You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: Reka Bentuk Teknologi

Tingkatan:1 Intan 1 Tempat: Bengkel Jahitan


Tarikh : 27 Oktober 2021 Masa: 11:00 pagi hingga 12:30 Tgh Hari
Topik : 5.3 Reka Bentuk Fesyen

HASIL PEMBELAJARAN:
1. Mentakrifkan reka bentuk fesyen.
2. Memberikan contoh aplikasi reka bentuk fesyen dalam kerjaya reka bentuk.
3. Menyenaraikan proses cantuman dan penggunaan alaran dalam proses
penyediaan reka bentuk fesyen.

BAHAN BANTU MENGAJAR:


1. Tayangan Video
2. Slaid Pembentangan
3. Buku Teks

PENGETAHUAN SEDIA ADA:


1. Pengenalan kepada reka bentuk fesyen

PELAKSANAAN PENGAJARAN
Hasil Pembelajaran & Isi Aktiviti Pengajaran dan
Fasa Catatan
Kandungan Pembelajaran
Set Induksi Pengenalan Guru menerangkan Strategi Pembelajaran:
(5 Minit) Memahami reka bentuk pembelajaran tentang reka
 Berpusatkan
fesyen bentuk fesyen.
guru
Arahan Murid:
Murid perlu memahami
konsep reka bentuk fesyen
dalam ayat mereka
tersendiri.
Kandungan Memberikan takrifan reka Guru menyampaikan kuliah Kemahiran berfikir
5.2.1 Definisi bentuk dan definisi fesyen aktif berkaitan reka bentuk
 Mengetahui
Reka Bentuk dalam ayat yang formal. fesyen
Fesyen BBM
Reka bentuk merupakan Arahan:
(15 Minit)
proses menterjemah idea
1. Setiap murid perlu  Slaid Power
dan kreativiti bagi
menyenaraikan Point
menghasilkan sesuatu
produk. seberapa banyak
kerjaya dalam bidang
Fesyen merujuk kepada reka bentuk fesyen
gaya atau stail serta tingkah pada papan putih di
laku yang diterima. hadapan kelas. (10
minit)
2. Guru akan berkongsi
jawapan-jawapan
murid di dalam kelas.
(5 minit)

Kandungan| Contoh reka bentuk fesyen Perbincangan antara guru Teknik pengajaran
5.2.2 dan murid dan murid
a) Pakaian – penutup  Perbincangan
Jenis reka bersama murid
bentuk fesyen kepada badan dan
anggota badan Arahan Murid:
(15 minit)
b) Aksesori – benda 1. Menyenaraikan
yang dipakai seberapa banyak
sebagai perhiasan mungkin contoh
pakaian dan aksesori.
(15 minit)

Kandungan Contoh teknik cantuman Perbincangan antara guru Pembelajaran


5.2.3 Teknik yang dapat diaplikasikan dengan murid dan murid kolaboratif
cantuman dan dalam pembelajaran reka bersama murid.
penggunaan bentuk fesyen serta Nilai murni :
alatan dalam peralatan yang digunakan  Bekerjasama
proses dalam proses cantuman
penyediaan reka BBM :
1) Tenik Cantuman Arahan Murid :
bentuk fesyen  Kertas
a) Kaedah jahitan
(40 minit) 1) Murid mendengar mahjong
b) Kaedah sulaman
pengajaran daripada guru  Marker pen
c) Kaedah tampalan
tentang teknik cantuman  Colouring pen
d) Kaedah lain
dan juga alatan. (20
2) Alatan
minit)
a) Alatan mengukur
2) Dalam kumpulan, murid
b) Alatan mendraf
dikehendaki
c) Alatan memotong
menyenaraikan teknik
d) Alatan menanda cantuman dan alatan di
e) Alatan menjahit dalam bentuk peta minda
f) Alatan lain dan kertas mahjung (20
minit)

Penilaian Soalan Penilaian: Murid yang dipilih akan Nilai murni


(10 minit) mencabut kertas yang  Fokus
1. Berikan maksud fesyen.
mengandungi soalan-soalan  Berkeyakinan
2. Nyatakan kerjaya dan menjawab soalan
dalam bidang reka tersebut Kemahiran
bentuk fesyen
berkomunikasi
3. Berikan 2 contoh
aksesori dalam fesyen
Kemahiran berfikir
4. Senaraikan kaedah
 Menganalisis
yang sesuai bagi
menghasilkan fesyen
yang moden.
5. Apakah alatan yang
sesuai semasa
melakukan proses
cantuman

Memberikan tugasan Tugasan menulis nota dalam Kreatif dan inovatif


kepada murid. buku nota
Pemikiran Kritis
Arahan:
Murid perlu menulis semua
nota yang telah dipelajari
hari ini dalam buku lock
yang telah digunakan
sebelum ini.
Penutup Guru membuat kesimpulan Nilai murni
(5 minit) kecil berkaitan topik yang  Menghormati
dipelajari dan mendapatkan  Yakin
refleksi daripada murid. diri/berani
Kognitif
Pemikiran kritis

Kemahiran berfikir
Memahami
Sosial Guru memberikan kata Kemahiran berfikir
semangat untuk
 Memahami
pembelajaran yang akan
datang
Kelas berakhir.

Kerja Rumah/Tugasan:
Tugasan menulis nota tentang reka bentuk fesyen serta teknik cantuman dalam buku lock
Refleksi:
Objektif 1: Murid mampu menyatakan konsep reka bentuk fesyen dalam bentuk formal atau
dengan menggunakan ayat mereka sendiri. Mereka telah menggunakan kemahiran menjana
idea terhadap tayangan slaid yang telah disediakan.
Objektif 2: Murid telah mengetahui kerjaya yang sesuai dengan bidang reka bentuk fesyen
dan mampu berfikir ke arah masa hadapan dengan minat yang telah diketahui oleh mereka.
Objektif 3: Murid dapat mengetahui proses yang betul dalam menghasilkan cantuman
berdasarkan teknik yang dipelajari di dalam kelas serta dapat tahu alatan yang sesuai semasa
melakukan proses cantuman. Mereka juga dapat menghasilkan peta minda yang kreatif dan
berfikiran kritis semasa menghasilkan peta minda dan menayangkan di hadapan kelas.

You might also like