You are on page 1of 2

Konspekt zajęć świetlicowych w szkole podstawowej dla klas I-III

Temat zajęć: Doskonalenie umiejętności czytania i pisania

Czas realizacji: około 30 minut lub dwa razy po 30 minut w zależności od potrzeb
uczniów

Cel ogólny: Poprawa umiejętności czytania pojedynczych liter, całych wyrazów oraz
potencjalnie prostych zdań oraz pisania pojedynczych liter i wyrazów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

 Potrafi rozpoznawać i odczytywać pojedyncze litery.


 Potrafi odczytywać pojedyncze wyrazy oraz proste zdania.
 Potrafi zapisywać pojedyncze litery oraz proste wyrazy.

Metody pracy na zajęciach:

Ćwiczenia

Formy pracy na zajęciach:

Indywidualna

Środki dydaktyczne:

Dla nauczyciela: Tablica tradycyjna lub interaktywna, kreda lub marker


suchościeralny

Dla uczniów: zeszyty lub kartki, przybory do pisania (np. ołówek, długopis, pióro)

Przebieg zajęć:

1) Rozpoczęcie zajęć.

Wybranie przez nauczyciela lub nauczycieli kilku uczniów chętnych do udziału w


zajęciach i przejście z nimi do klasy zapewniającej odpowiednie warunki
prowadzenia zajęć. Uczniów powinno być na tyle mało, by nauczyciel mógł
swobodnie pomagać każdemu z nich z zadaniami, bez zaniedbywania pozostałych.

2) Ćwiczenie odczytywania liter.

Nauczyciel zapisuje na tablicy cały alfabet, jeśli pozwala na to rozmiar tablicy


dwukrotnie: literami drukowanymi oraz pisanymi. Jeśli nie, tylko alfabet drukowany by
potem przejść na pisany. Wskazując imiennie na uczniów wyznacza ich do
odczytania wybranych przez siebie liter z tablicy. Nauczyciel powinien zapamiętać
lub zanotować, jakie litery sprawiają problem każdemu z uczniów. Po ćwiczeniach na
alfabecie zapisanym literami drukowanymi należy powtórzyć ćwiczenie na alfabecie
pisanym. Jeśli pozwoli na to czas, każdy uczeń powinien zostać odpytany z
odczytywania wszystkich liter. Uczniowie powinni odpowiadać po równo, tak, żeby
nikt nie został skrzywdzony zbyt częstym lub zbyt rzadkim pytaniem.

3) Ćwiczenie zapisywania liter.

Podobnie jak w ćwiczeniu poprzednim, nauczyciel powinien wskazywać na tablicy


konkretne litery i prosić uczniów o ich zapisanie na kartkach lub w zeszytach.
Nauczyciel powinien pozostawić wzór na tablicy. Jeśli zajęcia prowadzone są przez
dwóch nauczycieli, jeden powinien pokazywać litery, a drugi kontrolować pracę
uczniów i wskazywać im błędy do poprawy oraz radzić, jak to zrobić.

4) Ćwiczenie odczytywania wyrazów.

Nauczyciel zmazuje z tablicy alfabet i zapisuje na nim kilka prostych wyrazów, np.
kura, tak, nie, noc. Podobnie jak w kroku 2), prosi uczniów o odczytywanie wyrazów i
notuje, jakie połączenia literowe sprawiają uczniom problemy. Z czasem może
spróbować zapisywać trudniejsze wyrazy, np. dzień, szkoła, dobrze, pierwszy. Jeśli
uczniowie wyjątkowo dobrze radzą sobie z tym zadaniem, można spróbować
odczytywania prostych zdań i połączeń wyrazowych, np. Dzień dobry.; Mam dziesięć
lat.; Pada deszcz.

5) Ćwiczenie zapisywania wyrazów.

Analogicznie do kroku 3) (oraz 4) pod względem rosnącej trudności wyrazów).

6) Zakończenie zajęć.

Powrót z uczniami na świetlicę szkolną. Zajęcia takie można organizować regularnie


dla tej samej grupy uczniów lub z różnymi ich grupami.

Opracowanie konspektu: Jakub Klon

You might also like