You are on page 1of 9

Припрема за час

Час број: 3
Школа и разред
Професор
Датум одржавања
Наставна област Извођење музике (Ритам)
Наставна јединица Ритам, упознавање са елементима ритма
Врста (тип) часа Комбиновани
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе Mонолошко-дијалошка, слушање аудио-примера, гледање
видео-примера, практичан рад
Наставна средства Уџбеник Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
ЦД плејер, компакт-диск 1
Мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, бим-пројектор,
звучници, платно
Циљ часа Усвајање наведених бројалица уз јасан изговор и разумевање
текста.
Понављање појмова: такт,тактне црте, музички метар,
четвртинаноте, половина ноте, осмина ноте,
пауза.Усвајање појма лигатура.
Подстицање заједништва и личне одговорности групним
радом. Усвајање и примена научених правила понашања у
току певања, слушања музике и групној игри. Подстицање
сарадње унутар групе.
Наглашавање музичког пулса покретом, развијање
координације и моторике ученика.
Исходи У оквиру теме ученик ће бити у стању да:
 изговара бројалице према ритмичким захтевима сaмoстaлнo
и у групи;
 примењује принцип сарадње и међусобног подстицања у
заједничком музицирању;
 анализира слушано дело у односу на извођачки састав и
инструменте;
 користи могућности ИКТ-а за слушање музике.
Провера остварености Ученик уме да изговара бројалице према ритмичким
исхода захтевима сaмoстaлнo и у групи.
Ученик анализира слушано дело у односу на извођачки састав
и инструменте.
Способан је за коришћење могућности ИКТ-а заслушање
музике
Образовни стандарди 1.1.1, 1.1.2, 1.3.1, 1.3.2, 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3.
Кључни појмови Такт, тактне црте, музички метар, четвртина ноте, половина
ноте, осмина ноте, пауза, лигатура.
Активности Мотивише ученике и подстиче да усвоје предвиђене
наставника садржаје, изводи ритам бројалице, прати активност ученика.
Организује рад и простор. Дели ученике на групе. Асистира
ученицима у изради задатака.
Прати активност ученика.
Активности ученика Активно слушају упутства. Израђују задатке, изводе ритам
бројалице, учествује у раду групе.
Учествују у дискусији, износе закључке. Сарађују са
вршњацима.
Међупредметне За решавање проблема, сарадња, естетичка
компетенције
Литература за Музичка култура за пети разред основне школе, др
наставнике Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Литература за ученике Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Корелација Математика, физичко васпитање

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице


Видео – Певањем и свирањем
упознајемо музику

Задатак
Задатак
Видео Ритам

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Аудио Писаћа машина


Могући ток часа
Уводни део часа (10 минута)
Монолошком методом, уз помоћ дуплерице на странама 16 и 17 у уџбенику, ученике
упознати са новим поглављем. Указати шта ће у оквиру овог поглавља научити и шта ће умети да
раде.

Мултимедијални Видео – Певањем и свирањем упознајемо музику – стр. 17.


ПДФ уџбеник
Уз помоћ видеа ученици ће моћи да се упознају са занимљивом причом
на тему: када настају музичке идеје?

Штампани Уз помоћ рубрике „Занимљиво” на стр. 17 у уџбенику ученике


уџбеник упознати са занимљивом причом на тему: када настају музичке идеје?

Главни део часа (30 минута)


Подстаћи ученике да се сете звукова у којима се може осетити стално пулсирање или
узастопно понављање ритма. Подсетити их на звук воза, звук часовника и друго.

Поделити ученике на групе.


Свака група нека одабере свој сигнал који треба равномерно да понављају. Свака група
сигнал понавља на сигнал наставника. Опонашање може бити гласовно или телом или
свим што може производити звук (нпр. оловком о сто, трљањем дланова,
корачањем/марширањем, пљескањем дланова и слично).

Мултимедијални Видео – Ритам – стр. 18.


ПДФ уџбеник
Уз помоћ видеа ће имати прилике да виде како ради метроном.

Мултимедијални ЗАДАТАК стр. 18.


ПДФ уџбеник Решење: метроном – темпо; лењир – мера; сат – време; мерач брзине у
аутомобилу – брзина; вага – тежина.
Уџбеник Уз помоћ рубрике „Размислите” на стр. 18 у уџбенику ученике
штампани подстаћи да одговоре на питања. Фотографије у уџбенику ће им у томе
помоћи.
Шта се све може измерити у свакодневном животу?
Које мерне јединице користимо за мерење?

Нека одговоре упишу на празним линијама у уџбенику.


Повезати појмове слика из уџбеника са одговорима:
Метроном – темпо, мери брзину извођења неке композиције
Лењир – мера, служи за мерење дужине објекта који меримо.
Сат – време, мери часове
Мерач брзине у аутомобилу – брзина, мери брзину пређеног пута неког
возила.
Вага – тежина, мери тежину објекта којег меримо.

Истаћи да и музику можемо измерити и да се она мери музичким метром. Подсетити


ученике на појмове појмове које су учили у ранијим разредима као што су: музички
метар, појам такта, тактних црта и тактирања. Упознати ученике са појмом трајања
нота.
Објаснити појам музичког метра, као и његову примену у музици. Објаснити и појам и
улогу тактне црте у музичкој нотографији.

Како би ученици лакше савладали разчичита трајања нота искористити за то бројалицу.


Подстаћи ученике да размисле о томе да ли знају неку бројалицу и која је њена особеност?
Нека је на глас изрецитују пред целим разредом. Сугеришите да препознају пулс слогова
који се нижу. Укажите да њихову моторичност.

