Professional Documents
Culture Documents
Estimator:
Mabajen, Marlon B. and Delos Santos, Andrey V.
3.2m x 3 = 9.6m
3.8m x 3 = 11.4m
4.5m x 3 = 13.5m
3.7m x 3 = 11.1m
3.85m x 1 = 3.85m
1.2m x 1 = 1.2m
2.9m x 1 = 2.9m
2.9m x 1 = 2.9m
2.9m x 1 = 2.9m
4.73 x 1 = 4.73m
2.31 x 1 = 2.31m
3.2m x 1 = 3.2m
2.85 x 1 = 2.85m
4.08 x 1 = 4.08m
1.73 x 1 = 1.73m
2.98 x 1 = 2.28m
1 x 2 = 2m
1.05 x 1 = 1.05m
B1 = 2.74
B2 = 0.50
RB = 1.64
CB = 0.11
Total = 4.99 Cu.m.
B1 = 5.48
B2 = 0.99
RB = 3.27
CB = 0.21
Total = 9.95 Cu.m.
One Span Beam H and V (B1) = 4.5 + 4.5 + 3.8 + 3.7 + 3.7 = 20.2 m
20.2 + 0.45(5) = 22.45 m
Total Number of Full-length Bars required for One Span Beam:
5 (beam) x 8(bar) = 40 pcs. 20 mm Ø x 6.00 m
Diagonal B2 = 2. 98 m
2.98 + 0.45 = 3.43 m
Total Number of Full-length Bars required for One Span Beam:
1(beam) x 6(bar) = 6 pcs. 20 mm Ø x 6.00 m
RB
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Left Support
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Mid Support
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Right Support
CB
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Left Support
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Mid Support
2-20 mm Ø Top Reinf. and 2-20 mm Ø Bottom Reinf. @ Right Support
Total number of full-length bars required for Continues Beams and One Span Beams:
= 224 pcs. 20 mm Ø x 6.00 m
Total Number of Full-length Bars required for Short Bar:
= 52.41 pcs. 20 mm Ø x 6.00 m
Total bags of Cement for Beam:
= 93 Bags
Total Cu.m of Sand for Beam:
= 5 Cu.m.
Total Cu.m of Gravel for Beam:
= 10 Cu.m.
STIRRUPS
CB (2) = 1.25 m
1 @ 50 mm: 1.25 m – (0.05 m) = 1.2 m → 2 pcs.
6 @ 150 mm: 1.2 m – (0.9 m) = 0.3 m → 12 pcs.
0.3 m
REST @ 200 mm: = 1.5 pc.
0.2 m
Total Number of Stirrups = 2 +12 + 1.5 = 15.5 pcs. Stirrups
Length of One (1) Stirrup = 0.35 + 0.35 + 0.20 + 0.20 + 2 (0.075) = 1.25 m
Total Number of Full-length Bars required:
15.5 x 1.25 m
= 3.23 pcs. 10 mm Ø x 6.00 m
6.00 m
CB (3) = 1.3 m
1 @ 50 mm: 1.3 m – (0.05 m) = 1.25 m → 2 pcs.
6 @ 150 mm: 1.25 m – (0.9 m) = 0.35 m → 12 pcs.
0.35 m
REST @ 200 mm: = 1.75 pcs.
0. 2m
Total Number of Stirrups = 2 +12 + 1.75 = 15.75 pcs. Stirrups
Length of One (1) Stirrup = 0.35 + 0.35 + 0.20 + 0.20 + 2 (0.075) = 1.25 m
Total Number of Full-length Bars required:
15.75 x 1.25 m
= 3.28 pcs. 10 mm Ø x 6.00 m
6.00 m
Summary
TIE WIRES:
4750 m
= 89.62 say 90 kg No.16 G.I. wire
53 m