You are on page 1of 7

LPP

Åk 8
Lyrfågelskolan

NÄRINGSLÄRA

Namn:
Klass:

1
LPP i näringslära
Syfte med kursen:

 Du ska lära dig att planera och tillaga mat och måltider för olika situationer och
sammanhang.
 Du ska träna på att hantera och lösa praktiska situationer i hemmet

Du kommer att få lära dig:

 Individuella behov av energi och näring, till exempel vid idrottande, samt hur måltider
kan komponeras efter olika behov
 De sex olika näringsämnena

Målet med kursen är:

 Att du ska träna på att komponera en måltid utifrån olika behov och givna
näringsrekommendationer

Arbetsformer:

 Du kommer ha teoretiska lärarledda lektioner, instuderingsfrågor, läxor (vissa av dem


hinner ni göra under lektionstid)
 Praktiska moment (matlagning i kök), ett avslutande teoretiskt prov

Du kommer bedömas utifrån kursplan i hem- och konsumentkunskap:


Betyg E Betyg C Betyg A
Eleven kan föra enkla och till Eleven kan föra utvecklade Eleven kan föra
viss del underbyggda och relativt väl underbyggda välutvecklade och väl
resonemang om hur varierade resonemang om hur varierade underbyggda resonemang om
och balanserade måltider kan och balanserade måltider kan hur varierade och balanserade
sättas samman och anpassas sättas samman och anpassas måltider kan sättas samman
till individuella behov. till individuella behov. och anpassas till individuella
behov.

2
Lektion 1
Uppstart, mat och hälsa i samhällsdebatten
sid 14-15
Individuella behov av energi och näring
sid 16-17

Dagens måltid:
Korv stroganoff med ris och broccoli

Dessa frågor ska besvaras till nästa lektionstillfälle:

1. Vad behöver din kropp energi till?

2. Vilka tre näringsämnen ger oss energi?

3. Vi behöver alla olika mycket energi, ungefär hur mycket energi behöver du?

4. Vilka olika faktorer spelar in för din individuella energiförbrukning?

5. Varför är det så viktigt med motion?

6. Hur länge bör du minst röra på dig varje dag?

7. Kan du ge exempel på tre olika mellanmål?

8. Varför skrivs det så mycket och så ofta om olika risker med mat, olika bantningskurer
och liknande i dagstidningar och veckotidningar?

3
Lektion 2
Kolhydrater sid 18-20

Dagens måltid:
Köttfärssås och spagetti
Riven morot

Dessa frågor ska besvaras till nästa lektionstillfälle:

1. Det finns tre sorters kolhydrater, vilka är det?

2. Sockerarter förkommer i flera olika livsmedel, ge exempel på några.

3. Vilken uppgift har stärkelse i kroppen?

4. Fibrer ger ingen energi, men behövs för andra saker i kroppen. Vilka är dessa?

5. I vilken mat hittar man mycket fibrer?

6. Varför bör cirka hälften av dagens


energiinnehåll komma från kolhydrater?

7. Varför är det bättre att äta en banan och


dricka ett glas mjölk, än att äta en
kanelbulle och dricka läsk om man
behöver snabb energi?

8. Förklara skillnaden mellan långsamma


och snabba kolhydrater.

4
Lektion 3
Fett sid 21

Dagens måltid:
Stekt torsk, potatismos, kall citronsås och haricots verts

Dessa frågor ska besvaras till nästa lektionstillfälle:

1. Många äter mer fett än de behöver, vad händer då?

2. Kroppen behöver dock en liten mängd fett varje dag, vad används det fettet till?

3. Hur är fett uppbyggt?

4. Vilka fettsyror kan kroppen inte bilda själv?

5. Hur kan du på ett enkelt sätt få i dig dessa fettsyror?

6. Vad är animaliskt fett?

7. Vad är vegetabiliskt fett?

5
Lektion 4
Protein sid 22

Dagens måltid:
Tomat- och linssoppa med franska örter
Yoghurtdessert med bär

Dessa frågor ska besvaras till nästa lektionstillfälle:

1. Protein har flera uppgifter i kroppen, vilka?

2. Förklara vad en aminosyra är.

3. I vilken mat finns de aminosyror som kroppen inte kan bilda själv?

4. Hur kan vegetarianer få i sig det protein de behöver?

Fundera även på…


Fundera även på…

Hur ofta äter du kött till middag?

Kan du ersätta köttet i någon av de


måltiderna du äter med ärter, bönor
eller linser?

Vilka kan fördelarna vara? Finns


det några nackdelar?

6
Lektion 5
Vitaminer, mineral och vatten
Sid 23-27

Dagens praktiska moment:


Fruktsallad med grädde

Dessa frågor ska besvaras till nästa lektionstillfälle:

1. Hur stor del av din kropp består av vatten?


2. Vilka funktioner har vatten i din kropp?
3. Ungefär hur mycket vätska förlorar du dagligen?
4. Hur känner du dig vid lindrig vätskebrist?
5. Varför ska man undvika energidrycker?
6. Förklara varför det är bättre att dricka kranvatten än förpackat vatten?
7. Varför är det så viktigt att du som tonåring får i dig tillräckligt med kalcium och
fosfor?
8. Många tonåringar lider av järnbrist. Vilka är symptomen på detta?
9. Vad ska du tänka på när du planerar din måltid för att du ska kunna ta upp så
mycket järn som möjligt?
10. Skriv några livsmedel som är rika på jod.
11. Vad behöver kroppen flour till?
12. Vad är hemoglobin?
13. I vilken mat hittar du vitamin A?
14. Varför behöver kroppen vitamin D?
15. Kan du nämna två olika källor till vitamin D?
16. Varför är det så enkelt att få i sig B-gruppens vitaminer?
17. Vilken uppgift har vitamin C i kroppen?
18. Vilka är de vattenlösliga vitaminerna?
19. Vilka är de fettlösliga vitaminerna?

Tips!
Kolla gärna in länken http://www.hkportalen.se/naumlringslaumlra.html .
Här kan du testa dina kunskaper om näringslära. Bra hjälp till provet!

You might also like