You are on page 1of 36

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 13 и 14

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Основне компоненте ИКТ уређаја
Тип часа: Oбрада

Циљ часа:  Стицање знања о ИКТ уређајима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи  класификује компоненте ИКТ уређаја према намени;
на крају часа:  процени значај управљања процесима и уређајима помоћу
ИКТ.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – дигитални уџбеник за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
Техника и технологија, Информатика и рачунарство
повезивање:
Кључни појмови: ИКТ уређаји, процесор, меморија

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Питањима мотивисати ученике за да истраживањем истражују - одговарају на
садржајеа нове наставне јединице: (Шта је то паметни уређај? Шта питања;
све могу да раде паметни уређаји? Који су основни делови паметних - износе своје
уређаја? Да ли паметни уређаји могу међусобно да комуницирају и на мишљење;
који начин?). - слушају одговоре
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Основне других ученика;
компоненте ИКТ уређаја. Упутити ученике на стране у уџбенику - учествују у
на којима је обрађена ова лекција (стр. 64–70). Заједно са дискусији;
ученицима прелистати исте стране у дигиталном уџбенику и - записују наслов
упознати их са мултимедијалним садржајима. лекције у свеску.

Записати наслов лекције на табли.


Главни део часа (70 минута)
- прате упутства
Као увод у причу о историји рачунара пустити Твигов филм
наставника/наставн
„Како су се променили рачунари” (стр. 2). ице;
Навести ученике да на основу раније усвојеног градива на - проучавају
часовима Иинформатике и рачунарства представе развој рачунара. илустрације и
Усмеравати њихова излагања и искористити слике 3.1.1–3.1.3 из фотографије;
уџбеника. - износе своје
Ученици који желе да знају више могу прочитати текст из рубрике мишљење;
- анализирају и
2
„За оне који желе да знају више”“ на стр. 65. закључују;
, и Искористити слике, додатни текст и задатке из - анализирају
дигиталног уџбеника (стр. 2). мултимедијални
Предстаатвити поделу рачунара са становишта броја садржај из
корисниктина, па поменути шта спада у вишекорисничке дигиталног
рачунаре. уџбеника;
Показати слику 3.1.5 и указати на делове који чине конфигурацију - раде задатке у
рачунара. Објаснити ученицима на који се све начин може дигиталном
саставити конфигурација рачунара. Упутити ученике на рубрике уџбенику;
„За оне који желе да знају више”“ и „Занимљивости”“ (стр. 66). - уочавају разлике и
Представити рачунарску конфигурацију за десктоп рачунар, а сличности у
одмах потом делове конфигурације појединачно. Искористити појмовима;
слике из уџбеника за демонстрацију или показати делове - повезују раније
конфигурације на практичном примеру. Посебно нагласити оно стечено знање с
што је важно при одабиру делова конфигурацијеи или њиховој новим садржајима.
монтажи (рубрике „Важно”“).
, и Искористити слике, додатни текст и задатке из
дигиталног уџбеника (стр. 2–5).
На крају поменути да је уз добру конфигурацију важно имати и
монитор високе резолуције, миш и тастатуру.
За крај часа пустити Твигов филм „Подсетимо се: Шта је то
интернет” (стр. 2).
Завршни део часа (10 минута)
Помоћу апаратуре „Подсетник”“ навести ученике да понове - читају подсетник;
најважније делове из ове лекције, а помоћу питања из апаратуре - одговарају на
„Провера знања”“ проверити колико су ученици пратили на часу. питања;
Ученици могу да оцењују једни друге. - процењују знање.

