You are on page 1of 6

J.U.

Srednja medicinska škola u Tuzli


Jurišić Marijana

Priprema za čas

 NASTAVNI PREDMET- Zdravstvena njega

 RAZRED: I r

 DATUM : 21.03.2013god.

 NASTAVNA OBLAST-Zdravstvena njega

 NASTAVNA CJELINA (TEMA): Osnovi previjanja

 NASTAVNA JEDINICA: Osnovni materijal za pokrivanje rane

 TIP ČASA- Obrada novog nastavnog gradiva

 OBLICI RADA-Frontalni, individualni,rad u paru

 NASTAVNE METODE-Izlaganje,razgovor,demonstracija,praktičan rad

 NASTAVNA SREDSTVA-Omerćajić,R,Ramomović,F,Stjepić,Đ:Zdravstvena
njega-udžbenik za učenike prvog razreda Srednje medicinske škole,Tuzla:Etix,
2010
 NASTAVNI PRIBOR - Tabla ,kreda,udžbenik,lutka,sterilna gaza,zavoji,
rukavice,dezinfekciono sredstvo,leukoplast

 LOKACIJA ČASA-Kabinet za zdravstvenu njegu

 KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA-Higijena i zdravstvena zaštita

 ZADACI NASTAVE

1. Obrazovni - sticanje znanja o pojmu rane i postupku previjanja rane.

2. Funkcionalni - Razvijanje intelektualnih perceptivnih sposobnosti,sposobnosti


aktivnog slušanja i posmatranja u postupku previjanja rane i pravilna upotreba
materijala za previjanje rane.

3. Odgojni - profesionalizam u radu, razvijanje osobina kao što su savjesnot,preciznost i


pedantnost i zadacima sestre u postupku pravilnog previjanja rane.

Uvodni dio časa: 5 min


Sa učenicima ponoviti:
1.Za šta se koriste hirurški instrument?
Hirurški instrumenti se koriste za previjanje rana.

2.Kako se dezinfikuju hirurški instrumenti?


hirurški instrumenti se moraju prvo mehanički dobro očistiti a potom dezinfikovati
rastvorom pripremljenog dezinfekcionog sredstva.
3.Šta je infekcija?
infekcija je biološki proces koji nastaje ulaskom i razmnožavanjem patogenih
mikroorganizama u tijelu domaćina.

Cilj časa - Danas ćemo naučiti kako i na koji način se rane previjaju i koji su to
materijali potrebni za previjanje i pokrivanje rane.

Glavni dio časa: 35 min


Učenicima zadati zadatak da pročitaju odredjeni dio teksta Udžbenik Zdravstvena njega 1
(str .125)

Rana je oštećenje ili prekid kontinuiteta kože ili sluzokože i predstavlja otvor za ulaz
mikroorganizama u prostor rane i u organizam čovjeka.
Prema mehanizmu nastanka rane pokazuju različite oblike povrede kože i dubljih
oštećenja strukture tkiva.

Postupak previjanja rane:


-priprema osoblja (biti u čistoj urednoj odjeći,prije početka izvođenja radnje,oprati
ruke,poslije toga dezinfikovat ruke i posušit)
-priprema bolesnika (psihološka,fizička priprema bolesnika)
-priprema prostora (prostor u kojem se izvodi njegovanje rane,mora biti čist i uredan)
-priprema pribora (odgovarajuća pokretna kolica sa čistom ili sterilnom
kompresom,sterilan zavojni materijal koji se nalazi u dobošima,kasetama ili vrećicama za
jednokratnu upotrebu,pincete,peani,makaze,sterilne rukavice po potrebi maske,kape,
dezinfekciono sredstvo za čišćenje rane,leukoplast,bubrežnastu posudu,korpaza otpatke
sa poklopcem).
-postupak s ranom

Udžbenik Zdravstvena njega 1 (str .128)


Najčešći materijali koji se koriste za previjanje rane:
-sterilna hidrofilna gaza
-bijela vata,zavoji
-leukoplast
-mrežice
-trougla marama
Razlozi za pokrivanje rane su:
-zaštita rane od zaštitnih faktora
-postizanje imobilizacije da nebi došlo do pomjeranja dijela tijela na kojem postoji
rana,upijanje sekreta iz rane
-zadržavanje primjenjenog lijeka
-zaustavljanje krvarenja
-smanjenje bola
-estetski razlozi

Završni dio: 5 minuta


Sa učenicima ponoviti šta su rane i zašto se rane previjaju i koji su zadaci sestre kod
previjanja rane.
J.U. Srednja medicinska škola u Tuzli
Jurišić Marijana

Priprema za čas

 NASTAVNI PREDMET- Zdravstvena njega

 RAZRED: I r

 DATUM : 21.03.2013god.
 NASTAVNA OBLAST-Zdravstvena njega

 NASTAVNA CJELINA (TEMA): Postupak previjanja rane

 NASTAVNA JEDINICA: Postupak previjanja rane

 TIP ČASA- Vježba

 OBLICI RADA-Rad u paru.

