You are on page 1of 10

FELADATILLUSZTRÁCIÓ

Műveltségi terület Matematika


Tantárgy Matematika
Osztály/ csoport 6. osztály/4-szer 5 fős csoport
Téma/ modul/ tematikus egység Tanév eleji ismétlés
Az óra témája Év eleji ismétlés
Ismétlés, gyakorlás, szociális kompetenciák fejlesztése, vitakészség,
Az óra cél- és feladatrendszere,
együttműködés, társas kapcsolatok,, segítségnyújtás, általános megismerő
típusa kompetenciák fejlesztése, probléma megoldás, kreativitás,
ismétlő, rendszerező óra
Tantárgyi kapcsolatok magyar nyelvtan, természetismeret, informatika, hit-és erkölcstan
Kereszttantervi kapcsolatok tanulás
Melléklet ráhangoló képek, megoldások
Taneszközök számegyenes, négyzethálós lapok, tablet
https://www.youtube.com/watch?time_continue=75&v=u1-pvSEd8P8
Felhasznált források wikipédia
Matematika 5. Gondolkodni jó!
Idő Az óra A pedagógus A tanulók Módszerek Munkaformák Kapcsolódás az Taneszközök
menete tevékenysége tevékenysége alprogramokhoz

5’ Ráhangolódás Szerepek DFHT-KIP Frontális digitális, interaktív tábla


egyeztetése. tanári munka. művészetek https://
bevezető www.youtube.c
om/watch?
time_continue
=75&v=u1-
pvSEd8P8
link megnyitása
motiváló képek
bemutatása:
(1. melléklet)
15p Fő rész Feladatok A feladatok DFHT-KIP Csoportmunka logikai, tablet, (A
(csoportmunka kiosztása. csoportonkénti ötletek művészeti, Wikipédia
) A csoportok megértése gyűjtése életgyakorlat, rendkívül jól
munkájának után, az óra rendszerezé digitális használható 10
segítése. anyagához se éves
igazodó gyerekeknek
feladatvégzés. is.)
üres
oszlopdiagram,
négyzethálós
papír,
csomagoló-
papír, írólap,
íróeszközök,
vonalzó,
matematika
tankönyv
10p Fő rész A beszámoló Egy gyermek a DFHT-KIP Frontális gyurmaragasztó,
(csoportok munkájának csoport közös
beszámolója) segítése. munkája
Értékelés. alapján
beszámol az
elvégzett
feladatról.
7p Fő rész (egyéni A gyerekek A DFHT-KIP Egyéni írólap
feladatok) egyéni csoportmunká-
munkájának ra épülő
segítése: (igény differenciált
szerint) feladatok
megoldása,
egyénileg.
5p Fő rész (egyéni Az egyéni Egyéni DFHT-KIP Frontális
beszámolók) feladatok feladatok tanulói
meghallgatása. megoldásainak előadás
Értékelés. ismertetése az
osztállyal.
3p Értékelés A tanulók A tanár DFHT-KIP Frontális
csoportos, és értékelésének tanári
egyéni meghallgatása, beszámoló
munkájának belőle tanulság
értékelése. levonása.
Egyes tanulók
pozitív
értékelése,
munkájának
kiemelése.
Nagy gondolat: Vigyázz, kész, rajz!

motiváció:
Indulj el, ahogy vagy. Használd, amid van. Tedd, amit tudsz. – Arthur Ashe
A tudásért meg kell szenvedni, a tudatlanság ingyen van. –Claus Moser

1. Csoportfeladat: „A legboldogabb hely egy olyan világ, ahol csak mese van!” (Disney Word)
Tervezzetek egy játszóházat, ahol a helyiségek téglalap alapúak!
Rajzoljátok fel a négyzethálós lapra a játszóház alaprajzát!

Egyéni feladatok (1)

Tanuló (1): Számítsd ki a legnagyobb helyiség területét! (Hány kis négyzetlappal lehet lefedni?)
Tanuló (2): Számítsd ki a legkisebb szoba kerületét! (Hány kis egység kell a körbe kerítéséhez?)
Tanuló (3): Milyen mértékegységeket használtunk a terület mérésére? Állítsd növekvő sorrendbe a mértékegységeket! (Használhatod az 5-es
tankönyvet.)
Tanuló (4): Sorold fel a téglalap tulajdonságait!
Tanuló (5): Mit tudsz az ár és hektár mértékegységekről? Mit jelent, hogy nem SI mértékegységek?
2. Csoportfeladat: Csupasz pisztoly 33 1/3
Keressetek olyan kifejezéseket, (film cím, könyv cím, boltban kért mennyiség, stb.) amiben tört kifejezés van!
Írjátok fel ezeket a papírra!

