Professional Documents
Culture Documents
Block : #REF!
State : Assam
Chainage Deduct
Deduct
Sl. Length of Length
Item Description Unit Length of Remarks
No. Trapezoidal (m)
From To CDs
Side Drain
Total in m 0.00
2 3.19 (ii) Surface Drains in meter 0.00
(A) Ordinary Rock
Manual Means
Less for Embankment
Area Total in m 0.00
3 3.19 (iii) Surface Drains in Hard meter
Rock
STATEMENT NO : 9
Chainage Deduct
Length
Sl. No. Description Unit Length Remarks
From To (m)
of CDs
1 PCC Side Drain 0.00
Concept : 0.00
0.00
meter
TOTAL in m : 0.00
Name of Road : #REF!
Package No. : #REF!
Road Length (Km): #REF!
Block : #REF!
District : #REF!
STATEMENT NO : 12
Total in Gross
0.00
Rm. Total
Estimated Cost as per Cost Estimate
0.00
(Attached) (Rs.)
Area Rate
Sl SOR/MORD Length As per Total
Item Description Breadth Height Qty Unit
No. REF NO (M) SOR, Amount (Rs.)
(M) (M)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Granular Materials
Filling
1.20 1.20
1.50 4:1
E C
1:1
0.30 B 4:1
A D
0.20 F
1.20
Area = A+B+C+D+E :
= (21X0.30X0.30) + (0.30X 0.30) + (0.30X1.50) + (21X0.30X1.20) + (21X0.075X0.30)
= 0.045 + 0.09 + 0.45 + 0.18 + 0.011
= 0.776 Sqm
(F) PCC Area = 0.24 Sqm
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
(Ministry of rural Development ,Govt of India)
Cost Estimate for Protective Works
Type of Protective works : Retaining Wall Height = 3.00 m
Area Rate
Sl SOR/MORD Length As per Total
Item Description Breadth Height Qty Unit
No. REF NO (M) SOR, Amount (Rs.)
(M) (M)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
0.60
A B D
F 0.30
184
Sl. Ref. to
Description A/U Nos. Length Width Depth Quantity Rate Amount
No. SoR
F SLOPE PROTECTION WORKS
1 11.1 / I Excavation for Structures
Earthwork in excavation for structures as per drawing and technical
specifications Clause 305.1 including setting out, construction of
shoring and bracing, removal of stumps and other deleterious
material and disposal upto a lead of 50 m, dressing of sides and
bottom and backfilling in trenches with excavated suitable material.
Upto 3 m depth
Total Volume of Earthwork in Excavation cum 1.0 0.00 1.60 0.90 0.00 71.00 0.00
2 11.4 / A / I Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations
complete as per drawings and technical specifications Clause 802,
803, 1202 & 1203
cum 1.00 0.00 1.60 0.15 0.00 5299.00 0.00
P.C.C grade M 10
Nominal mix 1:3:6
(d)
Lower triangular part cum 1 0.00 Area= 0.20 0.00
Upper trapezoidal part cum 1 0.00 0.895 2.50 0.00
0.00 3207.00 0.00
5 12.10 Backfilling behind abutment, wing wall and return wall complete as
per drawings & technical specification Clause 1204.3.8
185
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Type of Cross Drainage Works : 1000 mm dia (Single row) H.P. Culvert with Catch Pit & Chute
(Overall width = 7.50 m)
Proposed Culvert : 0 Nos.
Rate
Breadth (M)
(Rs.)
Length (M)
Height (M)
SOR /
Total
Sl MORD
Item Description No Qty Unit Amount
No. REF As per (Rs.)
NO SOR
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Breadth (M)
(Rs.)
Length (M)
Height (M)
SOR /
Total
Sl MORD
Item Description No Qty Unit Amount
No. REF As per (Rs.)
NO SOR
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
U/S Head wall below bed 1 4.50 1.204 1.100 5.96 Cum
D/S Head wall below bed 1 4.50 1.325 1.800 10.73 Cum
Deduct CC Bedding 2 1.74 1.098 0.150 -0.57 Cum
Total 16.12 Cum 5917.00 95382.04
7 14.8
D/S Chute (step-1) 1 2.60 1.40 0.45 1.64 Cum
D/S Chute (step-2) 1 2.60 0.70 0.45 0.82 Cum
U/S Catch Pit 1 2.80 1.40 0.150 0.59 Cum
D/S Chute Bottom Soling 1 2.80 1.50 0.150 0.63 Cum
Total 3.68 Cum 1378.00 5071.04
Side wall of D/S Chute (Top) 2 1.13 0.30 0.450 0.31 Cum
Side wall of D/S Chute (Bottom) 2 0.70 0.30 0.450 0.19 Cum
Total 0.50 Cum 3512.00 1756.00
U/S Catch Pit Long Wall 1 2.60 1.10 0.300 0.86 Cum
U/S Catch Pit Side Wall 2 1.00 1.10 0.300 0.66 Cum
Total 1.52 Cum 4081.00 6203.12
Rate
Breadth (M)
(Rs.)
Length (M)
Height (M)
SOR /
Total
Sl MORD
Item Description No Qty Unit Amount
No. REF As per (Rs.)
NO SOR
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Rate (Rs.)
B (m)
D (m)
L (m)
Sl Total Amount
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per
No. (Rs.)
SOR
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 1.5 mtr. span,
I. ABUTMENT & WING WALL
1 Earthwork in excavation for structures as per drawing and technical specifications Clause 305.1 including setting out, construction of shoring and bracing, removal of stumps and other
deleterious material and disposal upto a lead of 50 m, dressing of side
2 Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations complete as per drawings and technical specifications Clause 802, 803, 1202 & 1203
Nominal mix 1:3:6 [Hand Mixing]
a) Abutment = 2 x 2.140 x 6.20 x 0.200 = 5.31 Cum
b) Wing wall = 4 x 3.450 x 1.10 x 0.200 = 3.04 Cum
a) CC In Flooring = 1 x 6.000 x 1.30 x 0.200 = 1.56 Cum
(T) 9.91 Cum
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 803, 1202 & 1203
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4) (Hand mixed)
a) Abutment
= 2 x 1.64 x 5.40 x 1.40 = 24.80 Cum
b) Return wall
= 4 x 3.15 x 0.700 x 1.00 = 8.82 Cum
Therefore, total volume : 33.62 Cum
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 804, 805, 806, 1202 & 1204
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment = 2 x( 0.70 + 1.14 )/2 x 1.320 x 6.000 = 14.57 Cum
b) Wing wall = 4 x( 0.40 + 0.40 )/2 x 1.580 x 3.350 = 8.47 Cum
(T) 23.04 Cum
163
Statement : A
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 1.5 mtr. span,
5 Providing weepholes in brick masonry/stone masonry, plain/reinforced concrete abutment, wing wall, return wall with 100 mm dia AC pipe extending through the full width of the
structures with slope of 1(V):20(H) towards drawing face complete as per drawing
(ii) cement mortar (1:4)
a) Abutment = 2 x 1 = 2 Nos
b) Wing wall = 4 x 1 = 4 Nos
(T) 6 Nos
II SUPERSTRUCTURE
6 Providing and laying reinforced cement concrete in superstructure as per drawing and technical specifications Clauses 800, 1205.4 and 1205.5. R.C.C grade M 20
RCC Grade M 20
Nominal Mix 1 : 2 : 4
a) Abutment cap = 2 x 0.70 x 6.00 x 0.20 = 1.68 Cum
b) Dirt wall = 2 x 0.40 x 6.00 x 0.21 = 1.01 Cum
c) Deck slab = 1 x 2.10 x 6.00 x 0.21 = 2.65 Cum
d) End Piller = 2 x 0.40 x 0.40 x 0.60 = 0.19 Cum
Kerb over deck slab = 2 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 1.450 = 0.65 Cum
(T) 6.18 Cum
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc. complete as per drawing and technical specification Clauses 615, 710 and 1204.3.11
8 Supplying, fitting and placing TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue complete as per drawings and technical specification Clauses 1002, 1005, 1010 & 1202
AS PER ANNEXURE - R (T) 0.124 MT
