You are on page 1of 16

Ó RATERVEZET

Készítette: Balogh Tamás


Hallgató: Balogh Tamás
Osztályfok: 3. osztály
Tantárgy: Magyar nyelv
Foglalkozás témája: Kijelentő és kérdő mondatok helyesírása, helyes hanglejtéssel történő olvasása
A foglalkozás típusa: Ismereteket rendszerező, megszilárdító, gyakorló óra
A foglalkozás cél- és Cél: Kijelentő-, és kérdőmondatok helyes írásmódjának, helyes intonációjának megerősítése. Kérdő és kijelentő
feladatrendszere: mondatok felismerése, összekapcsolása, alkotása párbeszédekben. Kooperatív és önálló tanulás ösztönzése,
támogatása. Oldott, bizalmi légkör kialakítása, gátlások oldása.
Munkaformák: frontális munka, önálló munka, páros munka, kooperatív csoportmunka
Módszerek: tanítói közlés, tanítói utasítás, megbeszélés, magyarázat, játék, tevékenykedtetés, kérdés-felelet,
ellenőrzés, értékelés
Képességfejlesztés anyanyelvi kompetencia, nyelvi kommunikációs képességek, beszédkészség, szociális kompetencia, grafomotoros
fókusza: képesség, finommotorika, figyelem, koncentráció, emlékezet
Didaktikai feladatok: Óra eleji szervezés, ráhangolódás, aktivizálás, motiválás, motiváció fenntartása, gyakorlás, visszacsatolás, értékelés

Nevelési célok:  Tanulás tanítása: tanulási módszerek megválasztása


 Esztétikai nevelés: esztétikus, rendezett feladatlap
 Egyéni aktivitás, együttműködés ösztönzése
 Erkölcsi nevelés: tolerancia, önálló fegyelmezett, pontos munkára nevelés
 Értelmi nevelés: logikus gondolkodás, analízis-szintézis
Tantárgyi - Környezetismeret: Madarak, vándormadarak tulajdonságai, jellemzői
kapcsolatok:
Felhasznált források: - Falus Iván (2010): Didaktika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest
- Nemzeti Alaptanterv
- Útmutató a pedagógusok minősítési rendszerében a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépéshez
- Bartha Jánosné, Szalay Mária, Fukkné Fukász Enikő (2022): Édes anyanyelvem 3. Oktatási Hivatal
-
- Felhasznált képek, ábrák, interaktív anyagok linkje a mellékletben kerülnek feltüntetésre
Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia
Tnu
lói
Idő mun Megjegyzések
Pedagógus tevékenysége Tanuló tevékenysége Módszerek Eszközök
kafo
rmá
k
I. Óra eleji ráhangolódás, 7perc
I.1. Szervezési feladatok

A foglalkozáshoz szükséges eszközök, rendszerezés


ábrák, képek előkészítése a bemelegítő
játékos feladat eszközeinek kiosztása.

I.2. Köszöntés, bemutatkozás


1’
Köszöntöm a tanulókat és A tanulók viszonozzák a köszöntést,
bemutatkozom nekik. figyelemmel kísérik a
mondanivalóm.
„Jó napot kívánok! Én Tamás bácsi tanítói közlés FO
vagyok. Velem kezditek el a mai M
nyelvtan órát. Egy játékos feladatot
hoztam az órára, ami a
vándormadarakról szól.”

CS 1. sz. melléklet
6’ I.3. Bemelegítő játékos feladat A tanulók meghallgatják a játékhoz tanítói közlés M képek – madár képek
fűzött magyarázatot, tudnivalókat, tanítói utasítás 2. sz. melléklet-
A játékhoz előzetesen egy-egy képes instrukciókat. Az elhangzottak megbeszélés feladatkárt feladatkártyák
madár illusztrációt és egy-egy információkat észben tartva, azokhoz
akciókártyát osztok ki csoportonként. A igazodva tevékenykednek a tanulók.
bemelegítő játék a hazánkból ősszel Fejlesztendő
elvándorló madarak vándorlását készségek,
szimulálja, a tanulók a képeken lévő képességek:
madarak szerepét veszik fel. tevékenykedtet figyelem,
és koncentráció,
„Jól figyeljetek, mielőtt elkezdjük a ellenőrzés nyelvi
játékos feladatot, elmondom a kommunikációs
tudnivalókat. A hazánkban élő képesség,
vándormadarak az ősz beköszöntével olvasási
elköltöznek egy melegebb éghajlatú készség,
vidékre, a „téli otthonukba”. Ebben a együttműködési
játékban eljátsszuk, hogy mi is yák képesség
vándormadarak vagyunk. Minden
csoport padjára helyeztem egy képet és jutalomkár
egy feladatkártyát. A képen egy hazai tyák
vándormadár látható, ő lesz a csoport
vezetője. A feladatkártyán egy feladat
szerepel. Az út során az időjárási
viszontagságok, és a kötelező pihenés
miatt összesen hat menedékhelyen kell
megállnunk, minden csoporthoz egy
feladatkártya tartozik. A
menedékhelyekről a feladatkártyák
megoldása után folytathatjuk a „nyári
otthonba” vezető utunkat. Ha elkezdjük
a játékot, minden csoporttag olvassa el
a feladatkártyákat. Ezután csoporton
belül közösen oldjátok meg a
feladatkártyát, majd válasszatok ki egy
szóvivőt a csoportból, aki az
ellenőrzéskor kihangosítja a csapat
megoldását. A feladatra három
percetek lesz.

