You are on page 1of 3

Школа Основна школа

Наставни предмет Историја

Разред VII.

Датум реализације 02.12.2021

Наставник Кристиан Тот

Наставна тема Угарска од XVIII. века до почетка Првог светског рата


Наставна јединица Доба реформи
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика са историјом Угарске у првој половини XIX.
века и културним препородом везаним за тај период. Стицање знања
о личностима, који су обележили тај период
Образовни задаци Стицање знања о стању мађарског друштва у првој половини XIX, о
жељи за националним и културним препородом и о личностима, који
су допринели томе
Функционални задаци Функционални задатак је да ученик разуме појаву и јачање жеље за
националним и културним препородом код Мађара, који је
карактеристичан за ово доба у Европи
Васпитни задаци Васпитни задатак је да се код ученика развије одговоран однос према
својој култури као и култури других народа
Кључни појмови Доба реформи, национализам, култура, обнављање, породица
Сечењи
Исходи  Ученик ће доводити у везу узроке и последице историјских
догађаја, појава и процеса на конкретним примерима
 Ученик ће знати да изводи закључак о повезаности
националне историје са регионалном и европском, на основу
датих примера
 Ученик ће уочити везу између развоја мађарске државности
током новог века и савремене мађарске државе
 Ученик ће знати да сагледа значај и улогу истакнутих
личности у датом историјском контексту
 Ученик ће уочити утицај и улогу књижевних и уметничких
дела на формирање националног идентитета у прошлости
 Ученик ће препознати историјску подлогу савремених
институција и друштвених појава (грађанска права,
парламентаризам, уставност)
Облици рада Фронтални рад
Наставне методе Монолошко-дијалошка, метода демонстрације (ИКТ метода)
Наставна средства Уџбеник, свеска, ППТ презентација
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Географија, мађарски језик
Међупредметне  Компетенција за целоживотно учење
компетенције  Вештина комуникације
 Рад с подацима и информацијама
 Дигитална компетенција
 Вештина сарадње
 Вештине за живот у демократском друштву
Литература и додатни  Romsics I.. 2017, Magyarország története, Kossuth Kiadó: 308-
материјал за 332
наставнике  Kosáry D.. 1990, Újjáépítés és polgárosodás, Háttér lap- és
könyvkiadó
Литература и додатни  Helméczy M.. 2005, Történelem 7, Nemzeti Tankönyvkiadó
материјал за ученике RT.:59-84

Планиране активности Планиране активности


наставника: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

 Обнављање градива која претходи добу реформи у Угарској  Активно слуша


(питањима стећи увид у ниво предзнања ученика)  одговара на
питања
 Упознавање ученика са циљем наставне јединице, истицањем  поставља питања
због чега је важна нова наставна јединица као и шта ћемо с  износи своје
њом постићи и научити мишљење
 слуша одговоре
других ученика
Главни део часа (30 минута)

Предавање са акцентом на кључне садржаје:  Активно слуша,


 преписује са табле
 Упознавање ученика са лошим стањем друштва у Краљевини  прати упутства
Угарској у првим деценијама XIX. века наставника
 Поређење друштвених прилика на западном и на источној  користи
страни старог континента географску карту
 Упознавање ученика са свестраном делатношћу  одговара на
најзначајнијих представника породице Сечењи (гроф Ференц питања
и његов син, Иштван Сечењи)  слуша одговоре
 Навођење најважнијих станица у реформи мађарског језика и других ученика
културе, чији је идејни творац био Ференц Казинци  поставља питања
 Поређење стања културног живота код других народа, који су  користи уџбеник
живели у оквирима Краљевине, као што су Срби, Хрвати,  препричава,
Словаци и Румуни  описује
илустрације и
фотографије,
 бележи непознате
појмове
 износи своје
запажање
 анализира и
закључује
Завршни део часа (10 минута)

 Утврђивање чињеница које су обрађене у главном делу часа  Одговара на питања


кратким понављањем најважнијих ставки  поставља питања
 Провера остварености циља часа  исказује утиске након
одржаног предавања
Домаћи задатак:  прати инструкције за
Направити хронолошки низ са најважнијим дешавањима за време домаћи задатак
доба реформи у Краљевини Угарској

Изглед табле:

На табли ће се налазити презентација коју ћу исто поставити као одговор на мејл.

You might also like