You are on page 1of 5

Припрема за час

Час број: 8.
Школа и разред
Наставник
Датум одржавања
Наставна област Кретање
Наставна јединица 2.3. Брзина, правац и смер кретања, векторски карактер
брзине; 2.4. Подела кретања према облику путање и
брзини тела
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна
Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда), мултимедијални
уџбеник, средства ИКТ
Циљ часа Стицање знања о појму брзине као векторској величини и
подели кретања.
Исходи На крају часа ученик ће знати:
 шта је брзина, ознаку и мерну јединицу;
 шта су векторске величине;
 да разликује врсте кретања према облику путање и
брзини тела.
Међупредметне Компетенција за учење, рад са подацима и информацијама,
компетенције дигитална компетенција, решавање проблема
Кључни појмови Брзина, правац, смер
Корелација Математика, техника и технологија
Активности Уводи ученике у тему, наводи их да самостално закључују,
наставника усмерава их ка исправним закључцима, мотивише их да
повезују до сада усвојене појмове са новим појмовима.
Активности ученика Прате инструкције наставника, самостално износе
претпоставке, самостално закључују, слушају излагање и
претпоставке других ученика, учествују у дискусији коју
води наставник.
Приказ мултимедијалних садржаја
ЛЕКЦИЈЕ 2.3. И 2.4. (користи се на часовима 8 и 9)

ЗАДАЦИ

ВИДЕО
Вектори
СИМУЛАЦИЈА
Физичке величине
и појмови којима ВИДЕО
се описује Скалари
кретање
ЗАДАЦИ 1

СИМУЛАЦИЈА
Дијаграм кретања

ВИДЕО
Велодром

ГАЛЕРИЈА
Подела кретања
ЗАДАЦИ 2
према облику путање

Ток часа
Уводни део часа (8 минута)
Наставник прегледа домаћи задатак и дискутује са ученицима.

Главни део часа (35 минута)


Наставник започиње лекцију подсећањем на претходно градиво.
Ако два тела прелазе исто растојање у различитим временским интервалима, већу брзину
има оно тело које је то растојање прешло за краће време.
Такође, ако се упореде растојања која за исто време пређу различита тела, најбрже се
креће оно тело које је прешло највеће растојање.
Дакле, брзина је физичка величина којом се описује кретање и одређена је односом између
пређеног пута и времена.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике на примере из уџбеника (стр. 32).

Ознака за брзину је v, а мерна јединица метар у секунди (m/s).


Када се дефинише кретање неког тела, није довољно одредити само његову брзину, него и
правац и смер кретања.
На пример, пут који спаја два града или стаза која спаја парк и улаз у зграду представљају
примере правца кретања. Из ког града неко тело креће и ка ком граду иде, односно да ли
се креће из парка ка згради или из зграде ка парку примери су смера кретања.
Наставник подстиче ученике да дају своје примере правца и смера кретања.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике на уџбеник (стр. 33).

PDF СИМУЛАЦИЈА: Физичке величине и појмови којима се описује


кретање

Све физичке величине могу се поделити на векторске и скаларне. Векторске величине


имају интензитет, правац и смер. Векторске физичке величине изнад своје ознаке имају
стрелицу и могу се графички представити усмереним дужима.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике на уџбеник (стр. 34 и 35).

PDF ВИДЕО: Вектори

PDF ВИДЕО: Скалари

У зависности од тога да ли се током кретања брзина тела мења или је стална, кретање се
дели на:
 равномерно, када тело за исте временске интервале прелази једнаке путеве;
 променљиво, када тело за исте временске интервале прелази различите путеве.
PDF СИМУЛАЦИЈА: Дијаграм кретања

У зависности од облика путање, кретање се дели на:


 праволинијско кретање;
 криволинијско кретање.
PDF ВИДЕО: Велодром

PDF ГАЛЕРИЈА: Подела кретања према облику путање

Наставник закључује: свако кретање може се дефинисати према ова два параметра.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике на панелни приказ поделе кретања у
уџбенику (стр. 39).

Завршни део часа (2 минута)


Наставник задаје домаћи задатак: преписати у свеску шему поделе физичких величина на
скаларне и векторске (уџбеник, стр. 35).
Изглед табле
БРЗИНА, ПРАВАЦ И СМЕР КРЕТАЊА, ВЕКТОРСКИ КАРАКТЕР БРЗИНЕ
Брзина

v m/s

ПОДЕЛА КРЕТАЊА ПРЕМА ОБЛИКУ ПУТАЊЕ И БРЗИНИ ТЕЛА

Према Према облику


брзини путање

равномерно променљиво праволинијско криволинијско

Начин праћења ученичких постигнућа


Анализа домаћег задатка.

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

You might also like