Изглед табле

Основне компоненте ИКТ уређаја

- Процесор
- Меморија
- Графичка карта
- Матична плоча
- Монитор
- ИКТ
- Бежична комуникација

3
Начини провере - класификује компоненте ИКТ уређаја према намени;
остварености исхода кроз - процени значај управљања процесима и уређајима
активности ученика: помоћу ИКТ.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊ
Е ОСТВАРЕНОГ
ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/ученицa?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

4
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 15

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Управљање процесима и стварима на даљину
Тип часа: Oбрада
 Стицање знања о управљању процесима и стварима на
Циљ часа:
даљину.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи  класификује компоненте ИКТ уређаја према намени;
на крају часа:  процени значај управљања процесима и уређајима помоћу
ИКТ.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – дигитални уџбеник за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
Техника и технологија, Информатика и рачунарство
повезивање:
Кључни појмови: ИКТ уређаји, процесор, меморија

5
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Кроз неколико питања подсетити се садржаја лекције с претходног часа. - одговарају на
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Управљање питања;
процвесима и стварима на даљину уз помоћ ИКТ. Упутити - износе своје
ученике на стране у уџбенику на којима је обрађена ова лекција мишљење;
(стр. 71–73). Заједно са ученицима прелистати исте стране у - слушају одговоре
дигиталном уџбенику и упознати их са мултимедијалним других ученика;
садржајима. - учествују у
дискусији;

6
Записати наслов лекције на табли. - записују наслов
лекције у свеску.
Главни део часа (70 минута)
На почетку главног дела часа нагласити да је неопходно - прате упутства
придржавати се одређених правила приликом руковања наставника/наставн
техничким средствима. ице;
- проучавају
Представити појам „интернет ствари”“ (ИоТ). Ученицима је овај илустрације и
појам већ познат, јер су га обрађивали на часовима Иинформатике фотографије;
и рачунарства, па тражити да они објасне његово значење. - износе своје
Навести као пример паметну кућу, односно паметну зграду. мишљење;
- анализирају
, и Искористити слике, додатни текст и задатке из мултимедијални
дигиталног уџбеника (стр. 1). садржај из
Нагласити да се данас од ИоТ уређаја најчешће користе паметни дигиталног
телефон и паметни сат (сл. 3.2.4). Поменути неке њихове уџбеника и
карактеристике. закључују;
Навести шта спада у ИоТ уређаје, па демонстрирати начин рада - раде задатке у
паметног телефона и фитнес наруквице. дигиталном
Поменути паметне телевизоре и паметне фрижидере. уџбенику;
Нагласити да се ИоТ може примењивати и у пољопривреди за - уочавају разлике и
прикупљање података и обавештавање власника неког имања о сличности у
влажности земљишта, временским условима и сл. појмовима;
- повезују раније
и Искористити додатни текст и задатке из дигиталног
стечено знање с
уџбеника (стр. 2).
новим садржајима.
Представити 5Г мрежу, односно предности њене примене.
Упутити ученике на вежбу на страни 72 и тражити да је ураде код
куће, а да своја запажања забележе и изнесу на неком од наредних
часова.
Завршни део часа (10 минута)
Помоћу апаратуре „Подсетник”“ навести ученике да понове - читају подсетник;
најважније делове из ове лекције, а помоћу питања из апаратуре - одговарају на
„Провера знања”“ проверити колико су ученици пратили на часу. питања;
Ученици могу да оцењују једни друге. - процењују знање.

Изглед табле

Управљање процвесима и стварима на даљину уз помоћ ИКТ

7
Начини провере - класификује компоненте ИКТ уређаја према намени;
остварености исхода кроз - процени значај управљања процесима и уређајима
активности ученика: помоћу ИКТ.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/ученицa?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

8
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 16

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/наставн
Датум одржавања:
ица:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Основни симболи у електротехници
Тип часа: Oбрада

Циљ часа:  Стицање знања о основним симболима у електротехници.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
на крају часа:  црта електричне шеме правилно користећи симболе.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – дигитални уџбеник за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Математика, Физика
повезивање:
Кључни појмови: Основни симболи у електротехници, струјно коло

9
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Проверити да ли су ученици код куће испробали да ураде вежбу - одговарају на
према налогу са стране 72. Анализирати утиске. питања;
Питањима мотивисати ученике за да истраживањем истражују - слушају
садржајеа нове наставне јединице: (Које делове инсталације одговоре
познајете? Чему служи прекидач? Која је намена сијалице?). других
ученика;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Основни - учествују у
симболи у електротехници. Упутити ученике на странице у дискусији;
уџбенику на којима се налази лекција (стр. 74–75). Заједно са - записују
ученицима прелистати исте стране у дигиталном уџбенику и наслов лекције
упознати их са мултимедијалним садржајима. у свеску.

