You are on page 1of 4

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 25 Ogos 2021

Masa 8.00 a.m hingga 9.00 a.m

Kelas 1 Firdaus

Bilangan Murid 32 Orang

Tajuk Kata Ganda

Kemahiran/Fokus Aspek Tatabahasa

Kemahiran Sedia Ada Murid mengetahui maksud kata ganda


5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam
Standard Kandungan
pelbagai ayat.
5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda penuh,
Standard Pembelajaran kata ganda penuh berimbuhan, kata ganda separa dan
kata ganda berentak dengan betul mengikut konteks.

1. Murid dapat melengkapkan ayat-ayat yang diberikan


dengan kata ganda separa dan imbuhan yang betul dan
Objektif Pembelajaran
tepat.
2. Murid dapat mengenal pasti kata jenis kata ganda.

Pentaksiran Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Penyoalan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Bahasa dan Kesusasteraan

Penerapan Nilai Bekerjasama

Bahan Bantu Mengajar - Lembaran Kerja

1
- Buku Tulis

Seni dalam Pendidikan - Lagu

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran Berfikir

Pedagogi Masa Kini(PMK): Pembelajaran Berpusatkan Murid

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
BBM:
Bina ayat Lembaran
 Setiap murid akan Kerja dan
mendapat kertas lembaran Laptop
Perkataan
yang mengandungi soalan. KI: Kemahiran
Kata Ganda Penuh
 Murid dikehendaki Berfikir
 Buku-buku
membina ayat berdasarkan PMK:
 Murid-murid
jenis kata ganda yang Pembelajaran
 Guru-guru
Set Induksi diberikan. Berpusatkan
(5 minit)  Guru membimbing murid Murid
Kata Ganda Separa
mengaitkan isi pelajaran EMK: Bahasa
 Jejentik
dengan jawapan yang dan
 Lelangit
diberi. Kesusasteraan
 Pepohon
 Isi pelajaran pada hari ini TMK:
ialah mengenal pasti jenis Tayangan
kata ganda. Slide
Nilai:
Kerjasama
Menyenaraikan Sekurang-
Penerangan Guru
kurangnya Dua Jenis Kata BBM: Buku
Kata ganda ialah kata yang
Ganda Tulis
terbentuk daripada proses
 Murid diberi penerangan KI: Kemahiran
pengulangan kata dasar.
mengenai kata ganda Berfikir
penuh dan kata ganda PMK:
Aktiviti Think-Pair-Share
berirama. Pembelajaran
 Kata Ganda Penuh -
 Seterusnya, murid Berpusatkan
Rama-rama
Langkah 1 dikehendaki merujuk Murid
 Kata Ganda Separuh -
(15 minit) lembaran kerja yang EMK: Bahasa
Tetikus
dibekalkan mengenai aspek dan
 Kata Ganda Berimbuhan
tatabahasa. Kesusasteraan
- Rindu-merindui
 Murid melaksanakan aktiviti TMK:
 Kata Ganda Berirama -
Think-Pair-Share Tayangan
Lemah-lembut
 Secara individu, murid perlu Slide
memikirkan ayat yang Nilai:
sesuai bagi jenis kata Kerjasama
ganda yang diberikan.
Langkah 2 Kelompok Kata Ganda  Murid berkongsi senarai BBM: Aplikasi

2
Power Point
KI: Kemahiran
Berfikir
perkataan mengikut PMK:
kelompok kata ganda Pembelajaran
menggunakan lembaran Berpusatkan
 Kata Ganda Penuh
kerja yang diberikan. Murid
 Kata Ganda Separa
(15 minit)  Murid berkongsi hasil EMK: Bahasa
 Kata Ganda Berimbuhan
dapatan di dalam kelas. dan
Kata Ganda Berirama
 Guru menerapkan nilai Kesusasteraan
sepanjang aktiviti TMK:
berlangsung. Tayangan
Slide
Nilai:
Kerjasama
Membina Sekurang-kurangnya
Dua Ayat Menggunakan BBM:
Kelompok Kata Ganda Dengan Lembaran
Betul Mengikut Konteks Kerja, Aplikasi
Bina Ayat  Setelah murid mendapat Power Point
 Tolong-menolong senarai kata ganda, murid KI: Kemahiran
 Peserta-peserta dikehendaki untuk mengisi Berfikir
 Murid-murid kata ganda yang sesuai PMK:
 Semak-samun pada ruangan jawapan Pembelajaran
Langkah 3  Hormat-menghormati yang disediakan. Berpusatkan
(15 minit)  Murid berkongsi hasil Murid
Contoh Jawapan dapatan dengan murid lain. EMK: Bahasa
“Masyarakat yang harmoni  Guru menerapkan nilai dan
adalah masyarakat yang sepanjang aktiviti Kesusasteraan
saling hormat-menghormati berlangsung. TMK:
antara satu sama lain” Tayangan
Latihan Pengukuhan Slide
Murid diminta membuat latihan Nilai:
dalam lembaran kerja yang Kerjasama
diberikan.
BBM: Hasil
Lembaran
Kerja
Membuat Rumusan
Soal Jawab Kognitif KI: Kemahiran
 Secara rawak, murid
Berfikir
diminta merumuskan apa
Rumusan Isi Pelajaran PMK:
yang dipelajari dengan
 Murid dibimbing untuk Pembelajaran
bimbingan guru dan nilai
memikirkan golongan Berpusatkan
Penutup yang perlu dihayati hari ini.
kata ganda. Murid
(10 minit)  Guru memberi pujian atas
EMK: Bahasa
sikap murid yang
Sosial dan
memberikan komitemen
 Pujian atas usaha dan kesusasteraan
yang tinggi sepanjang
kejayaan murid-murid. TMK:
pembelajaran.
Tayangan
Slide
Nilai:
Kerjasama

3
Catatan Refleksi Pelajar: Hanya segelintir murid yang menyertai PdPR dan mereka telah
memberi komitmen dengan baik sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran berlaku.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang
teras/ elektif teras masing-masing.

You might also like