You are on page 1of 10

Zadanie 1

Podaj 4 konkretne argumenty uzasadniające bądź obalające tezę, iż na studiach


pedagogicznych w UŚ realizowany jest model dydaktyki
wdrożeniowej.
- Zajęcia są bardzo skoncentrowane na nauczaniu niż na uczeniu się, studenci
powinni zrozumieć dany problem, a nie nauczyć się definicji książkowych
- Cele nauczania oraz kryteria oceny są ściśle określone
- Wykładowcy na owej uczelni pełnią funkcje kierownicze
- Przebieg danych zajęć jest przewidywany wcześniej w scenariuszu, często znamy
zagadnienia oraz widzimy jakie tematy będą poruszane

Zadanie 2
Wskaż 3 konkretne konsekwencje dla ucznia, spowodowane nieprzestrzeganiem
przez nauczyciela zasady wygaszania.

Zasada wygasania - jest bardziej prawdopodobne, że uczeń się nauczy, jeśli stosowane
ułatwienia będą stopniowo wycofywane.
- Nauczyciel zawsze sprawdzając zadaną pracę domową nie sprawdza poprawności
zadań uczniów, to sprawia, że dzieci uczą się, nie musi przykładać się do zadań i
może je robić powierzchownie i niepoprawnie, ponieważ nie wypłyną z tego żadne
negatywne konsekwencje
- Nauczyciel zawsze po zadaniu pytania po kilku sekundach ciszy sam na nie
odpowiada, to sprawia, że dziecko nie uważa na lekcji i nie odpowiada na pytania bo
wie, że wyręczy go jego nauczyciel i nie dostanie z tego powodu żadnych
negatywnych konsekwencji
- Za każdym razem kiedy uczeń przepisał pracę domową od koleżanki, nauczycielka
wiedząc przepisaną prace nigdy nie wyciąga żadnych konsekwencji, to sprawia, że
dziecko nie będzie samodzielnie odrabiać prac domowych

Zasada wzorca - jest bardziej prawdopodobne, że uczeń przyswoi sobie nowe zachowania,
jeśli się mu przedstawi wzorcowe wykonanie, które będzie mógł obserwować i naśladować
- Nauczyciel leży na ławce podczas lekcji, konsekwencja: uczeń leży na ławce
- Nauczyciel buja się na krześle, konsekwencja: uczeń buja się na krześle
- Nauczyciel pisze nieczytelnie na tablicy, konsekwencja: uczeń pisze niewyraźnie w
zeszycie

Zadanie 3
Zaproponuj dwie sytuacje dydaktyczno-wychowawcze, uświadamiające dzieciom
konsekwencje wynikające z oddziaływania programu ukrytego za bajkami.
- Dzieci muszą przeczytać bajkę “Śpiąca królewna” a następnie muszą odpowiedzieć
jakie funkcje pełni królewna w domku krasnoludków. Pokazanie roli kobiety w domu.

- Nauczyciel wraz z dziećmi oglądają bajkę “Mulan II” a następnie wspólnie


zastanawiają się jakie cechy posiadają mężczyźni, a jakie kobiety. Pokazanie i
uświadomienie stereotypów na temat cech typowo męskich i żeńskich.
Zadanie 4
Podaj przykłady celów operacyjnych dostosowania do celu ogólnego: ,,poznajemy
zasady zdrowego żywienia’’ na wszystkich poziomach taksonomicznych (dowolna
taksonomia).

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA


IA - Uczeń w ławce wypisuje 4 z 10 zasad zdrowego odżywiania

IB - Uczeń przy tablicy multimedialnej rozróżnia wszystkie prawidłowe i nieprawidłowe


zasady żywieniowe na podstawie opisu sytuacyjnego (opis żywienia kobiety)

IIC - Uczeń na lekcji proponuje skomponowany przez siebie jadłospis uwzględniający 5


zasad zdrowego żywienia

IID - Uczeń na lekcji obala mity, dotyczące zasad zdrowego odżywiania posługując się
najnowszymi badaniami naukowymi, obecnymi w literaturze przedmiotu

