Professional Documents
Culture Documents
Solutions Manual
Chapter 8
8.1 Exercises 32. United States is labeled 18.6%.
Find 18.6% of 63,000,000.
2. Multiply 45% × 4000, which is 0.186 × 63,000,000 = 11,718,000
0.45 × 4000 = 1800 students. 11,718,000 vehicles were produced in the United
States.
4. Subtract the total from exercises 1 and 2 from
4000. 34. Brazil (4.7%), Germany (9.5%), United States
4000 − 2800 = 1200 (18.6%), India (6.3%)
The answer would be 1200. 4.7% + 9.5% + 18.6% + 6.3% = 39.1%
39.1% were produced in non-Asian countries.
6. Choose the two smallest sectors; charitable
contributions and utilities. 36. United States (18.6%), Brazil (4.7%)
18.6% + 4.7% = 23.3%
8. Transportation is labeled $750. 100% − 23.3% = 76.7%
76.7% were not manufactured in the Western
10. $500 + $1400 = $1900 hemisphere.
$1900 is allotted for food or rent.
38. Japan (15.7%), India (6.3%), Brazil (4.7%)
$1400 1400 ÷ 100 14 6.3% + 4.7% = 11%
12. = =
$500 500 ÷ 100 5 15.7% − 11% = 4.7%
4.7% of 63, 000, 000 = 0.047 × 63, 000, 000
$500 500 ÷ 500 1 = 2, 961, 000
14. = = 2,961,000 more vehicles were produced in Japan
$3500 3500 ÷ 500 7
than in India and Brazil combined.
16. Choose the largest sector; 20 years or older, but
younger than 45. Cumulative Review
20. (84 + 48 + 7) million = 139 million or 40. A = bh = (17 in.)(12 in.) = 204 in.2
139,000,000 people
41. A = 2lw + 2lw
(111 + 84 + 48 + 7) million 250 million 250
22. = = = 2(7 yd)(12 yd) + 2(7 yd)(20 yd)
91 million 91 million 91
= 2(84 yd 2 ) + 2(140 yd 2 )
7 million 7 = 168 yd 2 + 280 yd 2
24. =
341 million 341 = 448 yd 2
1 gal
26. 100% − 56% = 44% 448 yd 2 × = 16 gal
28 yd 2
28. 22% + 8% = 30% It will take 16 gallons of paint to cover the barn.
n = 30% × 1010 = 0.3 × 1010 = 303
303 people responded that quick service or 42. A = πr 2
reasonable prices was most important.
= 3.14(8 cm)2
30. 11% − 8% = 3% = 3.14(64 cm 2 )
n = 3% × 1010 = 0.03 × 1010 ≈ 30 = 200.96 cm 2
About 30 people felt that atmosphere was more 1g
important than quick service. 200.96 cm 2 × = 3.14 g ≈ 3 g
64 cm 2
It will take about 3 grams of silver.
33. 59.2% of 1,821,000 = 0.592 × 1,821, 000 How Am I Doing? Sections 8.1−8.2
= 1, 078, 032 (Available online through MyMathLab or from the
1,078,032 bachelor’s degrees will be awarded to Instructor’s resource Center.)
women.
1. The sector for Yosemite is labeled 14%.
34. 31.25% of n = 2175
0.3125n = 2175 2. Great Smoky Mountain National Park (the
largest sector) is the park where the greatest
2175
n= number of visitors go.
0.3125
n = 6960 3. 11% + 12% = 23%
There are 6960 miles of national scenic trails in 23% of the visitors went to Zion or Yellowstone
the United States. National Parks.
Classroom Quiz 8.2 4. n = 16% of 27,600,000
n = 0.16 (27,600,000)
1. The dot for homes in 2005 is at 1050. n = 4,416,000
About 4,416,000 visitors went to Grand Canyon
2. Subtract the number of homes from the number National Park.
of condominiums in 2015.
1500 − 300 = 1200 5. 14% + 12% = 26%
n = 26% of 27, 600, 000
3. Find the year where the point on the line for = 0.26(27, 600, 000)
homes is 600 more than the point on the line for = 7,176, 000
condominiums; 2000. About 7,176,000 visitors went to Yosemite or
Yellowstone National Parks.
Use Math to Save Money
6. The bar rises to 450. Therefore, there were
1. 2.46 × 100 = 246 450 housing starts in Springfield in the first
The cost of 100 gallons in 2014 is $246.00. quarter of 2013.
2. 246 × 5 = 1230 7. The bar rises to 550. Therefore, there were
He can expect to pay $1230.00 for the upcoming 550 housing starts in Springfield in the second
five months of winter. quarter of 2014.
3. 4° lower = 8% savings 8. The shortest bar represents the 4th quarter of
8% of $1230 = 0.08 × $1230 = $98.40 2013. Therefore, the smallest number of housing
He will save $98.40. starts were during the fourth quarter of 2013.
