You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Географија

Разред Осми

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 1


Наставна тема Увод
Наставна јединица Увод у програмске садржаје
Тип часа Уводни час
Циљ часа Упознавање ученика са садржајима Програма географије за 8. разред;
Систематизација кључних географских појмова усвојених у
претходним разредима као веза са градивом осмог разреда.

Образовни задаци  Утврђивање опптих географских знања стечених у петом и


шестом разреду
 Подстицање препознавању и примене природних и друштвених
појава и процеса
Функционални Повезивање стечених знања у школи и у свакодневном животу са
задаци новим знањима
Васпитни задаци Развијање сазнајне мотивације, подстицање спремности за учењем,
вредновањем и неговањем знања као и разумевања корелације са
историјом.
Кључни појмови Словени,историјат Српске државе, Краљевина СХС (Краљевина
Југославија), СФРЈ, СР Југославија, Република Србија

Образовни ГЕ.1.1.2.наводи и описује начине представљања Земљине површине


стандарди (глобус и географска карта)
ГЕ.1.1.3.препознаје и чита географске и допунске елементе
ГЕ.2.1.4.приказује понуђене географске податке:на немој карти,
картографским изражајним средствима (бојама, линијама, простим
геометријским знацима, симболичким знацима...),графиком, табелом и
схемом
ГЕ.2.1.2.одређује положај места и тачака на географској карти
ГЕ.1.2.1. именује небеска тела у Сунчевом систему и наводи њихов
распоред
ГЕ.1.2.2.Описује облик Земље и препознаје појаве и процесе везане за
њена кретања
ГЕ.1.3.1.познаје основне појмове о становништву и насељимљ и уочава
њихов просторни распоред
ГЕ.2.3.1.разликује и објашњава кретање становништва (природно и
механичко) и структуре становништва
ГЕ.3.3.1.објашњава утицај природних и друштвених фактора на развој
и размештај становништва и насеља

Образовни исходи Ученик ће:


 Знати предмет проучавања, циљ и задатке географије као науке
и наставног предмета
 Знаће да је географија јединствена наука која кроз
мултидисциплинарни приступ изучава природне и друштвене
појаве и процесе
 Знати основну поделу географије (физичка, друштвена и
регионална)
 Разликовати, правилно именовати и употребљавати појмове:
Краљевина СХС (Југославија), СФРЈ, СР Југославија , Република
Србија

 Моћи да уочи повезаност географије и њених дисциплина са


другим наукама

Облици рада Фронтални, индивидуални


Наставне методе Монолошко-дијалошка, илустративно-демонстративна
Наставна средства Географска карта Србије, програм рада, уџбеник, радна свеска
Место извођења Кабинет
наставе
Корелација Историја
Литература и  В. Ковачевић, С. Топаловић, Географија – уџбеник за 8. разред
додатни материјал за основне школе, Београд, Издавачка кућа Klett, 2014.
наставнике  С. Топаловић, В. Ковачевић, Географија – радна свеска за 8.
разред основне школе, Београд, Издавачка кућа Klet, 2014.
 Географија – приручник за 8. разред основне школе, Београд,
Издавачка кућа Klett, 2008.
Литература и  В. Ковачевић, С. Топаловић, Географија – уџбеник за 8. разред
додатни материјал за основне школе, Београд, Издавачка кућа Klett, 2014.
ученике  С. Топаловић, В. Ковачевић, Географија – радна свеска за 8.
разред основне школе, Београд, Издавачка кућа Klett, 2014.
Напомене
ТОК ЧАСА
Уводни део часа У уводном делу часа наставник ученицима представља концепт рада
(10 минута) и програмске садржаје географије за 8. разред и даје им се могућност
да изразе своје коментаре и очекивања.Објашњава се значај
понављања градива претходних разреда кроз припремну наставу и
упућују на коришћење Збирке задатака за пријемни испит , Београд,
Издавачка кућа Klett, 2014.

Главни део часа Овај део часа је посвећен је обнављању кључних појмова усвојених
(30 минута) током 5. и 6.разреда – појам географије и први докази о облику
Земље,кретања Земље и последице тих кретања, , географски омотач
– омотачи који га чине ,картографија –елементи карте,континенти и
океани -хидросфера – кроз израду задатака у Радној свесци (стр. 7-8).

Историја Србије од досељавања Словена, преко Стефана Немање,


Стефана Душана, Моравска Србија за време Кнеза Лазара, У првој
половини 15. века настала је нова српска држава – деспотовина
Србија и владар Стефан Лазаревић, након два устанка Срби поново
стварају државу. Каснијим борбама против Турака, српска држава је
проширена, а 1878.године призната је као потпуно самостална
држава. Тада је Србијом владао Милан Обреновић. Балкански ратови,
почетком 20. века и ослобођење од Турака. Власт у краљевини Србији
преузела је 1903. године породица Карађорђевић, а краљ Петар I
касније је постао и први владар прве југословенске државе. После
Првог светског рата, 1918. године формирана је Краљевина Срба,
Хрвата и Словенаца, која је 1929. године променила име у Краљевина
Југославија. Од 1963. године постојала је под именом Социјалистичка
Федеративна Република Југославија. Ову државу чинило је шест ре-
публика, а водећи државник био је Јосип Броз Тито. Током 1991. и
1992. године, југословенске републике стичу
независност.Споразумом из 1992. године, Република Србија и
Република Црна Гора стварају заједничку државу под називом
Савезна Република Југославија,која 2003. године мења назив у
Државна заједница Србија и Црна Гора.Референдумом који је одржан
2006, становништво Црне Горе донело је одлуку о одвајању из
заједнице, након чега Република Србија постаје самостална држава.
Све се може коришћењем фотографија у уџбенику демонстрирати
ученицима.
Симболи државе Србије - Закона о употреби грба, заставе и химне,
маја 2009. године. Показати ученицима у уџбенику (стр.9) симболе
наше државе

Завршни део часа Анализа кроз корелацију са историјским знањем где и како је настала
(5 минута) Србија, кроз које типове уређења је прошла да би данас била у овим
границама.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Увод

 Савремена географија- наука која проучава просторни размештај и међусобну


повезаност природних и друштвених елемената у географском омотачу
 Развој Србије кроз историју
 Симболи државе: грб, застава и химна

You might also like