GRZYBY JADALNE:
IA Uczeń w ławce wymienia nazwy minimum 4 z 10 rodzajów grzybów jadalnych

IB Uczeń na lekcji indywidualnie klasyfikuje wszystkie z 20 zdjęć grzybów na jadalne i


niejadalne

IIC Podczas wycieczki do lasu (sytuacji stymulowanej) wraz z nauczycielami i rodzicami


dziecko zbiera wszystkie grzyby jadalne napotkane na jego drodze

IID Wykorzystując różne rodzaje grzybni uczeń przeprowadza eksperyment praktyczny


próbując wyhodować nowy gatunek grzyba

TABLICZKA MNOŻENIA:
IA Uczeń spośród 5 podanych działań rozwiązuje przynajmniej 3 działania indywidualnie
pisemnie przy tablicy z wykorzystaniem tabliczki mnożenia od 1-100

IB Uczeń indywidualnie w ławce uzupełnia wszystkie puste luki cyframi, tak aby działanie
było poprawne

IIC Uczeń indywidualnie w ławce analizuje wcześniej podane zadanie tekstowe i wykrywa w
nim celowo wszystkie ukryte błędy oraz rozwiązuje je poprawnie.

IID Uczeń samodzielnie w ławce układa 3 nieseryjne zadania tekstowe z użyciem tabliczki
mnożenia od 1- 100

ZASADY RUCHU DROGOWEGO


IA Uczeń przy tablicy indywidualnie wymienia wszystkie rodzaje znaków drogowych.

IB Uczeń indywidualnie klasyfikuje wszystkie ilustracje znaków do odpowiednich rodzajów


(nakazu, zakazu, informacyjnych, ostrzegawczych)

IIC Uczeń samodzielnie porusza się rowerem po boisku szkolnym zgodnie z rozstawionymi
znakami drogowymi.
II D brak.

Zadanie 5
Na podstawie jednego przykładu badań naukowych spróbuj obalić dowolny mit
dotyczący planowania (uwzględnij schemat odpowiedzi- kto, gdzie, kiedy prowadziła
badania, o ile jest pełna informacja w teście; cele badań; krótki opis w punktach;
najważniejsze wyniki; mit- w postaci jednego zdania)
Kto, gdzie i kiedy:
Hausner i Griffey, 1985 rok

Cele badań:
różnice w planowaniu i podejmowaniu decyzji przez niedoświadczonych i doświadczonych
nauczycieli

Przebieg badań:
1. Badaniami objęto 16 nauczycieli wychowania fizycznego. Ośmiu z nich miało 5 letni
staż, reszta była na praktykach studenckich.
2. Badani mieli w ciągu 60 sekund zaplanować lekcje dla ośmiolatków poświęconą
nauczaniu dryblingu piłkarskiego i koszykarskiego.
3. Następnie nauczyciele przeprowadzili zaplanowane przez siebie lekcje.
4. Lekcje nagrano na magnetowidzie.
5. Na koniec nauczyciele oglądali nagrania swoich lekcji i opowiadali badaczom, co
myśleli i jakie decyzje podejmowali podczas prowadzenia zajęć

Wyniki:
Housner i Griffey twierdzili, że plany lekcji doświadczonych nauczycieli przystosowane są do
czynienia na gorąco zmian, jakie mogą okazać się konieczne w czasie lekcji i, że bardziej
niż niedoświadczeni nauczyciele troszczą się o ustanowienie reguł regulujących czynności
na lekcji. Niedoświadczeni nauczyciele natomiast poświęcili wiele czasu na zaplanowanie
instrukcji słownej. Między obu grupami wystąpiły różnice także w trakcie lekcji. Nauczyciele
doświadczeni byli bardziej zainteresowani osiągnięciami uczniów i bardzo starali się, aby
dzieci opanowały wyznaczone im jako cel umiejętności. Niedoświadczeni zaś większą
uwagę zwracali na to, czym interesowali się uczniowie i dążyli do utrzymania czynności
uczniów w ogólnych ramach.