Бројалице су омиљена игра деце управо због једноставности и важне улоге при
дружењу, склапању пријатељстава. Оне омогућавају динамику игре и заузимају важно
место у разумевању неких музичких особина као што су: ритам, пулс, метар. Оне,
такође, имају и улогу у увежбавању говорног апарата.
Понављање бројалица у тренуцима када је то потребно јесте корисна активност коју
деца често у игри спонтано прилагођавају, мењају и осавремењују. Њихов текст лако
сепамти, једноставан је и радо се понавља више пута узастопце. Напомените
ученицима да наглашени тактов део у бројалицама треба нагласити, те да они сами
могу одабрати вид музичког израза (коришћење римтичких удараљки, пљескање итд)
На тај начин ученици разумеју појам равномераног музичког пулса.

Четвртину ноте уводимо задатком Ветар пирка око кика:


Мултиме Задатак – допунити бројалицу Ветар пирка око кика, на стр. 19, додавањем
дијални четвртина нота на одговарајућа места.
ПДФ
уџбеник
Штампан Допунити бројалицу Ветар пирка око кик аиз уџбеника са стр. 19 уџбенику
и додавањем четвртина нота на одговарајућа места.
уџбеник

Извести решени задатак са текстом бројалице, а потом на неутралан слог уз тактирање.


Игра БРОЈАЛИЦА Ветар пирка
Играјте игру с ученицима тако што ћете их пребројавати јасним изговарањем бројалице у
тачном метру, широким покретима руке од ученика до ученика. Тај изговор јасно ће
истицати прецизан ток наглашених тактових делова. Ученици се могу придруживати у
пребројавању и тако усвојити текст и мелодију бројалице. Инсистирајте на разговетном
изговарању текста који одражава метрику, иако они још дуго тога неће бити свесни.
Поделите ученике на више мањих група.
1. Одаберите по једног ученика који ће пребројавати чланове своје групе.
2. Други ученик ће пуцкетањем прстију нагласити равномеран ток наглашеног
тактовог дела, то јест музички пулс.
Ученике можете упознати с чињеницом да сваки покрет разбрајања (или корак), односно
слог речи, чини један део такта који музичари називају четвртина.

Обратити пажњу на правилан став/седење, тачност и прецизност изговора, правилно


узимање даха, фразирање и изражајност, у време извођења бројалице
Половину ноте уводимо задатком Иде мали меца:
Мултимедијалн Задатак – допуни бројалицу Иде мали меца, на стр. 19, додавањем
и ПДФ уџбеник половина нота на одговарајућа места.
Штампани У уџбенику на стр. 19 ученици треба да допуне бројалицу Иде мали
уџбеник меца додавањем половина нота на одговарајућа места.

Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на неутралан слог уз


тактирање.
Овај пут напоменути да, када на један слог речи долазе два покрета разбрајања (или два
корака), следи нота коју музичари називају половина ноте.

Осмину ноте уводимо задатком Елен белен:

Мултимедијални Задатак – допуни бројалицу Елен белен додавањем половина нота на


ПДФ уџбеник одговарајућа места.

Штампани У уџбенику на стр. 19 ученици треба да допуне бројалицу Елен белен


уџбеник додавањем половина нота на одговарајућа места.
Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на неутралан слог уз
тактирање.
Поставите питање:
Колико сте сада изговорили слогова на један покрет разбрајања или на један корак?
Два.

Ове ноте називамо осминама. Објаснити њихово нотирање, као повезане и као одвојене
ноте.
Објаснити музички појам – пауза, која је веома битан и саставни део сваке композиције.
Током паузе извођачи ћуте и не свирају.
Потом објаснити и појам лигатуре, тј. лука који повезује две истоимене ноте, који
продужава трајање ноте. Објаснити појам тачке иза ноте, као и пунктиране четвртине са
осмином.

Мултиме Аудио – Лирој Андерсон, Писаћа машина – стр. 20


дијални
ПДФ
уџбеник
ЦД 1/4 Лирој Андерсон, Писаћа машина
Овај звучни пример је у функцији ритма. Указати на то да је писаћа машина
у улози солистичког инструмента и да равноправно учествује у извођењу,
заједно са симфонијским оркестром. Ритам је овде главни елемент музике
којим се писаћа машина изражава.
Поставити питање:
Да ли особа која свира на писаћој машини треба да буде музичар? Да.
Информисати их да је то музичар који свира ударачке инструменте.

Завршни део часа (5 минута)


Варијанта 1

Групни рад
Подстакните ученике да користе тело као музички инструмент. Нека звук добију на
разноврсне начине: пљескање длановима, поколенима, пуцкетање прстију. Разговарајте с
њима о звуцима које су добили и подсетите их на правилно пљескање длановима уз мек
покрет. Тај вид музицирања опушта тело, развија моторику и добра је припрема за касније
извођење песама на ритмичким инструментима које ће ученицио брађивати у даљем току
школовања. Након разговора о звучним разликама при музицирању задајте им задатак да
импровизују ритмичку пратњу бројалицама које су обрадили на часу користећи тело као
музички инструмент.

Варијанта 2

Мултимедијални Задатак – допуни бројалицу Еци пеци пец, на стр. 20, додавањем
ПДФ уџбеник различитих нота на одговарајућа места.

Задатак – решити последњи задатак на 19. страни.

Штампани У уџбенику на стр. 20 ученици треба да допуне бројалицу Еци пеци пец
уџбеник додавањем половина нота на одговарајућа места.

Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на неутралан слог уз


тактирање.

Начин праћења ученичких постигнућа


___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

(Само)евалуација часа
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

You might also like