𝑢𝑢 + 2 = 5 𝑢𝑢 + 5
(𝑏𝑏) 3 𝑢𝑢 + 3 − 2 𝑢𝑢 − 2 = 1 𝑢𝑢 + 1
(𝑐𝑐) 3 𝑢𝑢 − 3 + 2 𝑢𝑢 + 2 = 5 𝑢𝑢 − 1
(𝑑𝑑) 3 𝑢𝑢 − 3 + 2 𝑢𝑢 − 2 = 5 𝑢𝑢 − 5
(𝑒𝑒) 3 𝑢𝑢 − 3 − 2 𝑢𝑢 − 2 = 1 𝑢𝑢 − 5
4) (𝑎𝑎) 2 × (3 𝑢𝑢 + 1) = 6 𝑢𝑢 + 2
(𝑏𝑏) 2 × (3 𝑢𝑢 − 1) = 6 𝑢𝑢 − 2
PAGE | 18
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1 𝑢𝑢 = 5 − 3 1 𝑢𝑢 = 5 + 3
1 𝑢𝑢 = 2 1 𝑢𝑢 = 8
1 𝑢𝑢
(𝑐𝑐) 4 𝑢𝑢 = 12 (𝑑𝑑) = 5
3
1 𝑢𝑢 = 12 ÷ 4 1 𝑢𝑢 = 5 × 3
1 𝑢𝑢 = 3 1 𝑢𝑢 = 15
6) (𝑎𝑎) 4 𝑢𝑢 + 2 = 1 𝑢𝑢 + 5 (𝑏𝑏) 4 𝑢𝑢 − 1 = 1 𝑢𝑢 + 5
4 𝑢𝑢 − 1 𝑢𝑢 = 5 − 2 4 𝑢𝑢 − 1 𝑢𝑢 = 5 + 1
3 𝑢𝑢 = 3 3 𝑢𝑢 = 6
1 𝑢𝑢 = 3 ÷ 3 = 1 1 𝑢𝑢 = 6 ÷ 3 = 2
(𝑐𝑐) 4 𝑢𝑢 − 5 = 2 𝑢𝑢 − 1 (𝑑𝑑) 1 𝑢𝑢 + 3 = 6 𝑢𝑢 − 2
4 𝑢𝑢 − 2 𝑢𝑢 = 5 − 1 6 𝑢𝑢 − 2 = 1 𝑢𝑢 + 3
2 𝑢𝑢 = 4 6 𝑢𝑢 − 1 𝑢𝑢 = 3 + 2
1 𝑢𝑢 = 4 ÷ 2 = 2 5 𝑢𝑢 = 5
1 𝑢𝑢 = 5 ÷ 5 = 1
PAGE | 19
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
PATTERNS
A B C D D B C A A B C D D B C A A B C D D B C A A B C D D B C A ...
1 cycle → 8 letters
1234 ÷ 8 = 154 𝑅𝑅2
𝐵𝐵
Ans: ___________
23 ÷ 7 = 3 𝑅𝑅2
𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊𝑊
Ans: ___________
Figure 1 2 3 4 … n 20
Pattern ×2 ×2 ×2 ×2 … ×2 ×2
Number 2 4 6 8 … 2𝑛𝑛 40
Figure 1 2 3 4 … n 20
Number 1 3 5 7 … 2𝑛𝑛 − 1 39
PAGE | 20
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Figure 1 2 3 4 … n 20
Pattern ×3 ×3 ×3 ×3 … ×3 ×3
Number 3 6 9 12 … 3𝑛𝑛 60
Figure 1 2 3 4 … n 20
Pattern ×3+2 ×3+2 ×3+2 ×3+2 … ×3+2 ×3+2
Number 5 8 11 14 … 3𝑛𝑛 + 2 62
Figure 1 2 3 4 … n 20
The following figures are made up of tables represented by and chairs represented by .
(b) There are 126 chairs in a certain figure. How many tables will there be?
Tables 1 2 3 … n 20 ?
(a) 20 × 2 + 2 = 42
42
Ans: (a) ___________
62
(b) ___________
PAGE | 21
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
INTERMEDIATE CONCEPTS
Figure 1 2 3 4 … n 20
Figure 1 2 3 4 … n 20
(1 + 10) × (10 ÷ 2) = 11 × 5 = 55
55
Ans: ___________
5050
Ans: ___________
1326
Ans: ___________
PAGE | 22
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Figure 1 2 3 4 … n 20
(d) Meng wanted to build a set of steps with 1-cm cubes. The figures below show how he
built the steps, from a height of 2 cm to 3 cm to 4 cm.
If Meng continued building the steps in this way, what would be the height of the set
of steps that had 275 cubes.
275 ÷ 5 = 55
Figure 1 2 3 … 9
Number 3 6 10 … 55
Height 2 cm 3 cm 4 cm … 10 cm
1 + 2 + ⋯ + 10 = 55
10 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
Figure 1 2 3 4 … n 20
PAGE | 23
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
ADVANCED CONCEPTS
(a) The table below shows the number of rods used for each figure.
Complete the table for Figure 5 and Figure 6.
Figure Number 1 2 3 4 5 6
Number of rods used 10 15 18 23 26 31
(b) What is the difference in the number of rods Ishak would use for
Figure 11 and Figure 21?
Original Figure 1 3 5 … 11 21
Figure 1 2 3 … 6 11
Figure 1 2 3 … 15 𝑛𝑛 = 15
40
Ans: (b)___________
127
(c)___________
PAGE | 24
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
The table shows the number of white and grey triangles used for each figure.
Figure Number 1 2 3 4 5
Number of white triangles 1 1 6 6 15
Number of grey triangles 0 3 3 10 10
Sum 1 4 9 16 25
Difference 1 2 3 4 5
Grey 250
62500
White
Ans: (b)___________
62500
(c)___________
31125
31375
(d)___________
PAGE | 25
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
WHOLE NUMBERS
4
Ans: ___________
2) Three friends go to the library regularly. Annie goes to the library every 2 days. Betty
goes to the library every 4 days. Clare goes to the library every 5 days. If they meet one
another today, how many days later will they meet again?
Multiples of 2: 2 , 4 , 6 , 8 , 10 , 12 , 14 , 16 , 18 , 20
Multiples of 4: 4 , 8 , 12 , 16 , 20
Multiples of 5: 5 , 10 , 15 , 20
Lowest Common Multiple: 20
20
Ans: ___________
3) A number when divided by 30 gives a remainder of 8. What is the smallest number that
can be added to the original number to change it to a multiple of 6?
