Professional Documents
Culture Documents
◦
Sum of the inner angles of a polygon of n sides= (𝑛 − 2) × 180
Measure of one inner angle of regular polygon=sum of the angles÷ 𝑛
Measure of an outer angle of a regular polygon= 360÷ 𝑛
(a) Sequence of n number of sides 3,4,5,6,7,.....
◦ ◦ ◦ ◦ ◦
(b) sequence of sum of inner angles : 180 ,360 ,540 ,720 ,900 ,........
◦ ◦ ◦ ◦ ◦
(c) sequence of sum of outer angles : 360 ,360 ,360 ,360 ,360 ,.......
◦ ◦ ◦ ◦
(d) sequence of inner angles : 60 ,90 ,108 ,120 ,........
◦ ◦ ◦ ◦
(e) sequence of one outer angle : 120 ,90 ,72 ,60 ,.......
2. Look at these triangles made with dots.How many dots are there in
each? Compute the number of dots needed to make nest three
triangles.
3 dots in the first triangle, 6 dots in the second triangle, 10 dots in the third
triangle and so on.
Number dots in the next triangle = 1+2+3+4+5=15
Number of dots in the next triangle = 1+2+3+4+5+6=21
Next triangle =1+2+3+4+5+6+7=28 dots.
(consider it as adding one more row of dots at the bottom of each triangle)
5. A tank contains 1000 litres of water and it flows out at the rate of 5
litres per second. How much water is there in the tank after each
second? Write their numbers as a sequence.
(a) Sequence=1,3,5,7,9,...
Position 1 2 3 4 …..
Term 1= 3= 5= 7= …..
(1 × 2) − (2 × 2) − (3 × 2) − 1 (4 × 2) − 1
𝑥𝑛 = 𝑛 × 2 − 1 = 2𝑛 − 1
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = 2𝑛 − 1
(b) Sequence=1,4,7,10,13,...
Position 1 2 3 4 ….
Term 1= 4= 7= 10= ….
(3 × 1) − (3 × 2) − (3 × 3) − (3 × 4) −
𝑥𝑛 = 3𝑛 − 2
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = 3𝑛 − 2
(c) Sequence=1,11,21,31,41,...
Position 1 2 3 4 …
.
𝑥𝑛 = (𝑛 × 10) − 9 = 10𝑛 − 9
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = 10𝑛 − 9
(d) Sequence=1,6,11,16,21,26,...
Position 1 2 3 4 ….
𝑥𝑛(𝑛 × 5) − 4 = 5𝑛 − 4
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = 5𝑛 − 4
(a) Sequence=180,360,540,720,...
Position 1 2 3 4 ...
.
(b) Sequence=360,360,360,360,...
Position 1 2 3 4 ....
𝑛
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = 360 × 𝑛
𝑜𝑟 𝑥𝑛 = 360 +0n
(c) Sequence=60,90,108,120,...
Position 1 2 3 4 ....
(d) Sequence=120,90,72,60,...
Position 1 2 3 4 ....
(b) The first picture is obtained by dividing the uncut triangle into 4 equal parts.
1
So the area of one small triangle in the first picture= 4
The uncut triangle is divided into 16 equal parts and we got the second
1
picture. So the area of small triangle in the second picture= 16
Algebraic expression; 𝑥𝑛 = ( )
3
4
𝑛
Page 18, 19
a. How high from the ground would be someone climbing up, after
each step?
b. Write these numbers as a sequence.
(a) height as he climbs each step = 10cm, 27.5cm, 45cm, 62.5cm, 80cm,
97.5cm,...
(b) sequence = 10,27.5,45,62.5,80,97.5,....
3 2
Algebraic expression of the sequence, 𝑥𝑛 = 𝑛 − 6𝑛 + 13𝑛 − 7
3 2
First term =1 -6× 1 + 13 × 1 − 7
= 1 − 6 + 13 − 7 = 14 − 13 = 1
3 2
Second term = 2 − 6 × 2 + 13 × 2 − 7
= 8 − 24 + 26 − 7 = 34 − 31 = 3
3 2
Third term = 3 − 6 × 3 + 13 × 3 − 7
= 27 − 54 + 39 − 7 = 66 − 61 = 5
3 2
Fourth term = 4 − 6 × 4 + 13 × 4 − 7
= 64 − 96 + 52 − 7 = 116 − 103 = 13
sequence= 1,3,5,13,...
