Professional Documents
Culture Documents
Answers
Answers
Subtraction Workbook -
question answer
1 294
2 205
3
4
5
155
725
93
Answers
6 961
7 247
8 £12.18
9 1216
10 577
11 £15.88
12 97
13 £333
14 519
15 467
Challenge
Various answers. Example is 289 + 476 + 135 (Hint: try to make ones make 20 so carry 2 tens to make tens
18 + carried 2, and hundreds 7 + carried 2)
Page 24 of 24 Page 1 of 24
Home Learning Maths Workbook Addition and Subtraction Word Problems: Answers
Page 2 of 24 Page 23 of 24
Page
Exemplary Calculation Procedure: Answers Statutory Requirements Worksheet Number Notes
Inverse checking 2-digit by
2-digit mixed with carrying and
question answer 18
exchanging choice of method
Addition: worksheet
My Estimate Calculation
Answer close to
Check with Inverse
Inverse checking 3-digit by
estimate 2-digit mixed with carrying and
1 40 + 20 = 60 39 + 23 = 62 60/62 = Yes! 62 – 23 = 39 or 62 - 39 = 23 exchanging choice of method 19
2 20 + 50 = 70 18 + 54 = 72 70/72 = Yes! 72 – 18 = 54 or 72 - 54 = 18 worksheet
Estimate the answer to a
3 70 + 50 = 120 67 + 54 = 121 120/121 = Yes! 121 – 54 = 67 or 121 - 67 = 54 calculation and use inverse Inverse checking 3-digit by
operations to check answers. 3-digit mixed with carrying and 20
exchanging worksheet
4 130 + 40 = 170 126 + 43 = 169 170/169 = Yes! 169 – 43 = 126 or 169 - 126 = 43
Inverse create addition and
5 220 + 130 = 350 218 + 133 = 351 350/351 = Yes! 351 – 133 = 218 or 351 - 218 = 133 subtraction calculations from a 21
set of 3 numbers worksheet
Subtraction:
Answer close to Estimating Answers Worksheet
My Estimate Calculation Check with Inverse 22
estimate
Exemplary Calculation
1 60 – 20 = 40 59 – 22 = 37 40/37 = Yes! 22 + 37 = 59 23
Procedure
2 100 – 20 = 80 97 – 18 = 79 80/79 = Yes! 79 + 18 = 97 Solve problems, including
Addition and subtraction word
3 130 – 30 = 100 126 – 32 = 94 100/94 = Yes! 94 + 32 = 126 missing number problems, 24
problems worksheet year 3
4 190 – 50 = 140 188 – 52 = 136 140/136 = Yes! 136 +52 = 188 using number facts, place
5 350 – 170 = 180 352 – 169 = 183 180/183 = Yes! 169 + 183 = 352 Addition and subtraction using
value, and more complex 25
worded calculations year 3
addition and subtraction.
Page 22 of 24 Page 3 of 24
Adding Ones to a 3 Digit Number: Answers
Estimating Answers: Answers
question answer
question answer
Estimating Addition:
1 30 + 60 = 90
1 139
2 20 + 30 = 50
2 216
3 50 + 50 = 100
3 387
4 80 + 30 = 110
4 499
5 90 + 30 = 120
5 537
6 60 + 90 = 150
6 627
7 130 + 20 = 150
7 729
8 90 + 110 = 200
8 959
9 130 + 150 = 280
9 173
10 350 + 280 = 630
10 231
Estimating Subtraction:
11 394
1 60 - 30 = 30
12 483
2 80 - 20 = 60
13 533
3 100 - 50 = 50
14 654
4 120 - 30 = 90
15 721
5 130 - 30 = 100
16 1001
6 230 - 90 = 140
17 172
7 130 - 20 = 110
18 258
8 290 - 110 = 180
19 404
9 260 - 150 = 110
20 479
10 350 - 280 = 70
21 553
22 662
23 768
24 979
Challenge
7 + 8 = 15
so
37 + 8 = 45
so
537 + 8 = 545
Page 4 of 24 Page 21 of 24