30 is already a multiple of 6
Multiples of 6: 6 , 12
12 − 8 = 4
4
Ans: ___________
PAGE | 26
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
5 − 2 = 3 intervals
3 intervals = 216 𝑚𝑚
1 interval = 216 𝑚𝑚 ÷ 3 = 72 𝑚𝑚
9 − 1 = 8 intervals
8 intervals = 72 𝑚𝑚 × 8 = 576 𝑚𝑚
576 𝑚𝑚
Ans: ___________
5) Trees were planted along each side of a square garden so that an equal number of trees
are found along each side of the garden. If 40 trees were planted, how many trees were
there along each side of the garden?
40 − 4 = 36
36 ÷ 4 = 9
9 + 2 = 11
11
Ans: ___________
6) A ribbon was 528 cm long. It was cut into pieces of length 6 cm each. How many cuts
were made?
Ans: ___________
87
PAGE | 27
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
7) Jess wants 200 ribbons of length 110 cm for a party. However, the ribbons were sold at
25 m per tape. How many tapes will Jess need?
25 𝑚𝑚 = 2500 𝑐𝑐𝑐𝑐
2500 𝑐𝑐𝑐𝑐 ÷ 110 𝑐𝑐𝑐𝑐 ≈ 22 ribbons per tape
200 ÷ 22 ≈ 10 tapes
Ans: ___________
10
8) Helen is reading a storybook which has 117 pages. How many digits are used to form all
the page numbers in the storybook?
100 𝑡𝑡𝑡𝑡 117 → 117 − 100 + 1 = 18 numbers 100 𝑡𝑡𝑡𝑡 117 → 18 × 3 = 54 digits
243
Ans: ___________
9) Sam is sitting in a cinema. There are 7 seats to his right and 12 seats to his left. There
are 6 rows in front of him and 14 rows behind him. If each row has the same number of
seats, how many seats are there in the cinema?
12 + 1 + 7 = 20
6 + 1 + 14 = 21
21 × 20 = 420
Ans: ___________
420
PAGE | 28
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1037 − 1 = 1036
Bigger Number 1
1037 1036 ÷ 2 = 518
Smaller Number
518 + 1 = 519
11) 4 baskets contain 180 apples altogether. There is a different number of apples in each
basket. The greatest number of apples a basket can contain is 60. What is the smallest
possible number of apples in a basket?
180
60 59 58 ? 180 − 60 − 59 − 58 = 3
Ans: ___________
3
12) The average of 4 three-digit numbers is 400. Two of the numbers are 280 and 370. If
each number is between 250 and 600, find the biggest difference between the other
two numbers?
Ans: ___________
250
PAGE | 29
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
INTERMEDIATE CONCEPTS
Ans: ___________
$65
14) At a fruit stall, apples were sold at 6 for $10 and oranges were sold at 7 for $12.
Mrs Ting bought an equal number of apples and oranges. She paid $24 more for the
oranges than the apples. How many apples and oranges did she buy altogether?
Ans: ___________
1008
PAGE | 30
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
16) A shop gave a discount of $5 for every $30 spent. Mrs Tan bought a jacket and paid $81.
What was the price of the jacket before the discount?
Ans: ___________
$96
Cars Motorcycles
Number Wheels Number Wheels Total Check
1 4 16 32 36 ×
2 8 17 34 42 ×
: : : : : :
24 96 39 78 174
Small Difference = 42 − 36 = 6
Big Difference = 174 − 36 = 138
Number of Rows = 138 ÷ 6 = 23
Number of Cars = 1 + 23 = 24
Ans: ___________
24
PAGE | 31
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
18) There were 30 children at a party. Each girl was given 5 balloons and each boy was given
3 balloons. The girls received 54 more balloons than the boys. How many girls were
there at the party?
Girls Boys
Number Balloons Number Balloons Difference Check
30 150 0 0 150 ×
29 145 1 3 142 ×
: : : : : :
18 90 12 36 54
Ans: ___________
18
19) Mr Tan packed 508 tarts into large and small boxes to sell. He filled each large box with
20 tarts and each small box with 12 tarts. All the boxes were full and there were no tart
left over. What was the least number of boxes used by Mr Tan?
Ans: ___________
27
PAGE | 32
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Ans: ___________
18
21) In a contest, Minah answered 20 questions and scored 40 points. For each correct
answer, 6 points were awarded. For each wrong answer, 4 points were deducted. How
many questions did she answer correctly?
Gap: 23 − 8 = 15
Difference: 7−4=3
Number of friends: 15 ÷ 3 = 5
Number of cards: 5 × 4 + 23 = 43
Ans: ___________
43
PAGE | 33
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
23) Mr Ismail has a bag of sweets to distribute to his students. If he gives each student
5 sweets, he will have 3 sweets left. If he gives each student 7 sweets, he will be short
of 25 sweets. How many sweets does he have in his bag?
Gap: 3 + 25 = 28
Difference: 7−5=2
Number of students: 28 ÷ 2 = 14
Number of sweets: 14 × 5 + 3 = 73
Ans: ___________
73
Ans: ___________
10
2 ℎ = 120 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚
Equal resting time: 120 ÷ 5 = 24 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚
Equal playing time: 120 − 24 = 96 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚
96 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚 = 1 ℎ 36 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚
Ans: ___________
1 ℎ 36 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚
PAGE | 34
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Taxi Charges
Flag down (the first km) $3.60
Every 400 m thereafter or less up to 10 km $0.22
Every 350 m after 10 km or part thereof $0.25
Noah travelled 15.25 km from his house to his office. How much did he pay?
$12.35
Ans: ___________
10 3000
× × 17 = 100
5 1020
100
Ans: ___________
4
Ans: ___________
PAGE | 35
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1 𝐴𝐴 = 2 𝑃𝑃
3 𝐴𝐴 + 5 𝑃𝑃 = $2.75
3 𝐴𝐴 = 6 𝑃𝑃
6 𝑃𝑃 + 5 𝑃𝑃 = $2.75
11 𝑃𝑃 = $2.75
1 𝑃𝑃 = $2.75 ÷ 11 = $0.25
Ans: ___________
$0.25
30) 3 chairs and 3 tables cost $180. 2 similar chairs and 1 similar table cost $110. How much
does a table cost?