9 Supplying, fitting, and placing TMT bar reinforcement in superstructure complete as per drawing and technical specifications Clauses 1002, 1010 and 1202
(a) Abutment
164
Statement : A
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 1.5 mtr. span,
(T) 6.13 Cum
III PROTECTION WORK
11 Providing and laying curtain walls complete as per drawing and technical specification Clause 1304
Cement concrete grade M 10
Side Protection = 2 x 1.200 x( 1.300 + 0.10 )x1/2 x 0.20 = 0.34 Cum
(T) 0.34 cum
12 Fillling in foundation trenches as per drawing and technical specification Clause 305.3.9 (i) Sand filling
Central Cavity Portion = 1 x ( 0.20 + 0.10 )x 1/2 1.20 x 6.00 = 1.08 cum
13 Providing and fixing in position 20 mm thick premoulded joint filler in expansion joint for fixed ends of simply supported spans, covered with sealant complete as per
drawing andslab
Below deck technical specifications
= 2 x 6.00 12.00 Rm
Between Slab & Dirt Wall 12.00
= 2 x 6.00 Rm
(T) 24.00 Rm
165
Annexure-R
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - [SLAB CULVERT-1.50m]
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Abutment Cap & Dirt Wall
T 12 main bar at Bottom 12 2 3 6.14 36.82 0.89 32.66 0.033
T 10main bar at Top 10 2 4 6.14 49.09 0.62 30.24 0.030
T 8, @200 c/c at Abutment Cap 8 2 32 0.200 0.90 57.28 0.39 22.58 0.023
T 8, @200 c/c at Dirt Wall 8 2 32 0.200 1.52 96.56 0.39 38.07 0.038
Total 0.124 Ton
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Deck Slab
T 12 mm @ 120 mm C/C (Bendup Top Bottom ) 12 1 62 0.120 1.80 111.84 0.89 99.21 0.099
Top Longitudional 10mm dia @ 300 mm C/C ( Top )-
Surface Steel 10 1 20 0.300 1.430 28.22 0.62 17.38 0.017
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Item : Box culvert 3m x 3m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 3.80 mtr. span,
Statement : 1C
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 0.300 x 0.300 = 1.33 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 3.800 x 0.900 x 1.650 = 11.29 Cum
Return wall = 4 x 1.600 x 2.687 x 1.600 = 27.51 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 91.38 Cum
169
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 3.80 mtr. span,
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations M 20
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 1.00 = 4.00 mtr
170
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 3.80 mtr. span,
9 TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue
U/S Appron
Filter material = 1 x 6.80 x 0.70 x 0.15 = 0.71 Cum
(T) 2.30 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 0.450 x 1.000 = 3.06 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.450 x 1.000 = 1.80 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 0.450 x 1.000 = 3.06 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 9.00 Cum
171
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 3.80 mtr. span,
14 Providing and laying of dry rubble flooring
D/S Appron
Over Filter material = 1 x 6.800 x 1.550 x 0.225 = 2.37 Cum
U/S Appron
Over Filter material = 1 x 6.800 x 0.700 x 0.600 = 2.86 Cum
(T) 5.23 cum
172
Annexure-R1C
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 3m x 3m (Single Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 13.70 54.80 0.62 33.76 0.034
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 13.66 182.55 0.39 71.97 0.072
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 69 0.200 13.66 937.35 0.39 369.54 0.370
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface reinforcement
Long way 10 1 48 0.125 3.90 188.60 0.62 116.18 0.116
B - Sub-Structure
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 10 1 32 0.190 3.87 123.84 0.62 76.29 0.076
b 12 1 50 0.120 3.87 193.50 0.89 171.64 0.172
c 12 2 32 0.190 5.74 367.36 0.89 325.86 0.326
d 10 2 31 0.200 3.67 227.54 0.62 140.16 0.140
e 10 2 63 0.095 2.22 279.72 0.62 172.31 0.172
f 8 2 32 0.190 2.22 142.08 0.39 56.01 0.056
g 8 4 40 0.150 1.20 192.00 0.39 75.69 0.076
h 10 1 40 0.150 3.87 154.80 0.62 95.36 0.095
i 10 1 32 0.190 3.87 123.84 0.62 76.29 0.076
j 10 8 31 0.200 5.92 1468.16 0.62 904.39 0.904
Total 2.094 Ton
Add 5% for wastage = 0.105 Ton
Total 2.199 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.82 13.12 0.89 11.64 0.012
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.020 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.021 Ton
Name of Work : Construction of Road from Main Gate of Langlacherra T.E. to Main Road at Sibasthan for the
Year 2018-19
Rate (Rs.)
D (m)
B (m)
L (m)
Sl SOR Total Amount
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR
No. No. (Rs.)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
D (m)
B (m)
L (m)
Sl SOR Total Amount
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR
No. No. (Rs.)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
(Rupees Thirteen Lakhs Ten Thousand Four Hundred & Ninety Seven)Only
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 6.00 mtr. span,
Statement : 1E
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 0.450 x 0.450 = 3.00 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 6.000 x 0.900 x 1.650 = 17.82 Cum
Return wall = 4 x 2.100 x 2.687 x 1.600 = 36.11 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 108.18 Cum
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 6.00 mtr. span,
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations M 20
a) Box Wall Raft = 1 x 6.80 x 6.00 x 0.40 16.32 Cum
b) Return wall = 4 x 1.50 x 1.587 x 1.40 = 13.33 Cum
29.65 Cum
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 1.50 = 6.00 mtr
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 6.00 mtr. span,
9 TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue
U/S Appron
Filter material over PCC Base = 1 x 0.00 x 0.00 x 0.00 = 0.00 Cum
(T) 1.37 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 0.450 x 1.000 = 3.06 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.450 x 1.000 = 1.80 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 0.450 x 1.000 = 3.06 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
Name of Work : Construction of Road from Main Gate of Langlacherra T.E. to Main Road at Sibasthan for the Year 2018-19
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Single Cell) (As per IRC SP-20) , 6.00 mtr. span,
(T) 9.00 Cum
Name of Work : Construction of Road from Main Gate of Langlacherra T.E. to Main Road at Sibasthan for the Year 2018-19
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.92 14.72 0.89 13.06 0.013
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.021 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.022 Ton
Type of Cross Drainage Works : Slab Culvert 3.00m Span (Overall width = 6.00 m, Road Way Width = 5.10 m)
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per Amount
No.
