You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Kelas Makanan
STANDARD 3.2 Kelas Makanan
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.1 Memberi contoh makanan bagi setiap kelas makanan.
PEMBELAJARAN 3.2.5 Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
2. Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memberi __ daripada dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
2. Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kelas makanan
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang kelas makanan.
3. Murid memberikan contoh makanan lain bagi setiap kelas makanan diberikan.
4. Murid melayari laman web untuk mencari maklumat tentang kelas makanan.
5. Murid menjalankan aktiviti kelaskan makanan.
6. Murid membina peta pokok pengelasan dalam lembaran kerja. Mind Map (Peta
Minda)
7. Murid mewarnakan daun lain-lain warna untuk jenis makanan berbeza. (merah
protein, kuning karbohidrat, hijau lemak)
8. Murid melawat kumpulan lain dan berbincang tentang aktiviti. Gallery Walk
(Jalan Galeri)
9. Murid mempersembahkan peta pokok tersebut.
10. Murid menjawab soalan yang diberikan
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kelas makanan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 40-41 Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM
PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Kelas Makanan
STANDARD 3.2 Kelas Makanan
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.1 Memberi contoh makanan bagi setiap kelas makanan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memberi __ daripada dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mengingat semula tentang kelas makanan
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid menjalankan aktiviti menyenaraikan tiga contoh makanan bagi setiap kelas
makanan dalam ruang di sediakan. List It Out (Senaraikannya)
3. Murid melayari laman web untuk mencari contoh makanan bagi setiap kelas
makanan. Chunking (Gabungan)
4. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang kelas makanan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kelas makanan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn 26
ABM/BBM
PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
PAK-21 Chunking (Gabungan)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Pentingnya Makanan Saya
STANDARD 3.2 Kelas Makanan
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.2 Mengitlak kepentingan makanan mengikut kelasnya kepada tubuh
PEMBELAJARAN
manusia.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengitlak dua kepentingan makanan mengikut kelasnya kepada tubuh manusia
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengitlak __ daripada dua kepentingan makanan mengikut kelasnya kepada
tubuh manusia
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang pentingnya makanan saya
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang pentingnya makanan saya.
3. Murid menjalankan aktiviti berbincang tentang bubur membantu Rani sihat.
Round Table (Meja Bulat)
4. Murid melayari laman web untuk mencari makanan sihat lain.
5. Murid melengkapkan teka silang kata.
6. Murid berbincang teka silang kata dengan pasangan. Dynamic Duo (Dua
Dinamik)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pentingnya makanan saya dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 42-43 Buku Aktiviti hlmn 27
ABM/BBM
PAK-21 Round Table (Meja Bulat)
PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM

You might also like