Professional Documents
Culture Documents
TOTAL PRICE
NO JOB DESCRIPTION
(Rp)
1 2 3
1 FRONT GARDEN -
2 FRONT PORCH 4.247.200,00
3 ROOM 1 754.000,00
4 ROOM 2 825.700,00
5 ROOM 3 608.400,00
6 SIDE TERRACE 2.498.750,00
7 ROOM 4 841.500,00
8 ROOM 5 723.250,00
9 ROOM 6 723.250,00
10 BATH ROOM 5.029.152,00
11 ROOM 7 1.804.610,00
12 ROOM 8 567.200,00
13 KITCHEN 5.980.783,12
14 BACK PORCH 754.400,00
15 SMALL WAREHOUSE 1.186.800,00
16 GARAGE 990.000,00
17 BACK YARD -
TOTAL QUANTITY (1 To 17) 27.534.995,12
Approved : Created by :
User Contractor
Approved : Created by :
User Contractor
No. Description koef x long x wide x tall x Total Total Volume Unit
1 FRONT GARDEN
2 FRONT PORCH
a Install the polycarbonate cover 3,80 x 3,80 = 14,44 M2
3 ROOM 1
a 3x old wall painting (no paint)
3,60 x 3,30 x 2 = 23,76
3,05 x 3,30 x 2 = 20,13 +
43,89
Subtraction
door A 1,00 x 2,20 = 2,20
2 windows B 1,40 x 1,85 = 2,59
door hole X 0,70 x 2,00 = 1,40 +
6,19
Total 43,89 - 6,19 = 37,70 M2
4 ROOM 2
a 3x old wall painting (no paint)
3,15 x 3,30 x 2 = 20,79
3,60 x 3,30 x 2 = 23,76 +
44,55
Subtraction
door C 0,80 x 2,30 = 1,84
window D 0,75 x 1,90 = 1,43 +
3,27
Total 44,55 - 3,27 = 41,29 M2
5 ROOM 3
a 3x old wall painting (no paint)
1,95 x 3,30 x 2 = 12,87
3,60 x 3,30 x 2 = 23,76 +
36,63
Subtraction
door E 0,80 x 2,30 = 1,84
rolling door W 1,90 x 2,30 = 4,37 +
6,21
Total 36,63 - 6,21 = 30,42 M2
No. Description koef x long x wide x tall x Total Total Volume Unit
6 SIDE TERRACE
a Install the polycarbonate cover 1,70 x 4,50 = 7,65 M2
b 3x old wall painting (no paint)
5,20 x 3,30 x 2 = 34,32
1,95 x 3,30 x 2 = 12,87 +
47,19
Subtraction
door E & P 0,80 x 2,30 x 2 = 3,68
3 windows F 2,25 x 1,90 = 4,28
Window Y 0,75 x 1,25 = 0,94
fence 2,15 x 1,20 x 2 = 5,16 +
14,05
Total 47,19 - 14,05 = 33,14 M2
7 ROOM 4
a 3x old wall painting (no paint)
3,15 x 3,30 x 2 = 20,79
5,20 x 3,30 x 2 = 34,32 +
55,11
Subtraction
door C,G,I,M 0,80 x 2,30 x 4 = 7,36
3 windows F 2,25 x 1,90 = 4,28
door hole X 0,70 x 2,00 = 1,40 +
13,04
Total 55,11 - 13,04 = 42,08 M2
8 ROOM 5
a 3x old wall painting (no paint)
3,05 x 3,30 x 2 = 20,13
2,85 x 3,30 x 2 = 18,81 +
38,94
Subtraction
door G 0,80 x 2,30 = 1,84
window H 0,75 x 1,25 = 0,94 +
2,78
Total 38,94 - 2,78 = 36,16 M2
9 ROOM 6
a 3x old wall painting (no paint)
3,05 x 3,30 x 2 = 20,13
2,85 x 3,30 x 2 = 18,81 +
38,94
Subtraction
door I 0,80 x 2,30 = 1,84