SOR (Rs.)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
161
Providing PCC M-20 architectural coping on the top
of wing wall, return wall etc. complete as per
7 12.13
drawing and technical specification Clauses 615,
710 and 1204.3.11 Qnty. As Per
Statement : B 9.20 Rm 413.00 3799.60
162
Statement : B
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 3.00 mtr. span,
I. ABUTMENT & RETURN WALL
1 Earthwork in excavation for structures as per drawing and technical specifications Clause 305.1 including setting out, construction of shoring and bracing, removal of stumps and
other deleterious material and disposal upto a lead of 50 m, dressing of side
2 Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations complete as per drawings and technical specifications Clause 802, 803, 1202 & 1203
Nominal mix 1:3:6 [Hand Mixing]
a) Abutment = 2 x 2.300 x 5.61 x 0.200 = 5.16 Cum
b) Return wall = 4 x 2.800 x 2.09 x 0.200 = 4.67 Cum
c) CC In Flooring = 1 x 6.000 x( 2.800 + 2.60 )x1/2 x 0.25 = 4.05 Cum
(T) 13.88 Cum
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 803, 1202 & 1203
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment
= 2 x 1.80 x 6.80 x 1.40 = 34.27 Cum
b) Return wall
= 4 x 3.40 x 1.587 x 1.40 = 30.22 Cum
(T) 64.49 Cum
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 804, 805, 806, 1202 & 1204
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment - = 2 x( 0.700 + 1.30 )/2 x 1.800 x 6.000 = 21.60 Cum
b) Return wall = 4 x( 0.450 + 1.09 )/2 x 2.220 x 3.000 = 20.47 Cum
(T) 42.07 Cum
5 Providing weepholes in brick masonry/stone masonry, plain/reinforced concrete abutment, wing wall, return wall with 100 mm dia AC pipe extending through the full width of the
structures
a) Abutmentwith slope of 1(V):20(H)
= 2 towards
x drawing
3 face complete as per drawing = 6 Nos
b) Return wall = 4 x 2 = 8 Nos
(T) 14 Nos
164
Statement : B
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 3.00 mtr. span,
II SUPERSTRUCTURE
6 Providing and laying reinforced cement concrete in superstructure as per drawing and technical specifications Clauses 800, 1205.4 and 1205.5. R.C.C grade M 20
For design mix RCC M 20
a) Abutment cap = 2 x 0.70 x 6 x 0.20 = 1.68 Cum
b) Dirt wall = 2 x 0.40 x 6.00 x 0.30 = 1.44 Cum
c) Deck slab = 1 x 3.60 x 6.00 x 0.30 = 6.48 Cum
d) End Pillar = 2 x 0.40 x 0.40 x 0.60 = 0.19 Cum
d) Kerb at return wall &
= 8 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 1.200 = 2.16 Cum
deck
Kerb over deck slab = 2 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 1.300 = 0.59 Cum
(T) 12.54 Cum
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc. complete as per drawing and technical specification Clauses 615, 710 and 1204.3.11
For coping of return
= 4 x 2.30 = 9.20 mtr
wall
8 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc. complete as per drawing and technical specification Clauses 615, 710 and 1204.3.11
AS PER ANNEXURE - RC1 (T) 0.129 MT
9 Supplying, fitting and placing TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructure complete as per drawings and technical specification Clauses 1002, 1005, 1010 & 1202
(a) Abutment
(2)Back fill behind Abutment
= 2 x 1/2 x 0.600 x 1.800 x 3.620 = 3.91 Cum
165
Statement : B
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 3.00 mtr. span,
III PROTECTION WORK
11 Providing and laying curtain walls complete as per drawing and technical specification Clause 1304
Cement concrete grade M 10
Central Cavity Portion = 1 x ( 2.600 + 1.40 )x 1/2 1.15 x 7.40 = 17.02 cum
13 Providing and fixing in position 20 mm thick premoulded joint filler in expansion joint for fixed ends of simply supported spans, covered with sealant complete as per
drawing andslab
Below deck = 2
technical specifications x 6.00 12.00 Rm
Between Slab & Dirt
12.00
Wall = 2 x 6.00 Rm
(T) 24.00 Rm
166
Annexure-RC1
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - [SLAB CULVERT-3.00m]
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Abutment Cap & Dirt Wall
T 12 main bar at Bottom 12 2 3 6.14 36.82 0.89 32.66 0.033
T 10main bar at Top 10 2 4 6.14 49.09 0.62 30.24 0.030
T 8, @200 c/c at Abutment Cap 8 2 32 0.200 0.90 57.28 0.39 22.58 0.023
T 8, @200 c/c at Dirt Wall 8 2 32 0.200 1.70 107.97 0.39 42.56 0.043
Total 0.129 Ton
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Deck Slab
16 mm dia. 47 nos @ 125 mm C/C (Bendup Top Bottom )-
Main bar 16 1 47 0.125 3.819 180.87 1.58 285.22 0.285
Top Longitudional 10mm dia @ 300 mm C/C ( Top )-
Surface Steel 10 1 20 0.300 2.928 57.78 0.62 35.59 0.036
167
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate
(Rs.) Total
Sl.N Amount
Description of Item No. Quantity Unit As Per
o. (Rs.)
SOR [Col. 7*11]
LengtWidthDepth 2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Foundation
Earthwork in excavation for structures
as per drawing and technical
specifications including setting out,
construction of shoring and bracing,
removal of stumps and other
deleterious matter, dressing of sides
and bottom backfilling in trenches with
excavated suitable material.
Ordinary soil
upto 3.0m depth 170.82 Cum 86.00 14690.52
1 16.66 / I / A (Depth 3.M to 6 m depth Qnty. As Per Statemen 97.37 Cum 113.00 11002.81
4 16.96 Leveling Course for Pile Cap 11.02 Cum 5776.00 63651.52
Qnty. As Per Statemen
Cement concrete for reinforced
concrete in pile cap complete as per
drawing and Technical Specification
B RCC Grade M25
5 16.94 (I) B (i (I) Using Concrete Mixer Qnty. As Per Statemen 60.30 Cum 7514.00 453094.20
Supplying, fitting and placing TMT bar
reinforcement in foundation complete
6 16.97 (a) as per drawings and technical 22.505 MT 72065.00 1621822.83
specifications
Qnty. As Per Statemen
Sub-structure
Plain/reinforced cement concrete in
substructure complete as per drawings
and technical specification Qnty. As Per
Statement - A
For height upto 5 m
7 16.103 (N) CR.C.C. grade M 25 134.85 Cum 7888 1063696.8
Supplying, fitting and placing TMT bar
reinforcement in substructrue complete
8 16.104 (a) as per drawings and technical 10.590 MT 72169.00 764269.71
specifications Qnty. As Per Statemen
Providing weepholes in brick
masonry/stone masonry,
plain/reinforced concrete abutment,
wing wall, return wall with 100 mm dia
9 16.106 AC pipe extending through the full 80 Nos. 191.00 15280.00
width of the structures with slope of
1(V):20(H) towards drawing face
complete as per drawing
Qnty. As Per Statemen
Backfilling behind abutment, wing wall
and return wall complete as per Qnty. As Per
drawings & technical specification Statement - A
10 16.107 A A) Granular material 578.88 Cum 1126 651818.88
Super-structure
Furnishing and placing
16.115 / Reinforced/Prestressed cement
N / (B) concrete in super-structure as per Qnty. As Per
11 89.50 Cum 8654.00 774533.00
case I (i) drawing and technical specifications Statement - A
(a) including steel shuttering formwork.