The difference between the consecutive terms is not the same number. So it is
not an Arithmetic sequence.
Page 21, 22
(a) 24,42,_,_,....
Common difference = 42-24=18
Third term =42+18=60
Fourth term = 60+18=78
Arithmetic sequence 24, 42, 60, 78, ………….
(b) _,24,42,...
Common difference = 42-24=18
First term - 24-18=6
Fourth term = 42+18=60
Arithmetic sequence 6, 24, 42, 60, …………
(c) _,_,24,42,...
Common difference = 42-24=18
Second term= 24-18=6
First term= 6-18=12
Arithmetic sequence – 12, 6, 24, 42, ………
(d) 24,_,42,_,.....
42-24=18. There are 2 common differences.
Common difference= 18÷ 2 = 9
Second term= 24+9=33
Fourth term= 42+9=51
Arithmetic sequence 24, 33, 42, 51 ……..
(e) _,24,_,42,....
2 common differences= 42-24=18
Common difference= 18÷ 2 = 9
First term= 24-9=15
Third term= 24+9=33
Arithmetic sequence 15, 24, 33, 42
(f) 24,_,_,42,....
42-24=18. There are 3 common differences.
Common difference = 18÷ 3 = 6
Second term= 24+6=30
Third term= 30+6=36
Arithmetic sequence 24. 30, 36, 42……..
𝑟𝑑 𝑡ℎ
(a) 3 term 34, 6 term 67
Difference between the terms= 67-34=33
Difference between the term positions= 6-3=3
So 33× 3 = 11
𝑟𝑑
Subtracting 2 times common difference from the 3 term we get the first term.
First term= 34-2× 11 = 34 − 22 = 12
Now we can write the arithmetic sequence by adding the common difference
repeatedly.
sequence= 12,23,34,45,56,...
𝑟𝑑 𝑡ℎ
(b) 3 term 43, 6 term 76
Difference between the= terms= 76-43=33
Difference between the term positions= 6-3=3
So 33=3×common difference.
Common difference= 33÷ 3 = 11
Subtract 2 times the common difference from 43 to get the first term.
First term= 43-2×11=43-22=21
Sequence= 21,32,43,54,65,...
𝑟𝑑 𝑡ℎ
(c) 3 term 2, 5 term 3
Difference between the terms= 3-2=1
Difference between the term position= 5-3=2
1=2×common difference
Common difference= 1÷2= 1/2
To get the term, subtract 2 common differences from 2.
First term= 2-2×0.5=2-1=1
sequence= 1, 1.5 ,2, 2.5, 3,...
𝑟𝑑 𝑡ℎ
(d) 4 term 2, 7 term 3
Difference between the terms= 3-2=1
Difference between the term positions= 7-4=3
3 common differences= 1
1
Common difference= 3
Subtract 3 common differences from 2 to get the first term
1
First term=2 − 3 × 3 = 2 − 1 = 1
1 2 1
sequence= 1,1 3 ,1 3 ,2,2 3 ,....
𝑟𝑑 𝑡ℎ
(e) 2 term 5, 5 term 2
Difference between the terms= 2-5=3
Difference between the term positions= 5-2=3
−3
Common difference= 3
=− 1
Subtract the common difference from 5 to get the first term
First term= 5-(− 1) = 5 + 1 = 6
sequence= 6,5,4,3,2,...
4. Is 101 a term of the arithmetic sequence 13, 24, 35, ...? What about
1001?
6. Fill up the empty cells of the given square such that the number in each
brown and
Column form arithmetic sequences:
7. In the table below, some arithmetic sequences are given with 2 numbers
against each. Check whether each belongs to the sequence or not.
Method of checking: first find the common difference of the sequence. Then find
the difference between the given number and the first term, if this difference is a
multiple of the common difference, then write the answer yes, otherwise write the
answer no.
Example : common difference of the sequence 11,22,33,.... Is 22-11=11
123-11=112
112÷11=10.18
The difference is not a multiple of the common difference. So 123 is not in this
sequence.
132-11=121
121÷11=11
The difference is a multiple of the common difference.
So 132 belongs to this sequence.
123 no
11,22,33,... 132 yes
100 yes
12,23,34,...
1000 no
100 no
21,32,43,,...
1000 yes
1
,
1
,
3
,... 3 yes
4 2 4
4 yes
3
,
1 1
, 2 4 ,... 3 yes
4 2
4 no
Page 24, 25
"We and we again, together with half of us and half of that, and
one more is a natural number"
Write all the possible number of birds, starting from the least.