4. One month’s heating cost is $246. 9. The tallest bar represents the 3rd quarter of
$246 is what percent of $1230? 2014. Therefore, the greatest number of housing
246 = n × 1230 starts were during the third quarter of 2014.
246 n × 1230
= 10. 600 − 350 = 250
1230 1230
0.2 = n There were 250 more housing starts in the third
$246 is 20% of $1230. quarter of 2014 than in the third quarter of 2013.
20% savings = 10° lower
72° − 10° = 62° 11. 450 − 300 = 150
There were 150 fewer housing starts in the first
He should set his thermostat at 62°.
quarter of 2014 than in the first quarter of 2013.
5. Answers will vary.
12. Look for the lowest dots on the line representing
production of tablets. During August and
6. Answers will vary.
December the production of tablets was the
lowest.
13. Look for the highest dot on the line representing 18. Add the heights of the bars representing $10.00
the sales of tablets. During December the sales to $14.99 (12,000), $15.00 to $24.99 (13,000)
of tablets was the highest. and $25 or more (7000).
12,000 + 13,000 + 7000 = 32,000 books
14. The first month where the line for sales crosses
and is higher than the line for production occurs 20. Add the heights of the bars representing
in November. Therefore, November is the first $3.00 to $4.99 (8000), $5.00 to $7.99 (17,000)
month in which the production was lower than and $5.00 to $7.99 (10,000).
sales. 8000 + 17,000 + 10,000 = 35,000 books
4. In the intervals that Jason made the number 400 28. Tally: |||| ||
would be counted twice. Similarly, 500 and 600
Frequency: 7
would be counted twice. He should rather use
300−399, 400−499, 500−599, and 600−699. 30. Tally: ||
6. The bar for 200,000−499,999 rises to 80, so the Frequency: 2
number of U.S. cities that have a population of
32. Add the frequencies for 55−60° (7), 61°−66° (7),
200,000−499,999 is 80 cities.
and 67°−72° (2)
8. The bar for 150,000−199,999 rises to 50, so the 7 + 7 + 2 = 16 days
number of U.S. cities that have a population of
Cumulative Review
150,000−199,999 is 50 cities.
182 25
10. Add the heights of all the bars. 34. =
130 + 50 + 80 + 30 + 10 = 300 cities m 19
182 × 19 = m × 25
12. Add the heights of the three bars representing 3458 = 25m
150,000−199,999 (50), 200,000−499,999 (80) 3458 25m
=
and 500,000−999,999 (30). 25 25
50 + 80 + 30 = 160 cities 138.32 = m
14. The bar for $25 or more rises to 7000, so 7000 n 3.5
books are priced at $25.00 or more. 35. =
18 9
16. The shortest bar represents less than $3.00, so 9n = 18 × 3.5
the bookstore sold the least amount of books 9n = 63
costing less than $3.00. 9n 63
=
9 9
n=7
375 mi n 75 + 76 + 70 + 60 + 51 + 46
36. = 6. Mean =
7.5 gal 12.3 gal 6
375 × 12.3 = 7.5 × n =
378
4612.5 = 7.5n 6
4612.5 7.5n = 63
= The mean temperature is 63°F.
7.5 7.5
615 miles = n
He can drive 615 miles on a full tank. 541 + 561 + 840 + 422
8. Mean =
3+3+ 4+2
snow 23 in. 150 in. 2364
37. : = =
water 2 in. n in. 12
23 × n = 2 × 150 = 197
23 × n = 300 Her bowling average is 197 pins per game.
23 × n 300
= 10. 98, 000
23 23
104, 000
n ≈ 13.0
This corresponds to 13.0 in. of water. 109, 000
110, 000
Classroom Quiz 8.3 + 109, 000
530, 000
1. The bar for 5−8 rises to 600, which represents
530, 000
600 people. Mean = = 106, 000
5
2. Add the heights of the bars for 13−16, 17−20, The mean population is 106,000 people.
and 21−24.
900 + 300 + 150 = 1350 people 260 + 375 + 408 + 416 1459
12. Mean = = ≈ 25.2
10 + 15 + 17 + 16 58
3. 300 − 150 = 150 people The average is 25.2 mi/gal.
8.4 Exercises 14. 512, 539, 548, 554, 560
Median = 548
2. The mode of a set of data is the number or
numbers that occur most often. 16. 7.5, 7.8, 7.9, 8.1, 8.2, 8.8
Some sets of data, like 5, 6, 6, 7 clearly have one 7.9 + 8.1
mode. It is 6. Other sets of data, like 5, 5, 6, 7, 7, Median = = 8.0
have two values that occur most often. There are 2
two modes⎯5 and 7. Some sets of data, like 4,
18. $31,000, $37,000, $42,000, $45,000, $48,000,
5, 6, 7, 8, do not have any value that occurs more
$73,000
often than any other value. This set does not
$42, 000 + $45, 000
have a mode. Median = = $43, 500
2
55 + 44 + 45 + 48 + 51 + 57 + 57 The median annual income is $43,500.
