You are on page 1of 3

Predmet: Priroda i drustvo

Nastavna jedinica: Životna zajednica njiva


Tip nastavnog časa: usvajanje novih znanja
Cilj: upoznati njivu kao životnu zajednicu biljaka i životinja
Zadaci časa:
a) odgojni – poticati samostalnost, originalnost; njegovati ekološku svijest o povezanosti čovjeka s
prirodom, izgrađivati pozitivan stav prema radu svih ljudi u osiguravanju hrane; razviti pravilan
odnos prema zdravoj prehrani
b) obrazovni – upoznavanje učenika sa žitaricama, industrijskim i krmnim biljkama i njihovom
uzgajanju i upotrebi, saznati koliki je rad i trud potreban za uzgoj žitarica, shvatanje značaja
žitarica u ishrani ljudi,
c) funkcionalni – razvijanje samostalnog zaključivanja, uočavanje uzročno-posljedičnih veza u
prirodi, podsticanje mašte i usmenog izražavanja
Nastavne metode: posmatranja, metoda igre, razgovora, usmenog izlaganja
Oblici rada: individualni, frontalni
Nastavna sredstva: osnovna, udžbenik, aplikacije sa žitaricama, ind.i krmnim biljkama, komadić hljeba,
zrnevlje žitarica
STRUKTURA ČASA
Uvodni dio časa
Igra Pogađanje zagonetnog predmeta
Učenici sjednu u krug. Pred njima je zatvorena kutijica u kojoj je komad hljeba. Postavljajući
pitanja, učenici nastoje pogoditi što je u kutijici. Potičemo ih da postavljaju što raznovrsnija pitanja
o obliku hljeba, njegovoj boji, namjeni, mirisu, okusu i sl.
Razgovor o hljebu – dječija iskustva.
Potičemo ih pitanjima:
Čemu služi hljeb? Gdje ga kupujemo? Kako se pravi i gdje? Od čega se sastoji tijesto? Kako nastaje
brašno? Kako možemo iskoristiti ostatke hljeba?

Glavni dio časa


 Na njivama se siju žitarice, industrijske i krmne biljke.
 Sijanje biljaka naziva se SJETVA.
 Biljke koje su posijane rastu, sazrijevaju i kad sazriju – žanju se.To je ŽETVA.
 Za žetvu se koriste: kombajnima, vršalicama, traktorima.
 Žitarice se melju u vodenicama i od njih se dobiva brašno.
 Ljudi koji uzgajaju biljke na njivama su RATARI.
 Na njivi se tokom ljeta požanju sve žitarice ostao je još samo kukuruz.
 Ujesen se kukuruz bere (mašinski ili ručno).
 Ubrani kukuruz ostavlja se u silose na sušenje. Kukuruz se može kruniti mašinski ili ručno.
 Od zrna kukuruza mljevenjem dobiva se brašno, a stabljika, lišće i zrna kukuruza mogu poslužiti kao
stočna hrana.
 Ujesen se na njivi sije ozima pšenica koja će niknuti do proljeća.
 Na njivi još rastu i industrijske biljke.
 Koje industrijske biljke vi poznajete? Zašto se one tako zovu?
 U toku ljeta sa njiva se pokupe suncokret i soja.
 Industrijske biljke se prerađuju u fabrikama.
 Jesen je vrijeme kada se vadi šećerna repa iz zemlje i prerađuje u šećeranama.
 Značaj žitarica u ishrani – vlakna.

Uputiti učenike na tekst u udžbeniku – STR.12.


Na njivama su svoje prebivalište i hranu našle razne životinje – analiza sliku u udžbeniku, str.13.

Završni dio časa


Ponavljanje gradiva sa časa i prepisivanje zapisa sa table.
Samostalan rad učenika - RSV, str. 8./ 3., 4. i 5. zad.
Dz. Pokušaj prikupiti različite vrste žitarica i donesi u školu. Napravit ćemo razrednu zbirku žitarica.

Zapis na tabli

Životna zajednica njiva

 Na njivama se siju žitarice, industrijske i krmne biljke.


 Pšenicu, raž, ječam i zob (ovas) žanjemo ljeti, a kukuruz u jesen.
 Žitaricama se hrane ljudi i životinje.
 Od pšenice pravimo brašno za proizvodnju hljeba i peciva.
 Industrijske biljke suncokreti i soja se u toku ljeta pokupe sa njiva i odvoze
u fabrike gdje se prerađuju.
 Industrijske biljke su i šećerna repa, lan i duhan.
 Sijanje biljaka naziva se SJETVA.
 Biljke koje su posijane rastu, sazrijevaju i kad sazriju – žanju se.To je ŽETVA.
 Ljudi koji uzgajaju biljke na njivama su RATARI.

Pažljivo pogledaj slike i ispričaj priču!

Na njivama uzgajamo žitarice i industrijske biljke.

You might also like