You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 3

Предмет: Музичка култура Школа и разред:

Наставник/
Датум одржавања:
наставница:

Певањем и свирањем упознајемо музику


Наставна тема/област:

Опција 1: Ти би хтео песмом да ти кажем, староградска песмаа

Наставна јединица:
Опција 2: Јечам жела Косовка девојка, народна песма

Oбрада
Тип часа:

 Усвајање песме Ти би хтео песмом да ти кажем (Јечам жела Косовка девојка) методом рада по

Циљ часа: нотном тексту; обнављање појмова мелодија, ритам, лествица и знаци за понављање;
 Оспособљавање за изражајно певање.

На крају часа ученик ће бити у стању да:

 изводи музичке примере користећи глас, покрет и инструменте, сaмoстaлнo и у групи;

Очекивани исходи на крају часа:  примењује принцип сарадње и међусобног подстицања у заједничком музицирању;

 понаша се у складу са правилима музичког бонтона у различитим музичким приликама;

 користи могућности ИКТ-а за самостално истраживање, извођење и стваралаштво.

 Метода: монолошка, дијалошка, рада на тексту, демонстрациона, практичних радова, проблемске

методе, истраживачке методе, метода индивидуализованог приступа, ИКТ метода (примена ВЕБ

алата за учење), интерактивне методе, методе образовних игара: квиз, попуњавање табела,
Наставне методе:
(подвући методе коришћене на часу) укрштеница и друго.

 Разноврсност учења применом различитих техника: Откривања, истраживања, самосталног рада,

дебатовања, израде пројекта, вршњачког учења и друго.

Уџбеник Музичка култура за 8. разред, др Александра Паадин, мр Драгана Михајловић Бокан / ЦД плејер,
компакт диск 1 и компакт диск 2;
Наставна средства:
Мултимедијални ПДФ уџбеник/ рачунар, бим пројектор, звучници, платно

Облици рада: Индивидуални, групни рад.

Естетичка; Сарадња; Дигитална компетенција;Компетенције за учење; Одговоран однос према околини;


Међупредметне компетенције: Комуникација; Одговорно учешће у друштву; Одговоран однос према здрављу; Предузимљивост и оријентација
ка предузетништву; Рад са подацима и информацијама; Решавање проблема.

Међупредметно повезивање:

Кључни појмови: Ритам, темпо, динамика, извођачки састав, музички метар, мелодија музички облик, музички слог.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности ученика:


учитељице/учитеља:

Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема  Изводи песму певањем;

Одабира и подстиче ученике на извођење омиљене староградске (народне) песме из седмог разреда.  одговара на питања;

 износи своје мишљење;

Најава наставне јединице  учествује у дискусији;

Истиче циљ часа и најављује наставну јединицу:  записује наслов лекције у

Како би се бавили музиком неопходно је да се подсетимо музичких елемената који утичу на њено извођење. свеску.

Упућује ученике на Мапу ума са стране 21. Обнавља градиво путем ње из претходних разреда.

Научићемо староградску песму Ти би хтео песмом да ти кажем.

Напомена: Опционо, народну песму Јечам жела Косовка девојка.

Главни део часа (25 минута)

 прати упутства
Пушта ЦД (или пример из дигиталног уџбеника) староградске песме Ти би хтео песмом да ти кажем. наставника;

(Јечам жела Косовка девојка, народна песма)  одговара на питања;

 слуша одговоре других

Разговара с ученицима о утиску који је на њих оставила песма. ученика;


 износи своје запажање;

Обрађује песму методом рада по нотном тексту.  одговара на питања;

 анализира и закључује;

 ритмички чита нотни


Методски поступак у обради песме из нотног текста:
текст на неутрални слог, а

2
Анализира нотни текст с ученицима (лествица, такт, знаци за понављање, такт, повисилица, корона). потом парлато;
 пева песму солмизацијом,
Ритмички чита нотни текст на неутрални слог, а потом парлато. а потом с текстом;
Упевава ученике.  записује у свеску

најважније делове
Пева песму солмизацијом, а потом с текстом. обрађеног садржаја.

Напомена:

У зависности од способности групе и тежине нотног текста могу се изоставити фазе извођења ритма

неутралним слогом и читање солмизације у ритму.

У уводном делу увести ученике у одговарајућу интонацију.

Организовати ритмичку и интонативну припрему која се састоји у опажању, препознавању и репродуковању

ритмичких, мелодијских мотива преузетих из нове песме.

Сваку од етапа изводити уз тактирање.

Водити рачуна о интонацији, враћати се инструменту и ради давања интонације. Уколико ученици праве

грешке, прекинути певање, одмах их исправити како не би погрешно научили песму.

Већ при првом певању текста, пазити на дисање (обележити места где се узима дах) и дикцију уз прецизно

извођење мелодије и ритма.

Одговарајући темпо и динамику увести приликом финалног дотеривања песме.

У даљем раду научену песму треба понављати подстичући ученике да је лепо интерпретирају.

Дигитални садржај

Задаје ученицима задатак из дигиталног уџбеника да нумеру певају уз инструментал/матрицу.

Уз песму Јечам жела Косовка девојка обнавља појам, прости тактови, народна песма.

Уз исту песму задаје задатак са стране 25. Дели ученике на групе. Подстиче их на двогласно певање рефрена
песме Јечам жела Косовка девојка.

Подстиче ученике на играње уз песму Јечам жела Косовка девојка по упутствима из уџбеника.

Завршни део часа (10 минута)

Поставља задатак из рубрике Креативна радионица са стране 22.


 прати инструкције за

домаћи задатак;
Дели ученике на групе (песма може да се састоји из једне до две строфе. Важно је погодити карактер  ствара реп композицију
староградске, односно народне песме). Свака група има задатак да осмисли староградску или народну песму
према упутствима из
на тему ђачког живота. При томе, ученици треба да користе нотне вредности и фигуре које су до сада учили:
књиге у оквирима групног
четвртине, осмине, шеснаестине, адекватне паузе, пунктирани ритам, синкопу, триолу.
рада;

Наставник бира најуспешнију песму. Ову песму, ученици могу да изведу на школској приредби.  изводи реп композицију;

 исказује утиске након

самосталног начина рада.

Изглед табле

Ти би хтео песмом да ти кажем, староградска песма

3
(Опционо: Јечам жела Косовка девојка, народна песма)

Лествица, такт, знаци за понављање, такт, повисилица, корона, прости такт.

Начини провере остварености исхода:  посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања.

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор

начина провере остварености


исхода?
 Да ли сам планирао/ла адекватне

активности ученика?
 Да ли је било

одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираног?
 Шта бих променио/ла?

You might also like