4. Mean =
7
357 20. 35, 40, 45, 45, 50, 60, 80
= Median = 45
7 The median swimming time is 45 minutes.
= 51
The mean is 51 pizzas. 22. $27.99, $28.99, $29.99, $31.99, $32.99, $34.99,
$35.99, $40.99, $42.99
Median = $32.99
The median price is $32.99.
28. $79.99
139.99
119.99
75.99
93.99
69.99
80.99
125.99
+ 110.99
$897.91
$897.91
Mean = ≈ $99.77
9
The mean price is $99.77.
36. The modes are 141 and 144 which both occur twice.
c. There is no mode.
d. The median, because the log time of 18 seconds affects the mean.
3 + 7 + 8 + 6 + 9 + 28 + 3
44. a. Mean =
7
≈ 9.1 nights
The mean is 9.1 nights.
b. 3, 3, 6, 7, 8, 9, 28
Median = 7 nights
The median is 7 nights.
c. Mode = 3 nights
The mode is 3 nights since it occurs twice.
d. The median is the most representative. For three months he travels more than this. For three months he
travels less than this. In one month he was away from home exactly 7 nights. The mean is distorted because
of the very high value of 28 in June. The mode is artificially low because he is away over night for business
3 nights in January and July. This is not representative of what usually happens.
Cumulative Review 24 + 3 + 1 + 32 + 5 + 17 + 7 + 5 + 9 + 16
2. mean =
10
bh 119
45. A = =
2 10
(7 in.)(5.5 in.) = 11.9 times
=
2 The mean is 11.9 times.
38.5 in.2
= 3. mode = 5 times because it occurs twice.
2
= 19.25 in.2 Career Exploration Problems
≈ 19.3 in.2
1. Means are affected by values much smaller or
The area is 19.3 in.2 .
much larger than the others, whereas medians
are not. One score is 0%, which is much less
46. A = πr 2 than all of the other scores and will substantially
= 3.14(40 ft 2 ) lower his homework average (mean).
= 3.14(1600 ft)2 2. List the values from least to greatest and find the
= 5024 ft 2 middle value⎯or the average of the middle
2 gal values, since there is an even number of values.
water = 2 × 5024 ft × 0%, 75%, 75%, 85%, 90%, 100%
1 ft 2
= 20,096 gallons per hour 75% + 85%
median = = 80%
20,096 gallons per hour are needed to water the 2
fields.
3. Grace should use the mean. There is no one
score that is much larger or smaller than the
47. A = bh = (5 ft)(4 ft) = 20 ft 2 others. Also, the mean uses every score, so it will
$16.50 be a more accurate reflection of Gordon’s
Cost = 20 ft 2 × = $330 performance.
1 ft 2
The cost to make the sign is $330.
sum of scores
4. mean =
48. V = πr 2 h number of scores
85% + 70% + 92% + 77% + 94% + 86%
= 3.14(1.5)2 (7) =
6
= 3.14(2.25)(7) 504%
= 49.455 =
6
Cost =
$1.98
≈ $0.04/in.3 = 84%
49.455 in.3 Gordon’s test average is 84%.
The cost is about $0.04 per in.3 . points correct
5. final exam percent =
total points
Classroom Quiz 8.4
180
=
1. 1, 3, 5, 5, 7, 9, 16, 17, 24, 32 250
7 + 9 16 = 0.72
median = = = 8 times = 72%
2 2
The median is 8 times. Gordon scored a 72% on the final exam.
Use the following formula and the percentages from the circle graph to calculate the weighted averages. Round
the final percent to the nearest whole percent, and place the values you calculate in Grace’s gradebook below.
(weight for the category in decimal format) × (student’s % score for that category) = weighted average percent
40% = 0.40; 45% = 0.45; 15% = 0.15
You Try It
1. a. The sector for “over age 50” is labeled 12%. 12% of the police force is over age 50.
2. a. The bar representing sales in the Midwest in 2014 extends to 5. 5000 LCD HDTV sets were sold in the
Midwest in 2014.
b. 7000 sets were sold in the Midwest in 2013. 2000 sets were sold on the West Coast in 2013.
7000 − 2000 = 5000
5000 more sets were sold in the Midwest than on the West Coast.
3. a. The point above August on the graph for 2014 is at 6. There were 6000 visitors in August 2014.
b. The graph for 2014 is above the graph for 2013 for July and August. There were more visitors in 2014 than
in 2013 for the months of July and August.
c. The steepest line on the graph is from July to August 2013. The sharpest increase took place between July
and August 2013.