3 𝐶𝐶 + 3 𝑇𝑇 = $180
2 𝐶𝐶 + 1 𝑇𝑇 = $110
6 𝐶𝐶 + 6 𝑇𝑇 = $360
6 𝐶𝐶 + 3 𝑇𝑇 = $330
6 𝑇𝑇 − 3 𝑇𝑇 = $360 − $330
3 𝑇𝑇 = $30
1 𝑇𝑇 = $30 ÷ 3 = $10
Ans: ___________
$10
PAGE | 36
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
31) Cindy has some money. She can use all the money to buy 18 plates or 13 mugs. If each
mug cost $1.25 more than each plate, how much does Cindy have?
18 𝑃𝑃 = 13 𝑀𝑀
1 𝑀𝑀 = 1 𝑃𝑃 + $1.25
13 𝑀𝑀 = 13 𝑃𝑃 + $16.25
18 𝑃𝑃 = 13 𝑃𝑃 + $16.25
18 𝑃𝑃 − 13 𝑃𝑃 = $16.25
5 𝑃𝑃 = $16.25
1 𝑃𝑃 = $16.25 ÷ 5 = $3.25
18 𝑃𝑃 = $3.25 × 18 = $58.50
Ans: ___________
$58.50
32) Ray had just enough money to buy either 6 comic books and 6 magazines or 7 comic
books and 3 magazines. If he used all his money to buy comic books only, how many
comic books could he buy?
6 𝐶𝐶 + 6 𝑀𝑀 = 7 𝐶𝐶 + 3 𝑀𝑀
6 𝑀𝑀 − 3 𝑀𝑀 = 7 𝐶𝐶 − 6 𝐶𝐶
3 𝑀𝑀 = 1 𝐶𝐶
6 𝑀𝑀 = 2 𝐶𝐶
6 𝐶𝐶 + 6 𝑀𝑀 = 6 𝐶𝐶 + 2 𝐶𝐶 = 8 𝐶𝐶
Ans: ___________
8
PAGE | 37
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
33) Danny and Eddie have a total mass of 64 kg. Danny and Frank have a total mass of
54 kg. Eddie and Frank have a total mass of 62 kg. What is the total mass of the three
boys?
𝐷𝐷 + 𝐸𝐸 = 64 𝑘𝑘𝑘𝑘
𝐷𝐷 + 𝐹𝐹 = 54 𝑘𝑘𝑘𝑘
𝐸𝐸 + 𝐹𝐹 = 62 𝑘𝑘𝑘𝑘
2 𝐷𝐷 + 2 𝐸𝐸 + 2 𝐹𝐹 = 64 + 54 + 62 = 180 𝑘𝑘𝑘𝑘
𝐷𝐷 + 𝐸𝐸 + 𝐹𝐹 = 180 ÷ 2 = 90 𝑘𝑘𝑘𝑘
Ans: ___________
90 𝑘𝑘𝑘𝑘
34) There were 4 blocks in a housing estate – A, B, C and D. The total number of apartments
in blocks A and B was 240, while the total number of apartments in B, C and D was 312.
The number of apartments in blocks A, B, C and D was twice the number of apartments
in block B. How many apartments were there in block A?
𝐴𝐴 + 𝐵𝐵 = 240
𝐵𝐵 + 𝐶𝐶 + 𝐷𝐷 = 312
𝐴𝐴 + 𝐵𝐵 + 𝐶𝐶 + 𝐷𝐷 = 2 𝐵𝐵
𝐵𝐵 + 2 𝐵𝐵 = 552
3 𝐵𝐵 = 552
1 𝐵𝐵 = 552 ÷ 3 = 184
1 𝐴𝐴 = 240 − 184 = 56
Ans: ___________
56
PAGE | 38
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
FRACTIONS
2
1) Sam had $54. He donated 3
of the money. How much money did he donate?
$54
3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $54
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $54 ÷ 3 = $18
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $18 × 2 = $36
donated
2
or 3
× $54 = $36
Ans: ___________
$36
3
2) 5
of the pupils in a school are boys. There are 750 boys. How many pupils are there in
the school?
Ans: ___________
1250
3
3) The total cost of a pen and a book is $40. The cost of the pen is 5
the cost of the book.
What is the cost of the pen?
8 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $40
Pen 1u 1u 1u
$40 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $40 ÷ 8 = $5
Book 1u 1u 1u 1u 1u 3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $5 × 3 = $15
$15
Ans: ___________
PAGE | 39
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
7 3
4) A jug contained some milk. Roger drank 10
𝑙𝑙 of milk and Linda drank 5 𝑙𝑙 of milk. There
1
was 5
𝑙𝑙 of milk left in the jug. How much milk were there in the jug at first?
7 3 1 7 6 2 15 1
𝑙𝑙 + 𝑙𝑙 + 𝑙𝑙 = 𝑙𝑙 + 𝑙𝑙 + 𝑙𝑙 = 𝑙𝑙 = 1 𝑙𝑙
10 5 5 10 10 10 10 2
1
1 𝑙𝑙
2
Ans: ___________
2 5
5) Sally bought 5 kg of butter. She used 3
kg of butter to make cakes and 9
kg of butter
to make tarts. How much butter had she left?
2 5 6 5 11 2
𝑘𝑘𝑘𝑘 + 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 𝑘𝑘𝑘𝑘 + 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 1 𝑘𝑘𝑘𝑘
3 9 9 9 9 9
2 9 2 7
5 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 1 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 4 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 1 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 3 𝑘𝑘𝑘𝑘
9 9 9 9
7
3𝑘𝑘𝑘𝑘
9
Ans: ___________
6) 6 cakes were shared equally among 4 children. How many cakes did each child get?
1
6÷4= 1
2
1
1
2
Ans: ___________
2
7) A group of friends shared 10 cakes. If each of them received 5
of a cake, how many
people were there in the group?
2 5
10 ÷ = 10 × = 25
5 2
25
Ans: ___________
PAGE | 40
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2 3
8) Add 6 3 and 2 4 .
2 3 8 9 17 5
6 +2 = 6 +2 = 8 = 9
3 4 12 12 12 12
5
9
12
Ans: ___________
2 1
9) Subtract 1 3 from 5 2 .
1 2 3 4 9 4 5
5 −1 = 5 −1 = 4 −1 = 3
2 3 6 6 6 6 6
5
3
6
Ans: ___________
2 5
10) Find the product of 3
and 8
.
2 5 5
× =
3 8 12
5
12
Ans: ___________
1
11) Find the product of 2 3 and 18 .