Mit: Studenci, świeżo po studiach potrafią lepiej planować zajęcia niż doświadczeni
nauczyciele, ponieważ ich wiedza jest świeżo zdobyta.

Zadanie 6
W oparciu na naukowe badania Marshal, podaj dwie konkretne przykłady wypowiedzi
nauczyciela, które mogą mieć charakter motywujący uczniów do nauki.
- myślę, że z dzisiejszym ciekawym tematem każdy z Was poradzi sobie bardzo
dobrze
- lekcja, którą dzisiaj z Wami przeprowadze z pewnością przyda Wam się w przyszłym
życiu
- za chwile opowiem wam coś nie tylko co was zaciekawi ale również zaskoczy
Demotywujący
- Dzisiaj będziemy przerabiać bardzo ciężki materiał, który dla wielu z was będzie
ogromnym wyzwaniem
- Skupcie się, ponieważ dzisiaj będziemy bardzo dużo notować bo musimy oprócz
dzisiejszej lekcji nadrobić ostatnią, wiec lepiej weźcie się do roboty bo materiał nie
należy do łatwych
- To zadanie jest zbyt trudne dla ciebie, zrób lepiej to najłatwiejsze, może chociaż z
tym sobie poradzisz

Zadanie 7
Podaj przykład sytuacji dydaktyczno-wychowawczej, ilustrujący huśtawkę (zaburzenie
toku i impetu lekcji)
TOK
Huśtawka
Nauczyciel wymienia przyczyny II wojny światowej, nagle zaczyna opowiadać historię, którą
miał opowiedzieć na początku lekcji, a po skończeniu wraca ponownie do wymieniania
reszty przyczyn.

Zawieszanie czynności
Nauczyciel prosi uczniów o pokazanie notatek z lekcji i znienacka zaczyna wyjaśniać
jeszcze jakąś kwestię

IMPET
Rozdrabnianie
Nauczyciel prosi uczniów aby: usiedli prosto, wyjęli zeszyty, przekazali go koledze przed
nim, a potem następnemu koledze od przodu a następnie….

Naddawanie
Nauczyciel wyjaśnia jak rozpoznać grzyby jadalne, po potwierdzeniu przez uczniów, że
materiał jest dla nich zrozumiały, kontynuuje wyjaśnianie jak rozpoznać grzyby jadalne.

Zadanie 8
Podaj przykład wypowiedzi nauczyciela, będącej przykładem dosadności
Przestań szeleścić tym workiem kiedy ja do ciebie mówię

Zadanie 9
Podaj przykład realizacji II i IV fazy syntaksy zajęć prowadzonych metodą uczenia się
myślenia metaforami.

Zadanie 10
Podaj przykład tematu, który można realizować za pomocą metody …… oraz wskaż
dwa zakładane efekty tej metody, zgodnie z jej specyfiką.

Zadanie 11
Przedstaw w punktach przebieg zajęć prowadzonych za pomocą techniki składanki
(METODA UCZENIA SIĘ WE WSPÓŁPRACY), uwzględniając konkretny temat zajęć.

Zadanie 12
Przedstaw w punktach przebieg zajęć, prowadzonych metodą sytuacyjną (gry
dydaktycznej - METODA PROBLEMOWA)

—--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONSPEKTY
Metoda eksponująca
a. Efekty i temat
Metoda eksponująca
Temat: Każdy może pomagać innym. Wolontariat jako zadanie społeczne
- refleksja nad rosnącą obojętnością wobec pomocy innym.
- uwrażliwienie uczniów na osoby potrzebujące pomocy

b. Przebieg zajęć
Temat: Standardy piękna na świecie. Czy piękno ma duże znaczenie?
Czynności poprzedzające: przygotowanie prezentacji, sali oraz zestawów do konkursu

Faza I: PODANIE CELU I WYWOŁANIE NASTAWIENIA


- Przedstawienie tematu zajęć oraz krótka dyskusja na temat idealnych cech piękna.
Wspomnienie o konkursie na ten temat i ewentualnych nagrodach.

Faza II: IMPRESYJNA


- Przedstawienie za pomocą prezentacji idealnych kanonów piękna w wybranych
krajach oraz obejrzenie filmów na temat skutków braku tolerancji wobec wyglądu.

