You are on page 1of 9

Szakpedagógiai gyakorlat II.

– TAP

Csoport előtti tanítási gyakorlat

Szakvezető: Gróf Anita

Óratervezet
A pedagógus: Balogh Tamás
Műveltségi terület: Természettudomány
Tantárgy: Környezetismeret
Osztály: 4. osztály
Az óra témája: Az erdő
Az óra típusa: új ismeretet nyújtó óra
Fejlesztendő készségek, képességek: megfigyelő- és leíró képesség, rendszeralkotó képesség, fogalmi gondolkodás, kauzális
gondolkodás, együttműködési képesség
Tanítandó ismeretek, elérendő tudásszint: Az erdő életközösségéhez tartozó növények és állatok részletesebb megismerése. Az élőlények
közötti kapcsolatok felismerése, emlős, madár, rovar fogalmak elsajátítása, táplálékháló
olvasása-leírása.
Az óra didaktikai feladatai: előzetes ismeretek áttekintése, érdeklődés és motiváció felkeltése, fenntartása, új ismeret
átadása, ismeretek elmélyítése- gyakorlása- szintetizálása, visszacsatolás az elért tudásról,
ellenőrzés, értékelés
Nevelési cél: a környezet, valamint természet értékeit védő szemlélet megalapozása- fejlesztése,
természettudományos attitűd formálása, természetszeretet elmélyítése
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar nyelv és irodalom: a tanórai anyag részét képező szöveges ábrák, szövegek
értelmezése
Informatika: az órai munkát színesítő digitális eszközök alkalmazása
Felhasznált források:  Falus Iván (2010): Didaktika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest
 Oszoli-Pap Márta (2018): Fedezd fel a világot! Környezetismeret tankönyv 4.
Eszterházy Károly Egyetem, Eger
 Oszoli-Pap Márta (2018): Fedezd fel a világot! Környezetismeret munkafüzet 4.
Eszterházy Károly Egyetem, Eger
 NAT (2012), Kerettanterv
A tanóra dátuma: 2023.05.16.

A pedagógus: Balogh Tamás


Műveltségi terület: Természettudomány
Tantárgy: Környezetismeret
Osztály: 4. osztály
Az óra témája: Az erdő
Az óra típusa: új ismeretet nyújtó óra
Fejlesztendő készségek, képességek: megfigyelő- és leíró képesség, rendszeralkotó képesség, fogalmi gondolkodás, kauzális
gondolkodás, együttműködési képesség
Tanítandó ismeretek, elérendő tudásszint: Az erdő életközösségéhez tartozó növények és állatok részletesebb megismerése. Az élőlények
közötti kapcsolatok felismerése, emlős, madár, rovar fogalmak elsajátítása, táplálékháló
olvasása-leírása.
Az óra didaktikai feladatai: előzetes ismeretek áttekintése, érdeklődés és motiváció felkeltése, fenntartása, új ismeret
átadása, ismeretek elmélyítése- gyakorlása- szintetizálása, visszacsatolás az elért tudásról,
ellenőrzés, értékelés
Nevelési cél: a környezet, valamint természet értékeit védő szemlélet megalapozása- fejlesztése,
természettudományos attitűd formálása, természetszeretet elmélyítése
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar nyelv és irodalom: a tanórai anyag részét képező szöveges ábrák, szövegek
értelmezése
Informatika: az órai munkát színesítő digitális eszközök alkalmazása
Felhasznált források:  Falus Iván (2010): Didaktika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest
 Oszoli-Pap Márta (2018): Fedezd fel a világot! Környezetismeret tankönyv 4.
Eszterházy Károly Egyetem, Eger
 Oszoli-Pap Márta (2018): Fedezd fel a világot! Környezetismeret munkafüzet 4.
Eszterházy Károly Egyetem, Eger
 NAT (2012), Kerettanterv

