You are on page 1of 7

клас Урок № 37 . Тема.

Умови виникнення та припинення


горіння. Маркування небезпечних речовин.
Мета : з´ясувати умови виникнення й припинення горіння; навчити
дотримуватися запобіжних заходів під час використання процесів горіння;
пояснити механізм дії засобів пожежогасіння, ознайомити із маркуванням
небезпечних речовин, вчити правильному поводженню з небезпечними
речовинами .

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Форми роботи: графічний диктант, виконання тестів, навчальна лекція,
евристична бесіда, фронтальна робота.
Обладнання: презентація « Умови виникнення та припинення горіння»,
етиловий спирт, порцелянова чашка, лист паперу, картки із тестами, набір
букв для відповіді на питання тестів .
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань . Перевірка д/з.
1. Перевірка дом. Вправ №1-2 (Іванащенко ст.. 91
2. Графічний диктант Позначити значком « » вірне твердження, значком
« » - невірне.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
12

1. Реакції взаємодії речовин з киснем називаються реакціями окиснення +


2. З киснем реагують лише прості речовини – метали та неметали –
3. Під час горіння речовин утворюються оксиди. +
4. Під час горіння простої речовини утворюється один оксид, а під час
горіння складної речовини – декілька. +
5. Оксиди – це складні речовини, до складу яких може входити різна
кількість атомів, але серед них обов´язково має бути Оксиген. –
6. Горіння - це процес окиснення, що супроводжується виділенням тепла
і світла. +
7. Повільне окиснення - це процес окиснення, що супроводжується
виділенням тепла і світла. -
8. Під час окиснення глюкози в клітинах нашого тіла утворюються
вуглекислий газ і вода. +
9. Н2S – це оксид, що утворюється під час горіння сірки .-
10. Кисень – досить малоактивний газ, реагує лише з деякими речовинами

11. Кисень можна отримати розкладом будь якої речовини, що містить
Оксиген.-
12. В лабораторії кисень можна одержати розкладом гідроген
пероксидую+
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

12

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.


Реакції горіння та повільного окиснення супроводжують нас скрізь, вони
відіграють величезну роль в нашому житті. Наведіть приклади ( зігріваємо
оселю, варимо їжу, завдяки горінню палива рухаються машини, ми дихаємо,
тим отримуємо енергію…)
Та не завжди горіння й повільне окиснення виявляються корисними. Багато
лиха і збитків завдають пожежі. Через повільне окиснення заліза псуються
машини та механізми. Псування продуктів харчування — теж наслідок
повільного окиснення.
Особливо небезпечним є повільне окиснення насіння у зерносховищах. Коли
насіння сухе, то його дихання відбувається повільно. Якщо ж вологість
насіння перевищує припустиму норму,то повільне окиснення прискорюється,
і з часом під впливом тепла, що виділяється і накопичується, може статися
самозаймання. Це ж саме трапляється з торфовищами спекотного літа.
Отже , людина повинна вміти керувати процесами горіння.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Умови виникнення горіння
1) Що, на вашу думку, що потрібно для того, щоб виник вогонь?
(метод мозковий штурм)
Умови горіння

Кисень

Займистий Джерело
матеріал запалювання

2) Для того щоб горюча речовина загорілася, необхідні такі умови:


• наявність кисню (повітря);
• нагрівання речовини до температури займання
Температура займання у різних речовин дуже різна. Пригадайте процес
розпалювання плити. (спочатку папір або солярка, потім дрова, а вже
потім – вугілля). Чому саме в такій послідовності?
Температура самозаймання :
для бензину вона становить приблизно 220 °С,
сухої деревини 250—300 °С,
вугілля — понад 600 °С.
сірка - близько 270 °С
білий фосфор - 40°С
азот - 2500°С
Якщо не виконується хоча б одна з умов, то горіння не відбувається.
2. Умови припинення горіння
Для припинення горіння необхідно, щоб не було хоча б однієї з умов
його виникнення.
1) Для цього необхідно або охолодити палаючу речовину,
2) або перекрити доступ повітря.
Це беруть до уваги під час роботи з вогненебезпечними речовинами, а
також при гасінні пожеж.
Запропонуйте, як можна припинити горіння.
- Речовину або предмети, що горять, можна загасити водою,
- засипати піском чи землею,
- накрити їх ковдрою чи спрямувати на них струмінь вуглекислого газу
(він важчий за повітря й не підтримує горіння)
Поясніть, на чому ґрунтується кожен із способів
-Часто для гасіння вогню використовують воду. Вона перешкоджає
доступу повітря й охолоджує предмет за рахунок випаровування. Але є
речовини, які не можна гасити водою До них належать деякі метали (калій,
натрій), які самі активно взаємодіють із водою, що може тільки посилити
пожежу. Не можна гасити водою й деякі органічні речовини, такі як бензин,
гас, нафту, петролейний естер. Вони легші за воду, тому в разі спроби
загасити їх водою вони спливають на поверхню та продовжують горіти,
поширюючи полум’я на сусідні ділянки. Також не можна гасити водою
пожежу, що спричинена несправним електрообладнанням.

У шкільному хімічному кабінеті є такі протипожежні засоби: вогнегасник,


ковдра,
ящик з піском.

На припиненні доступу кисню ґрунтується дія вуглекислотних


вогнегасників Із відкриттям вентиля стиснений під тиском вуглекислий газ
надходить у зону горіння та перекриває доступ кисню до горючої речовини
(сам вуглекислий газ не підтримує горіння). Звичайно ж, вуглекислий газ
швидко випаровується, але за цей невеликий час речовина встигає охолонути
і вже не загоряється знову.
У побуті частіше використовуються кислотні або порошкові
вогнегасники. У кислотних вогнегасниках вуглекислий газ утворюється в
результаті хімічної реакції соди з кислотою, а порошкові вогнегасники
розкидають спеціальний порошок, який, потрапляючи в полум’я,
розкладається з утворенням вуглекислого газу.
Засоби пожежогасіння

Підручні Спеціальні
• пісок;
• земля;
• щільна
тканина; Пожежна техніка Вогнегасники
• вода (при • спецмашини; • вуглекислотні;
горінні • гідранти; • пінні;
електромереж і
• рукави • порошкові
електроприладі
в водою
користуватися
не можна)

Скарбничка ерудита
Серед речовин є й такі, що не горять. Наприклад, не горять і мають високу
температуру плавлення фенолоформальдегідні смоли. Тому їх
використовують
для виготовлення розеток, вимикачів, патронів для електричних лампочок
тощо.
Не горять цегла й бетон. Створено вогнезахисні тканини, одна з них —
піровітекс. Ця термостійка тканина призначена для виготовлення одягу
пожежників,іншого спеціального одягу для захисту від високих температур,
теплового випромінювання, контакту з відкритим полум’ям і нагрітими
поверхнями.
Перегляд презентації
3. Маркування небезпечних речовин
1. Речовини і небезпека.
Людина у своєму житті постійно стикається з багатьма речовинами. Серед
них трапляються такі, які становлять певну небезпеку для людини. Які
речовини, що становлять небезпеку, ви могли б назвати?
Про це слід пам’ятати, не лише проводячи досліди в шкільному хімічному
кабінеті, а й використовуючи різні речовини та розчини в повсякденному
житті під час ремонту квартири, прання, чищення одягу, боротьби зі
шкідниками та хворобами рослин на присадибній ділянці тощо.
А) Одні речовини можуть спричинити пожежу, це природний газ, органічні
розчинники, нафтопродукти, більшість полімерів.
Б) Серед речовин трапляються такі, що мають високу хімічну активність.
Вони руйнують деревину, роз’їдають тканини, полімерні матеріали,
спричиняють корозію металів. До них, зокрема, належать луги, деякі
кислоти. Такі речовини часто називають їдкими.
В) Чимало речовин є токсичними. Вони подразнюють шкіру, слизові
оболонки, спричиняють хімічні опіки. Потрапляння багатьох речовин в
організм разом із повітрям, питною водою,харчовими продуктами може
призвести до отруєння.

2. Маркування небезпечних речовин.