Egyéni feladatok (2)

Tanuló (1): Írd fel a papírra lejegyzett mondatokból, címekből, kifejezésekből a tört számokat számjeggyel és betűvel is!
Tanuló (2): Tíz hatod meg tíz hatod? Írd fel és végezd el az előző összeadást! Írj még két példát egyenlő nevezőjű törtek összeadására, vagy
kivonására!
Tanuló (3): Milyen számjegy áll a 34,137 egyes helyiértékén? Melyik nagyobb: 0,67 vagy 0,76?
Tanuló (4): 33egész1/3=?/3 Írd át a vegyes törtet közönséges tört formába!
Tanuló (5): Végezd el a műveleteket! Rendezd csökkenő sorrendbe az eredményeket!
3/10+1/2-1/4= 5,5×2= 9/7:4=
Tanuló (5): Kihívásokat kereső tanuló esetén
Igaz vagy hamis?
A, A tört értéke nem változik, ha számlálóját és nevezőjét ugyanazzal a 0-tól különböző számmal szorozzuk, vagy osztjuk.
B, Van olyan egész szám, amelyiknél a reciproka nagyobb.
C, Ha két tört számlálója és nevezője egyenlő akkor a törtek is egyenlők egymással.
D, Ha két törtszám tizedes tört alakja azonos, akkor a törtek nevezője is egyenlő.
E, Egyetlen olyan racionális szám van, amelyik egyenlő a reciprokával.
3. Csoportfeladat: Jár a lábnak!
Tervezzetek egy több szintes bevásárló központban működő liftet, amivel megközelíthető az összes emelet és mélygarázs!
Ne feledkezzetek el a liftet irányító gombokról sem! Ha nem láttatok még liftet, keressetek rá az interneten! (tablet)

Egyéni feladatok (3)

Tanuló (1): Hány szint található az általatok tervezett bevásárlóközpontban? Hány szint van a földszint alatt és felett?
Tanuló (2): Hány emeletet emelkedik a lift, ha -2-ről a bevásárlóközpont legfelső emeletére ér?
Tanuló (3): -2+10-5-7+12=
Tanuló (4): (-2)-(-13)=
Tanuló (5): Egy vicces baráti társaság a -1-ről felment a legfelső szintre, majd ereszkedett két emeletet, utána benyomta a földszint gombot.
Írd le matematikai kifejezéssel a liftetek mozgását!
4. Csoportfeladat: Átlagtalanító
Keressetek a teremben egyforma tárgyakat! (székek, asztalok, lámpák, füzetek, cipők, szemüvegek, stb.)
Rendezzétek táblázatba az adatokat!
Készítsetek oszlopdiagramot, amin a tárgyak darabszámát ábrázoljátok! (Ha az összetartozó adatokat egy koordináta-rendszerben
megfelelő magasságú oszlopokkal ábrázoljuk, akkor oszlopdiagramot kapunk.)

Egyéni feladatok (4)

Tanuló (1): Melyik tárgyból számoltatok meg a legtöbb elemet, és melyikből a legkevesebbet?
Tanuló (2): Számítsd ki az ábrázolt tárgyak számának összegét!
Tanuló (3): Hol találkoztál már oszlopdiagrammal? Hozz példát a mindennapi életből!
Tanuló (4): Számítsd ki a csoportodban lévő gyerekek magasságának az átlagát!
Tanuló (5): Maximum milyen széles lehet egy oszlopdiagram oszlopa, ha az x tengely 10 cm-es részén kell elhelyeznünk 8 darab oszlopot?
Mellékletek:
Lehetséges megoldások:
1. csoport
Tanuló(1) A négyzethálós lapon a területhez a kis négyzetlapok számát számolja össze. Magasabb szintű gondolkodás esetén
T= a×b (sorok×oszlopok)
Tanuló(2) A tanuló körbejárja a szobát és összeadja az egységeket. Magasabb szinten: K=2(a+b)
Tanuló(3) A tanulónak a tankönyv tartalomjegyzéke alapján meg kell keresnie a terület mértékegységeit, majd rendezni nagyság szerint.
Ügyesebb tanuló látja a matematika teremben lévő szemléltető táblát, amiről leolvashatja a megoldást.
Tanuló(4) Matematika 5. Gondolkodni jó! 87. oldal
Tanuló(5) Vikipédia, vagy tankönyv segítségével 1a=100m2 1Ha=10000 m2
Hektár:
(jele: ha) az ár százszorosa, földterület fizikai méretének méréséhez használt mértékegység. Nem része az SI mértékegység-rendszernek, de
használható.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Ter%C3%BClet_m%C3%A9rt%C3%A9kegys%C3%A9gei

2.. csoport
 Negyed (szlovákiai település
 Fél (szlovákiai település
 fél kiló kenyér
 háromnegyed nyolc
 negyed kettő
 Harry Potter: 9 3/4 vágány
 Csupasz pisztoly 2 és 1/2
 A tizedes meg a többiek (Ha megtalálták a Wikipédián, rá kell jönniük, hogy ez nem szám, hanem egy rendfokozat.)
 tized: Mózes III. könyvének 27. fejezete már bővebb leírást ad a tizedről. A 30. vers szerint: „A földnek minden tizede, a föld vetéséből,
a fa gyümölcséből az Úré; szentség az az Úrnak.”
 A tizedet Magyarországon Szent István vezette be, Koppány legyőzetése után.
 pH érték: 5.5
Tanuló(5)
A-igaz
B: Igaz, az összes (-1)-nél kisebb egész szám bír ezzel a tulajdonsággal.
C: igaz
D: Ez hamis, például az 1/2 és a 2/4 törtek tizedes tört alakja 0,5.
E: Ez is hamis, mivel 2 van; az 1 és a -1.

3. csoport (Remélem legalább öt szintet terveznek.)

4. csoport (Az egységek választása és az oszlopok száma tetszőlegesen választható)


Ráhangoló képek:

You might also like