You are on page 1of 10

План-конспект уроку на тему: Аксіоми планіметрії

Мета:
Навчальна: повторити зміст аксіом планіметрії, систематизувати знання й
уміння учнів щодо способів застосування змісту цих аксіом до розв'язування
базових задач планіметрії.
Виховна: виховувати культуру праці, працелюбність, бережне відношення до
майна;
Розвиваюча: розвивати технічне мислення, сприяти розвитку координації рухів,
розвивати пам`ять, мислення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ЕТАПИ УРОКУ:
1. Організаційний момент.
2. Формулювання мети й завдань уроку
3. Повторення, систематизація опорних знань і вмінь.
4. Повторення та систематизація вмінь
5. Проведення підсумків уроку
6. Завдання для виконання вдома

Хід уроку
1. Організаційний момент
На цьому етапі уроку надаю учням інформацію про:
1. орієнтовний план вивчення теми;
2. кількість навчальних годин;
3. приблизний зміст матеріалу;
4. основні вимоги до знань і вмінь учнів;
5. термін проведення контрольної роботи;
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу в класі.
2. Формулювання мети й завдань уроку
У вступному слові на попередньому етапі повідомила учням про те, що в
10 класі учні починають вивчати інший, ніж це було в попередні роки, розділ
геометрії. Проте, пригадавши, що один з основних принципів вивчення основ
наук — це принцип послідовності, необхідно акцентувати, що вивчення нового
1
розділу неможливе без системного, свідомого повторення основних понять,
вивчених у попередніх класах, а також без відтворення основних способів дій,
якими учні оволоділи, вивчивши основи планіметрії у 7-9 класах. Тому перші
уроки геометрії у 10 класі буде присвячено саме систематизації та повторенню
основних понять планіметрії та способів розв'язання планіметричних задач.
3. Повторення, систематизація опорних знань і вмінь.
У навколишньому світі нас оточують різні предмети, кожний з яких має
багато характеристик: колір, твердість, хімічний склад, розміри, форму і т. д.
Наприклад, круг радіуса 10 см можна вирізати з металевого листа або з аркуша
паперу. Зрозуміло, що обидва предмети мають і однакові характерні властивості,
і різні. Щоб вивчити певні властивості того чи іншого предмета, у школі
вивчаються різні шкільні дисципліни. Якщо порівнювати вищеназвані предмети
за формою та кількісними характеристиками, то ці фігури однакові - два круги
радіуса 10 см. Шкільні дисципліни, які вивчають просторову форму й кількісні
характеристики предметів і явищ навколишнього середовища, належать до
математичних - алгебра і геометрія. Геометрія - це наука про просторову
форму й кількісні характеристики предметів реального світу.
Інші характеристики предметів навколишнього середовища вивчають інші
шкільні дисципліни. Якщо під час вивчення предмета реального світу не
враховувати його характеристики, крім просторової форми і кількісних вимірів,
то отримаємо абстрактний об'єкт, який називають геометричною фігурою.
Слово «геометрія» - грецького походження, що в перекладі українською
мовою означає землемірство (назва походить від вимірювань на місцевості).
Геометрія, яку вивчають у школі, називається евклідовою за ім'ям
давньогрецького вченого Евкліда (див. рубрику «З літопису геометрії» до
Модуля 1). Шкільна геометрія складається з двох частин: планіметрії і
стереометрїі. З планіметрією ви ознайомилися в основній школі, а
стереометрію вивчатимете в старших класах.

2
Планіметрія - це розділ геометрії, у якому вивчаються геометричні
фігури на площині (рис. 1.1). Стереометрія - це розділ геометрії, у якому
вивчаються фігури в просторі.

Рис. 1.1
Геометричні фігури - це абстрактні фігури, які нагадують предмети, що
нас оточують. Щоб відрізняти одну геометричну фігуру (чи поняття) від іншої,
їх описують у вигляді твердження, яке називають означенням.
Означення - це твердження, яке описує істотні властивості предмета (поняття),
що дає змогу відрізнити його від інших. Як з'ясувалося, означити всі геометричні
фігури неможливо. Наприклад, точка, пряма, площина. Їх називають
неозначуваними, або початковими (з яких усе починається), або основними, як
називали їх у планіметрії.
Логічну побудову планіметрії можна описати за такими етапами.
1. Вибір геометричних понять, які називають основними поняттями
(абстрактних фігур).
2. Формулювання основних властивостей для цих геометричних понять
за допомогою тверджень, які вважаються істинними без доведень.
3. Побудова інших понять, які означуються через основні поняття та
їхні властивості, та тверджень, істинність яких встановлюється шляхом
доведень, опираючись на відомі.
Таку побудову науки називають аксіоматичною. Її назва походить від слова
«аксіома». Це слово грецького походження, що в перекладі українською мовою
означає повага, авторитет, незаперечна істина. Аксіома - це твердження, яке
приймається істинним без доведення. Основні властивості найпростіших
геометричних фігур, які вважають істинними без доведення і які є вихідними під
час доведення інших властивостей, називають аксіомами геометрії.