З метою попередження людей про небезпеку, яку можуть створити
речовини під час зберігання і використання, на етикетках,
упаковках,контейнерах запроваджено відповідне маркування. Кожний
знак небезпеки містить чорне символічне зображення

Вогненебезпечно Вибухонебезпечно Ідка речовина Токсична речовина

Шкідлива Радіоактивна Знак Небезпечний для


речовина речовина небезпеки довкілля

Часто знаки небезпеки доповнюють словесними застереженнями або


рекомендаціями.
Приклади таких написів: «Зберігати подалі від джерел тепла», «Запобігати
потраплянню на шкіру і в очі», «Використовувати лише в добре
провітрюваному приміщенні», «Під час використання не палити»,
«Працювати вгумових рукавицях».

Проаналізуйте маркування побутових хімікатів, які використовує ваша


родина.
Підготуйте презентацію «Увага: побутова хімія».
ІV. Первинне застосування одержаних знань
1. Проаналізуємо результати такого досліду. У порцелянову чашку налили
етанол (етиловий спирт) і піднесли сірник. Цього достатньо, щоб
речовина почала горіти синюватим полум’ям.
Якщо ж чашку, де продовжує горіти етанол, накрити листком картону, то
полум’я згасне, а картон не спалахне. Чому?
(Полум’я гасне, бо припинився доступ повітря; картон не загорівся, бо не
встиг нагрітися до відповідної температури його займання. Тут
простежуються дві умови припинення горіння).
2. . Тестове завдання для закріплення знань.
Позначте всі правильні відповіді.
1. Пожежу може спричинити:
А відкритий вогонь
Б легкозаймисті матеріали, що зберігаються поряд із джерелом
тепла
В працюючий електрозварювальний прилад, що залишений без
нагляду
Г вогнегасник
2. До легкозаймистих матеріалів належать:
А деревина, гіпс
Б вода, пісок, цегла, бетон
В бензин, гас, спирт, природний газ, олія
Г вода, металеві вироби
3. До негорючих матеріалів належать:
А папір, деревина, бавовняна тканина
Б гума, пластмаса
В вода, пісок, цегла, бетон
Г вата, цукор
4. Причиною пожежі можуть бути:
А відчинені двері та вікна
Б перевантажена розетка
В блискавка
Г гра дітей з петардами
5. Телевізор не можна ставити близько до джерела тепла, оскільки:
А він може зайнятися
Б буде холодніше в кімнаті
В погіршиться якість зображення
Г це неестетично
6. Палаючі електроприлади гасять:
А водою
Б бензином
В цупкою тканиною
Г спиртом
Відповіді: 1АБВ; 2В; 3В; 4БВГ; 5А; 6В.
3. Поясніть такий факт: У романі Жюль Верна «Таємничий острів» Сайрес
Сміт, щоб запалити мох, скористався двома опуклими скельцями від
кишенькового годинника. Наливши в скельця води, він склав їх та заліпив
краї глиною, у результаті чого отримав збільшуване скло. Він спрямував
сонячний промінчик на купку сухого моху, і він загорівся.
Як ви думаєте, чому мох загорівся?
Яких двох умов було дотримано? (нагрівання речовини до певної
температури (температура займання), доступ кисню).
4. Поясніть такий факт: Сміттєві кури будують гніздо із сміття та гниючих
залишків рослин. У нього на певну глибину вони відкладають яйця. Півень
час від часу розкидає кучу зверху або робить її вище. Дзьоб його є
своєрідним термометром. Який процес відбувається в гнізді? Як ви поясните
поведінку півня?

4. «Асоціативний кущ».
Складання схеми за асоціаціями учнів до поняття «пожежа».
Приклади відповідей: небезпека, сірники, вогнегасник, вода, пожежник,
вогонь.

V. Підведення підсумків уроку.

VІ. Домашнє завдання


Вивчити §……………..
Виконати вправи із зошита Іванащенко №1,2,3 ст 94

Додаткові завдання
Задача1
Під час згоряння фосфору масою 124 г утворився фосфор(V) оксид масою
284 г
Обчисліть, яка маса кисню вступила в реакцію.
Задач 2
Обчисліть, яка маса оксиду тривалентного металічного елемента утвориться,
як що в реакцію з киснем масою 96 г вступив метал масою 108 г. Запишіть
загальну формулу
цього оксиду.

You might also like