Professional Documents
Culture Documents
CHAPTER TWO
STRESSES IN PAVEMENT
Contents:
Stress in flexible pavements
2.1 Stress in Homogeneous mass
2.1.1 Solutions by charts
2.1.2 Solutions at Axis of Symmetry
2.2 Stress in a layered system
2.2.1 Two layer system
2.2.2 Three layer systems
Although pavement structures are layered structures, we start with a discussion of the stresses
in a homogeneous half space.
Originally Boussinesq developed his equations for a point load but later on the equations
were extended for circular wheel loads.
The simplest way to characterize the behavior of pavement under wheel loads is to consider the
sub grade, the sub base and the surfacing layers to form a homogeneous half space.
A half-space has an infinitely large area and an infinite depth with a top plane on which the
loads are applied.
If the modulus ratio between the pavement and the sub grade is close to unity, as exemplified
by a thin granular base, the Boussinesq theory can be applied to determine the stresses, strains
and deflection in the sub grade.
Boussinesq assumptions:
Soil is ideal mass
Soil are homogenous
Poisson’s ratio is constant in all
direction, and E is constant
Soil is Isotropic, that mean 𝝈𝒙 = 𝝈𝝉
Figure 2-2: Vertical stress due to circular loading (Foster and Ahlvin, 1954)
Figure 2-3: Tangential stress due to circular loading (Foster and Ahlvin,
1954)
Figure 2-4: Radial stress due to circular loading (Foster and Ahlvin, 1954)
Figure 2-5: Shear stress due to circular loading (Foster and Ahlvin, 1954)
Figure 2-6: Vertical deflection due to circular loading (Foster and Ahlvin,
1954)
After the stresses are obtained from charts, the strains can
be computed from
Where
r = the distance from the center point where the pressure is to be determined
q = the average pressure which is equal to the load divided by the area.
Example-1
Figure 2.8 shows a homogeneous half-space subjected to
two circular loads, each 10 in.(254 mm) in diameter and
spaced at 20 in.(508 mm) on centers. The pressure on the
circular area is 50 psi (345 kPa (1 psi=6.9 kPa). The half-
space has elastic modulus 10,000 psi (69 MPa) and
Poisson’s ratio 0.5.
Determine the vertical stress, strain,
and deflection at point A, which
is located 10 in.(254 mm) below
the center of one circle.
Figures 2.8. Example 1.
Solution:
From Figures 2.2, 2.3, and 2.4, the stresses at point A:
A. Due to the left load with r/a = 0 and z/a = 10/5 = 2, q=50 psi are:
σ𝑧 σ
∗ 100 = 28 ≫ 𝑧 = 0.28
𝑞 𝑞
σ𝑧 = 0.28 × 50 = 14.0 psi (96 .6 kPa), and
σ𝑟 σ
∗ 100 = 1.6 ≫ 𝑧 = 0.016
𝑞 𝑞 𝑞𝑎
σr = σt = 0.016 × 50 = 0.8 psi (5 .5 kPa) ; 𝑤= 𝐹
𝐸
B. Due to the right load with r/a = 20/5 = 4 and z/a = 2 are:
σz = 0.0076 × 50 = 0.38 psi (2 .6 kPa), Strain
σr=0.026 × 50 =1.3 psi (9.0 kPa), and • ε𝑧 = [14 .38 - 0 .5(2.10+ 0.8)/10,000 = 0.00129.
σt = 0. (Out of the right load’s range). • From Figure 2.6, the deflection factor at point A
due to the left load is 0 .68 and, due to the right load is
C. By superposition: 0.21 .
σz = 14.0 + 0 .38 =14 .38 psi (99.2 kPa), • The total deflection w = (0 .68+0.21) × 50 ×5/10,000
σr= 0.8+1.3 = 2 .10 psi (14 .5 kPa) , and w = 0 .022 in . (0.56 mm) .
The final answer is
σt = 0.8 psi (5.5 kPa).
• σ𝑧 = 14.38 psi (99 .2 kPa),
• ε𝑧 = 0.00129, and
• w = 0.022 in . (0.56 mm),
HIGHWAY II - Stress in Pavements
2.2 Stresses in Layered Systems
21
Each layer is homogeneous, isotropic and linearly elastic with elastic modulus, E,
and Poisson’s ratio, v.
The material is weightless and infinite in lateral directions, but of finite depth, h,
whereas the underlying layer is infinite in both the horizontal and vertical directions.
The exact case of a two layer system is the full depth asphalt
pavement construction in which a thick layer of hot-mix asphalt
is placed directly on the sub grade.
If the pavement is composed of three layers (e.g., surface course,
base course and sub grade) the stresses and strains in the
surface layer can be computed by combining the base course
and the sub grade into a single layer.