4. a. The bar for scores between 12 and 15 extends to 16. 16 students had scores between 12 and 15.
b. 12 + 20 + 16 = 48 students
48 students had scores of more than 3.
32 + 28 + 23 + 30 + 35 + 29 177
5. = = 29.5
6 6
The mean is 29.5.
b. 30, 45, 54, 56, 68, 79 13. The height of the bar for prescription drugs in
The two middle numbers are 54 and 56. 2010 is 256, which represents $256 billion or
54 + 56 $256,000,000,000.
= 55
2
14. The height of the bar for physician/clinical
The median is 55.
services in 2016 is 698, which represents
7. a. The mode is 8, since it occurs twice. $698 billion or $698,000,000,000.
b. The modes are 9 and 12, since each occurs 15. 631 − 567 = 64
twice. $64 billion or $64,000,000,000 was the increase.
Chapter 8 Review Problems 16. 276 − 256 = 20
$20 billion or $20,000,000,000 was the increase.
1. 13 computers were manufactured by Lenovo.
2. 43 + 25 = 68 computers were manufactured by 17. The greatest difference in bar heights for any
Dell or Compaq. 2-year period for prescription drugs is from 2014
to 2016.
13
3. is the ratio of Lenovo to Hewlett-Packard. 312 156
21 18. = is the ratio.
698 349
43
4. is the ratio of Dell to Apple. 19. The height of the bar is 12.1, which represents
32
12.1 billion or 12,100,000,000 bushels.
25
5. ≈ 0.179 = 17.9% 20. The height of the bar is 3.2, which represents
140 3.2 billion or 3,200,000,000 bushels.
Approximately 17.9% of the computers were
manufactured by Compaq. 21. The greatest difference in bar heights for
soybeans for any two consecutive years is
32 32
6. ≈ ≈ 0.229 = 22.9% between 2012 and 2014.
140 140
Approximately 22.9% of the computers were 22. 14.4 + 3.9 = 18.3
manufactured by Apple. 18.3 billion or 18,300,000,000 bushels of corn
and soybeans were produced in 2014.
7. 23% + 25% = 48%
48% of the students are majoring in business or 23. The greatest difference in bar heights for any one
social sciences. year is 2014.
8. 100% − 23% = 77% 24. The smallest difference in bar heights for any
77% of the students are majoring in an area other one year is 2006.
than business.
10.5 + 12.1 + 13.2 + 10.8 + 14.4
9. Art is the smallest sector. 25. mean =
5
1 61
10. 8% + 12% = 20% = =
5 5
Art and education together make up one-fifth of = 12.2
the graph. The average corn production was 12.2 billion or
12,200,000,000 bushels.
11. n = 15%(8000) = 0.15(8000) = 1200 students
1200 students are majoring in language arts. 26. 14.4 − 13.2 = 1.2
14.4 + 1.2 = 15.6
12. 23% − 12% = 11% The estimated production of corn in 2018 is
n = 11%(8000) = 0.11(8000) = 880 students 15.6 billion or 15,600,000,000 bushels.
880 more students are majoring in business than
education. 27. The dot for 2013 is about halfway between 3 and
4, which represents 350 students.
28. 7 − 2 = 5 or 500 more students graduated in 45. Between 2010 and 2012, the number of master’s
2014 than in 2009. degrees in physical science increased by 800.
2 + 2.5 + 4 + 5.5 + 3.5 + 7 48. The bar rises to 10, which represents 10 pairs.
31. mean =
6
49. 55 + 65 + 25 = 145 pairs sold between size 7 and
24.5
= size 9.5.
6
≈ 4.08 50. Sold = 5 + 20 + 55 + 65 + 25 + 10 = 180 pairs
The average is about 408 students. 180
p= = 0.9 = 90% of the shoes sold during
5.5 − 4 1.5 200
32. = = 0.375 or 37.5% the grand opening.
4 4
The percentage of increase is 37.5%. 51. Difference = 65 − 20 = 45 pairs
45 more pairs of size 8−8.5 sold than of size
33. The dot on the graph is at 45, which represents
45,000 cones. 6−6.5.
39. The dot on the graph is at 57, which represents 56. Tally: ||||
5700 degrees. Frequency: 5
58. 66. 4, 7, 8, 10, 15, 28, 28, 30, 31, 34, 35, 38, 43, 54,
77, 79
30 + 31
Median = = 30.5 years
2
Mode = 28 years
67. 3, 9, 13, 14, 15, 15, 16, 18, 19, 21, 24, 25, 26,
28, 31, 36
18 + 19
Median = = 18.5 deliveries
2
Mode = 15 deliveries
59. 10 + 8 = 18 times there were between 0 and 7 68. The median is better because the mean is skewed
defective television sets. by one low score, 31
15. The difference between the two graphs is the 24. Mean or median because they are the same and
greatest at age 35. representative of the typical score.