A feladat közben folyamatosan


figyelemmel kísérem, irányítom,
támogatom a tanulócsoportok munkáját. Milyen tanulói válaszokat vár?
A csoportok munkáját rövid szóbeli Írja le!
visszacsatolással értékelem Tanulói válaszok

A feladatkártyákon megjelenő szöveg


„Az a betűt nagybetűvel írom, a
1. feladatkártya – táplálkozási idő fülemüle u betűire pontot teszek. A
tavasszal szóban a t betűt áthúzom,
Gyűjtsétek össze, hogy mire kell az sz hosszú sz, az érkezik e betűjére
figyelni az alábbi mondat írásakor! ékezetet, az i-re pontot írok.
A fülemüle tavasszal érkezik Magyarországot nagybetűvel írom, a
Magyarországra. mondat végét ponttal zárom le.”

2. feladatkártya - pihenőidő

Olvassátok fel helyes hanglejtéssel az


alábbi mondatot!
Hol tölti a búbosbanka a téli hónapokat? „A mondatot nagybetűvel kezdem, a
fecskék szóban a második e betűre, a
3. feladatkártya - Szélvihar van. megérkezése szóban az első-, és a
harmadik e betűre ékezetet teszek. A
Gyűjtsétek össze, hogy mire kell tavaszban a t betűt áthúzom, az első
figyelni az alábbi mondat írásakor! o betűjére kettős ékezetet teszek, a
A fecskék megérkezése a tavasz mondatot ponttal zárom.”
beköszöntének egyik első jele.
4. feladatkártya – táplálkozási idő

Olvassátok fel helyes hanglejtéssel az


alábbi mondatot!
Nagytermetű madár a nagy kócsag?

5. feladatkártya – Jégeső esik.

Olvassátok fel helyes hanglejtéssel az


alábbi mondatot!
A fehér gólya Afrikából tér vissza
hazánkba.
„A melyik szót nagy kezdőbetűvel
6. feladatkártya- pihenőidő írom, az i-re pontot teszek. A
madárban a második a betűn vonást
Gyűjtsétek össze, hogy mire kell helyezek el. Az ismertben az i rövid,
figyelni az alábbi mondat írásakor! a t betűt áthúzom. A gyönyörű két o
Melyik madár ismert a gyönyörű betűjére két pontot, az u betűjére
énekéről? kettő vonást teszek ki. Az énekel első
és harmadik e betűjét ékezettel írom,
az o betűre kettős ékezetet írok.

II. Differenciált osztálymunka 15 perc

II.1. Helyes hanglejtés gyakorlása mondatkár 3. sz. melléklet


4’ mondatkártyák segítségével tanítói közlés IM tyák –
A tanulók figyelemmel hallgatják az tanítói utasítás CS madár mondatkártyák
Madár illusztrációkat és utasítást, és annak megfelelően megbeszélés M illusztráci 4. sz. melléklet
mondatkártyákat helyezek a tanulók végzik a feladatot egymásra és tevékenykedtet ók – madár
padjára. önmagukra figyelve. és jutalomkár illusztrációk
Elmondom a feladathoz kapcsolódó tya
tennivalókat, instrukciókat ellenőrzés Fejlesztendő
készségek,
„Válasszatok egy „madárkát” és Tanulói reakciók képességek:
húzzatok egy mondatkártyát egymás anyanyelvi
után! Aki először húzott mondatkártyát Az éppen olvasó tanuló a helyes kompetencia,
olvassa fel a kártyán álló mondatot, a hanglejtésre törekedve olvassa fel a auditív észlelés,
csoport többi tagja addig fordítsa le a mondatkártyát, amin segítő ábra jelzi olvasási készség
saját mondatkártyáját. Figyelmesen a helyes hanglejtést. A többi tanuló a téri tájékozódás,
hallgassátok a felolvasást, majd megfelelő irányba, vagyis felfele koncentráció,
állapítsátok meg a mondat hanglejtését. vagy lefele mozdítja el a madárkát. figyelem,
Ha szerintetek a felolvasott mondat megfigyelőképe
kérdő mondat, emeljétek fel a sség
„madárkát”, ha kijelentő mondat
engedjétek le.”