 NASTAVNE METODE-Metoda praktičnog rada

 NASTAVNA SREDSTVA-Omerćajić,R,Ramomović,F,Stjepić,Đ:Zdravstvena
njega-udžbenik za učenike prvog razreda Srednje medicinske škole,Tuzla:Etix,
2010
 NASTAVNI PRIBOR – Pokretna kolica,instrumenti,dezinfekciono sredstvo,
zavojni materijali,bubrežnjak,leukoplast,rukavice...

 LOKACIJA ČASA-Kabinet za zdravstvenu njegu

 KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA-Higijena i zdravstvena zaštita

 ZADACI NASTAVE

1. Obrazovni-sticanje znanja kroz vježbu o postupku previjanja rane.

2. Funkcionalni- Razvijanje intelektualnih perceptivnih sposobnosti,sposobnosti

aktivnog slušanja,manuelnih vještina i posmatranja u postupku previjanja rane i

pravilne upotrebe materijala za previjanje i pokrivanje rane


3. Odgojni – : profesionalizam u radu, razvijanje osobina kao što su
savjesnot,preciznost i pedantnost i zadacima sestre u postupku pravilnog previjanja rane.

Uvodni dio časa: 5 min


Sa učenicima ponoviti pripremiti materijal koji je potreban za ovu vježbu i podijeli ti ih u
grupe.

Cilj časa - Danas ćemo vježbati pravilno previjanje rane i priprema materijala za
previjanje i pokrivanje rane.

Glavni dio časa: 35 min


Učenicima praktično pokazati kako se previja rana a potom ih pustiti da vježbaju u
paru,gdje jedan učenik asistira a drugi previja ranu.

Postupak sa ranom:
1. Prije bilo kakvog postupka sestra mora provjeriti dali je sav potreban materijal
pravilno pripremljen
2. Pacijenta odvesti u sobu za intervencije ili bolesnički krevet ograditi
paravanom,postaviti bolesnika u odgovarajući položaj,najčešće ležeći
3. Prije izvođenja medicinsko tehničke ranje oprati ruke i posušiti
4. Skinuti predhodni zavojni materijal sa rane
5. Ako je sestra asistent dodaje ljekaru sterilne rukavice,te sestra takođe oblači
rukavice
6. Dodaje ljekaru odgovarajući instrument najčešće pean te sestra uzima pean ili
pincetu s kojom će dohvaćati sterilni materijal iz doboša
7. Dodaje mu sterilne tufere koje natapa sterilnim dezinfekcionim sredstvom dabi
ljekar očistio prvo kožu oko rane a potom prostor rane.Čišćenje se vrši samo u
jednom pravcu i onda se tufer baca
8. Poslije previjanja i sušenja rane sestra dodaje sterilne gaze koje se stavljaju na
ranu,leukoplast,mrežica kako bi se sterilna gaza mogla učvrstiti
9. Sav upotrebljeni materijal baca se u kantu za otpatke, a instrumenti stavljaju u
bubrežastu posudu
10. Poslije završene medicinsko tehničke radnje bolesnik se vraća u sobu ili se
uklanja paravan iz bolesničke sobe a bolesnik se postavlja u najudobniji položaj.

Završni dio: 5 minuta


Sa učenicima ponoviti šta su rane i zašto se rane previjaju i koji su zadaci sestre kod
previjanja rane.
Pospremiti pribor i pripremiti kabinet za naredni čas.
Postupak sa ranom:
11. Prije bilo kakvog postupka sestra mora provjeriti dali je sav potreban materijal
pravilno pripremljen
12. Pacijenta odvesti u sobu za intervencije ili bolesnički krevet ograditi
paravanom,postaviti bolesnika u odgovarajući položaj,najčešće ležeći
13. Prije izvođenja medicinsko tehničke ranje oprati ruke i posušiti
14. Skinuti predhodni zavojni materijal sa rane
15. Ako je sestra asistent dodaje ljekaru sterilne rukavice,te sestra takođe oblači
rukavice
16. Dodaje ljekaru odgovarajući instrument najčešće pean te sestra uzima pean ili
pincetu s kojom će dohvaćati sterilni materijal iz doboša
17. Dodaje mu sterilne tufere koje natapa sterilnim dezinfekcionim sredstvom dabi
ljekar očistio prvo kožu oko rane a potom prostor rane.Čišćenje se vrši samo u
jednom pravcu i onda se tufer baca
18. Poslije previjanja i sušenja rane sestra dodaje sterilne gaze koje se stavljaju na
ranu,leukoplast,mrežica kako bi se sterilna gaza mogla učvrstiti
19. Sav upotrebljeni materijal baca se u kantu za otpatke, a instrumenti stavljaju u
bubrežastu posudu
20. Poslije završene medicinsko tehničke radnje bolesnik se vraća u sobu ili se
uklanja paravan iz bolesničke sobe a bolesnik se postavlja u najudobniji položaj.

You might also like