For each of these, write the sum told by the bird also.
1
3. Prove that the arithmetic sequence with first term 3
and
1
common difference 6
contains all natural numbers.
2 2 2
(3𝑛 + 1) = 9𝑛 + 6𝑛 + 1 = 3(3𝑛 2𝑛) + 1
The remainder on dividing this square by 3 is 1.
2 2 2
(3𝑛 + 2) = 9𝑛 + 12𝑛 + 4 = 3(3𝑛 + 4𝑛 + 1)+1
The remainder on dividing this square by 3 is 1.
So the remainder on dividing any perfect square by 3 is either 0 or 1. The
remainder is never 2. Only numbers which leave a remainder 2 will be in
this sequence.
So this sequence contains no perfect squares.
11 14 17
7. Write the whole numbers in the arithmetic sequence 8
, 8
, 8
,... do
they form an arithmetic sequence?
Page 28
1. Write three arithmetic sequences with 30 as the sum of the first five
terms.
Since the sum of the first five terms is 30, 30 is 5 times the idle number.
If x is the middle term, 5x=30,x=30÷5=6
Taking 6 as the middle term and with any number you like as the common
difference, you can write arithmetic sequences.
a. 4,5,6,7,8(common difference 1)
b. 2,4,6,8,10(common difference 2)
c. -2,2,6,10,14(common difference 4)
2. The first term of an arithmetic sequence is 1 and the sum of the first
four terms is 100. Find the first four terms.
The first terms can be put in two pairs with the same sum.
❏ First and fourth
❏ Second and third
The sum of the 4 terms is 100. So the sum of each pair=100÷2=50
Sum of the first and fourth terms =50
1+ fourth term=50
Fourth term=50-1=49
1st term=1
4th term=49
Difference between the terms= 49-1=48
Difference between the term positions= 4-1=3
3 common difference= 48
Common difference= 48÷3=16
sequence= 1,17,33,49,...
Let x be the first term and d be the common difference of the arithmetic
sequence.
First 4 terms= x,x+d,x+2d,x+3d
Sum of the two term on the 2 ends= x+x+3d
=2x+3d
Sum the 2 terms in the middle =x+d+x+2d
=x+x+d+2d
=2x+3d
They both are equal
4. Write four arithmetic sequences with 100 as the sum of the first
four terms.
6. The sum of the first five terms of an arithmetic sequence is 150 and the
sum of the first ten terms is 550.
i. What is the third term of the sequence?
ii. What is the eighth term?
iii. What are the first three terms of the sequence?
Answer:
i. Sum of first five terms = 150
Sum of the five consecutive terms of arithmetic sequence is five times of its
middle term.
Third term = 150/5 = 30
ii. First term + Tenth term = Second term + Nineth term = Third term + Eighth
term = Fourth term + Seventh term = Fifth term + Sixth term = 550/5 = 110
Third term + Eighth term = 110
Eighth term =110 – Third term
= 110 – 30 = 80
◦ ◦ ൦
Sum of the angles = (𝑛 − 2) × 180 = (5 − 2) × 180 = 540
The angles are in an arithmetic sequence.
540
So the middle term = 50
= 108
Since the sum of the 1st term and 5th term is double the 3rd term,
1st term+5th term=108×2=216
If the 1st term is 36, 36+5th term = 216
5th term =216-36=180
If the 1st term is less than 36, the 5th term will be greater than 180. So if
the measure of
◦
the smallest angle is 36 or less, the largest angle will be 180𝑐or more.
The inner angle
◦
of any polygon cannot be 180 . so the smallest angle of a pentagon is
◦
greater than 36 .
Page 35
1. Find the sum of the first 25 terms of each of the arithmetic sequences
below.
a. 21,32,43,...
b. 12,23,34,...
c. 21,32,43,...
d. 19,28,37,...
e. 1,6,11,...
a) 11,22,33,...
1
Sum of n terms = 2
𝑛 (1st term+last term) f=11
1st term = 11,n= 25,
d=22-11=11
Last term = 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑)
= 11 × 25 + (11 + 11) = 275 + 0 = 275
1
Sum = 2
× 25 × (11 + 275)
1
= 2
× 25 × 286 = 3575
b) 12,23,34,...