Supplying, fitting, and placing TMT bar
reinforcement in superstructure
12 16.116 (a) complete as per drawing and technical 7.235 MT 70685.00 511405.98
specifications Qnty. As Per Statemen
Providing and laying cement concrete
wearing course M 30 grade including
13 16.118 reinforcement complete as per drawing 7.43 Cum 14137.00 105037.91
and technical specifications Qnty. As Per Statemen
Construction ofprecast R.C.C. railing
of M 30 grade aggregate size not
exceeding 12mm, true to line and
grade, tolerance of vertical railing RCC
post not to exceed 1 in 500, centre-to-
14 16.120 centre spacing between vertical posts 43.40 Metre 2193.00 95176.20
not to exceed 2000 mm, leveling
adequate spacing between vertical
poss for expansion, complete as per
drawing and technical specifications
Qnty. As Per Statemen
Providing and laying a buried
expansion joint, covered with 12 mm
thick, 200 mm wide galvanised
weldable structrual steel plate as per
IS:2062, placed symmetrical to centre
line of the joint, resting freely over the
15 13.15 top surface of the deck concrete, 15.00 Metre 1297.00 19455.00
welding of 8 mm dia, 100 mm long
galvanised nails spaced 300 mm c/c
along the centre line of the plate, as
per technical specifications Clauses
1207.2.3
Qnty. As Per Statemen
Drainage spouts complete as per
16 16.123 drawing and technical specifications 6 Each 8615.00 51690.00
Qnty. As Per Statemen
PCC M15 ordinary grade (1:2.5:5) in
levelling course below approach slab
17 13.11 A I complete as per drawing and technical
specifications clause 800 and 1211 Qnty. As Per Statemen 3.75 Cum 5083.00 19061.25
Reinforced Cement Concrete M 25
grade approach slab including
18 13.12 / A reinforcement and formwork complete 10.73 Cum 10840.00 116313.20
as per drawing and technical
specifications Clauses 800 and 1211
Qnty. As Per Statemen
Protection Works :
Providing & laying of boulder apron laid
in wire crates with 14mm dia GI wire
conforming to IS : 280 in 100 mm x
19 14.2 100mm mesh (woven diagonally) 95.24 cum 1910.00 181908.40
including 10% extra for laps 7 joints
laid with stone boulder weighing not
less than 25 Kg each as per drawing
Qnty. As Per Statemen
Providing and laying Pitching on slopes
laid over prepared Filter media asper
20 14.5 / I drawing and technical specifications 63.28 cum 1166.000 73784.48
clause 1302 I. Stone Boulder
Qnty. As Per Statemen
Providing and laying Filter material
underneath Pitching in slopes complete
21 14.6 asper drawing and technical 31.64 cum 1332.00 42144.48
specifications clause 1302
Qnty. As Per Statemen
Estimated Cost Bridge Proper & Protection Total Rs. 9229507.17
Say ~ Rs 9229507.00
Total Cost for 0 No. of 15.00 m Minor Bridge Rs. 0.00
Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil (Up to depth 3.00m depth) = 170.820 Cum
Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil (Depth beyond 3.0m) = 97.367 Cum
Total Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil = 268.187 Cum
6 Reinforcement Work :
In Foundation :
Pile at Abutment @ 1.5% of vol of conc = 18.718 Mt
Pile Cap @ 0.8% of conc vol 3.787 Mt
Total Quantity = 22.505 MT
7 Sub Structure :[ M-25 ]
Abutment Shaft :
At Abutment AL
Ht of Abutment Shaft = 5.93 M
Length of the Shaft 7.50 M
Width at top 1.10 M
Width at Base = 1.35 M
Vol = 54.436 Cum
At Abutment AR
Total Depth of Shaft = 5.93 M
Length of the Shaft 7.50 M
Width at top 1.10 M
Width at Base = 1.35 M
Vol = 54.436 Cum
Total Qty 108.872 Cum
At Abutment AR
Length = 7.50 m
Width, W1 = 1.30 m
Width,W2= 1.10 m
Depth,D1= 0.40 m
Depth,D2= 0.20 m
Vol = 5.70 Cum
Total Qty 11.400 Cum
Return Wall :
At Abutment AL
Top Rectangular Portion
Length = 3.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 0.60 m
No = 2
Vol = 1.260 Cum
At Abutment AR
Top Rectangular Portion
Length = 3.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 0.60 m
No = 2
Vol = 1.260 Cum 2.520 Cum
Top Trapazoidal Portion
At Abutment AL
Length at top = 3.00 m
Length at Bottom= 0.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 1.50 m
No = 2
Vol = 1.575 Cum
At Abutment AR
Length at top = 3.00 m
Length at Bottom= 0.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 1.50
No = 2
Vol = 1.575 Cum 3.150 Cum
8 Reinforcement Work :
For Sub Structure Work @ 1.00% of conc vol 10.59 MT
Total Quantity = 10.590 MT
12 Reinforcement Work :
Super Structure Work
Qnty. As per IRC SP:20 (Plate No.-7.24) 7.235 MT
HFL +0.6M
F
Slope 1:1.5
h t2
t1
LWL
L1 L2
Elevation
d1
Boulder
Apron
L1
B
L2
Boulder
Slope Pitching
L3
PLAN
3 Boulder Apron :
Qty in Each Abutment(Q bap) = [(L2 xB)+2x0.5x(PI/2)x0.5x(L1+d)]x0.5x(t1+t2)+2xdxL3xt1
RCC Br
[ refer hydraulic particulars & design of protection work ] GL = 99.06 m
h= 1.84 m h1 = 2.76 m L1 = 2.76 m
dsm = 2.00 m s= 0.30 m f= 0.15 m
t1 = 0.75 m t2 = 0.90 m L2 = 3.00 m
d1 = 4.14 m b= 8.30 m L3 = 8.00 m
1 Boulder Apron :
Qty in Each Abutment(Q bap) = 20.54 + 3.08 + 24.00
= 47.62 cum for 2 nos = 95.24 cum
2 Boulder Pitching :
Qty in Each Abutment(Q bp) = 8.26 + 1.63 + 21.75
= 31.64 cum for 2 nos = 63.28 cum
3 Filter Media :
Qty in Each Abutment(Q f ) = 15.82 cum for 2 nos = 31.64 cum
Construction of RCC Bridge (Span : 15.00m)
DESIGN OF STONE PITCHING AND LAUNCHING APRON AS PER IRC :89-1997
[ Refer Hydraulic datas & Hydraulic calculation calculations ]
Sl Bridge Design Mean Thickness of Slope Width of Launching Apron Thickness of Launc Thickn of Launch Thk.
No no Discharge Scour Dep pitching Reqd provided - hing Apron Reqd - ing Apron Provd of Filter
Q th dsm t=0.06Q^1/3 provd 1.5*dsm inner 1.5*t outer 2.25*t inner outer Media
cum/sec (m) (cm) (cm) (m) (m) (cm) (cm) (cm) (cm) (icm)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Br No
1 Br 78.65 2.00 25 30 3.00 3.00 38 57 75 90 15
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Ordinary soil
upto 3.0m depth 170.82 Cum 86.00 14690.52
1 16.66 / I / A (Depth 3.M to 6 m depth Qnty. As Per Statemen 97.37 Cum 113.00 11002.81
Qnty. As Per
4 16.96 Leveling Course for Pile Cap 11.02 Cum 5776.00 63651.52
Statement - A
Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil (Up to depth 3.00m depth) = 170.820 Cum
Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil (Depth beyond 3.0m) = 97.367 Cum
Total Qty of E/W in excavation in Ordinary Soil = 268.187 Cum
6 Reinforcement Work :
Pile at Abutment @ 1.5% of vol of conc = 15.598 Mt
Pile Cap @ 0.8% of conc vol 3.787 Mt
Total Quantity = 19.385 MT
7 Sub Structure :[ M-25 ]
Abutment Shaft :
At Abutment AL
Ht of Abutment Shaft = 5.93 M
Length of the Shaft 7.50 M
Width at top 1.10 M
Width at Base = 1.20 M
Vol = 51.103 Cum
At Abutment AR
Total Depth of Shaft = 5.93 M
Length of the Shaft 7.50 M
Width at top 1.10 M
Width at Base = 1.20 M
Vol = 51.103 Cum
Total Qty 102.206 Cum
At Abutment AR
Length = 7.50 m
Width, W1 = 1.30 m
Width,W2= 1.10 m
Depth,D1= 0.40 m
Depth,D2= 0.20 m
Vol = 5.70 Cum
Total Qty 11.400 Cum
Return Wall :
At Abutment AL
Top Rectangular Portion
Length = 3.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 0.60 m
No = 2
Vol = 1.260 Cum
At Abutment AR
Top Rectangular Portion
Length = 3.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 0.60 m
No = 2
Vol = 1.260 Cum 2.520 Cum
Top Trapazoidal Portion
At Abutment AL
Length at top = 3.00 m
Length at Bottom= 0.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 1.50 m
No = 2
Vol = 1.575 Cum
At Abutment AR
Length at top = 3.00 m
Length at Bottom= 0.00 m
Thk= 0.35 m
Depth= 1.50
No = 2
Vol = 1.575 Cum 3.150 Cum
8 Reinforcement Work :
For Sub Structure Work @ 1.00% of conc vol 10.06 MT
Total Quantity = 10.060 MT
12 Reinforcement Work :
Super Structure Work
Qnty. As per IRC SP:20 (Plate No.-7.24) 3.684 MT
HFL +0.6M
F
Slope 1:1.5
h t2
t1
LWL
L1 L2
Elevation
d1
Boulder
Apron
L1
B
L2
Boulder
Slope Pitching
L3
PLAN
3 Boulder Apron :
Qty in Each Abutment(Q bap) = [(L2 xB)+2x0.5x(PI/2)x0.5x(L1+d)]x0.5x(t1+t2)+2xdxL3xt1
RCC Br
[ refer hydraulic particulars & design of protection work ] GL = 99.06 m
h= 1.84 m h1 = 2.76 m L1 = 2.76 m
dsm = 2.00 m s= 0.30 m f= 0.15 m
t1 = 0.75 m t2 = 0.90 m L2 = 3.00 m
d1 = 4.14 m b= 8.30 m L3 = 8.00 m
1 Boulder Apron :
Qty in Each Abutment(Q bap) = 20.54 + 3.08 + 24.00
= 47.62 cum for 2 nos = 95.24 cum
2 Boulder Pitching :
Qty in Each Abutment(Q bp) = 8.26 + 1.63 + 21.75
= 31.64 cum for 2 nos = 63.28 cum
3 Filter Media :
Qty in Each Abutment(Q f ) = 15.82 cum for 2 nos = 31.64 cum
Construction of RCC Bridge (Span : 10.00m)
DESIGN OF STONE PITCHING AND LAUNCHING APRON AS PER IRC :89-1997
[ Refer Hydraulic datas & Hydraulic calculation calculations ]
Sl Bridge Design Mean Thickness of Slope Width of Launching Apron Thickness of Launc Thickn of Launch Thk.