3
Для шкільного курсу планіметрії визначено:
I. Основні геометричні фігури (поняття) - точка, пряма.
(Точка - найпростіша геометрична фігура. Усі інші геометричні фігури
складаються з точок, у тому числі й пряма.)
II. Аксіоми планіметрії - це основні властивості найпростіших геометричних
фігур.
III. Систему означень планіметричних фігур і теорем, що виражають їхні
властивості.
До означуваних понять у геометрії відносять поняття відрізка, променя,
трикутника тощо, оскільки для них існують пояснення «що це таке?».
Означуваних понять багато. Наведемо приклад.
Нехай на прямій а задано дві різні точки А і В. Фігуру, що складається з
усіх точок прямої а, які лежать між точками А і В, включаючи точки А і В,
називають відрізком (рис. 1.2). Точки А і В називаються кінцями відрізка, а всі

інші точки - внутрішніми точками відрізка.


Таким чином відрізок - означуване поняття. Рис. 1.2
АКСІОМИ ПЛАНІМЕТРІЇ
№ Назва аксіоми Зміст аксіоми Наслідки з аксіом
І Аксіоми I1 Яка б не була пряма, існують Дві різні прямі або
належності точки, що належать цій прямій, і не перетинаються,
I1 точки, що не належать їй. або перетинаються
I2 Через будь-які дві точки можна тільки в одній точці
провести пряму і до того ж тільки
одну
I2

4
ІІ Аксіоми ІІ1 З трьох точок на прямій одна і Якщо кінці будь-
розміщення ІІ1 тільки одна лежить між двома якого відрізка нале-
іншими. жать одній пів пло-
щині, то відрізок не

ІІ2 ІІ2 Пряма розбиває площину на дві перетинає пряму.


півплощини Якщо кінці відрізка
належать різним
півплощинам, то
відрізок перетинає
пряму
ІІІ Аксіоми ІІІ1 Кожний відрізок має певну Якщо три точки А, В
вимірювання довжину, більшу від нуля. Дов-і С лежать на одній
ІІІ1. жина відрізка дорівнює сумі прямій, то точка С
довжин частин, на які він роз-лежатиме між
бивається будь-якою його точкою. точками А і В у
випадку, коли
ІІІ2. ІІІ2 Кожний кут має певну АВ = АС + СВ.
градусну міру, більшу від нуля. Якщо від даної пів-
Розгорнутий кут дорівнює 180°. прямої відкласти в
Градусна міра кута дорівнює сумі одну й ту саму пів-
градусних мір кутів, на які він роз-площину два кути, то
бивається будь-яким променем, що сторона меншого
проходить між його сторонами кута, відмінна від
даної півпрямої,
проходитиме між
сторонами більшого
кута

5
IV Аксіоми відкладання IV1 На будь-якій пів- Якщо пряма, яка не
IV1 прямій від її початкової проходить через жодну
точки можна відкласти з вершин трикутника,
відрізок заданої довжини і перетинає одну з його
до того ж тільки один. сторін, то вона
перетинає тільки одну з
IV2
IV2 Від будь-якої пів- двох інших сторін
прямої в задану пів-
площину можна відкласти
кут із заданою градусною
мірою, меншою 180°, і до
того ж тільки один.

IV3
IV3 Який би не був
трикутник, існує
трикутник, що дорівнює
йому, у заданому
розміщенні відносно даної
півпрямої
V Аксіома V1. Через точку, що не Якщо пряма перетинає
паралельності лежить на даній прямій, одну з двох
V1 можна провести не більше паралельних прямих, то
як одну пряму, паралельну вона перетинає й другу
даній

Щоб установити правильність твердження про властивості тієї чи іншої


геометричної фігури, доводиться висловлювати деякі міркування. Серед цих
міркувань є такі, які потребують доведення (теореми, задачі). Твердження,
істинність якого встановлюється шляхом доведення і яке використовується для

