Professional Documents
Culture Documents
N=
Q2= 6000 cal
Q1= 35100 J
4,186 J
6000 cal × =25116 J
1 cal
Q2
N = 1−
Q1
−25116 J
N= 1 =0,715
35100 J
N= 1 −0,715=0,285
0,285×100=28,5 %
8 4,186 J 9
7,3 ×10 cal × =3,055 ×10
1 cal
W
N=
Q
3,055× 109 J
N= =33,2
9,2× 107 J
N= 33,2
3. T2= 87°C
T1 = 350°C
N=
t2
N= 1 -
t1
360° k
N= 1- = 0,578
623° k
N= 1- 0,578= 0,422
0,422×100=42,2 %
4. W= 35J
Q1= 105J
N=
Q1=
4,184 J
105 cal × =439,32 J
1 cal
W
N=
Q
35 j
N= =0,079
439,32 j
N= 0,079
Q2= 113,29cal
5. T2 = -12°C
T1= 25°C
P= 750 KJ/h
W= 750KJ
a. µ= 1 – t2/t1
261° k
µ= 1- =0,876
298° k
µ= 0,876
P=208,33 wak
b. 0,876 × 0,6=0,5256
750000 j
Q= =1435132,03 J
0,5256
1435132,03 J
P= =398,65 wak
3600 seg