Записати наслов лекције на табли.


Главни део часа (60 минута)
Представити симболе који се у електротехници користе за цртање - прате излагање
и читање електричних шема. Искористити табелу 3.3.1 из наставника/
уџбеника. наставнице;
- износе своје
Тражити од ученика да ураде задатке из дигиталног уџбеника запажање;
(стр. 1). - анализирају
Нагласити да се за потребе цртања електричних шема користе видео-прилоге
једнополне и двополне шеме. Објаснити разлику између и закључују;

10
једнополне и двополне шеме. - раде задатке у
Пустити Твигов филм „Нацртајмо струјно коло” (стр. 1). дигиталном
уџбенику;
Објаснити употребу симбола на примерима електричних кола: - уочавају
слика 3.3.1 (електрично коло једнополног прекидача и сијалице) и разлике и
слика 3.3.2 (електрично коло монофазне шуко утичнице и сличности у
монофазне утичнице без заштитног контакта). симболима;
- анализирају
цртеже и
Тражити од ученика да ураде задатке из дигиталног уџбеника упоређују их;
(стр. 1). - примењују
стечено знање.
Завршни део часа (20 минута)
Навести ученике да понове најважније делове из ове лекције. - процењују
Проверити колико су запамтили. Нагласити да ће на следећем знање.
часу израђивати струјна кола као вежбе, да би се проверило
колико су добро савладали основне симболе у електротехници.

Изглед табле

Основни симболи у електротехници

Основни симболи у електротехници:


- Прекидачи
- Проводници
- Звоно
- Грејач
- Разводна табла
- Осигурач
- Сијалица
- Извор наизменичне струје

Начини провере - црта електричне шеме правилно користећи симболе.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊ
Е ОСТВАРЕНОГ
ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/ученицa?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?

11
 Шта бих
променио/променила?

12
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 17 и 18

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/наставн
Датум одржавања:
ица:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Основни симболи у електротехници
Тип часа: Вежба

Циљ часа:  Примена знања о основним симболима у електротехници.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
на крају часа:  црта електричне шеме правилно користећи симболе.

Наставне методе: Метода демонстрације


 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – дигитални уџбеник за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Математика, Физика
повезивање:
Кључни појмови: Основни симболи у електротехници, струјно коло

13
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Кроз неколико питања подсетити се шта су симболи у - одговарају на
електротехници и који се симболи користе. Подсетити се табеле питања;
са симболима из уџбеника. - слушају
одговоре
Истаћи циљ часа и најавити да ће ученици да надашњем двочасу других
изводити вежбу. ученика;
- учествују у
Записати наслов лекције на табли. дискусији.

Главни део часа (60 минута)


Подсетити се струјног кола обрађеног на претходном часу - прате
упутства
помоћу Твиговог филма „Елементи струјног кола и њихово наставника/
везивање” (стр. 1). наставнице за
Упутити ученике у рубрику „Провера знања”“ на страни 75. израду
Ученици треба да: задатака;
- самостално
1. нацртају електричне инсталације своје собе користећи
раде задатке;
правила, стандарде и симболе о којима је било речи на - анализирају
часу;, цртеже и
2. нацртају шему једнополног прекидача с две сијалице. упоређују их;
Помагати ученицима, давати савете, похвалити најбоље, а - примењују
стечено
14
осталима указати где греше. знање.
Завршни део часа (20 минута)
Навести ученике да понове најважније делове из ове лекције. - процењују
Проверити како су ученици урадили вежбе и оценити их. знање.
Ученици могу да оцењују једни друге.