6
доведення інших тверджень, називають теоремою. Теорема складається з двох
частин: умови і висновку. Для доведення теорем у шкільному курсі геометрії
використовують в основному такі методи:
а) по структурі доведення - прямий (аналітичний і синтетичний), від
супротивного;
б) по використанню математичного апарату - алгебраїчний,
координатний, векторний і т. д.
Усі міркування під час доведення теорем довільним методом опираються
на аксіоми та відомі доведені факти. Тобто під час доведення теореми
дозволяється користуватися тільки основними властивостями найпростіших
фігур (аксіомами) і раніше доведеними властивостями (теоремами). Ніякими
іншими властивостями фігур, навіть якщо вони здаються очевидними,
користуватися не можна. Наприклад, під час доведення теорем можна
користуватися рисунком. Однак це лише геометрична модель змісту тексту,
вираженого словами. Тому робити за рисунком висновки про властивості фігур
не дозволяється.
Отже, геометрія, як і інші математичні науки, будується за такою схемою:
спочатку потрібно ввести основні поняття, задати аксіоми (правила гри), а
пізніше, опираючись на аксіоми, виводити інші факти (проводити гру за
визначеними правилами, які є несуперечними між собою).
4. Повторення та систематизація вмінь
Виконання усних вправ
1. Чи правильне твердження: «Дві прямі завжди перетинаються не
менш ніж в одній точці»? Якщо ні, то сформулюйте правильне твердження.
2. Чи правильні наведені твердження?
1) Через точку площини можна провести не менше ніж 1000
прямих.
2) Сполучивши попарно три задані точки на площині, завжди
дістанемо три прямі.
3) На кожній прямій можна вибрати принаймні 100 точок.

7
3. Яким є взаємне розміщення двох різних прямих на площині, якщо
відомо, що вони мають:
1) принаймні одну спільну точку;
2) не більше ніж одну спільну точку?
4. Точки А і В лежать у різних півплощинах відносно прямої а. Відрізок
АС не перетинає пряму а. Не виконуючи рисунка, визначте, в одній чи різних
півплощинах відносно прямої а лежать точки B і С.
Виконання письмових вправ
1. На прямій позначені точки А, В і С так, що АВ = 17, АС = 11, ВС = 6.
Яка з цих точок розташована між двома іншими? Чи зміниться відповідь, якщо
АВ = 17, АС = 11, ВС = 28?
2. Відомо, що АВ = 7. Знайдіть на прямій .АВ таку точку М, що
АМ - ВМ = 1.
3. Розгорнутий кут розділений на чотири кути, один з яких менший від
інших у 2, 3 і 4 рази відповідно. Знайдіть величини цих кутів.
Розв'язування задач підвищеної складності (для учнів із високим та
достатнім рівнями навчальних досягнень)
1. Прямий кут розділено на дві частини. Знайдіть кут між бісектрисами
утворених кутів.
2. Пряма АВ ділить площину на дві півплощини. В одній із цих
півплощин побудовано кути АВАС = 58°, АСАВ = 75°, АБАК = 81°. Визначте
градусну міру кута САК.
5. Проведення підсумків уроку
Контрольні запитання
Тестове завдання
Із вершини прямого кута АЕD, зображеного
на рисунку, проведено два промені ЕС і ЕF так, що
< АЕ𝐹 = 58°, < 𝐶𝐸𝐷 = 49°. Обчисліть величину кута
СЕF.

8
А Б В Г
7° 17° 9° 12°

2. Яке з наведених тверджень є правильним?


А Б В Г
Якщо два відріз- Якщо два проме- Якщо промінь і Якщо дві прямі
ки не мають ні не мають відрізок не мають на площині не
спільних точок, то спільних точок, то спільних точок, то мають спільних
вони паралельні вони паралельні вони паралельні точок, то вони
паралельні

3. Із вершини розгорнутого кута, зображеного


на рисунку, проведено два промені ВD і ВК так, що
<АВК = = 128°, <СВD = 164°. Обчисліть величину
кута DВК.
А Б В Г
102° 146° 52° 112°
6. Завдання для виконання вдома
Повторити зміст основних понять уроку та способи дій за їх викорис-
тання під час розв'язування задач (див. конспект, довідкові таблиці). Розв'язати
задачі.
1. Відомо, що АВ = 6. Знайдіть на прямій АВ усі точки, для яких суми
відстаней від кінців відрізка АВ дорівнюють:6; 5; 9.
2. Площини розділена прямою АВ на дві півплощини. В одній із цих
півплощин побудовані кути:
<АВС = 25°, <СВD = 35°, <DВК = 85°, <КВТ = 105°.
Визначте величину кута ТВD.
3. Визначте, чи є наведені твердження аксіомами або теоремами
планіметрії:

9
а) через точку поза заданою прямою можна провести пряму, па-
ралельну заданій, і тільки одну;
б) через точку поза заданою прямою можна провести не більше ніж
одну пряму, паралельну заданій;
в) площа квадрата зі стороною, що дорівнює одиниці довжини,
дорівнює одиниці;
г) площа квадрата зі стороною а дорівнює а2?
Скласти перелік означень, ознак та властивостей трикутників та
відношень між ними (вивчених у 7-9 класах).

10

You might also like