1 7
2 × 18 = × 18 = 42
3 3
42
Ans: ___________
2 9
12) Linda bought 3
kg of flour. She used 10
of it to bake a cake. How much flour did she
use?
9 2 3
× 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 𝑘𝑘𝑘𝑘
10 3 5
3
𝑘𝑘𝑘𝑘
5
Ans: ___________
PAGE | 41
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
INTERMEDIATE CONCEPTS
Strategy 1: Fraction with More Than
4
13) Mark and Henry shared a bag of marbles. Mark received 12 more than 7
of the bag of
marbles. If Henry received 45 marbles, how many marbles were there in the bag at first?
133
Ans: ___________
$120
Ans: ___________
1 1 5
2 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 1 𝑘𝑘𝑘𝑘
3 2 6
2 5 2
× 1 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 1 𝑘𝑘𝑘𝑘
3 6 9
5 2 11
1 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 1 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 𝑘𝑘𝑘𝑘
6 9 18
11
𝑘𝑘𝑘𝑘
18
Ans: ___________
PAGE | 42
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2 1 2
1 𝑙𝑙 ÷ 𝑙𝑙 = 6
3 4 3
2 1 1
× 𝑙𝑙 = 𝑙𝑙
3 4 6
1
𝑙𝑙
Ans: ___________
6
1 2
= → 𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵
3 6
1 3 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 48
= → 𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅
2 6 6 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 48 × 6 = 288
2 3 1
1− − = → 𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺
6 6 6
Ans: ___________
288
2 3 15 + 8 = 23
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔
5 4
23 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 184
6 6
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 184 ÷ 23 = 8
15 8
15 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 15 × 8 = 120
Ans: ___________
120
PAGE | 43
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1 1
19) There were 275 children in a hall. After 3
of the boys and 5
of the girls left the hall,
there was an equal number of boys and girls remained in the hall. How many children
left the hall?
1 2 1 4
1− = 1− =
3 3 5 5
6 + 5 = 11
2 4
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 11 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 275
3 5
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 275 ÷ 11 = 25
4 4
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏𝑏 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔
6 5 3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 25 × 3 = 75
Ans: ___________
75
1 5
Remainder → 1− = 5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $1500
6 6
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $1500 ÷ 5 = $300
2 1
Left → 1 − = of the remainder
3 3 18 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = $300 × 18 = $5400
1 5 5
Left → × =
3 6 18
$5400
Ans: ___________
1
21) Anna read 52 pages of a book on Monday. On Tuesday, she read 6
of the remaining
1
pages. If she still had 2
of the book left to be read, how many pages were there in the
book?
1 5
Left → 1− = 10 − 6 = 4
6 6
5 1 4 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 52
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡
6 2 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 52 ÷ 4 = 13
5 5
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 10 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 13 × 10 = 130
6 10
130
Ans: ___________
PAGE | 44
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1 3
22) Frank read 4
of a book and an additional 3 pages on Monday. He read 5
of the
remainder and an additional 6 pages on Tuesday. If he was left with 24 pages to read,
find the total number of pages in the book.
1 1
Monday → 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 3 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 = 30 ÷ 2 = 15
4 5
3
Remainder → 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 − 3 𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅𝑅 = 15 × 5 = 75
4
3 3
Tuesday → 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 + 6 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 − 3 = 75
5 4
2 3
Left → 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 − 6 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 = 75 + 3 = 78
5 4
2 1
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 − 6 = 24 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 = 78 ÷ 3 = 26
5 4
2
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟𝑟 = 24 + 6 = 30 𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇 = 26 × 4 = 104
5
104
Ans: ___________
2
𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 15 𝑘𝑘𝑘𝑘 6−5=1
5
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 15 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 13 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 2 𝑘𝑘𝑘𝑘
6
𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 15 𝑘𝑘𝑘𝑘
15 6 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 2 𝑘𝑘𝑘𝑘 × 6 = 12 𝑘𝑘𝑘𝑘
1
𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 13 𝑘𝑘𝑘𝑘 𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 = 15 𝑘𝑘𝑘𝑘 − 12 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 3 𝑘𝑘𝑘𝑘
3
5 15 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 2 𝑘𝑘𝑘𝑘 × 15 = 30 𝑘𝑘𝑘𝑘
𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 13 𝑘𝑘𝑘𝑘
15
15
𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀𝑀 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 + 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 = 3 𝑘𝑘𝑘𝑘 + 30 𝑘𝑘𝑘𝑘 = 33 𝑘𝑘𝑘𝑘
15
33 𝑘𝑘𝑘𝑘
Ans: ___________
PAGE | 45
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
130
Ans: ___________
1
25) Andy and Peter collected 370 toy cars altogether. 4
of Andy’s toy cars was 25 more
1
than 5
of Peter’s toy cars. How many toy cars did Peter collect?
150
Ans: ___________
1
26) Daniel spent 3
of his money on 5 comic books and 6 fiction books. Each comic book
cost twice as much as fiction book. How many such fiction books could he buy with the
rest of his money?
1 2
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚 → 5𝐶𝐶 + 6𝐹𝐹 1𝐶𝐶 = 2𝐹𝐹 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚 → 20𝐹𝐹 + 12𝐹𝐹 = 32𝐹𝐹
3 3
10𝐶𝐶 = 20𝐹𝐹
2
𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚𝑚 → 10𝐶𝐶 + 12𝐹𝐹
3
32
Ans: ___________
PAGE | 46
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1 2 1
× = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡ℎ𝑒𝑒 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 𝑖𝑖𝑖𝑖 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 𝐴𝐴
4 5 10
3 1 2 1
− = = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡ℎ𝑒𝑒 𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡𝑡 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 𝑖𝑖𝑖𝑖 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔 𝐵𝐵
10 10 10 5
2 3
1 − = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡ℎ𝑒𝑒 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑖𝑖𝑖𝑖 𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺 𝐵𝐵
5 5
1 3 1 5 1
÷ = × = 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑡𝑡ℎ𝑒𝑒 𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝𝑝 𝑖𝑖𝑖𝑖 𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺𝐺 𝐵𝐵 𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔𝑔
5 5 5 3 3
1
3
Ans: ___________
3 𝑢𝑢 + 2 𝑢𝑢 + 35 = 150
5 𝑢𝑢 = 150 − 35 = 115
1 𝑢𝑢 = 115 ÷ 5 = 23
2 𝑢𝑢 + 35 = 2 × 23 + 35 = 81
81
Ans: ___________
PAGE | 47
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1
29) Mary and John had 362 greeting cards altogether. After May used 3
of her greeting
cards and John bought another 58 greeting cards, they had the same number of greeting
cards each. How many greeting cards did John have at first?
