You are on page 1of 3

Припрема за час

Час број: 9
Школа и разред
Професор
Датум одржавања
Наставна област Извођење музике (Мелодија)
Наставна јединица Мелодија

Врста (тип) часа Утврђивање


Облици рада Фронтални, индивидуални, у пару, групни
Наставне методе Монолошко-дијалошка, слушање аудио-примера, гледање
видео-примера, практичан рад
Наставна средства Уџбеник Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
ЦД плејер, компакт-диск 1
Мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, бим-пројектор,
звучници, платно
Циљ часа Певање и утврђивање научених песама и бројалица.
Развијање музикалности и креативности путем игровних
активности.
Утврђивање усвојених појмова у досадашњем раду.
Даље упознавање изражајних средстава музичке уметности.
Продубљивање доживљаја музике.
Препознавање и певање научених песама.
Оспособљавање за активно слушање музике и за изражавање
музичког доживљаја.
Исходи У оквиру теме ученик ће бити у стању да:
 пева сaмoстaлнo и у групи;
 користи могућности ИКТ-а у извођењу музике (коришћење
матрица, караоке програма, аудио-снимака...);
 анализира слушано дело
Провера остварености Ученик уме да отпева песме научене у оквиру тематске
исхода целине самостално и у групи.
Уме да користи могућности ИКТ-а у извођењу музике.
Способан је да анализира слушано дело.
Образовни стандарди 1.1.1, 1.1.2, 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.3.1, 1.3.22.2.1, 2.2.2.
Кључни појмови Линијски систем, место нота у линијском систему,лествица,
називи нота, солмизација, музичка абецеда, Це-дур лествица,
знаци за понављање
Активности Организује активности. Прати и вреднује постигнућа
наставника ученика. Активира мултимедијалне садржаје.
Активности ученика Активно слуша. Решава задатке. Сарађује са вршњацима.
Међупредметне Дигитална, за решавање проблема, за сарадњу, естетичка
компетенције
Литература за Музичка култура за пети разред основне школе, др
наставнике Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Литература за ученике Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Корелација Филмска уметност

Могући ток часа


Уводни део часа (10 минута)

Обновити градиво.
Упевати одељење кроз тонове Це-дур лествице навише и наниже. Увести вокализе прво
солмизационим слоговима, а потом музичком абецедом.

Вежбе за упевавање (вокализе) можемо спровести преко певања лествица или краћих
лествичних сентенци. На тај начин понављамо научене појмове везане за појам лествице.
Са друге стране, вокализе могу бити у функцији распевавања, те у том случају треба
водити рачуна о лепом певању. Постоје већ готове вокализе које су у употреби годинама
кроз музичку праксу (Погледај збирку Вокализе, Златана Вауде), међутим, и сам
наставник може да их осмисли како би час начинио другачијим и занимљивијим. Још
једна корисна примена вокализа је осмишљавање проблемских места на песми која се
изучава на часу. Наиме, када приметите да ученицима неко место у композицији
представља проблем, корисно је рашчланити га на вежбу коју можете спровести путем
упевавања.

Главни део часа (25 минута)


Поновити песме научене на претходним часовима: Јеж, Скале и арпеђа, Солмизација.
Тактирати уз певање песама. Ученике сваки пут подсетити на правилно дисање и држање
тела при певању.

Поновити све кључне појмове: линијски систем, место нота у линијском систему, појам
лествице, солмизација, музичка абецеда, Це-дур лествица, знаци за понављање.

Завршни део часа (10 минута)


Поновити игру са претходног часа, али укључити све ученике, подељене у групе.

Одиграти и игру Погоди моје солмизационо име.


Ову игру спровести уз песму Солмизација. Циљ задатка је да погоде тон солмизационим
слоговима, самим тим да развијају музикалност и музичку интелигенцију.

Поделити ученике на две групе. Групе погађају наизменично.


Наставник задаје на мелодијском инструменту по један тон Це-дур лествице. Предлажемо
поступно ређање задатих тонова са понеким скоком, нпр. ДО, РЕ, МИ, РЕ, МИ, ФА, СОЛ,
ФА, МИ...)
Ученици подељени на групе погађају задати тон тако што певају целу фразу песме
Солмизација везану за тај тон.

На пример:
Наставник свира тон РЕ – група ученика пева РЕ у реду чека сам.
Групе погађају наизменично. Група која два пута заредом погреши, губи игру.

Начин праћења ученичких постигнућа


___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

You might also like