You are on page 1of 5

Zamiana jednostek powierzchni

Scenariusz lekcji, w trakcie której uczeń ćwiczy zamianę poznanych jednostek powierzchni.
Dzięki temu uzyskuje sprawność w stosowaniu algorytmów przeliczania jednostek pola
powierzchni.

Zamiana jednostek powierzchni


Zamiana jednostek powierzchni

Scenariusz lekcji – Zamiana jednostek powierzchni.


Temat z punktu podstawy programowej: Obliczanie obwodów i pól prostokątów.

Cele lekcji
Rozwijanie pamięci.
Uzyskanie sprawności w stosowaniu algorytmów przeliczania jednostek pola
powierzchni.

Przygotowanie uczniów – wiedza i umiejętności


Uczeń zna podstawowe jednostki powierzchni.
Potrafi obliczać pola poznanych wielokątów.

Osiągnięcia uczniów – wiedza i umiejętności


Uczeń sprawnie dokonuje zamiany jednostek powierzchni.

Uczeń przypomni sobie jednostki pola powierzchni.


Uczeń wykona ćwiczenia prowadzące do nabycia biegłości w zamienianiu jednostek
powierzchni.

Metoda i forma pracy


Pokaz, ćwiczenia, praca w grupach.

Środki dydaktyczne
Plansza; karta pracy, która może być zastąpiona przez podręcznik lub zbiór zadań.

4.

Czynności organizacyjno‐porządkowe i podanie tematu lekcji. (5 min)

Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prezentuje i omawia PLANSZĘ. (5 min)
2. Uczniowie rozwiązują indywidualnie przykłady z zadań 1–3 i uzupełniają tabelki.
Wskazani uczniowie odczytują swoje wyniki. (5 min)
3. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, rozdaje KARTY PRACY i poleca każdej z grup
rozwiązanie wskazanego zadania spośród numerów 4–6. Uczniowie rozwiązują zadanie,
a wybrany uczeń przedstawia rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie obserwują je,
kontrolują jego poprawność i sporządzają notatkę w zeszytach. Nauczyciel ocenia
rozwiązanie. (10 min)

Uwagi metodyczne

W trakcie rozwiązywania indywidualnie zadań 1–3 z KARTY PRACY nauczyciel może


wyznaczyć „asystenta” – zdolnego ucznia, który będzie poruszał się po klasie i służył pomocą
uczniom mającym trudności w nauce. Skorzystają na tym obie strony.

Faza podsumowująca
1. Nauczyciel przy pomocy pytań i odpowiedzi uczniów dokonuje rekapitulacji zajęć
i zadaje pracę domową. (3 min)
2. Praca domowa: W gazecie „Nowinki” znalazło się ogłoszenie: „Sprzedam tanio działkę
rolniczą o powierzchni 1,39 ha po 2 zł za m2. Ile kupujący zapłaci za działkę?

Możliwe rozszerzenia tematu


Uczniowie zainteresowani mogą poszukać w różnych źródłach, np. w internecie lub
w encyklopedii, innych miar powierzchni (używanych dawniej lub obecnie w innych
krajach). Znalezione miary wraz z przykładami zastosowania mogą opracować w formie
planszy ściennej bądź albumu.

Bibliografia
1. Matematyka 2001. Podręcznik dla klasy 6 szkoły podstawowej, praca zbiorowa, WSiP,
Warszawa 2001.
2. B. Grabowska, B. Zasada, Zbiór zadań z egzaminów wstępnych z matematyki do szkół
średnich, WSiP, Warszawa 1991.
3. W. Łęska, S. Łęski, I Ty zostaniesz Pitagorasem. Materiały pomocnicze do nauki
matematyki dla klasy 4, Oficyna Wydawniczo‐Poligraficzna ‘ADAM’, Warszawa 1994.
4. M. Dobrowolska, K. Zarzycka, Matematyka. Kalendarz ósmoklasisty, GWO, Gdańsk 1991.
5. Białas, S. Straszewicz, Matematyka kl. 7, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych,
Warszawa 1972.

6.

WZÓR PLANSZY:
Podstawowymi jednostkami pola są: milimetr kwadratowy, centymetr kwadratowy, decymetr
kwadratowy i metr kwadratowy.

1 cm2 = 100 mm2

1 dm2 = 100 cm2 = 10000 mm2

1 m2 = 100 dm2 = 10000 cm2 = 1000000 mm2

Ogrody, działki rolne i większe obszary mierzy się w arach, hektarach lub w kilometrach
kwadratowych.

1 a = 100 m2

1 ha = 100 a = 10000 m2

1 km2 = 100 ha = 10000 a = 1000000 m2

Karta pracy ucznia


WZÓR KARTY PRACY:

Zad. 1.

Uzupełnij tabelkę:
mm 2 cm 2 dm 2

4 dm2

16 cm2

70 mm2

450 cm2

Zad. 2.

Uzupełnij tabelkę:
dm 2 m2 km 2

11,45 km2

338 m2

3,4 dm2

2500 m2

Zad. 3.

Uzupełnij tabelkę:
m2 a ha

70000 m2

12,75 ha

4 ha

62 a

Zad. 4.

Działka ma kształt prostokąta o wymiarach 130 m i 80 m. Oblicz pole tej działki w arach.

Zad. 5.

Podłogę łazienki o wymiarach 2,2 m x 2,5 m wyłożono kafelkami o wymiarach 10 cm x 10 cm.


Za wszystkie płytki zapłacono 352 zł. Jaka była cena jednej płytki?

Zad. 6.

W czasie ulewnego deszczu grunt pokryła warstwa wody grubości 10 mm. Ile litrów wody
spadło na 4--hektarowe gospodarstwo? Ile to wiader? (wiadro = 12 litrów).
Plik o rozmiarze 63.55 KB w języku polskim

You might also like