3 𝑢𝑢 + 2 𝑢𝑢 − 58 = 362
5 𝑢𝑢 = 362 + 58 = 420
1 𝑢𝑢 = 420 ÷ 5 = 84
2 𝑢𝑢 − 58 = 2 × 84 − 58 = 110
110
Ans: ___________
1
In 1 hour, Danny builds of the boat.
3
1
In 1 hour, Bryan builds of the boat.
6
1 1 3 1
+ = =
3 6 6 2
1
Working together, both Danny and Bryan can build of the boat in 1 hour.
2
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 1 ℎ
2 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 2 ℎ
2ℎ
Ans: ___________
PAGE | 48
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2 𝑝𝑝 + 6 = 28 4 𝑢𝑢 + 5 = 33
2 𝑝𝑝 = 28 − 6 = 22 4 𝑢𝑢 = 33 − 5 = 28
1 𝑝𝑝 = 22 ÷ 2 = 11 1 𝑢𝑢 = 28 ÷ 4 = 7
3 𝑝𝑝 = 11 × 3 = 33 5 𝑢𝑢 = 7 × 5 = 35
35
Ans: ___________
1
32) Alan, Bryan and Clare had 396 marbles altogether. Alan gave 5
of his marbles to Bryan.
1
Bryan then gave 3
of his total number of marbles to Clare. Clare now had twice as many
marbles as before. In the end, they had the same number of marbles. How many
marbles did Bryan have at first?
165
Ans: ___________
PAGE | 49
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
RATIO
1) There are 16 pupils in a class. 7 of them are boys. What is the ratio of the number of
boys to the number of girls?
16 − 7 = 9
Boys Girls
7 : 9
7∶9
Ans: ___________
2) Emily had some red beads and blue beads in the ratio 5 : 2. She had 54 more red beads
than blue beads. How many red beads did she have?
5−2=3
3 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 54
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 54 ÷ 3 = 18
5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 18 × 5 = 90
90
Ans: ___________
COMMONLY-TESTED QUESTIONS
Teachers Pupils
14 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 56
2 ×7 : 5 ×7
(14) (35) 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 56 ÷ 14 = 4
20 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 20 × 4 = 80
Boys Girls Pupils
4 ×5 : 3 ×5 : 7 ×5
(20) (15) (35)
80
Ans: ___________
PAGE | 50
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2
4) 5
of the beads in a box are red beads. The rest are blue and yellow beads in the ratio
4 : 5. The number of red beads is 280 more than the number of blue beads. How many
yellow beads are there in the box?
700
Ans: ___________
15 + 6 + 8 = 29
29 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 145
1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 145 ÷ 29 = 5
8 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 8 × 5 = 40
40
Ans: ___________
1 3
6) A plot of land is divided into 3 parts A, B and C. Area A is 2
of Area B. Area B is 4
of
Area C. Find the ratio of Area A to Area B to Area C.
A B B C A B C
1×3 : 2 ×3 3×2 : 4 ×2 3 : 6 : 8
(3) (6) (6) (8)
3∶ 6∶ 8
Ans: ___________
PAGE | 51
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Box A Box B
29 ∶ 19
Ans: ___________
Number 8 : 3 40 𝑢𝑢 + 30 𝑢𝑢 = 70 𝑢𝑢
× × ×
Value $5 : $10 70 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 420
48
Ans: ___________
9) Diet Tea is a mixture of three kinds of tea leaves A, B and C in the ratio 4 : 3 : 2.
1 kg of each kind of tea leaves costs $12, $10 and $6 respectively. What is the cost of
15 kg of Diet Tea?
$150
Ans: ___________
PAGE | 52
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Joe Mary
Before 3 : 2 9−2 = 7
×3 ×3
(9) : (6) 7 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 42
Change - 42 : NO 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 42 ÷ 7 = 6
6 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 6 × 6 = 36
After 1 : 3
×2 ×2
(2) : (6)
36
Ans: ___________
360 𝑚𝑚𝑚𝑚
Ans: ___________
PAGE | 53
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2
12) Mary and Sally shared a sum of money in the ratio 6 : 7. After Mary gave 3 of her share
to Sally, Sally had $720 more than Mary. Find the sum of money the two girls shared.
$1040
Ans: ___________
12
Ans: ___________
PAGE | 54
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
1
14) Alan is 4 as old as his uncle now. In 28 years’ time, the ratio of Alan’s age to his uncle’s
age will be 3 : 5. How old is Alan’s uncle now?
32 𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦𝑦
Ans: __________
Jim Ken
2 𝑝𝑝 = 1 𝑢𝑢 − $132
Before 1u : 1u
5 𝑝𝑝 = 1 𝑢𝑢 − $54
Change - $132 : - $54
10 𝑝𝑝 = 5 𝑢𝑢 − $660
After 2p : 5p 10 𝑝𝑝 = 2 𝑢𝑢 − $108
$184
Ans: __________
PAGE | 55
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
4 ∶ 11
Ans: __________
17) Three boxes A, B and C had a total mass of 93 kg. After Box A’s mass was doubled,
Box B’s mass increased by 10 kg and Box C’s mass reduced by 8 kg, the ratio of the mass
of Box A to Box B to Box C became 4 : 2 : 1. Find the mass of Box B at first.
A B C Total
Before 2u : 2 u – 10 : 1u+8 93 kg
Change ×2 + 10 -8
After 4u : 2u : 1u
2 𝑢𝑢 + 2 𝑢𝑢 − 10 + 1𝑢𝑢 + 8 = 93
2 𝑢𝑢 + 2 𝑢𝑢 + 1𝑢𝑢 = 93 + 10 − 8
5 𝑢𝑢 = 95
1 𝑢𝑢 = 95 ÷ 5 = 19
2 𝑢𝑢 − 10 = 19 × 2 − 10 = 28
28 𝑘𝑘𝑘𝑘
Ans: __________
PAGE | 56
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
18) The ratio of Zoe to Isa's income was 6 : 1 at first. After Zoe and Isa was given another
$654 and $341 respectively, Zoe had 4 times as much as Isa. How much did both of them
have altogether at first?
