You are on page 1of 2

Методички подаци о часу бр.

26

Наставна тема Први светски рат

Наставна јединица Србија и Црна Гора у Првом светском рату 1914. године

Претходна наставна јединица Револуција у Русији


Наредна наставна јединица Србија и Црна Гора 1914.

Тип часа Обрада

Облици рада Фронтални

Циљеви и задаци часа Упознавање ученика са непосредним догађајима пред Први


светски рат, нападима на Србију, појединим ист. личностима,
биткама и злочинима АУ.

Наставне методе Монолошко – дијалошка, демонстративна

Наставна средства и потребан Уџбеник, табла, карта


материјал

Активности ученика Бележе, слушају, повезују, закључују,

Активности наставника Излаже ново градиво, бележи на табли, показује

Резултати часа – исходи Ученици ће се упознати са поводом за почетак Првог св. рата,
ултиматумом АУ, Церском и Колубарском битком, и злочинима
АУ у западној Србији.

Корелација Географија, српски језик.

Коришћена литература
Историја српског народа, VI1 I VI2, Београд 1993.

Ток часа:

Уводни део часа – 12 минута Подсећање на организацију Млада Босна и подсећање на


атентат у Сарајеву.

Главни део часа – 28 минута Ултиматум АУ од 10 тачака. Спорне тачке ултиматума. Објава
рата 28. јула 1914. Неспремност Србије за рат. Улазак ЦГ у рат.
Напад из правца Босне – Оскар Поћорек. Церска битка и њен
значај. Степа Степановић. Контраофанзива у Срем и Босну.
Други напад Поћорека преко Дрине. Привремено окупирање дела
Србије. Децембарска офанзива Живојина Мишића и Колубарска
битка. Ослобођење Београда. Злочини над цивилним
становништвом. Криминолог Арчибалд Рајс (Чујте, Срби!).
Завршни део часа – 5 минута Кратак осврт на најважније догађаје у 1914. години.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

ИС.1.1.8. именује најважније појаве из опште историје

ИС.1.2.3. препознаје једноставне и карактеристичне историјске информације дате у форми


слике

ИС.1.2.4. уме да прочита једноставне и карактеристичне историјске информације дате у


форми историјске карте у којој је наведена легенда

ИС.2.1.1. уме да повеже личност и историјски феномен са одговарајућом временском


одредницом и историјским периодом

ИС.2.1.2. препознаје да постоји повезаност националне, регионалне и светске историје

ИС.2.1.6. зна и разуме узроке и последице важних историјских прекретница из опште


историје

ИС.3.1.3. зна специфичне детаље из националне и опште историје

ИС.3.1.1. уме да примени знање из историјске хронологије (уме прецизно да одреди којој
деценији и веку, историјском периоду припада одређена година, личност и историјски
феномен)

You might also like