Checking 3 by 3 Digit Mixed Calculations - With Carrying and Exchanging: Answers Subtracting Ones from a 3 Digit Number: Answers
so
84 - 8 = 76
so
384 - 8 = 376
Page 20 of 24 Page 5 of 24
Adding Tens to a 3 Digit Number: Answers Checking 3 by 2 Digit Mixed Calculations - With Carrying and Exchanging: Answers
so
80 + 60 = 140
so
83 + 60 = 143
so
Page 6 of 24 Page 19 of 24
Checking 2 by 2 Digit Mixed Calculations - With Carrying and Exchanging: Answers Subtracting Tens from a 3 Digit Number: Answers
or
230 - 80 = 150
Page 18 of 24 Page 7 of 24
Adding Hundreds to a 3 W igit number: Answers Subtracting 3 Digit Numbers from 3 Digit Numbers With Exchanging: Answers
1 663 1 233
2 945 2 315
3 982 3 234
4 573 4 158
5 761 5 164
6 870 6 307
7 707 7 194
8 819 8 69
9 1172 9 217
10 1160 10 156
11 1408 11 228
12 1221 12 299
13 1349 Challenge
14 1372 1 738 - 457 = 281
15 1601 2 470 - 294 = 176
16 1527 3 801 - 468 = 333
17 816
18 900
19 1124
20 459
21 1462
22 616
23 800
24 1611
Challenge
900 + 400 = 1300
so
Page 8 of 24 Page 17 of 24
Subtracting 3 Digit Numbers from 3 Digit Numbers - No Exchanging: Answers Subtracting Hundreds from a 3 Digit Number: Answers
1 254 1 153
2 221 2 16
3 321 3 231
4 232 4 289
5 323 5 264
6 61 6 220
7 600 7 207
8 132 8 219
9 162 9 68
10 216 10 316
11 413 11 247
12 517 12 246
13 210 13 164
14 222 14 293
15 148 15 7
Challenge 16 519
1 347 - 214 = 133 Challenge
2 548 - 302 = 246 The principle of this activity is using 1, 2, 3 and 4 to make all numbers to 9 (1, 2, 3, 4, 4+1 or 3+2, 1+2+3 or
3 794 - 360 = 434 4+2, 1+2+4 or 3+4, 1+3+4, 2+3+4). Use these to make the required multiples of 100.
Page 16 of 24 Page 9 of 24
Adding 3 and 2 Digit Numbers - No Carrying: Answers Adding Two 3 Digit Numbers - With Carrying: Answers
1 579 1 841
2 275 2 835
3 388 3 970
4 688 4 461
5 186 5 963
6 894 6 614
7 579 7 915
8 298 8 958
9 588 9 908
10 679 10 1375
11 649 11 1167
12 378 12 1373
13 489 13 961
14 197 14 1393
15 393 15 1027
Challenge Challenge
1 452+ 15 = 467 1 548 + 939 = 1487
2 753 + 43 = 796 2 641 + 573 = 1214
3 828 + 21 = 849 3 475 + 878 = 1353
Page 10 of 24 Page 15 of 24
Adding Two 3 Digit Numbers - No Carrying: Answers Adding 3 and 2 Digit Numbers With Carrying: Answers
1 787 1 691
2 676 2 482
3 767 3 373
4 787 4 653
5 869 5 165
6 907 6 890
7 785 7 714
8 798 8 648
9 438 9 328
10 486 10 742
11 997 11 737
12 563 12 438
13 879 13 521
14 389 14 232
15 999 15 405
Challenge Challenge
1 402 +35 = 437 1 382 + 55 = 437
2 941 + 45 = 986 2 747 + 47 = 796
3 725 + 22 = 747 3 878 + 65 = 943
Page 14 of 24 Page 11 of 24
Subtracting 2 Digit Numbers from 3 Digit Numbers No Exchanging Answers Subtracting 2 Digit Numbers from 3 Digit Numbers With Exchanging: Answers
1 461 1 325
2 312 2 616
3 523 3 405
4 440 4 435
5 732 5 604
6 551 6 318
7 620 7 382
8 502 8 461
9 262 9 95
10 605 10 591
11 622 11 543
12 336 12 863
Challenge Challenge
1 357 - 55 = 302 1 252 - 32 = 202
2 547 - 32 = 515 2 473 - 24 = 449
3 898 - 65 = 833 3 891 - 67 = 824
Page 12 of 24 Page 13 of 24