Zoe Isa
4 𝑝𝑝 = 6 𝑢𝑢 + $654
Before 6u : 1u
1 𝑝𝑝 = 1 𝑢𝑢 + $341
Change + $654 : + $341
4 𝑝𝑝 = 6 𝑢𝑢 + $654
After 4p : 1p 4 𝑝𝑝 = 4 𝑢𝑢 + $1364
6 𝑢𝑢 + $654 = 4 𝑢𝑢 + $1364
6 𝑢𝑢 − 4𝑢𝑢 = $1364 − $654
2 𝑢𝑢 = $710
1 𝑢𝑢 = $710 ÷ 2 = $355
7 𝑢𝑢 = $355 × 7 = $2485
$2485
Ans: __________
Before 2 p + 28 : 6 p - 28 Before 3 p + 12 : 5 p - 12
Change - 28 + 28 Change - 12 + 12
After 1u : 3u : 4u After 3p : 5p : 8p
(2 p) : (6 p) : (8 p)
3 𝑝𝑝 + 12 = 2 𝑝𝑝 + 28
3 𝑝𝑝 − 2 𝑝𝑝 = 28 − 12
1 𝑝𝑝 = 16
2 𝑝𝑝 + 28 = 16 × 2 + 28 = 60
60
Ans: __________
PAGE | 57
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
PERCENTAGE
40%
Ans: (a) __________ 90%
(b) __________
2) Express 32% as a fraction.
32 8
32% = = 8
100 25
25
Ans: __________
3) Express 6% as a decimal.
6% = 6 ÷ 100 = 0.06
0.06
Ans: __________
4) 30 out of 40 pupils passed a mathematics test. What percentage of the pupils passed
the test?
30
× 100% = 75%
40 Ans: __________
75%
5) There are 200 pupils in a school. 40% of them are boys. How many girls are there?
100% − 40% = 60%
60
× 200 = 120
100
120
Ans: __________
6) A farmer sold 20% of his chickens in the morning and 40% of them in the afternoon. He
had 240 chickens left. How many chickens did the farmer have at first?
35% → 28
1% → 28 ÷ 35 = 0.8
100% → 100 × 0.8 = 80
80
Ans: __________
PAGE | 58
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
8) David and Zainal shared some money. David received $273. He received 30% more
money than Zainal. How much money did Zainal receive?
$210
Ans: __________
9) The usual price of a digital camera was $700. John bought the digital camera at a
discount of 20%. How much did he pay for the digital camera?
$560
Ans: __________
10) Terry has $2000 in his bank account. The bank pays him an annual interest of 4%. How
much money will he have in his bank account after a year?
100% → $2000
1% → $2000 ÷ 100 = $20
100% + 4% = 104%
104% → $20 × 104 = $2080
$2080
Ans: __________
11) Sarah bought an iPad which cost $850. In addition, she had to pay 7% GST. How much
did she pay for the iPad in all?
100% → $850
1% → $850 ÷ 100 = $8.50
100% + 7% = 107%
107% → $8.50 × 107 = $909.50
$909.50
Ans: __________
PAGE | 59
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
12) Yvonne earns a basic salary of $600 per month. In addition, she gets a 8% commission
from her sales. If she earns $1840 this month, what is her total sales?
$15 500
Ans: __________
13) The price of a handbag was increased from $270 to $351. What was the percentage
increase in price?
30%
Ans: __________
14) Alan bought a phone for $144. The usual price of the phone was $180. What was the
percentage discount given to Alan?
20%
Ans: __________
15) Paul has 90 stamps this year. This number is an increase of 25% from last year’s
collection. How many stamps did he have last year?
72
Ans: __________
PAGE | 60
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
COMMONLY-TESTED QUESTIONS
6 : 5 4 : 5
12 : 10 12 : 15
12 𝑢𝑢 + 10 𝑢𝑢 + 15𝑢𝑢 = 37 𝑢𝑢 1 𝑢𝑢 = 185 ÷ 37 = 5
37 𝑢𝑢 = 185 12 𝑢𝑢 = 12 × 5 = 60
60
Ans: __________
17) In an excursion, there were 20% more Primary 4 pupils than Primary 5 pupils. There was
1
3
as many boys as girls in Primary 4 and 25% as many boys as girls in Primary 5. There
were 12 more Primary 4 boys than Primary 5 boys. How many pupils participated in the
excursion?
Primary 4 Primary 5
120% : 100%
6u : 5u
×2 ×2
12 u : 10 u
Boys : Girls : Total Boys : Girls : Total
1 : 3 : 4 25% : 100%
×3 ×3 ×3
(3 u) : (9 u) : (12 u) 1 : 4 : 5
×2 ×2 ×2
(2 u) : (8 u) : (10 u)
3 𝑢𝑢 − 2 𝑢𝑢 = 1 𝑢𝑢 12 𝑢𝑢 + 10 𝑢𝑢 = 22 𝑢𝑢
1 𝑢𝑢 = 12 22 𝑢𝑢 = 22 × 12 = 264
264
Ans: __________
PAGE | 61
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Boys Girls
Before 100% Before 100%
(48) (48)
100
Ans: __________
19) John saved 20% of his income. This month, his income was increased by 15% and his
savings increased by $72. Find his income last month.
3% → $72
1% → $72 ÷ 3 = $24
100% → $24 × 100
$2400
Ans: __________
PAGE | 62
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
$95
Ans: __________
21) The usual price of a bicycle was $180. At a sale, Tom bought the bicycle at a discount of
30%. As a member, he was given an additional 10% discount on the discounted price. If
he had to pay 7% GST on the final discounted price, how much did he pay for the
bicycle? Round off your answer to the nearest 10¢.
100% → $180
1% → $180 ÷ 100 = $1.80
100% − 30% = 70%
70% → $1.80 × 70 = $126
100% → $126
1% → $126 ÷ 100 = $1.26
100% − 10% = 90%
90% → $1.26 × 90 = $113.40
100% → $113.40
1% → $113.40 ÷ 100 = $1.134
100% + 7% = 107%
107% → $1.134 × 107 = $121.338 ≈ $121.30
$121.30
Ans: __________
PAGE | 63
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
$150
Ans: __________
56
Ans: __________
PAGE | 64
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
30 𝑢𝑢 = $360
1 𝑢𝑢 = $360 ÷ 30 = $12
30 𝑢𝑢 + 10 𝑢𝑢 = 40 𝑢𝑢
40 𝑢𝑢 = 40 × $12 = $480
$480
Ans: __________
Company X Company Y
(3 u) : (2 u) : (5 u) (4 p) : (1 p) : (5 p)
80
Ans: __________
PAGE | 65
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
Rabbits Hamsters
Before 40% : 60% 2+3 = 5
(2) : (3) 5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 180
Change +? : NO
180
Ans: ___________
27) There were 40 pupils in a class. 30% of them were girls. After some girls left the class,
the percentage of girls decreased to 20%. How many girls left the class?