Изглед табле

Основни симболи у електротехници

Начини провере - црта електричне шеме правилно користећи симболе.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊ
Е ОСТВАРЕНОГ
ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/ученицa?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

15
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 19 и 20

Предмет: Техника и технологија Школа и Рразред: VIII1


Наставник/
Александар Јакимов Датум одржавања: 06.12.2021.
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Рачунарски софтвер за симулацију рада електричних кола
Тип часа: Oбрада, вежба
 Стицање знања о примени софтвера за симулацију рада
електричних кола.
 Стицање знања о основном закону у електротехници – Омов
закон
Циљ часа:
 Стицање знања о мерним уређајима у електротехници –
амперметар и волтметар
 Стицање знања о начину повезивања елемената у колу –
серијско и паралелно повезивање елемената
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 црта електричне шеме правилно користећи симболе;
 користи софтвере за симулацију рада електричних кола.
 промени вредност компоненте
Очекивани исходи
на крају часа:  правилно позиционира амперметар у колу
 серијски повезује елементе у колу
 паралелно повезује елементе у колу
 примењује Омов закон при промени вредности компоненте
да би добио тачну вредност струје у колу
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Визуелна наставна средства Ненад Стаменовић, Алекса
Вучићевић, Техника и технологија 8 – уџбеник за oсми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – дигитални уџбеник за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно Физика, Унутарпредметно, Информатика и рачунарство,
повезивање: МатематикаФизика
Софтвeри, VirtuaLab Electricity, рачунарски интерфејс, Едуардо,
Кључни појмови: микроконтролериЈедносмерна струја, електронске компоненете,
амперметар, волтметар, Омов закон

16
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Најављујем наставну Истаћи циљ часа и најавити наставну - одговарају на
јединицу – Рачунарски софтвер за симулацију рада питања
електричних кола. Вршим увод у лекцију тако што ученицима - прате излагање
наставника/наста
постављам питања:Упутити ученике на стране у уџбенику на внице;
којима је обрађена ова лекција (стр. 76–78). Заједно са записују наслов
ученицима прелистати исте стране у дигиталном уџбенику и лекције у свеску.
упознати их са мултимедијалним садржајима.
1. О којој грани технике учимо у 8. разреду?
2. Како се деле струје у односу на смер кретања наелектрисања?
Истачем циљеве часа и објашњавам зашто су важни.

Записати наслов лекције на табли.


Главни део часа (3575 минута)
Представити ученицима апликацију VirtuaLab Electricity. Упућујем - прате упутства
ученике натити их на линк на којем се софтвер налази.са којег је могу наставника/наста
бесплатно преузети. внице;
Покренути апликацијуПокрећем софтвер и објашњавам алаткеснити - проучавају
алатке које чине радну површину. Објашњавам како се убацују електронска
електронске компоненте на радну површину, како се ротирају, како се
колаилустрације
продужава или скраћује проводник, како се мења вредност
електронских компоненти, како се спајају компоненте, како се и фотографије;
- износе своје
17
прекида спој компонената. (или искористити слику из уџбеника, стр. запажање;
76). Заједно са Објаснити команде које се налазе на линији с - анализирају и
компонентама, сваку појединачно, а потом заједно са ученицима, на закључују;
практичном примеру показујемати како се израђује просто струјно - самостално раде
коло, приказано на слици испод..
задатке из
штампаног и
дигиталног
уџбеника;
- анализирају
одговоре и
упоређују их са
одговорима
других ученика;
- примењују
стечено знање у
изради задатка.

Задајем задатак ученицима да креирају коло са 2 прекидача и


сијалицом, које ће радити тако да када су оба прекидача затворена
(укључена) сијалица сија, а када су оба или један од њих отворена
(искључена) сијалица не сија. Наглашавам да је потребно да шема
буде уредна. Решење:

Обилазим ученике, помажем, саветујем.

На практичном примеру показујем шта је серијска веза, а шта


паралелна веза, а потом, заједно са ученицима креирам електронску
шему у софтверу.

Објашњавам ученицима да је у серијској вези струја кроз елементе


једнака, а у паралелној вези је напон једнак.