No no Discharge Scour Dep pitching Reqd provided - hing Apron Reqd - ing Apron Provd of Filter
Q th dsm t=0.06Q^1/3 provd 1.5*dsm inner 1.5*t outer 2.25*t inner outer Media
cum/sec (m) (cm) (cm) (m) (m) (cm) (cm) (cm) (cm) (icm)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Br No
1 Br 78.65 2.00 25 30 3.00 3.00 38 57 75 90 15
Statement : D
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 4.00 mtr. span,
I. ABUTMENT & RETURN WALL
1 Earthwork in excavation for structures as per drawing and technical specifications Clause 305.1 including setting out, construction of shoring and bracing, removal of stumps and
other deleterious material and disposal upto a lead of 50 m, dressing of side
2 Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations complete as per drawings and technical specifications Clause 802, 803, 1202 & 1203
Nominal mix 1:3:6 [Hand Mixing]
a) Abutment = 2 x 3.395 x 5.61 x 0.200 = 7.62 Cum
b) Return wall = 4 x 3.015 x 3.11 x 0.200 = 7.51 Cum
c) CC In Flooring = 1 x 6.720 x( 2.770 + 2.57 )x1/2 x 0.25 = 4.49 Cum
(T) 19.61 Cum
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 803, 1202 & 1203
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment
= 2 x 2.70 x 7.52 x 1.40 = 56.81 Cum
b) Return wall
= 4 x 3.92 x 2.414 x 1.40 = 52.99 Cum
(T) 109.80 Cum
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 804, 805, 806, 1202 & 1204
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment - = 2 x( 0.700 + 2.25 )/2 x 3.090 x 6.000 = 54.60 Cum
b) Return wall = 4 x( 0.400 + 1.96 )/2 x 3.610 x 3.520 = 60.08 Cum
(T) 114.68 Cum
5 Providing weepholes in brick masonry/stone masonry, plain/reinforced concrete abutment, wing wall, return wall with 100 mm dia AC pipe extending through the full width of the
structures with slope of 1(V):20(H) towards drawing face complete as per drawing
a) Abutment = 2 x 8 = 16 Nos
b) Return wall = 4 x 5 = 20 Nos
(T) 36 Nos
218 218
Statement : D
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 4.00 mtr. span,
II SUPERSTRUCTURE
6 Providing and laying reinforced cement concrete in superstructure as per drawing and technical specifications Clauses 800, 1205.4 and 1205.5. R.C.C grade M 20
For design mix RCC M 20
a) Abutment cap = 2 x 0.70 x 6 x 0.15 = 1.26 Cum
b) Dirt wall = 2 x 0.30 x 6.00 x 0.37 = 1.33 Cum
c) Deck slab = 1 x 4.80 x 6.00 x 0.37 = 10.66 Cum
d) End Pillar = 2 x 0.40 x 0.40 x 0.60 = 0.19 Cum
d) Kerb at return wall &
= 1 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 8.550 = 1.924 Cum
deck
Kerb over deck slab = 1 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 4.500 = 1.013 Cum
(T) 16.38 Cum
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc. complete as per drawing and technical specification Clauses 615, 710 and 1204.3.11
For coping of return
= 4 x 2.82 = 11.28 mtr
wall
8 Supplying, fitting and placing TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructure complete as per drawings and technical specification Clauses 1002, 1005, 1010 & 1202
AS PER ANNEXURE - RC4 (T) 0.132 MT
9 Supplying, fitting, and placing TMT bar reinforcement in superstructure complete as per drawing and technical specifications Clauses 1002, 1010 and 1202
(a) Abutment
Central Cavity Portion = 1 x ( 2.570 + 1.17 )x 1/2 1.15 x 8.12 = 17.47 cum
219 219
Statement : D
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 4.00 mtr. span,
13 Providing and fixing in position 20 mm thick premoulded joint filler in expansion joint for fixed ends of simply supported spans, covered with sealant complete as per
drawing andslab
Below deck = 2
technical specifications x 6.00 12.00 Rm
Between Slab & Dirt
12.00
Wall = 2 x 6.00 Rm
(T) 41.47 Rm
220 220
Annexure-RC4
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - [SLAB CULVERT-4.00m]
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Abutment Cap & Dirt Wall
T 12 main bar at Bottom 12 2 3 6.14 36.82 0.89 32.66 0.033
T 10main bar at Top 10 2 4 6.14 49.09 0.62 30.24 0.030
T 8, @200 c/c at Abutment Cap 8 2 32 0.200 1.10 69.95 0.39 27.58 0.028
T 8, @200 c/c at Dirt Wall 8 2 32 0.200 1.64 104.16 0.39 41.07 0.041
Total 0.132 Ton
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
A Deck Slab
16 mm dia. 57nos @ 105 mm C/C (Bendup Top Bottom )-
Main bar 16 1 57 0.105 4.858 276.91 1.58 436.67 0.437
Top Longitudional 10mm dia @ 300 mm C/C ( Top )-
Surface Steel 10 1 20 0.300 4.808 94.88 0.62 58.44 0.058
221
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Type of Cross Drainage Works : Slab Culvert 6.00m Span (Overall width = 6.00 m, Road Way Width = 5.10 m)
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per Amount
No.
SOR (Rs.)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per Amount
No.
SOR (Rs.)