Girls Boys
Before 30% : 70% 12 + 28 = 40
3 ×4
: 7 ×4 40 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 40
(12) : (28) 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 40 ÷ 40 = 1
12 − 7 = 5
Change -? : NO
5 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 5 × 1 = 5
After 20% : 80%
1 ×7
: 4 ×7
(7) : (28)
5
Ans: ___________
PAGE | 66
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
28) There are 680 members in a computer club. 45% of them are boys and the rest are girls.
How many more boys must join the club so that the number of boys will become 60%?
Boys Girls
Before 45% : 55% 18 + 22 = 40
9 ×2
: 11 × 2 40 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 680
(18) : (22) 1 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 680 ÷ 40 = 17
33 − 18 = 15
Change +? : NO
15 𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢𝑢 = 17 × 15 = 255
After 60% : 40%
3× 11 : 2 × 11
(33) : (22)
255
Ans: ___________
Box A Box B
30
× 60% = 18%
Before 60% : 100% 100
Change + 180 : - 180 18% → 180
+ 18% 1% → 180 ÷ 18 = 10
After : ? 100% → 10 × 100 = 1000
820
Ans: ___________
PAGE | 67
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
30) Eileen and Joyce shared a sum of money. Eileen received $35. When Eileen gave $12 to
Joyce, Joyce’s share increased by 30%. Find the sum of money the two girls shared.
$75
Ans: ___________
64
Ans: __________
PAGE | 68
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
50 1
Rohan Siti 50% = =
100 2
Before 5u : 2p 5𝑢𝑢 + 2 𝑝𝑝 = $124
Change -3u : -1p 2𝑢𝑢 + 1 𝑝𝑝 = $55 ×2
After 2u : 1p
5𝑢𝑢 + 2 𝑝𝑝 = $124
4𝑢𝑢 + 2 𝑝𝑝 = $110
5 𝑢𝑢 − 4 𝑢𝑢 = $124 − $110
1 𝑢𝑢 = $14
5 𝑢𝑢 = $14 × 5 = $70
$70
Ans: ___________
33) In a farm, there were 250 chicken and ducks. After 40% of the chickens and 75% of the
ducks were sold, there were 48 more chickens than ducks left. How many ducks were
there at first?
120
Ans: ___________
PAGE | 69
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
MEASUREMENT
1 𝑢𝑢 5 𝑢𝑢 + 3 𝑢𝑢 + 5 𝑢𝑢 + 3 𝑢𝑢 = 16 𝑢𝑢
16 𝑢𝑢 = 336 𝑐𝑐𝑐𝑐
3 𝑢𝑢 1 𝑢𝑢 1 𝑢𝑢 = 336 𝑐𝑐𝑐𝑐 ÷ 16 = 21 𝑐𝑐𝑐𝑐
Boys Girls 3 𝑢𝑢 = 21 𝑐𝑐𝑐𝑐 × 3 = 63 𝑐𝑐𝑐𝑐
7 1 𝑢𝑢 : 9
63 𝑐𝑐𝑐𝑐 × 21 𝑐𝑐𝑐𝑐 = 1323 𝑐𝑐𝑐𝑐2
5 𝑢𝑢
2
1323 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1 𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠 → 32 𝑐𝑐𝑐𝑐
3 𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠𝑠 → 32 × 3 = 96 𝑐𝑐𝑐𝑐
96 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1
× 10 × 10 = 50
2
2
50 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 70
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
4) The figure shows a rectangle ABCD measuring 10 cm by 6 cm. What is the total area of
the two shaded triangles?
1
× 10 × 6 = 30
2
2
30 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
5) ABCD is a rectangle and is divided into 4 unequal triangles P, Q, R and S as shown. Find
the area of Triangle S.
𝑃𝑃 + 𝑅𝑅 = 𝑄𝑄 + 𝑆𝑆
45 + 24 = 69
69 − 20 = 49
2
49 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1
× 90 = 45
2
2
45 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 71
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
7) Mr Tan is making a Christmas ornament as shown by the shaded figure. Each ornament
is cut from squares of sides 3 cm and 5 cm. Each corner of the shaded figures touches
the middle of each side of the square. Calculate the area of one such ornament.
2
25.5 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1
× 10 × 10 = 50
2
1
× 10 × 5 = 25
2
50 − 25 = 25
2
25 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
9) The figure below shows two triangles inside a square of sides 12 cm. Given that the
length of AB is twice the length of CD, find the area of the shaded part.
1
× 12 × 12 = 72
2
1
× 12 × 6 = 36
2
72 − 36 = 36
2
36 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 72
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
2
40 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
6 cm 1
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 ∆ 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = × 12 × 12 = 72
2
G
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 ∆ 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 240 − 24 − 60 − 72 = 84
2
84 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1
× 10 × 5 = 25
5 cm 2
2
25 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 73
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
A B C
A
4 : 1
B ×2 ×2
: 2 : 5
C
8 : 2 : 5
8 + 2 + 5 = 15
𝐵𝐵 ∶ 𝐴𝐴 + 𝐵𝐵 + 𝐶𝐶 = 2 ∶ 15
8 ∶ 15
Ans: ___________
14) The figure below is made up of Square ABCD of sides 12 cm and two right-angled
triangles, ABF and BCE. E and F are the midpoints of AB and AD respectively. Given that
Triangle EBG has an area of 14 cm2, find the area of the quadrilateral CDFG.
6 cm 6 cm
14 cm2 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 ∆𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 ∆𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵
6 cm 1
= × 12 × 6 = 36
12 cm
2
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵
= 36 − 14 = 22
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 12 × 12 = 144
2
86 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 74
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
15) Rectangle ABCE has an area of 240 cm2 and the ratio of CD to DE is 1 : 3. Given that the
area of Quadrilateral GHDF is 18 cm2, find the area of the shaded parts.