Задајем ученицима задатак да креирају коло у којем ће 2 паралелно


везана отпорника бити везана серијски са 2 серијски везана
отпорника. Решење:

18
Обилазим ученике, помажем, саветујем.
Показати ученицима два начина убацивања компоненти на радни лист
(сл. 3.4.4).

Објашњавам ученицима да се уређај који мери јачину струје назива


ампреметар и да се амперметар у коло везује серијски. Креирам коло у
којем је повезан амперметар.

Објашњавам ученицима да је за правилно пројектовање електронских


кола потребно знати и основни закон у електротехници – Омов закон.
Објашњавам ученицима Омов закон.

Задајем задатак ученицима да применом Омовог закона одреде


вредност отпорности сијалице са електронског кола, тако да струја у
колу износи 4 А (Ампера) и да повежу то коло и тиме докажу да су
правилно употребили Омов закон. Решење:

Показати (или демонстрирати) поступак повезивања


компоненти (сл. 3.4.5).

Обилазим ученике, помажем, саветујем.


Нагласити да је битно да шема буде уредна.

Показати како се проверава функционалност струјног кола, како


се бирају напон батерије, снага сијалице и њен радни напон (сл.
3.4.6 и 3.4.7) и нагласити да се напон код батерије може

19
променити, док се код сијалице, поред напона и снаге, може
бирати и боја којом ће светлети.
Тражити од ученика који користе дигитални уџбеник да
ураде задатке (стр. 1 и 2).
У другом делу часа дати задатке ученицима.
Ученици израђују редну везу два отпорника и мере напоне и
јачине струја у колу.
Ученици израђују паралелену везу два отпорника и мере јачине
струја и напоне у струјном колу.

Редна и паралелна веза два отпорника


Обилазити ученике, помагати, саветовати.
Завршни део часа (510 минута)
Прегледати радове ученика и дати повратне информације. - анализирају
Похваљујемлити ученике који су најбоље урадили задатке, а часрадове других
остале охрабрујем ити да следећи пут буду бољи. ученика.

Изглед табле

Рачунарски софтвер за симулацију рада струјних кола

- Редна веза сва два отпорника


- Паралелна веза два отпорника
- Мерење напона
- Мерење јачине струје

Начини провере остварености - црта електричне шеме правилно користећи

20
симболе;
- користи софтвере за симулацију рада
електричних кола.
- промени вредност компоненте
- правилно позиционира амперметар у колу
- серијски повезује елементе у колу
исхода кроз активности ученика: - паралелно повезује елементе у колу
- примењује Омов закон при промени
вредности компоненте да би добио тачну
вредност струје у колуцрта електричне шеме
правилно користећи симболе;
- користи софтвере за симулацију рада
електричних кола.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/ планирала
адекватне активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа при
остваривању планираног?
 Шта бих променио/ променила?

21
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 21 и 22

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Рачунарски софтвер за симулацију рада електричних кола

Тип часа: Вежба

Циљ часа: Проширивање знања о управљању електромеханичким моделима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
црта електричне шеме правилно користећи симболе;
Очекивани исходи на
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
крају часа:
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
интерфејса.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– дигитални уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције: компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Информатика и рачунарство, Физика
повезивање:
Кључни појмови: Електромеханички модели