2016-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Type of Cross Drainage Works : Slab Culvert 6.00m Span (Overall width = 6.00 m, Road Way Width = 5.10 m)
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 6.00 mtr. span,
I. ABUTMENT & RETURN WALL
1
Earthwork in excavation for structures as per drawing and technical specifications Clause 305.1 including setting out, construction of shoring and bracing, removal of stumps and other deleterious
a) Abutment = 2 x 3.910 x 5.908 x 1.900 = 87.78 Cum
b) Return wall = 4 x 5.382 x 3.714 x 2.400 = 191.89 Cum
(T) 279.67 Cum
2 Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations complete as per drawings and technical specifications Clause 802, 803, 1202 & 1203
Nominal mix 1:3:6 [Hand Mixing]
a) Abutment = 2 x 3.310 x 5.61 x 0.200 = 7.42 Cum
b) Return wall = 4 x 5.082 x 3.11 x 0.200 = 12.66 Cum
c) CC In Flooring = 1 x 6.720 x( 4.730 + 4.53 )x1/2 x 0.25 = 7.78 Cum
(T) 20.08 Cum
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 803, 1202 & 1203
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment
= 2 x 2.61 x 7.52 x 1.40 = 54.96 Cum
b) Return wall
= 4 x 5.94 x 2.414 x 1.40 = 80.28 Cum
Therefore, total volume : 135.24 Cum
224
Statement : E
DETAILS OF MEASUREMENT
Type of Cross Drainage Works : Slab Culvert 6.00m Span (Overall width = 6.00 m, Road Way Width = 5.10 m)
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 6.00 mtr. span,
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure complete as per drawings and technical specifications Clauses 802, 804, 805, 806, 1202 & 1204
PCC Grade M 20
Nominial mix (1:2:4)
a) Abutment - = 2 x( 0.700 + 2.16 )/2 x 2.920 x 6.000 = 50.11 Cum
b) Return wall = 4 x( 0.400 + 1.96 )/2 x 3.610 x 5.537 = 94.51 Cum
(T) 144.62 Cum
5 Providing weepholes in brick masonry/stone masonry, plain/reinforced concrete abutment, wing wall, return wall with 100 mm dia AC pipe extending through the full
width of the structures with slope of 1(V):20(H) towards drawing face complete as per drawing
a) Abutment = 2 x 8 = 16 Nos
b) Return wall = 4 x 7 = 28 Nos
(T) 44 Nos
II SUPERSTRUCTURE
6 Providing and laying reinforced cement concrete in superstructure as per drawing and technical specifications Clauses 800, 1205.4 and 1205.5. R.C.C grade M 20
For design mix RCC M 20
a) Abutment cap = 2 x 0.70 x 6.00 x 0.20 = 1.68 Cum
b) Dirt wall = 2 x 0.30 x 6.00 x 0.48 = 1.73 Cum
c) Deck slab = 1 x 6.80 x 6.00 x 0.48 = 19.58 Cum
d) End Piller = 2 x 0.40 x 0.40 x 0.60 = 0.19 Cum
d) Kerb at return wall &
= 1 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 11.050 = 2.49 Cum
deck
Kerb over deck slab = 1 x 0.600 x( 0.30 + 0.45 )x 1/2 x 5.000 = 1.13 Cum
(T) 26.80 Cum
225
Statement : E
DETAILS OF MEASUREMENT
Type of Cross Drainage Works : Slab Culvert 6.00m Span (Overall width = 6.00 m, Road Way Width = 5.10 m)
Item : Slab Culvert (As per IRC SP-20-2002) , 6.00 mtr. span,
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc. complete as per drawing and technical specification Clauses 615, 710 and 1204.3.11
8 Supplying, fitting and placing TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue complete as per drawings and technical specification Clauses 1002, 1005, 1010 & 1202
AS PER ANNEXURE - RC6 (T) 0.138 MT
9 Supplying, fitting and placing TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue complete as per drawings and technical specification Clauses 1002, 1005, 1010 & 1202
(a) Abutment
Central Cavity Portion = 1 x ( 4.530 + 3.13 )x 1/2 1.15 x 8.12 = 35.77 cum
13 Providing and fixing in position 20 mm thick premoulded joint filler in expansion joint for fixed ends of simply supported spans, covered with sealant complete as per
drawing andslab
Below deck technical specifications
= 2 x 6.00 12.00 Rm
Between Slab & Dirt
12.00
Wall = 2 x 6.00 Rm
(T) 24.00 Rm
226
Annexure-RC6
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - [SLAB CULVERT-6.00m]
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
No (m)
A Abutment Cap & Dirt Wall
T 12 main bar at Bottom 12 2 3 6.14 36.82 0.89 32.66 0.033
T 10main bar at Top 10 2 4 6.14 49.09 0.62 30.24 0.030
T 8, @200 c/c at Abutment Cap 8 2 32 0.200 1.10 69.95 0.39 27.58 0.028
T 8, @200 c/c at Dirt Wall 8 2 32 0.200 1.86 118.10 0.39 46.56 0.047
Total 0.138 Ton
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
No (m)
A Deck Slab
T 20 mm @ 115 mm C/C (Bendup Top Bottom ) 20 1 52 0.115 6.89 361.35 2.46 890.36 0.890
T 20 mm @ 115 mm C/C ( Top ) 20 1 52 0.115 7.08 371.55 2.46 915.49 0.915
T 12, @150 c/c 12 2 46 0.150 6.14 562.06 0.89 498.57 0.499
Total 2.304 Ton
B End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 2 4 0.92 7.36 0.89 6.53 0.007
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 1 4 0.200 1.42 5.13 0.39 2.02 0.002
Total 0.009 Ton
Total A+B = 2.313 Ton
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Supplying, fitting and placingTMT bar
reinforcement in foundation complete as per
8 11.8
drawings and technical specifications Clauses
1000 and 1202 Qnty. As Per
Statement : 2C 0.915 MT 65489.00 59922.44
Item : Box culvert 3m x 3m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 7.10 mtr. span,
Statement : 2C
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 0.300 x 0.300 = 1.33 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 7.100 x 0.900 x 1.650 = 21.09 Cum
Return wall = 4 x 2.100 x 2.687 x 3.000 = 67.71 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 1.350 x 1.150 = 10.56 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 141.38 Cum
230
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 7.10 mtr. span,
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 1.50 = 6.00 mtr
U/S Appron
Filter material = 1 x 5.900 x 0.700 x 0.150 = 0.62 Cum
(T) 1.99 Cum
231
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 7.10 mtr. span,
12 Providing concrete for plain/reinforced concrete in open foundations M 20
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 6.800 x 0.450 x 1.000 = 3.06 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 9.00 Cum
232
Annexure-R2C
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 3m x 3m (Double Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 13.70 54.80 0.62 33.76 0.034
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 13.66 182.55 0.39 71.97 0.072
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 69 0.200 13.66 937.35 0.39 369.54 0.370
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface
reinforcement Long way 10 1 48 0.125 7.20 348.19 0.62 214.49 0.214
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 12 2 32 0.190 5.94 380.16 0.89 337.22 0.337
b 10 2 7 0.950 2.21 30.94 0.62 19.06 0.019
c 8 2 32 0.190 2.22 142.08 0.39 56.01 0.056
d 10 2 31 0.200 3.52 218.24 0.62 134.44 0.134
d1 10 4 24 0.300 5.92 568.32 0.62 350.09 0.350
d2 10 6 19 0.200 5.92 674.88 0.62 415.73 0.416
e 12 1 32 0.190 7.38 236.29 0.89 209.60 0.210
f 10 2 40 0.150 7.02 561.60 0.62 345.95 0.346
g 8 2 40 0.150 3.66 292.80 0.39 115.43 0.115
h 10 1 32 0.190 7.02 224.64 0.62 138.38 0.138
i 12 1 7 0.950 1.90 13.30 0.89 11.80 0.012
j 10 1 32 0.190 7.02 224.64 0.62 138.38 0.138
k 12 1 7 0.950 1.90 13.30 0.89 11.80 0.012
l 12 1 50 0.120 7.02 351.00 0.89 311.35 0.311
m 8 4 40 0.150 0.82 131.84 0.39 51.98 0.052
n 8 4 40 0.150 0.61 97.92 0.39 38.60 0.039
Total 2.686 Ton
Add 5% for wastage = 0.134 Ton
Total 2.820 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.82 13.12 0.89 11.64 0.012
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.020 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.021 Ton
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Total=Rs. #REF!