Az ellenőrzésre a feladatmegoldással
egyidőben sor kerül. Az erőfeszítések,
és a teljesítmény függvényében madaras
jutalomkártyával jutalmazom a
tanulókat. (Hibalehetőségek: a tanulók nem
megfelelő hanglejtést állapítanak
A mondatkártyák mondatai meg)

Sok madár faágakból és fűszálakból


készít fészket.

Milyen magas építményen láthatunk


gólyafészket?
A fülemüle a földön építi meg a fészkét.

Milyen alakú a fecskék farka?

II.2. Kérdés-válasz párosítás tanítói közlés 5. sz. melléklet


5’ tanítói mondatcsí – mondatcsíkok
Ehhez a feladathoz kijelentő és A tanulók hallgatják és értelmezik a utasítás FO kok, 6.sz. melléklet
kérdőmondatokból készített feladat instrukcióját, megbeszélés M ruhacsipes -madárfészek
mondatcsíkokat, ruhacsipeszeket, és együttműködnek az interakcióban, és tevékenykedtet IM zek,
madárfészkeket helyezek a tanulók az elhangzott instrukcióknak és CS madárfész Fejlesztendő
padjára. Megadom a feladathoz tartozó megfelelően végzik a feladatot. ellenőrzés M ek készségek,
szóbeli instrukciót. jutalomkár képességek:
„A mondatok kijelentő és tya anyanyelvi
„A padotokra helyezett eszközökkel kérdőmondatok.” kompetencia,
segítünk a hazánkba visszatérő füsti szókincsbővítés,
fecske fészkében rendet rakni, Megoldások, tanulói válaszok olvasási
párosítani a fészekben összekevert - Mikor térnek vissza hazánkba a készség,
mondatokat. Húzzatok a fészekből egy- fecskék? finommotorika,
egy mondatot. Figyelmesen olvassátok - „A fecskék tavasszal térnek vissza koncentráció,
végig a kihúzott mondatokat először hazánkba.” figyelem
némaértő olvasással, önállóan.
Észrevettetek valamit? Így van a - Hol szoktak a fecskék fészket
mondatok mind egymásra válaszoló építeni?
kijelentő és kérdőmondatok. Keressétek - „Gyakran a házfalakon, vagy az
meg a kérdőmondatokra válaszoló eresz alatt építenek fészket a
kijelentő mondatokat. Ezután fecskék.”
olvassátok fel hangosan az összetartozó
mondatokat. Az összetartozó - Hogyan tudják a fecskék fészküket
mondatokat párosítsátok a falra építeni?
ruhacsipesszel, és helyezzétek a - „A fecskék sarat és agyagot is
madárfészekre. használnak a fészeképítéshez.”

A mondatok helyes hanglejtéssel - Milyen formájú a fecskefészek?


felolvasását, valamint a többi teendő
- „A fecskefészek félkör alakú.”
végzését végig figyelemmel kísérem,
támogatom, szükség esetén kijavítom,
és ismételtetem. A feladatban nyújtott
erőfeszítés, teljesítmény függvényében (Hibalehetőség: A tanulók nem
jutalomkártyát kapnak a tanulók. összeillő kérdés-válasz párokat
alakítanak ki)