22
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Низом питања отвореног типа (како, зашто, ко, где) анимирати одговарају на
ученике за разговор о управљању електромеханичким моделима: питања;
(Шта је то управљање? Како се остварује управљање износе своје
уређајима? Које електромеханичке моделе познајете?). Питања мишљење;
су заснована на предзнању ученика, па се помоћу њих покреће слушају одговоре
тзв. олуја идеја. других ученика;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Рачунарски софтвер учествују у
за симулацију рада електричних кола. Упутити ученике на странице у дискусији;
уџбенику на којима је обрађена лекција (стр. 79–84) и упутити их на записују наслов
исте стране у дигиталном уџбенику. лекције у свеску.
Записати наслов на табли.
Главни део часа (70 минута)
Подсетити се начина управљања уређајима – ручно, аутоматски износе своје
и полуаутоматски. мишљење;
Нагласити да се за управљање електромеханичким моделом прате излагање
може користити било који рачунарски интерфејс који школа наставника/
поседује. Навести неколико примера, па демонстрирати израду наставнице;
модела помоћу једног од њих. проучавају
У наставку ће бити представљен рад са микроконтролерском фотографије у
плочом Ардуино у онлајн окружењу. уџбенику;
Показати ученицима како да се пријаве на онлајн платформу упознају се са
Thinkercad и како да направе лични налог. радним окружењем
, и Искористити мултимедијални садржај из апликације
дигиталног уџбенике (слике, задатке и линк) (стр. 2). Thinkercad;
раде задатке из
23
Показати како изгледа уводни прозор апликације за симулацију, штампаног и
па демонстрирати поступак израде струјног кола (стр. 80). идигиталног
Затим представити Едуардо или Ардуино микроконтролерску уџбеника и вежбу по
плочу (сл. 3.5.8) и анализирати сваки део појединачно. налогу наставника/
Нагласити да ће поред ове плоче ученици користити и тест наставнице.
плочицу, тј. протоборд. Показати како изгледа и објаснити чему
служи.
Подсетити ученике на кодирање у рачунарском програму Skratch
и указати на сличности у раду са овом апликацијом.
До караја часа ученици вежбају рад у апликацији.
Тражити од ученика који користе дигитални уџбеник да
ураде задатке (стр. 3).
Завршни део часа (10 минута)
Прегледати радове ученика и дати повратне информације. анализирају радове
Похвалити ученике који су најбоље урадили задатке, а остале других ученика.
охрабрити да следећи пут буду бољи.
Најавити ученицима да ће на следећем часу вежбати рад у
апликацији Thinkercad.

Изглед табле

Израда и управљање електромеханичким моделом

Софтвер за симулацију управљачких јединица


Симулација рада управљачких јединица и састављање струјних кола

црта електричне шеме правилно користећи симболе;


Начини провере
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
остварености исхода кроз
састави електромеханичкии модел и управља њиме
активности ученика:
помоћу интерфејса.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/уценица?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих
променио/променила?

24
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 23 и 24

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Рачунарски софтвер за симулацију рада електричних кола

Тип часа: Вежба

Циљ часа: Проширивање знања о управљању електромеханичким моделима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
црта електричне шеме правилно користећи симболе;
Очекивани исходи на
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
крају часа:
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
интерфејса.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– дигитални уџбеник за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције: компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Информатика и рачунарство
повезивање:
Кључни појмови: Трепћуће светло

25
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Поставити неколико питања да би се обновило градиво с претходног часа.
Низом питања отвореног типа покренути тзв. олују идеја и анимирати одговарају на питања;
ученике за разговор о управљању електромеханичким моделима: (Шта је износе своје
то управљање? Како се остварује управљање уређајима? Које мишљење;
електромеханичке моделе познајете?). слушају одговоре
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Рачунарски других ученика;
софтвер за симулацију рада електричних кола. Упутити ученике на учествују у дискусији;
стране у уџбенику на којима су дате вежбе које ће ученици радити записују наслов
на овом часу (стр. 82–84). Заједно са ученицима прелистати исте лекције у свеску.
стране у дигиталном уџбенику и упознати их са мултимедијалним
садржајима.
Записати наслов лекције на табли.
Главни део часа (70 минута)
Упутити ученике у начин израде вежбе 1: Контролисано трепћуће прате упутства
светло. наставника
Објаснити ученицима како ово струјно коло ради. Показати /наставнице;
програмски код који управља радом светлеће диоде. раде вежбу по налогу
Обилазити ученике док раде вежбу. Помагати им. Давати савете. наставника/
Наводити их. Похвалити најљбоље ученике, а охрабрити ученике наставницека;
који се нису најбоље снашли. анализирају свој рад и
Тражити од ученика који користе дигитални уџбеник да ураде радове других
задатке (стр. 3 и 4). ученика;
упоређују;
примењују стечено
знање у изради вежбе.
Завршни део часа (10 минута)
Прегледати радове ученика и дати повратне информације. анализирају радове

26
Похвалити ученике који су најбоље урадили задатке, а остале других ученика.
охрабрити да следећи пут буду бољи.

