Professional Documents
Culture Documents
Allung
Allung
D031191095
Perkapalan A
Alternatif 1
1. Deadweight coefficient (CD) = 0,65
LWL/LBP = 1,04
FB/B = 0,10
Displacement = DWT / CD
= 2.400 / 0.65
= 3.692,3
D = LWL × B ×T × CB × y × c
= 1,04 LBP × LBP/4,50 × LBP/ 9 × 0,65 × 1,025 × 1,0075
= 17,23457 x 10-3 LBP3
LBP = ( D / 0,01723457 )1/3
= ( 3.692,3/ 17,23457 x 10-3 LBP3) 1/3
= 59,836
B = LBP/4,50
= 59,836/4,50
= 13,29
T = B / 2,5
= 13,29/2,5
= 5,316
H = LBP/ 9
= 59,836/9
= 6,684
Cb = 0,65
Cm = 0,9 + ( 0,1 x ( √ Cb ))
= 0,98 (Ship Design for Economy and Eficiency)
Cwl = 0,1+CB
= 0,1 + 0,65
= 0,75 ( Elemen tof Ship Design )
Cph= CB /Cm
= 0,65/0,98
= 0,663
Cpv = CB /Cwl
= 0,65 / 0,75
= 0,866
CB = 1,115 – ((0,276 x V(knot)) / (Lbp1/2)
0,65 = 1,115 – ( 0,276 x V)/ (59,8361/2)
V = 13,03 Knot
Alternatif 2
1. Deadweight coefficient (CD) = 0,66
LWL/LBP = 1,04
LBP/H = 9 ; H = LBP / 9
Displacement = DWT / CD
= 2.400/ 0.66
=3.636,36
D = LWL × B ×T × CB × y × c
= 1,04 LBP × LBP/4,6 × LBP/ 11,04 × 0,66 × 1,025 × 1,0075
= 13,957 × 10-3 LBP3
LBP = ( D /13,957 × 10-3 LBP3)1/3
= ( 3.636,36/ 13,957 × 10-3 LBP3) 1/3
= 63,869
B = LBP/4,6
= 63,869/4,6
= 13,884
T = B / 2,4
= 13,884/2,4
= 5,7852
H = LBP/ 9
= 63,869/9
= 7,096
Cb = 0,66
Cm = 0,9 + ( 0,1 x ( √ Cb ))
= 0,98 (Ship Design for Economy and Eficiency)
Cwl = 0,1+CB
= 0,1 + 0,66
= 0,76 ( Elemen tof Ship Design )
Cph= CB /Cm
= 0,66/0,98
= 0,6734
Cpv = CB /Cwl
= 0,66 / 0,76
= 0,868
Alternatif 3
1. Deadweight coefficient (CD) = 0,65
LWL/LBP = 1,04
LBP/H = 9 ; H = LBP / 9
Displacement = DWT / CD
= 2.400/ 0,65
= 3.692,3 Ton
D = LWL × B ×T × CB × y × c
= 1,04 LBP × LBP/4,5 × LBP/ 11,25 × 0,65 × 1,025 × 1,0075
= 13,7896 x 10-3 LBP3
LBP =( D /13,7896 × 10-3 LBP3)1/3
= ( 3.692,3 / 13,7896 × 10-3 LBP3) 1/3
= 64,453
B = LBP/4,5
= 64,453/4,5
= 14,32
T = B / 2,5
= 14,32/2,5
= 5,729
H = LBP/ 9
= 64,453/9
= 7,161
Cb = 0,65
Cm = 0,9 + ( 0,1 x ( √ Cb ))
= 0,98 (Ship Design for Economy and Eficiency)
Cwl = 0,1+CB
= 0,1 + 0,65
= 0,75 ( Elemen tof Ship Design )
Cph = CB /Cm
= 0,65/0,98
= 0,663
Cpv = CB /Cwl
= 0,67 / 0,77
= 0,86
LWL/LBP = 1,04
LBP/H = 9 ; H = LBP / 9
FB/B = 0,13
Displacement = DWT / CD
= 2.400/ 0,68
= 3.529,4Ton
D = LWL × B ×T × CB × y × c
= 1,04 LBP × LBP/4,6 × LBP/ 11,5 × 0,65 × 1,025 × 1,0075
= 13,1965 x 10-3 LBP3
LBP = ( D / 0,01723457 )1/3
= ( 3.529,4/ 13,1965 x 10-3 LBP3) 1/3
= 64,428
B = LBP/4,6
= 64,428 / 4,6
= 14,006
T = B / 2,5
= 14,006/2,5
= 5,602
H = LBP/ 9
= 64,428/9
= 7,158
Cb = 0,65
Cm = 0,9 + ( 0,1 x ( √ Cb ))
= 0,98 (Ship Design for Economy and Eficiency)
Cwl = 0,1+CB
= 0,1 + 0,65
= 0,75 ( Elemen tof Ship Design )
Cph = CB /Cm
= 0,65/0,98
= 0,663
Cpv = CB /Cwl
= 0,65 / 0,75
= 0,866
FB : ( H-T ) / B = 0,11
vs
FN : Dimana :1 m/s = 0,5144
√ g Lbp
FN : 0,27 ((Sesuai dengan batasan pendekatan nomor 7)
Alternatif 5
1. Deadweight coefficient (CD) = 0,66
LWL/LBP = 1,04
LBP/B = 4,8 ; B = LBP/4,88
LBP/H = 9 ; H = LBP / 9
Displacement = DWT / CD
= 2.400/ 0,66
= 3.636,36Ton
D = LWL × B ×T × CB × y × c
= 1,04 LBP × LBP/4,8 × LBP/ 11,52 × 0,67 × 1,025 × 1,0075
= 13,0132 X 10 -3 LBP3
LBP = ( D / 13,132 X 10 -3 LBP3)1/3
= ( 3.636,36/ 13,0132 X 10 -3 LBP3) 1/3
= 65,377
B = LBP/4,8
= 65,377/4,8
= 13,62
T = B / 2,4
= 13,62/2,3
= 5,921
H = LBP/ 9
= 65,377/9
= 7,264
Cm = 0,9 + ( 0,1 x ( √ Cb ))
= 0,98 (Ship Design for Economy and Eficiency)
Cwl = 0,1+CB
= 0,1 + 0,67
= 0,77 ( Elemen tof Ship Design )
Cph = CB /Cm
= 0,67/0,98
= 0,683
Cpv = CB /Cwl
= 0,67 / 0,77
= 0,870
FB : ( H-T ) : B = 0,10
vs
FN : Dimana :1 m/s = 0,5144
√ g Lbp
FN : 0,26 ((Sesuai dengan batasan pendekatan nomor 7)