18 cm2
2
84 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
7 cm 5 cm
𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿ℎ = 7 + 5 + 16 = 28
5 cm
𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵ℎ = 5
7 cm 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 = 28 + 5 + 28 + 5 = 66
5 cm
66 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿𝐿ℎ = 20 ÷ 3 = 6 𝑅𝑅 2
𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵ℎ = 10 ÷ 3 = 3 𝑅𝑅 1
𝐻𝐻𝐻𝐻𝐻𝐻𝐻𝐻ℎ𝑡𝑡 = 12 ÷ 3 = 4
6 × 3 × 4 = 72
72
Ans: ___________
PAGE | 75
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
18) Jasmin formed two cuboids with unit cubes. The length, breadth and height of the
bigger cuboid are 2 times those of the smaller cuboid. She used 384 unit cubes to form
the bigger cuboid. How many unit cubes did she use to form the smaller cuboid?
48
Ans: ___________
1 22
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = × × 14 × 14 = 154
4 7
1
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇 = × 14 × 14 = 98
2
2
56 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
1 22
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = × × 14 × 14 = 154
4 7
1
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇 = × 14 × 14 = 98
2
2
112 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 76
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
A 1
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇𝑇 (𝐴𝐴 + 𝐵𝐵) = × 20 × 20 = 200
2
B 1
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 − 𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐𝑐 (𝐵𝐵 + 𝐶𝐶) = × 3.14 × 10 × 10 = 157
2
2
43 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
10 cm
1
10 cm 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = × 3.14 × 10 × 10 = 78.5
4
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 = 10 × 10 = 100
10 cm
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆ℎ𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 = 100 + 78.5 + 78.5 = 257
10 cm
2
257 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 77
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
23) The figure is made up of a triangle and three semicircles of diameter 6 cm, 8 cm and
10 cm. Calculate the area of the shaded parts. (Take π = 3.14)
2
24 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
24) The figure below shows 4 identical triangles, each with an area of 30 cm2, arranged to
form a big and a small square. A circle lies within the small square. Find the area of the
shaded part. (Take π = 3.14)
2
10.535 𝑐𝑐𝑐𝑐
Ans: ___________
PAGE | 78
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
25) The figure shows two small quadrants of radius 10 cm and two big quadrants of radius
20 cm within Square ACEG.
22
(Take π = 7
)
10 cm
X
10 cm Y
Y 10 cm
X
10 cm
(𝑎𝑎) 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 𝑋𝑋 = 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 − 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄
1 22 3
= (10 × 10) − � × × 10 × 10� = 21
4 7 7
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 𝑋𝑋 + 𝑌𝑌 = 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 − 𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄
1 22 5
= (20 × 20) − � × × 20 × 20� = 85
4 7 7
5 3 2
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 𝑌𝑌 = 85 − 21 = 64
7 7 7
2 4
𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆ℎ𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎 𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃𝑃 = 64 × 2 = 128
7 7
1 22 3
(𝑏𝑏) 𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = × × 40 = 31
4 7 7
1 22 5
𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶𝐶 𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = × × 20 = 15
4 7 7
PAGE | 79
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
GEOMETRY
78°
Ans: ___________
74°
Ans: ___________
(a) (b)
540°
Ans: (a)___________
1080°
(b)___________
PAGE | 80
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
180°
Ans: ___________
180° − 30°
∠𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = ∠𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄𝑄 = = 75°
2
30° 30°
150°
Ans: ___________
PAGE | 81
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
6) The following figure is made up of straight lines. Given that ∠x is twice the size of ∠y,
find the unknown angles marked ∠x and ∠y.
3 u + 60° = 180°
2𝑢𝑢 42°
3 u = 180° − 60° = 120°
1𝑢𝑢
1𝑢𝑢 1 u = 120° ÷ 3 = 40°
2𝑢𝑢 2 u = 40° × 2 = 80°
∠𝑥𝑥 = 80°
Ans: ___________
∠𝑦𝑦 = 40°
___________
7) The figure below, not drawn to scale, is formed by two isosceles triangles where
EC = EB and AD = AB. Given that ∠DEF = 52˚, ∠DAB = 36˚ and ∠AFB = 98˚,
calculate ∠DBC.
180° − 36°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = = 72°
2
∠𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷 = 180° − 98° = 82°
∠𝐹𝐹𝐹𝐹𝐹𝐹 = 180° − 82° − 72° = 26°
82°
72° 180° − 52°
∠𝐸𝐸𝐸𝐸𝐸𝐸 = = 64°
2
26° ∠𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷 = 64° − 26° = 38°
64°
38°
Ans: ___________
PAGE | 82
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
8) In the figure below, ABCD is a square. DA = DE = DC. ∠CBE = 82˚ and ∠CFE = 115˚.
10°
Ans: (a)___________
63°
(b)___________
9) ABCD and ABCE are trapeziums. CDF is an isosceles triangle. ∠CDF = 53˚ and ∠EAF = 62˚.
74°
Ans: (a)___________
74°
(b)___________
PAGE | 83
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
10) In the figure below, triangles ABC and ABD are isosceles triangles.
Given that ∠BAC = 50˚, ∠BDC = 102˚ and ∠ABD = 20˚, find ∠ACD.
180° − 50°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = = 65°
2
∠𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷 = 65° − 20° = 45°
∠𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷 = 180° − 102° − 45° = 33°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 65° − 33° = 32°
32°
45° 33°
32°
Ans: ___________
11) In the figure below, AB = AC = AD, ∠ACB = 76˚ and ∠ADB = 59˚. Find ∠BEA.
28°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 76° (𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖 ∆)
∠𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵 = 180° − 76° − 76° = 28°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 59° (𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖 ∆)
59°
76°
93°
Ans: ___________
PAGE | 84
PSLE MATH STRATEGIES (2021)
12) In the figure below, ACD and BCE are straight lines. AE = BE = DE.
Given that ∠BDC = 20˚ and ∠BED = 104˚, find ∠DAE.
38°
18°
38°
180° − 104°
∠𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵𝐵 = = 38°
2
18°
∠𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴𝐴 = 38° − 20° = 18°
∠𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷𝐷 = 18° (𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖𝑖 ∆)
18°
Ans: ___________
180° − 72°
∠𝑥𝑥 = = 54°
2
102° ∠𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆𝑆 = 102° − 72° = 30°
∠𝑂𝑂𝑂𝑂𝑂𝑂 = 180° − 30° − 54° = 96°
30° ∠𝑦𝑦 = 96° (𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣𝑣 𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜𝑜 𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎𝑎)
∠𝑥𝑥 = 54°
Ans: ___________
∠𝑦𝑦 = 96°
___________
PAGE | 85