Изглед табле

Израда и управљање електромеханичким моделом

Софтвер за симулацију управљачких јединица


Симулација рада управљачких јединица и састављање струјних кола
Контролисано трепћуће светло

црта електричне шеме правилно користећи симболе;


Начини провере
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
остварености исхода кроз
састави електромеханички модел и управља њиме
активности ученика:
помоћу интерфејса.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика/ученицa?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих
променио/променила?

27
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 25 и 26

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Израда и управљање електромеханичким моделом
Наставна јединица:

Тип часа: Oбрада, вежба

Циљ часа: Проширивање знања о управљању електромеханичким моделима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
црта електричне шеме правилно користећи симболе;
Очекивани исходи на користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
крају часа:
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
интерфејса.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2021.
Наставна средства:
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8
– дигитални уџбеник за осдми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције: компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Информатика и рачунарство
повезивање:
Кључни појмови: Трчеће светло

28
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Час започети разговором о начину употребе, изради и управљању одговарају на
електромеханичких модела. С обзиром на то да је ученицима ово позната питања;
тема, наводити их да они говоре о томе како се техничка средства могу износе своје
користити. мишљење;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Израда и слушају одговоре
управљање електромеханичким моделом. Упутити ученике на других ученика;
стране у уџбенику на којима су дате вежбе које ће ученици радити учествују у
на овом часу (стр. 82–84). Заједно са ученицима прелистати исте дискусији;
стране у дигиталном уџбенику и упознати их са мултимедијалним записују наслов
садржајима. лекције у свеску.
Записати наслов лекције на табли.
Главни део часа (70 минута)
Упутити ученике у начин израде вежбе 1: Трчеће светло. прате упутства
Објаснити ученицима како ово струјно коло ради. Показати наставника/
програмски код који управља радом светлеће диоде. наставнице;
раде вежбу по
Обилазити ученике док раде вежбу. Помагати им. Давати савете. налогу
Наводити их. Похвалити најљбоље ученике, а охрабрити ученике наставника/
који се нису најбоље снашли. наставнице;
анализирају свој
рад и радове
других ученика;
примењују
стечено знање у
изради вежбе.
Завршни део часа (10 минута)
Прегледати радове ученика и дати повратне информације. анализирају
Похвалити ученике који су најбоље урадили задатке, а остале радове других
29
охрабрити да следећи пут буду бољи. ученика.
Изглед табле

Израда и управљање електромеханичким моделом

Трчеће светло

црта електричне шеме правилно користећи симболе;


Начини провере
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
остварености исхода кроз
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
активности ученика:
интерфејса.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/
планирала адекватне
активности ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих
променио/променила?

30
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 27 и 28

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/наставни
Датум одржавања:
ца:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Израда и управљање електромеханичким моделом.

Тип часа: Вежба

Циљ часа: Проширивање знања о управљању електромеханичким моделима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
црта електричне шеме правилно користећи симболе;
Очекивани исходи на користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
крају часа:
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
интерфејса.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8 –
уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2021.
Наставна средства:
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8 –
дигитални уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције: компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Информатика и рачунарство, Физика
повезивање:
Кључни појмови: Контролисани семафор

