Professional Documents
Culture Documents
INDEX
1.1.DESIGN DATA
Total weight = 16 MT
Impact factor = 2
BEAM DIMENSIONS: A
A = 30.00 cm 1 B
B = 2.25 cm
C = 36.00 cm
C D 2
D = 31.50 cm
E = 1.25 cm E
F = 2.25 cm
3 F
PROPERTIES OF BEAM
AB^3 2
I1 = + A1 x h1
12
A1 = 30 x 2.25
= 67.5 cm²
h1 = C-(B/2)-Y
= 36-(2.25/2)-18
= 16.875 mm
I1 = (30*2.25^3)/12 + (67.5*16.875^2)
= 28.48 + 19221.67969
= 19250.16 cm4
ED^3 2
I2 = + A2 x h2
12
A2 = 1.25 x 31.5
= 39.375 cm²
h2 = F + (D/2) - Y
= 2.25+(31.5/2)-18)
h2 = 0 mm
I2 = 1.25*31.5^3)/12 + (39.375*0^2)
= 3255.82 + 0
4
= 3255.82 cm
AF^3 2
I3 = + A3 x h3
12
A3 = 30 x 2.25
= 67.5 cm²
h3 = Y - (F/2)
= 18-(2.25/2)
h3 = 16.875 mm
I3 = (30*2.25^3)/12 + (67.5*16.875^2)
= 28.48 + 19221.67969
4
= 19250.16 cm
I = I1 + I2 + I3
= 19250.16+3255.82+19250.16
= 41756.13 cm4
MOI of the I Beam section = 41756.13 cm4
Length of Beam = 820 cm
Area of cross section A = A1 + A2 + A3
= (67.5+39.375+67.5)
= 174.375 cm²
MOI at center of beam I = 41756.13 cm4
Total area of C.A A = 174.375 cm²
Radius of gyration rY = SQRT(41756.1328125/174.375)
= 15.47 cm
Slenderness ratio l/ry = 820/15.47
= 52.99 cm
Section modulus Z = I/ Y
= 41756.13/18
= 2319.8 cm3
Ra 4.1 m Rb
45.000 45.000
A 8.2 m B
9.2 MT 9.20 MT
= 13.011 MT
0.707 Ra = 9.20
Ra = 13.01 MT
= 105.52 kg/cm²
Hence Safe
CHECK FOR BENDING MOMENT
= (18.4 x 8.2)/ 4
3
Section Modulus Required = 2155.63 cm
Hence Safe
L = 820 cm
Deflection = 2.482 cm
= 820/250
= 3.280 cm
Hence Safe
1.1 DESIGN OF LIFTING BEAM
DESIGN DATA
= 700.00 cm
Size of Fillet = 14 mm
weld
Allowable load = Length of weld x weld leg x Allowable Stress
= ((700)x0.707)x1.4x1406.2
= 974299.7 Kgs
= 974299.7 Kgs
= 974299.7 > 18400 Kgs
Since the allowable maximum Load is greater than maximum induced load the weld strength is safe
Case (II): Horizontal shear load
= 689.038 Kg/cm2
= ((700)x0.707)x1.4x689.038
= 477406.9 Kg
Since the allowable weld shear load is greater than the horizontal seismic shear load the weld strength is safe
1.DESIGN OF LIFTING LUG
1.1.DESIGN DATA
Empty Weight of Vessel = 16000 kg
= 16 T
Total weight = 16 T
Consider 15% Weight additional for
= 18.4 T
design lifting lug
IMPACT FACTOR = 2
R = P/ cos q
= 9200/cos 20
= 9790.4 kg
= 9790.44 / 37.5
= 261.078 Kg/cm2
Hence Safe
ss / ssa st / sta
+ < 1
0.22 + 0.316 = 0.540
0.540 < 1
Area A = L*f
= 67 x 2.121
= 142.107 cm2
= 129.48 Kg/cm2
Hence Safe
= 137.790 Kg/cm2
Hence Safe
Ixx Ixx
w
width of lug w = 31 cm
Moment of inertia:
Ixx = 2*(tf^3/12+(tf)*(w/2)^2))+2*(f/12*w^3)
= 11809.020 cm4
sb = (Mb*Y)/Ixx
y = w/2
= 31/2
= 15.5 cm
Mb = Fxy
= 3146.59 x 15.5
= 48772.1 kg-cm
sb = (48772.145 x 15.5)/11809.02
= 64.0 Kg/cm2
= 128.0 Kg/cm2 (including a joint efficiency of 0.5)
Maximum Shear stress in the weld
τ = ( (sb)^2) / 2+Stw^2