Nevelési-oktatási stratégia
Időker
Az óra menete Tanulói Megjegyzések
et Módszerek Eszközök
munkaformák
I. Bevezető szakasz
5’ Köszöntés didaktikai FOM Fejlesztendő készségek,
I. 1. Nagymozgásos játéktevékenység képességek: figyelem,
A tanulócsoport köszöntését, és a pedagógusi mozgáskoordináció,
játék,
bemutatkozást követően a tanulók a pedagógus beszédkészség, emlékezet
szemléltetés,
irányításával egy, a tanóra témájához illeszkedő
tevékenykedt
beszéd- és mozgásközpontú pedagógia játékban
etés,
vesznek részt. A tevékenység végeztét követően a
magyarázat
pedagógus irányított beszélgetést kezdeményez a
játék címét is adó tevékenységet, a favágást illetően.
I. 2. Mese megtekintés Címlap
Az interaktív táblán egy rövid, alsó tagozatos 1. sz. melléklet – IT 1.
gyermekek számára készített, oktató jellegű
videóanyagot tekintenek meg a tanulók. A mese Fejlesztendő készségek,
megtekintése előtt a pedagógus egyszerű képességek: auditív
megfigyelési szempontok szóbeli megfogalmazásával figyelem, megfigyelő
szemléltetés,
irányítja rá a gyermekek figyelmét a videóban képesség, emlékezet,
5’ tevékenykedt FOM Interaktív tábla
elhangzó, a tanóra szempontjából legfontosabb hallott szövegértés
etés,
információkra. A körülbelül egy perces hossza miatt
a videóanyag újbóli megtekintése is kivitelezhető.
Differenciálás: A lassabban haladó tanulóknak egy
megfigyelési szempontot-, a gyorsabban haladó
tanulók számára kettő megfigyelési szempontot ad
feladatul a pedagógus.
Célkitűzés: A mai órán az erdőről, az erdei állatokról fogunk tanulni.

II. Fő szakasz
7’ II. 1. Szövegkiegészítés tevékenykedt PM, CSM feladatlap
A pedagógus által kialakított tanulói párok feladata a etés Fejlesztendő készségek,
lombhullató és örökzöld fák képességek: szövegértés,
jellegzetességeit/tulajdonságait magában foglaló olvasási készség,
tömör, vázlatos feladatlapon szereplő szöveg együttműködési képesség,
elolvasása, értelemzése, az abból hiányzó szavak fogalmi gondolkodás,
pótlása. kauzális gondolkodás
Differenciálás: A lassabban haladó tanulók számára
a szavak előírva szerepelnek a szövegben feltüntetve,
valamint ők kiscsoportban is dolgozhatnak.
II. 2. Jellemzők csoportosítása
A tanulók az interaktív táblán látható állításokat, 2. sz. melléklet – IT/2
jellemzőket csoportosítják aszerint, hogy örökzöld,
vagy lombhullató fára/erdőre vonatkoznak. tevékenykedt Fejlesztendő készségek,
5’ FOM Interaktív tábla képességek: fogalmi
etés
gondolkodás, kauzális
gondolkodás, emlékezet,
olvasási készség
II. 3. Erdei állatok megismerése

5’

II. 4. Emlősök, madarak, rovarok jellemzői

5’

5’ II. 5. Emlős, madár, rovar? tevékenykedt FOM hagyományos


Hagyományos táblán látható az emlősállatok, etés tábla, mágnes,
madarak, rovarok sajátosságait magában foglaló nyomtatott Fejlesztendő készségek,
vázlat. A tanulók feladata, hogy az előző feladat képek képességek: fogalmi
állatainak kinyomtatott képeit mágnessel rögzítsék a gondolkodás, megfigyelő
vázlat megfelelő pontján a hagyományos táblán. képesség, olvasási készség,
Döntésüket vázlat egy megfelelő gondolatával figyelem
indokolják. Az elhelyezést.
Differenciálás: A lassabban haladó tanulók szótagolt
vázlatot kapnak kézhez.

II. 6. Erdei állatok csoportosítása


A tanulók feladata erdei állatok fényképes 3. sz. melléklet -IT/3
illusztrációnak csoportosítása a rovar, madár, és
tevékenykedt Interaktív tábla, Fejlesztendő készségek,
5’ emlős kategóriákba egy online feladat keretében. IM
etés laptop képességek: rendszerező
Differenciálás: A lassabban haladó tanulók
ugyanezen állatok illusztrációból készített képesség, fogalmi
memóriajátékot játszanak az interaktív táblán. gondolkodás,
II. 7. Kakkukktojás keresés

5’

You might also like