Faza III: EKSPRESYJNA


- Czynny udział uczestników w konkursie, w 3 konkurencjach, w których muszą
wykazać się wcześniej poznaną wiedzą oraz podsumowanie konkursu i wręczenie
nagród.

Faza IV: PODSUMOWANIE I WYCIĄGNIĘCIE WNIOSKÓW


- Zachęcenie do autorefleksji i zgłębienia tematu: czym jest piękno? Podziękowanie za
czynny udział.

Metoda problemowa - gra dydaktyczna


a. Efekty i temat
Metoda problemowa
Temat: Wyjątkowe posiedzenie rady pedagogicznej w sprawie próby samobójczej
- rozwijanie umiejętności wizualizacji i wyobraźni poprzez wchodzenie w role
- zapoznanie się z zasadami panującymi na zebraniu rady nauczycielskiej
poprzez uczestnictwo w zajęciach

b. Przebieg zajęć
Temat: Wyjątkowe posiedzenie rady pedagogicznej w sprawie próby samobójczej
Faza I: WYPOSAŻENIE STUDENTÓW WE WSTĘPNY ZASÓB DOŚWIADCZEŃ
- Uczniowie kilka dni przez rozpoczęciem zajęć dostają swoją rolę a następnie
zapoznają się z rolą i przygotowują się

Faza II: WPROWADZENIE W SYMULACJE


- Przywitanie oraz opisanie całej sytuacji, której dotyczyło będzie zebranie. Gdzie,
kiedy, jak, dlaczego. Odliczanie do rozpoczęcia zebrania i wejścia w role

Faza III: PRZEBIEG GRY


- Etap 1 - wykorzystanie wstępnego zasobu doświadczeń, odgrywanie ról na
podstawie informacji wcześniej poznanych
- Etap 2 - wytworzenie nowych doświadczeń, uczniowie nabierając nowych
doświadczeń pozwalają toczyć się grze
- Etap 3 - wykorzystanie nowych doświadczeń

Faza IV: PODSUMOWANIE GRY


- Etap 1 - zakończenie gry i wyprowadzenie z symulacji, odliczanie do zakończenia gry
- Etap 2 - omówienie gry i dyskusja, dyskusja na temat wrażeń dotyczących gry
- Etap 3 - podsumowanie przez prowadzącego całej gry, podsumowanie dyskusji i
przebiegu symulacji i podziękowania

Metoda uczenia się we współpracy


a. Efekty i temat
Metoda we współpracy
Temat: Porównanie różnych mitologii. Poznanie najciekawszych faktów na ich temat.
- usprawniona umiejętność pracy w grupie poprzez pracę w zespołach przez
całą lekcje
- rozwinięta umiejętność odczytywania tego, co najważniejsze poprzez
zapamiętywanie faktów

b. Przebieg zajęć
Temat: Porównanie różnych mitologii. Poznanie najciekawszych faktów na ich temat.
Faza I: PODANIE CELÓW I WYWOŁANIE NASTAWIENIA
- przywitanie, wprowadzenie do tematu mitologii oraz wywołanie nastawienia
poprzez zapowiedź końcowego konkursu/sprawdzianu

Faza II: ZORGANIZOWANIE ZESPOŁÓW


- losowanie grup, następnie odnalezienie swojego stolika i poznanie osób w
grupie
Faza III: PODANIE WIADOMOŚCI
- wyjaśnienie zasad i przebieg zajęć, grupa wybiera eksperta, który ma za
zadanie przy pomocy reszty grupy nauczyć się faktów na temat swojej
mitologii, następnie on przechodzi do kolejnych grup i opowiada co
zapamiętał a grupa zapamiętuje i notuje co eksperci z innych grup powiedzą
na temat swojej mitologii. Po powrocie swojego eksperta opowiadają mu
czego się dowiedzieli.

Faza IV: POMAGANIE W PRACY GRUPOWEJ


- Nauczyciele nadzorują przebieg zajęć, odpowiadają na pytania jednak jeżeli
wszystko jest w porządku nie ingerują w zajęcia.