window J 0,75 x 1,25 = 0,94 +
2,78
Total 38,94 - 2,78 = 36,16 M2
10 BATH ROOM
a Demolition (bath, ventilation, floor and wall tiles) 1 = 1,00 Ls
b Location Cleaning 1 = 1,00 Ls
c Cost of installation of closed seat & ventilation 1 = 1,00 Ls
d Plaster camp. 1 Pc : 6 Ps, 15 mm thick
floor 2,00 x 1,85 = 3,70
south & north wall 2,00 x 2,40 x 2 = 9,60
west wall 1,85 x 2,40 = 4,44
east wall 1,05 x 2,40 = 2,52 +
20,26 = 20,26 M2
11 ROOM 7
a 3x old wall painting (no paint)
4,05 x 3,30 x 2 = 26,73
3,50 x 3,30 x 2 = 23,10 +
49,83
Subtraction
high door M,K,Q 0,80 x 2,30 x 3 = 5,52
short door N 0,80 x 2,00 = 1,60
2 vents O 1,40 x 0,45 = 0,63
ceramic wall = 8,32
Window Y 0,75 x 1,25 = 0,94 +
17,01
Total 49,83 - 17,01 = 32,82 M2
12 ROOM 8
a 3x old wall painting (no paint)
1,95 x 3,30 x 2 = 12,87
3,00 x 3,30 x 2 = 19,80 +
32,67
Subtraction
high door P,N 0,80 x 2,30 x 2 = 3,68
2 vents R 1,40 x 0,45 = 0,63 +
4,31
Total 32,67 - 4,31 = 28,36 M2
13 KITCHEN
a Demolition (tile floors and walls) 1 = 1,00 Ls
b Location Cleaning 1 = 1,00 Ls
c Plaster camp. 1 Pc : 6 Ps, 15 mm thick
kitchen wall 2,43 x 0,90 = 2,19
3,02 x 0,90 = 2,72
1,21 x 0,14 = 0,17
the kitchen table 2,43 x 0,76 = 1,85
3,02 x 0,76 = 2,30
1,16 x 0,76 = 0,88
2,43 x 0,85 = 2,07
3,02 x 0,85 = 2,57
0,62 x 0,14 x 2 = 0,17
0,62 x 0,95 x 11 = 6,48
0,15 x 0,95 x 5 = 0,71 +
22,10 = 22,10 M2
No. Description koef x long x wide x tall x Total Total Volume Unit
d Install ceramic uk.60cm x 60cm camp. 1 Pc : 6 Ps (no ceramic)
kitchen wall 2,43 x 0,90 = 2,19
3,02 x 0,90 = 2,72
1,21 x 0,14 = 0,17
the kitchen table 2,43 x 0,76 = 1,85
3,02 x 0,76 = 2,30
1,16 x 0,76 = 0,88
2,43 x 0,85 = 2,07
3,02 x 0,85 = 2,57
0,62 x 0,14 x 2 = 0,17
0,62 x 0,95 x 11 = 6,48
0,15 x 0,95 x 5 = 0,71 +
22,10 = 22,10 M2
14 BACK PORCH
a 3x old wall painting (no paint)
4,00 x 3,55 = 14,20
3,20 x 3,55 x 2 = 22,72
3,00 x 2,50 = 7,50 +
44,42
Subtraction
door S 1,20 x 2,30 = 2,76
window T 0,40 x 1,50 x 2 = 1,20
U 0,60 x 1,50 = 0,90
door V 0,80 x 2,30 = 1,84 +
6,70
Total 44,42 - 6,70 = 37,72 M2
15 SMALL WAREHOUSE
a 3x new wall painting (no paint)
cross 3,00 x 3,45 x 2 = 20,70
lengthen 3,00 x 3,45 x 2 = 20,70 +
41,40
Subtraction
high door V 0,80 x 2,30 = 1,84
Total 41,40 - 1,84 = 39,56 M2
16 GARAGE
a 3x old wall painting (no paint)
cross 3,00 x 3,45 x 3 = 31,05
lengthen 3,00 x 3,45 = 10,35
3,00 x 1,35 x 2 = 8,10 +
49,50 = 49,50 M2
17 BACK YARD