Similarly the stresses and strains in the sub grade can be
computed by combining the surface course and the base course.
Figure 2-9 shows the effect of pavement layer on the distribution of vertical
stress under the center of the circular loaded area when h1/a = 1 and v = 0.5.
Figure 2-10 shows the effect of pavement thickness and modulus ratio on
vertical stresses, σc, at the pavement-sub grade interface.
Figure 2-11: Vertical surface deflection factor for two layer system.
(Burmister, 1943)
Figure 2-12: Vertical interface deflection factor for two layer system,
(E1/E2=10, E1/E2=25), (Haung, 1969)
Figure 2-12: Vertical interface deflection factor for two layer system,
(E1/E2=50, E1/E2=100). (Haung, 1969)
The critical tensile strain under dual wheels or dual-tandem wheels can
be calculated from the same equation by correcting the strain factor.
Figure 2-13: Strain factor in two layer systems for single wheel. (Haung,
1973)
Solution:
a. Given El/E2 = 500,000/5000 = 100 , and σc/q = 8/80 = 0.1, from
Figure 2.10, find a/h1 = 1.15, so the value of hl = 6/1.15=5.2 in.,
which represents the minimum thickness for full depth .
b. Given El /E2=25,000/5000=5, and 𝝈c /q=0.1, from Figure 2.10,
for a/hl =0.4, so the value of h1=6/0.4=15 in., which is the
minimum thickness of granular base required.
Note: compare between the two values of h1
• Jones has developed a series of tables for determining stresses in a three layer
system for the following dimensionless parameters:
{Top of Layer – 2}
For radial strains
{Bottom of Layer – 1}
{Top of Layer – 2}
HIGHWAY II - Stress in Pavements
Table 2-1
Three-Layer Systems
41
42
Example 3:
Given the three-layer system shown in Figure 2 .16 with a
=4.8 in.( 122 mm), q =120 psi (828 kPa), h1 = 6 in (152
mm), h2 = 6 in. (203 mm), E1 = 400,000 psi (2.8 GPa), E2
= 20,000 psi (138 MPa), and E3 = 10,000 psi (69MPa),
determine all the stresses and strains at the two interfaces
on the axis of symmetry.
Solution:
Given k1 = 400,000/20,000 =20, k2=20,000/10,000=2, A
=4.8/6 = 0.8, and H = 6/6 = 1,
From Table 2.1, Find the factors:,
ZZ1= 0.12173, ZZ2=0.05938, ZZ1=RR1=1.97428, and
ZZ2-RR2 = 0.09268 .
From Equations
σz1=q×ZZ1=120×0.12173=14.61psi(101kPa)
σz2=q×ZZ2=120×0.05938=7.12 psi(49.1kPa)
σz1-σr1=q×(ZZ1-RR1)=120×1.97428=236.91psi (1.63 MPa),
σr1=14.61-236.91 = -222.31 psi.
σz2 - σr2 = q×(ZZ2-RR2)=120×0.09268=11.12 psi,
σr2=7.12-11.12= -4.0 psi
𝝈`𝒓𝟏 =14.61-(14.61-(-222.31))/20=2.76 psi,
𝝈`𝒓𝟐 = 7.12-(7.12-(-4))/2=1.56 psi
Solution
Solution:
a. At bottom of layer 1:
To calculate the strains at the bottom of layer 1
εz1=(σz1-σr1)/E1=236.91/400,000=5.92x10-4
εr1=(σr1-σz1)/2E1=-236.91/2x400,000=-2.96x10-4
(or directly, using equation εz1 =-2εr1)
b. At top of layer 2:
To calculate the strains at the top of layer 2
εz2T = (σz1 - σ`𝒓𝟏 ) / E2 = (14.61-2.76)/20000 = 5 .92 x
10-4 = εz1 at bottom of layer 1
εr2T= (𝝈`𝒓𝟏 -σz1)/2E2= (2.76-14.61)/2×20000 = -2.96 x
10-4 = εr1 at bottom of layer 1
Solution:
c. At bottom of layer 2:
To calculate the strains at the bottom of layer 2
εz2B = (σz2 - σr2)/E2 =(7.12-4=11.12)/20000=5.56x
10-4
εr2B =(σr2- σz2)/2E2=-11.12/2×20000=-2 .78 x 10-4
d. At top of layer 3:
To calculate the strains at the top of layer
εz3 = (σz2 - 𝝈`𝒓𝟐 ) / E3 = (7.12-1.56)/ 10000 =
5.56x 10-4 = εz2B At bottom of layer 2
εr3 = (𝝈`𝒓𝟐 -σz2)/2E3=-5.56/2×10000 = -2 .78 x
10-4 = εr2B At bottom of layer 2