Professional Documents
Culture Documents
Час број: 4
Школа и разред
Професор
Датум одржавања
Наставна област Извођење музике (Ритам)
Наставна јединица Веверица, Константин Бабић
Врста (тип) часа Комбиновани
Облици рада Фронтални, индивидуални, у паровима, групни
Наставне методе Mонолошко-дијалошка, слушање аудио-примера, гледање
видео-примера, практичан рад
Наставна средства Уџбеник Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
ЦД плејер, компакт-диск 1
Мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, бим-пројектор,
звучници, платно
Циљ часа Усвајање нових елемената музичке писмености, шеснаестина
ноте.
Подстицање заједништва и личне одговорности групним
радом. Усвајање и примена научених правила понашања у
току певања, слушања музике и групној игри. Подстицање
сарадње унутар групе.
Лепо изражајно певање уз разумевање текста. Наглашавање
музичког пулса покретом, развијање координације и
моторике ученика.
Исходи У оквиру теме ученик ће бити у стању да:
примењује правилну техник упевања (правилно дисање,
држање тела, артикулација)
изговара бројалице према ритмичким захтевима сaмoстaлнo
и у групи
користи могућности ИКТ-а у извођењумузике
Провера остварености Ученик уме да изговара бројалице према ритмичким
исхода захтевима сaмoстaлнo и у групи.
Ученик анализира слушано дело у односу на извођачки
састав и инструменте.
Способан је за коришћење могућности ИКТ-а за слушање
музике.
Образовни стандарди 1.1.1, 1.1.2, 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.3.1, 1.3.2, 2.1.1, 2.2.1, 3.1.1.
Кључни појмови Шеснаестина ноте у групи
Активности Мотивише ученике и подстиче да усвоје предвиђене
наставника садржаје, изводи песму, изводи ритам бројалице, прати
активност ученика.
Организује рад и простор. Дели ученике на групе. Асистира
ученицима у изради задатака.
Прати активност ученика.
Активности ученика Активно слушају упутства. Израђују задатке, изводе песму,
изводе ритам бројалице, учествују у раду групе.
Сарађују са вршњацима.
Међупредметне За решавање проблема, сарадња, естетичка
компетенције
Литература за Музичка култура за пети разред основне школе, др
наставнике Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Литература за ученике Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Корелација Географија, биологија
.
Аудио Веверица
Могући ток часа
Уводни део часа (10 минута)
Групни рад:
Одиграти игру Имена. Ова игра је у функцији упознавања нове ритмичке фигуре –
шеснаестине нота у групи.
Припремити:
Одабрати једног ученика који ће добити улогу диригента. Он задаје друговима име
написано на његовом папиру, док се група која има исти број слогова надовезује
изговарајући своје речи или ритам. Ученик/диригент има задатак да наизменично показује
на групе, а они на знак изговарају своје речи (имена), или ритам на неутрални слог та,
стварајући ритмичку композицију.
Други задатак је да изговорите/изведете ритам који се налази у песми Веверица (Веверица
није ‘тица, а није ни слон!). Након усвајања овог текста песме ученици могу исти ритам
извести пљескањем длановима, пуцкетањем прстију или на ритмичким удараљкама.
Упознати ученике да ће на часу научити нову песму, која се зове Веверица, на стр. 21 у
уџбенику. Истаћи да ће уз помоћ ове песме научити и нове нотне вредности –
шеснаестину ноте.
БИОГРАФИЈА
Константин Бабић (1927–2009), српски композитор. Студије
композиције завршио је 1955. године у класи Миленка Живковића.
Усавршавао се на Академији „Санта Чечилија” у Риму (1967).
Задатак: након усвојеног ритма шеснаестина у групи, у бројалици Воће, уместо изворног
текста вежбе, нека користе друге појмове, на пример бројеве, називе градова, планина,
животиња, а потом нека направе сопствени ритмички задатак користећи предложене
појмове.
Градови:
– Ниш, Бор, Праг, Љиг, Рим, Беч;
– Минхен, Тутин, Земун, Врбас, Чачак, Ковин, Скопље, Осло, Париз;
– Суботица, Крагујевац, Смедерево, Нови Пазар, Барселона, Будимпешта.
Животиње:
– лав, ној, коњ, пас, ћук, зец;
– паун, тигар, змија, чапља, рода, медвед;
– бели медвед, веверица, кукавица, препелица.