31
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Час започети разговором о начину употребе, изради и управљању одговарају на
електромеханичких модела. С обзиром на то да је ученицима ово позната питања;
тема, наводити их да они говоре о томе како се техничка средства могу износе своје
користити. мишљење;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Израда и слушају одговоре
управљање електромеханичким моделом. Упутити ученике на других ученика;
стране у уџбенику на којима су дате вежбе које ће ученици радити учествују у
на овом часу (стр. 82–84). Заједно са ученицима прелистати исте дискусији;
стране у дигиталном уџбенику и упознати их са мултимедијалним записују наслов
садржајима. лекције у свеску.
Записати наслов лекције на табли.
Главни део часа (70 минута)
Упутити ученике у начин израде вежбе 1: Контролисани семафор. прате упутства
Објаснити ученицима како ово струјно коло ради. Показати наставника/
програмски код који управља радом светлеће диоде. наставнице;
Обилазити ученике док раде вежбу. Помагати им. Давати савете. раде вежбу по
Наводити их. Похвалити најљбоље ученике, а охрабрити ученике налогу
који се нису најбоље снашли. наставника/
наставнице;
анализирају свој
рад и радове
других ученика;
упоређују;
примењују
стечено знање у
изради вежбе.

Завршни део часа (10 минута)


Прегледати радове ученика и дати повратне информације. анализирају
32
Похвалити ученике који су најбоље урадили задатке, а остале радове других
охрабрити да следећи пут буду бољи. ученика.

Изглед табле

Израда и управљање електромеханичким моделом

Управљање семафором

црта електричне шеме правилно користећи симболе;


Начини провере
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
остварености исхода кроз
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
активности ученика:
интерфејса.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/
планирала адекватне
активности ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих
променио/променила?

33
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 29 и 30

Предмет: Техника и технологија Школа и разред:


Наставник/наставни
Датум одржавања:
ца:
Наставна тема/ Техничка и дигитална писменост
област:
Наставна јединица: Израда и управљање електромеханичким моделом.

Тип часа: Вежба

Циљ часа: Проширивање знања о управљању електромеханичким моделима.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
црта електричне шеме правилно користећи симболе;
Очекивани исходи на користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
крају часа:
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
интерфејса.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8 –
уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2021.
Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и технологија 8 –
Наставна средства: дигитални уџбеник за осми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2021.
Ђура Пађан, Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техника и
технологија 8 – кутија с материјалима за осми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2021.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције: компетенција
Међупредметно
Унутарпредметно, Информатика и рачунарство, Физика
повезивање:
Кључни појмови: Електромеханички модели, електронске компоненте

34
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Час започети разговором о начину употребе, изради и управљању одговарају на
електромеханичких модела. Наводити ученике да воде уводни део часа питања;
питањима: (Од којих компоненти је сачињен електромеханички модел? износе своје
Шта је то светлећа диода и чему служи? Чему служи отпорник? Која мишљење;
је намена протоборда?) слушају одговоре
Истаћи циљ часа и најавити вежбу „– Просто струјно коло – других ученика;
светлећа диода, отпорник и тастер” (стр.- 26–27 у упутству). учествују у
Записати наслов вежбе на табли.
дискусији.
Главни део часа (70 минута)
Упутити ученике у начин израде вежбе. прате упутства
Нагласити шта им је потребно од материјала и који је план радних наставника/
операција. наставнице;
Обилазити ученике док раде вежбу. Помагати им. Давати савете. раде вежбу по
Наводити их. Похвалити најљбоље ученике, а охрабрити ученике налогу
који се нису најбоље снашли. наставника/
У другом делу часа ученици решавају задатке из дела „Тестирај наставнице;
знање”“ у уџбенику. анализирају свој
Тражити од ученика који користе дигитални уџбеник да ураде рад и радове
задатке (стр. 5 и 6). других ученика;
упоређују;
примењују
стечено знање у
изради вежбе.
Завршни део часа (10 минута)
Прегледати радове ученика и дати повратне информације. Затим анализирају
проверити решења урађених задатака из уџбеника. Похвалити радове других

35
ученике који су најбоље урадили задатке, а остале охрабрити да ученика.
следећи пут буду бољи.

црта електричне шеме правилно користећи симболе;


Начини провере
користи софтвере за симулацију рада електричних кола;
остварености исхода кроз
састави електромеханички модел и управља њиме помоћу
активности ученика:
интерфејса.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/
планирала адекватне
активности ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих
променио/променила?

36

You might also like