Faza V: SPRAWDZIAN
- test wiedzy na temat mitologii w drużynach początkowych

Faza VI: UZNANIE OSIĄGNIĘĆ


- podziękowanie oraz wręczenie nagród

Metoda uczenia się metaforami


a. Efekty i temat
Metoda uczenia się metaforami
Temat: Czy na informatyka można spojrzeć z innej perspektywy? Stereotypy w
świecie współczesnym. Próba zmierzenia się z praktyczną realizacją metody uczenia
się myślenia metaforami.
- refleksja na temat oceny innych (np. informatyka) przez pryzmat stereotypów
- zmiana postawy wobec przykładów stereotypowych cech informatyka

b. Temat: Czy na informatyka można spojrzeć z innej perspektywy? Stereotypy w


świecie współczesnym. Próba zmierzenia się z praktyczną realizacją metody uczenia
się myślenia metaforami

Faza I: OPIS ISTNIEJĄCYCH WARUNKÓW


- na podstawie rysunku informatyka wypisujemy jego cechy wyglądu charakteru i
wybieramy imię, następnie tworzymy historyjkę o nim

Faza II:ANALOGIE BEZPOŚREDNIE


- uczestnicy wybierają najdziwniejsze zwierzę w porównaniu do informatyka. Wąż

Faza III: ANALOGIE OSOBISTE


- uczestnicy oglądają filmiki o wężach i ich umiejętnościach. Podczas oglądania na
bieżąco wczuwają się w postać i mówią co czują jako ta postać - wąż

Faza IV: OKSYMORONY


- przypomnienie co to oksymorony a następnie tworzenie własnych nawiązujących do
filmu
Faza V: ANALOGIE BEZPOŚREDNIE
- wybranie jednego oksymoronu, następnie wymyślenie sytuacji, w której dany
oksymoron zostanie prawidłowo zastosowany.

Faza VI:POWRÓT DO ZADANIA GŁÓWNEGO


- powrót do informatyka, ponowne napisanie krótkiego opowiadania mogą wzorować
się na oksymoronie, należy spojrzeć na informatyka z szerszej perspektywy.

……………………………………………………………………………………………….
ŁAD KLASOWY
3 główne kierunki:
- uczeń
- efektywne nauczanie
- ekologia klasy i procesy grupowe

Elementy ładu:
Prewencja
1. Reguły i procedury w klasie
- reguły - jakie postępowanie oczekuje się od ucznia, a jakie nie
- procedury - jak pracować i jak wykonywać inne działania w klasie

2. Tok i impet
a. tok
- zawieszenie czynności
- huśtawka
b. impet
- rozdrabnianie
- naddawanie
-
3. Harmonizowanie czynności w momentach rozchwiania
- na początku lekcji
- przy zmianie metodycznej
- na końcu lekcji

4. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności uczniów


- jasno określić wymagania
- komunikować zrozumiale wymagania ucznia
- nadzorować pracę
- kontrola wykonania
- informacja zwrotna
- jasny wykład

Interwencja
a. przyczyny niewłaściwego zachowania
b. reakcja na niewłaściwe zachowanie
- czujność - nawet jak stoisz tyłem wiesz co się dzieje za tobą
- technika mimochodem, dosadności - uczeń zaczyna przerywać podczas
lekcji, nauczyciel nie przerywając lekcji podchodzi do ucznia, kładzie mu rękę
na jego ramieniu i nadal kontynuuje prowadzenie zajęć.

Demonstracja
a. pewność siebie
- głos
- postawa
- ubiór
- przeświadczenie

b. nacisk interpersonalny w klasie szkolnej


- nagrody
- kary
- kwalifikacje
- osobowość

Udział uczniów w utrzymaniu ładu


a. metoda logicznych konsekwensji - uczeń pomaluje ściane, więc jego karą będzie jej
odmalowanie

b. metoda nieformalnych narad - co pół roku spotkanie uczniów z nauczycielem i


obgadanie problemów i wspólne rozwiązanie problemu

You might also like