6’ II.3. Hiányos párbeszéd 7. sz. melléklet


tanítói közlés – feladatlap
A záró feladathoz egy hiányos A tanulók figyelmesen hallgatják a tanítói utasítás IM feladatlap
párbeszédet megjelenítő feladatlapot feladat ismertetését, az elhangzott megbeszélés PM jutalomkár Fejlesztendő
osztok ki a tanulóknak. A párbeszéd instrukciók szerint tevékenykednek. tevékenykedtet tya készségek,
kérdései adottak, a hozzájuk tartozó és képességek:
válaszok egy mondathalmazban ellenőrzés szövegértés,
jelennek meg a feladatlapon. A visszacsatolás olvasási
megfelelő válaszok aláhúzása, és az készség,
üres vonalakra írása a feladat. grafomotoros
Ismertetem a tanulókkal a feladatot képesség,
A feladat megoldása vizuális
„Az utolsó feladatban egy párbeszéd észlelés,
hiányzó részeit pótoljuk. Vezessétek - Mivel táplálkozik a füsti fecske? koncentráció,
végig a tekinteteteket a feladatlapon. - Főként repülő rovarokkal figyelem
Mit vettetek észre? Pontosan, a táplálkozik.
párbeszéd hiányos, csak kérdésekből
áll. A mondathalmazból húzzátok alá a - Mekkora termetű madár a füsti
megfelelő kijelentő mondatokat, majd fecske?
írjátok azokat a kérdések mellé az üres - A füsti fecske kistermetű madár.
vonalra. A feladatra három percetek
van”. - Hogyan szerzi meg táplálékát a
füsti fecske?
Feladatmegoldás közben ellenőrzöm a - Repülés közben, a levegőben szerzi
vonatkozó helyírási tudnivalók meg táplálékát.
alkalmazását, segítem a tanulókat a
válaszok megalkotásában,
lejegyzésében. A kérdések - Milyen színű a füsti fecske
megfogalmazása után megkérem tollazata?
tanulókat a párbeszéd páros - A füsti fecske tollazata kékesfekete
felolvasására. A feladatmegoldásban színű.
mutatkozó aktivitást és jó teljesítményt
jutalomkártyával értékelem.

7. sz. melléklet- vándormadarak képes illusztrációi 2. sz. melléklet – feladatkártyák


1. feladatkártya - Hóvihar van.

Mire kell figyelni az alábbi mondat írásakor?


Gyűjtsétek össze!

A fülemüle tavasszal érkezik Magyarországra.


3. sz. melléklet – mondatkártyák 4.sz. melléklet – madár illusztrációk

Sok madár faágakból és fűszálakból készít fészket.

Milyen magas építményen láthatunk gólyafészket?

A fülemüle a földön építi meg a fészkét.

Milyen alakú a fecskék farka? Ezekből a kinyomtatott, kivágott illusztrációkból választhatnak


a tanulók.

A mondatkártyákon feltüntetett ábrák Az édes anyanyelvem 3. c.


tankönyvből származnak
5.sz. melléklet – mondatcsíkok 6.sz. melléklet – madárfészek

Mikor térnek vissza hazánkba a fecskék?


A fecskék tavasszal térnek vissza hazánkba.

Hol szoktak a fecskék fészket építeni?


Gyakran a házfalakon, vagy az eresz alatt építenek fészket a fecskék.

Hogyan tudják a fecskék fészküket a falra építeni?


A fecskék sarat és agyagot is használnak a fészeképítéshez.

Milyen formájú a fecskefészek?


A fecskefészek félkör alakú.
7. sz. melléklet-
8. sz. melléklet - jutalomkártya
A füsti fecske tollazata
kékesfekete színű.

Mivel táplálkozik a füsti fecske? ________________________

Mekkora termetű madár a füsti fecske? ____________________

Hogyan szerzi meg táplálékát a füsti fecske? _______________

Milyen színű a füsti fecske tollazata? _____________________


Felhasznált képek, ábrák hiperhivatkozásai
https://pixabay.com/hu/photos/g%C3%B3ly%C3%A1k-madarak-%C3%A1llat-g%C3%B3lyaf%C3%A9szek-1598322/ (2023.10.21.)
https://pixabay.com/hu/photos/csod%C3%A1latos-%C3%A9nekesmad%C3%A1r-5270225/ (2023.10.21.)
https://pixabay.com/hu/photos/f%C3%BCsti-fecske-nyel-madarak-%C3%A1llat-8068880/ (2023.10.21.)
https://pixabay.com/hu/photos/mad%C3%A1r-nagy-k%C3%B3csag-g%C3%A9m-v%C3%ADzes%C3%A9s-8229767/ (2023.10.21)
https://pixabay.com/hu/photos/mad%C3%A1r-b%C3%BAbos-banka-tollak-tollazat-5566248/ (2023.10.21.)
https://pixabay.com/hu/photos/mad%C3%A1r-baltimore-oriole-s%C3%A1rgarig%C3%B3-2140675/ (2023.10.21)

https://hu.pinterest.com/pin/665055069999894831/ (2023.10.21.)
https://www.shutterstock.com/hu/image-vector/vector-illustration-parent-bird-barn-swallows-1664935291?irclickid=yC-
QVm3ggxyPRDETv0T9NSe0UkFTJzwn41aTQE0&irgwc=1&pl=38919-1636613&utm_campaign=Eezy%2C
%20LLC&utm_content=1636613&utm_medium=Affiliate&utm_source=38919&utm_term=www.vecteezy.com (2023.10.21.)
https://pixabay.com/hu/vectors/g%C3%B3lya-mad%C3%A1r-l%C3%A9gy-sz%C3%A1rnyak-2023318/ (2023.10.21.)

You might also like