Total Say ~ Rs. #REF!
Total Cost for 0 Nos. Double Cell Box culverts 5m x 5m Rs. #REF!
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 11.40 mtr. span,
Statement : 2E
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 1.500 x 1.500 = 33.30 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 11.400 x 0.900 x 1.650 = 33.86 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Return wall = 4 x 2.600 x 3.714 x 1.600 = 61.80 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 11.400 x 1.350 x 1.150 = 17.70 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 11.400 x 1.350 x 1.150 = 17.70 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 194.49 Cum
239
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 11.40 mtr. span,
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations M 20
5 Providing weepholes
b) Return wall = 4 x 5 = 20 Nos
(T) 20 Nos
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 2.00 = 8.00 mtr
240
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 11.40 mtr. span,
9 TMT bar reinforcement (Fe 415) in substructrue
U/S Appron
Filter material = 1 x 10.50 x 0.70 x 0.60 = 4.41 Cum
(T) 6.85 Cum
241
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Double Cell) (As per IRC SP-20) , 11.40 mtr. span,
13 Construction of toe walls for protection
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 11.400 x 0.450 x 1.000 = 5.13 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.450 x 1.000 = 1.80 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 11.400 x 0.450 x 1.000 = 5.13 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 13.14 Cum
242
Annexure-R2E
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 5m x 5m (Double Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 22.90 91.60 0.62 56.43 0.056
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 22.86 305.46 0.39 120.43 0.120
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 115 0.200 22.86 2620.21 0.39 1032.99 1.033
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface reinforcement
Long way 10 1 48 0.125 11.50 556.14 0.62 342.58 0.343
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 16 2 38 0.160 8.84 671.84 1.58 1059.46 1.059
b 16 2 38 0.160 4.61 350.36 1.58 552.50 0.553
c 8 2 38 0.160 2.82 214.32 0.39 84.49 0.084
d 12 4 31 0.200 5.72 709.28 0.89 629.16 0.629
d1 10 2 39 0.300 5.92 461.76 0.62 284.44 0.284
d2 (Hoz. Way) 10 2 39 0.300 5.92 461.76 0.62 284.44 0.284
d2 (Vert. Way) 10 6 20 0.300 5.92 710.40 0.62 437.61 0.438
e 16 1 38 0.160 23.81 904.70 1.58 1426.68 1.427
f 16 2 38 0.160 11.32 860.32 1.58 1356.69 1.357
g 8 2 38 0.160 5.86 445.36 0.39 175.58 0.176
h 12 1 38 0.160 11.32 430.16 0.89 381.57 0.382
i 20 1 38 0.160 3.00 114.00 2.46 280.90 0.281
j 10 1 60 0.100 11.32 679.20 0.62 418.39 0.418
k 20 1 38 0.160 3.00 114.00 2.46 280.90 0.281
m 8 4 40 0.150 0.96 152.80 0.39 60.24 0.060
n 8 4 40 0.150 0.68 109.28 0.39 43.08 0.043
Total 7.756 Ton
Add 5% for wastage = 0.388 Ton
Total 8.144 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.92 14.72 0.89 13.06 0.013
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.021 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.022 Ton
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Qnty. As Per
Ordinary soil upto 3 m depth
Statement : 3C 210.45 Cum 71.00 14941.95
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Total=Rs. #REF!
Total Say ~ Rs. #REF!
Total Cost for 0 Nos. Triple Cell Box culverts 3m x 3m Rs. #REF!
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 10.40 mtr. span,
Statement : 3C
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 1.500 x 1.500 = 33.30 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 10.400 x 0.900 x 1.650 = 30.89 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Return wall = 4 x 2.600 x 2.687 x 3.000 = 83.83 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 10.400 x 1.350 x 1.150 = 16.15 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 10.400 x 1.350 x 1.150 = 16.15 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 210.45 Cum
248
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 10.40 mtr. span,
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure M 20
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 2.00 = 8.00 mtr
249
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 3m x 3m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 10.40 mtr. span,
U/S Appron
Filter material = 1 x 9.500 x 0.700 x 0.150 = 1.00 Cum
(T) 3.21 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 10.400 x 0.450 x 1.000 = 4.68 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 12.24 Cum
Item : Box culvert 3m x 3m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 10.40 mtr. span,
15 Filling in foundation trenches
Below PCC leveling Course = 1 x 6.800 x 10.400 x 1.100 = 77.79 Cum
251
Annexure-R3C
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 3m x 3m (Triple Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 20.90 83.60 0.62 51.50 0.051
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 20.86 278.74 0.39 109.89 0.110
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 105 0.200 20.86 2182.37 0.39 860.38 0.860
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface reinforcement
Long way 10 1 48 0.125 10.50 507.78 0.62 312.79 0.313
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 12 2 32 0.190 5.94 380.16 0.89 337.22 0.337
b 10 2 7 0.950 2.21 30.94 0.62 19.06 0.019
c 8 2 32 0.190 2.22 142.08 0.39 56.01 0.056
d 10 2 31 0.200 3.52 218.24 0.62 134.44 0.134
d1 10 4 35 0.300 5.92 828.80 0.62 510.54 0.511
d2 10 8 19 0.200 5.92 899.84 0.62 554.30 0.554
e 12 2 32 0.190 7.38 472.58 0.89 419.19 0.419
f 10 2 40 0.150 10.32 825.60 0.62 508.57 0.509
g 8 4 40 0.150 3.66 585.60 0.39 230.87 0.231
h 10 1 32 0.190 10.32 330.24 0.62 203.43 0.203
i 12 2 7 0.950 1.90 26.60 0.89 23.60 0.024
j 10 1 32 0.190 10.32 330.24 0.62 203.43 0.203
k 12 2 7 0.950 1.90 26.60 0.89 23.60 0.024
l 12 1 50 0.120 10.32 516.00 0.89 457.71 0.458
m 8 8 40 0.150 0.82 263.68 0.39 103.95 0.104
n 8 4 40 0.150 0.61 97.92 0.39 38.60 0.039
Total 3.825 Ton
Add 5% for wastage = 0.191 Ton
Total 4.016 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.82 13.12 0.89 11.64 0.012
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.020 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.021 Ton
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl SOR
No.
Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No. No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Item : Box culvert 4m x 4m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 13.60 mtr. span,
Statement : 3D
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 1.500 x 1.500 = 33.30 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 13.600 x 0.900 x 1.650 = 40.39 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Return wall = 4 x 2.600 x 3.714 x 1.600 = 61.80 Cum
Toe Long Wall = 2 x 13.600 x 1.350 x 1.150 = 42.23 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 207.85 Cum
257
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 4m x 4m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 13.60 mtr. span,
4 Providing concrete for plain / reinforced concrete in substructure M 20
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 2.00 = 8.00 mtr
258
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 4m x 4m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 13.60 mtr. span,
U/S Appron
Filter material = 1 x 12.70 x 0.70 x 0.15 = 1.33 Cum
(T) 4.29 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 13.600 x 0.450 x 1.000 = 6.12 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.450 x 1.000 = 1.80 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 13.600 x 0.450 x 1.000 = 6.12 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 15.12 Cum
259
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 4m x 4m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 13.60 mtr. span,
14 Providing and laying of dry rubble flooring
D/S Appron
Over Filter material = 1 x 12.700 x 1.550 x 0.225 = 4.43 Cum
U/S Appron
Over Filter material = 1 x 12.700 x 0.700 x 0.600 = 5.33 Cum
(T) 9.76 cum
260
Annexure-R3D
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 4m x 4m (Triple Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 27.30 109.20 0.62 67.27 0.067
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 27.26 364.25 0.39 143.60 0.144
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 137 0.200 27.26 3724.26 0.39 1468.25 1.468
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface reinforcement
Long way 10 1 48 0.125 13.70 662.53 0.62 408.12 0.408
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 12 2 39 0.156 8.84 689.52 0.89 611.63 0.612
b 16 1 39 0.156 4.61 179.79 1.58 283.52 0.284
c 10 2 20 0.310 2.82 112.80 0.62 69.48 0.069
d 10 4 28 0.220 5.72 640.64 0.62 394.63 0.395
d1 10 2 46 0.300 5.92 544.64 0.62 335.50 0.335
d2 (Hoz. Way) 10 2 69 0.200 5.92 816.96 0.62 503.25 0.503
d2 (Vert. Way) 10 8 24 0.200 5.92 1136.64 0.62 700.17 0.700
e 16 2 39 0.155 23.81 1857.02 1.58 2928.45 2.928
f 12 2 39 0.155 13.52 1054.56 0.89 935.44 0.935
g 10 2 39 0.155 5.86 457.08 0.62 281.56 0.282
h 10 1 39 0.155 13.52 527.28 0.62 324.80 0.325
i 16 1 39 0.155 3.00 117.00 1.58 184.50 0.185
j 10 1 39 0.155 13.52 527.28 0.62 324.80 0.325
k 16 1 39 0.155 3.00 117.00 1.58 184.50 0.185
l 16 1 39 0.155 13.52 527.28 1.58 831.50 0.831
m 8 8 40 0.150 0.96 305.60 0.39 120.48 0.120
n 8 4 40 0.150 0.68 109.28 0.39 43.08 0.043
Total 9.057 Ton
Add 5% for wastage = 0.453 Ton
Total 9.510 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.87 13.92 0.89 12.35 0.012
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.020 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.021 Ton
FORMAT F-7
PRADHAN MANTRI GRAM SADAK YOJANA (PMGSY)
COST ESTIMATE FOR ROADS CONSTRUCTION OF CROSS DRAINAGE WORKS
Rate (Rs.)
Total
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
B (m)
D (m)
L (m)
Sl
No.
SOR No. Item Description Qnty. Unit As per SOR Amount
No.
2016-17 (Rs.)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Item : Box culvert 5m x 5m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 16.80 mtr. span,
Statement : 3E
1 Earthwork in excavation
Box Cell = 2 x 7.400 x 1.800 x 1.800 = 47.95 Cum
Cutoff Wall Long = 2 x 18.600 x 0.900 x 1.650 = 55.24 Cum
Cutoff Wall Short = 2 x 6.800 x 0.900 x 1.650 = 20.20 Cum
Return wall = 4 x 2.600 x 3.714 x 1.600 = 61.80 Cum
Toe Long Wall = 2 x 18.600 x 1.350 x 1.150 = 57.75 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 1.350 x 1.150 = 6.21 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 1.350 x 1.150 = 3.73 Cum
(T) 252.88 Cum
D/S Appron
Bottom of Cutoff Long Wall = 1 x 18.600 x 0.600 x 0.150 = 1.67 Cum
Bottom of Cutoff Short Wall = 2 x 6.800 x 0.600 x 0.150 = 1.22 Cum
Toe Long Wall = 1 x 18.600 x 0.750 x 0.150 = 2.09 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.750 x 0.150 = 0.45 Cum
PCC Base = 1 x 0.000 x 0.000 x 0.000 = 0.00 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 18.600 x 0.750 x 0.150 = 2.09 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.750 x 0.150 = 0.27 Cum
PCC Base = 1 x 0.000 x 0.000 x 0.000 = 0.00 Cum
(T) 24.21 Cum
266
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 16.80 mtr. span,
3 Providing concrete for plain / reinforced concrete in foundations M 20
5 Providing weepholes
7 Providing PCC M-20 architectural coping on the top of wing wall, return wall etc.
For coping of return wall = 4 x 2.00 = 8.00 mtr
267
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 16.80 mtr. span,
10 TMT bar reinforcement in superstructure
U/S Appron
Filter material = 1 x 17.70 x 0.70 x 0.15 = 1.86 Cum
(T) 5.97 Cum
D/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 18.600 x 0.450 x 1.000 = 8.37 Cum
Toe Side Wall = 2 x 2.000 x 0.450 x 1.000 = 1.80 Cum
U/S Appron
Toe Long Wall = 1 x 18.600 x 0.450 x 1.000 = 8.37 Cum
Toe Side Wall = 2 x 1.200 x 0.450 x 1.000 = 1.08 Cum
(T) 19.62 Cum
268
DETAILS OF MEASUREMENT
Item : Box culvert 5m x 5m (Triple Cell) (As per IRC SP-20) , 16.80 mtr. span,
269
Annexure-R3E
REINFORCEMENT CALCULATION SHEET - Box culvert 5m x 5m (Triple Cell)
A - Foundation
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Particular No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
1 Cut off Wall
4-T 10 mm Bottom bar 10 1 4 37.30 149.20 0.62 91.91 0.092
T 8 mm @ 250mm C/C vertical B/W 8 2 7 0.250 37.26 497.85 0.39 196.27 0.196
T 8mm , @200 c/c Stirrups 8 1 187 0.200 37.26 6953.46 0.39 2741.33 2.741
2 Surface Reinforcement
T10 mm @ 125 mm C/C B/W Surface reinforcement
Long way 10 1 48 0.125 16.90 817.28 0.62 503.45 0.503
Length of
Sl Dia. Spacing Total length Wt. Total Wt. Wt.
Bar Mark No each Bar
No. (mm) (m) (m) (kg/m) (kg/m) (MT)
(m)
2 Box Cell
a 16 2 38 0.160 8.84 671.84 1.58 1059.46 1.059
b 16 1 38 0.160 4.61 175.18 1.58 276.25 0.276
c 8 2 38 0.160 2.82 214.32 0.39 84.49 0.084
d 12 4 31 0.200 5.72 709.28 0.89 629.16 0.629
d1 10 2 57 0.300 5.92 674.88 0.62 415.73 0.416
d2 (Hoz. Way) 10 2 57 0.300 5.92 674.88 0.62 415.73 0.416
d2 (Vert. Way) 10 8 20 0.300 5.92 947.20 0.62 583.48 0.583
e 16 2 38 0.160 23.81 1809.41 1.58 2853.36 2.853
f 16 2 38 0.160 16.72 1270.72 1.58 2003.87 2.004
g 8 2 38 0.160 5.86 445.36 0.39 175.58 0.176
h 12 1 38 0.160 16.72 635.36 0.89 563.59 0.564
i 20 1 38 0.160 3.00 114.00 2.46 280.90 0.281
j 10 1 60 0.100 16.72 1003.20 0.62 617.97 0.618
k 20 1 38 0.160 3.00 114.00 2.46 280.90 0.281
m 8 8 40 0.150 0.96 305.60 0.39 120.48 0.120
n 8 4 40 0.150 0.68 109.28 0.39 43.08 0.043
Total 10.404 Ton
Add 5% for wastage = 0.520 Ton
Total 10.924 Ton
C - Super-Structure
3 End Pillar
T 12 mm - 4 Nos. 12 4 4 0.92 14.72 0.89 13.06 0.013
T 8 mm @ 200 mm C/C 8 4 4 0.200 1.42 20.51 0.39 8.08 0.008
Total 0.021 Ton
Add 5% for wastage = 0.001 Ton
Total 0.022 Ton