You are on page 1of 2

Α/Α:93 Ημερομηνία: 16/5/2023

Ονοματεπώνυμο: Ραφαέλλα Ιωάννου

Σχολείο: ΚΕ΄ Δημοτικό Λεμεσού Τάξη: Γ΄ Υπογραφή δασκάλας: …………………….

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Μάθημα: Αγγλικά

Θέμα: Unit 17

Στόχοι : Οι μαθητές να είναι σε θέση να :

 Εκφράζουν για τι είναι ικανοί «can / can’t »


 Ρωτούν άλλους για τις ικανότητες τους « Can you? »
Μέσα: Η/υ, διαδραστικός πίνακας, Friends pupils book year 3.

Πορεία:

Α) Αφόρμηση

Η εκπαιδευτικός ενθαρρύνει τους μαθητές να τραγουδήσουν στην ολομέλεια ένα τραγούδι που είχαν
μάθει στο Unit 6.
I can run run run.
I can jump jump jump.
I can walk walk walk.
And I can play basketball.

Β) Δραστηριότητα 1

Η δασκάλα ενθαρρύνει τους μαθητές να αναφέρουν εάν μπορούν ή δεν μπορούν να κάνουν την
ενέργεια που αναφέρει. Τα παιδιά ενθαρρύνονται να απαντούν χρησιμοποιώντας “Yes, I can. / No, I
can’t.”
Example:
Teacher: I can play basketball. What about you?
Pupil A: I can play basketball.
Pupil B: I can’t play basketball. etc.
“ What about you, Maria? Can you play basketball?”
Γράφονται στον πίνακα οι φράσεις «Can you» και «Yes, I can. / No, I can’t.»
Γ) Δραστηριότητα 2
Η εκπαιδευτικός λέει στους μαθητές ότι θα μιλήσουν για τους αγαπημένους τους υπερήρωες και
ρωτάει τους μαθητές να της πούνε ποιους γνωρίζουν. Στη συνέχεια η δασκάλα τοποθετεί εικόνες από
μερικούς από τους πιο γνωστούς υπερήρωες στον πίνακα (Superman, Batman, Spiderman) και ρωτά
τους μαθητές, αν ξέρουν τι μπορεί ο κάθε υπερήρωας να κάνει.
Teacher: “Do you know what Spiderman can do? Let’s see. Can he fly? (teacher writes the question on
the board)
Pupils: No, he can’t.
Teacher: Can he run fast? (
Pupils: No, he can’t
Teacher: Can he climb walls?
Pupils: Yes, he can.

Δ) Δραστηριότητα 3
Η δασκάλα ρωτά τους μαθητές ποιος είναι ο αγαπημένος τους υπερήρωας. Έπειτα, λέει στους μαθητές
ότι οι χαρακτήρες του βιβλίου μας μιλούν επίσης για τους αγαπημένους τους υπερήρωες και
ενθαρρύνει τους μαθητές να κάνουν προβλέψεις ποιοι υπερήρωες πιστεύουν πως αρέσουν στους
χαρακτήρες. Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός διαβάζει το κείμενο και καλεί τα παιδιά να εντοπίσουν ποιο
υπερήρωες είναι οι αγαπημένοι της Claudia και της Anna.

Ε) Δραστηριότητα 4
Οι μαθητές εργάζονται ατομικά με την άσκηση 1α και 1β από τη σελίδα 71. Παρατηρούν τις εικόνες
και εντοπίζουν τι μπορεί να κάνει ο Mr Speed και ο Mr Tall. Έπειτα, διαβάζουν τις απαντήσεις τους
στην ολομέλεια.

ΣΤ) Δραστηριότητα 5
Η δασκάλα λέει στους μαθητές ότι έχει στο μυαλό της έναν υπερήρωα και οι μαθητές προσπαθούν να
μαντέψουν ποιος είναι. Επιτρέπεται να κάνουν 4 ερωτήσεις και αν δεν βρουν την απάντηση, τότε
χάνουν. Η εκπαιδευτικός γράφει στον πίνακα τη φράση «Can he/she ..?» και τις απαντήσεις «Yes,
she/he can/ No, she/he can’t».
Έπειτα, οι μαθητές ενθαρρύνονται να γράψουν σε ένα πρόχειρο χαρτί, το όνομα ενός είδη γνωστού
υπερήρωα ή από αυτούς που εισάγονται στο βιβλίο (Mr Speed ή Mr Tall) στην άσκηση που
προηγήθηκε. Ακολούθως, ένας μαθητής σηκώνεται και οι υπόλοιποι προσπαθούν να μαντέψουν ποιος
είναι ο υπερήρωάς του κάνοντας ερωτήσεις χρησιμοποιώντας τη φράση «Can he/she ..?»

Ζ) Αξιολόγηση
Η εκπαιδευτικός αξιολογεί εάν οι μαθητές κατανοούν το περιεχόμενο του μαθήματος καθ’ όλη τη
διάρκεια μέσα από τις διάφορες δραστηριότητες που αναπτύσσονται. Πιο συγκεκριμένα, αξιολογεί
εάν οι μαθητές είναι σε θέση να χρησιμοποιούν το «can / can’t » για να εκφράσουν τις ικανότητες τους
αλλά και το « Can you? » για να ρωτήσουν για τις ικανότητες άλλων, μέσα από τις διάφορες ασκήσεις,
τα παιχνίδια και τις συζητήσεις που αναπτύσσονται. Η δραστηριότητα 5 αποτελεί την τελική
αξιολόγηση, αφού μέσα από το παιχνίδι που αναπτύσσεται στην ολομέλεια, η δασκάλα αξιολογεί
ποιοι μαθητές έχουν κατανοήσει όσα διδάχτηκαν και είναι σε θέση να χρησιμοποιούν σωστό λεξιλόγιο
και ποιοι χρειάζονται περαιτέρω εξάσκηση.

You might also like