1
Sum of n terms = 2
𝑛 (1st term+last term) f=12
1st term = 12,n= 25,
d=23-12=11
Last term = 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑)
= 11 × 25 + (12 − 11) = 275 + 1 = 276
1
Sum = 2
× 25 × (12 + 276)
1
= 2
× 25 × 288 = 3600
c) 21,32,43,...
1
Sum of n terms = 2
𝑛 (1st term+last term) f=19
1st term = 21,n= 25,
d=32-21=11
Last term = 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑)
= 11 × 25 + (21 − 11) = 275 + 10 = 285
1
Sum = 2
× 25 × (21 + 285)
1
= 2
× 25 × 306 = 3825
d) 19,28,37,...
1
Sum of n terms = 2
𝑛 (1st term+last term) f=1
1st term = 19,n= 25,
d=28-19=9
Last term = 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑)
= 9 × 25 + (19 − 9) = 225 + 10 = 235
1
Sum = 2
× 25 × (19 + 235)
1
= 2
× 25 × 254 = 3175
e) 1,6,11,...
1
Sum of n terms = 2
𝑛 (1st term+last term) f=11
1st term = 1,n= 25,
d=6-1=5
Last term = 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑)
= 5 × 25 + (1 − 5) = 121
1
Sum = 2
× 25 × (1 + 121) = 1525
2. What is the difference between the sum of the first 20 terms and the
next 20 terms of the arithmetic sequence 6,10,14, ...?
Arithmetic sequence = 6,10,14,...
20th term = 4 × 20 + (6 − 4) = 80 + 2 = 82
21st term = 82+4=86
40th term = 4 × 40 + (6 − 4) = 160 + 2 = 162
The first 20 terms = 6,10,14,.....,82.
Next 20 terms = 86,90,94,....162.
Difference between the 1st terms of the sequences = 86-6=80
Difference between the 2nd terms of these sequences= 90-10=80
So the difference between the sums = 80 × 20 = 1600
3. Calculate the difference between the sums of the first 20 terms of the
arithmetic sequences 6, 10, 14, ... and 15, 19, 23, ...
First sequence = 6,10,14,...
Second sequence = 15,19,23,...
Difference between the terms = 15-6=9
19-10=9, 23-14=9,....
Difference between the sums of 20 terms = 20 × 9 = 180
4. Find the sum of all three digit numbers, which are multiples of 9.
Three digit numbers which are multiple of 9 = 106,117,126,...,999
Since 𝑑𝑛 + (𝑓 − 𝑑) is the last term.
9𝑛 + (108 − 9) = 999
9𝑛 + 99 = 999
9𝑛 = 999 − 99 = 900
𝑛 = 999 ÷ 9 = 100
1
Sum = 2
𝑛(1st term+last term)
1 1
= 2
× 100 × (108 + 999) = 2
× 100 × 1107 = 55350
2
a. 𝑛 + 2𝑛
2
Sum of the 1st one term = 1st term = 1 + 2 × 1 = 1 + 2 = 3
f=3
2
Sum of the 1st 2 term = 2 + 2 × 2 = 4 + 4 = 8
d=5-3=2
1st term + 2nd term = 8
3+2nd term = 8
2nd term = 8-3=5
nth term = dn+(f-d)
=2n+(3-2)=2n+1
2
b. 2𝑛 + 𝑛
2
Sum of the 1st term = 1st term = 2 × 1 + 1 = 2 + 1 = 3
f=3
2
Sum of the 1st 2 terms = 2 × 2 + 2 = 8 + 2 = 10
d=7-3=4
3+2nd term=10
2nd term = 10-3=7
nth term = dn+(f-d) = 4n+(3-4) = 4n-1
2
c. 𝑛 − 2𝑛
2
Sum of the 1st one term = 1st term = 1 − 2 × 1 = 1 − 2 = −1
2
Sum of the 1st two terms = 2 − 2 × 2 = 4 − 4 = 0
-1+2nd term = 0
2nd term = 0+1=1
d= 2
nth term = dn+(f-d) = 2n+(-1-2)=2n-3
2
d. 2𝑛 − 𝑛
2
Sum of the 1st one term = 1st term = 2 × 1 − 1 = 2 − 1 = 1
2
Sum of the 1st two terms = 2 × 2 − 2 = 8 − 2 = 6
1+2nd term = 6
2nd term = 6-1 = 5
d= 4
nth term = dn+(f-d) = 4n+(1-4) = 4n-3
2
e. 𝑛 − 𝑛
2
Sum of the 1st one term = first term= 1 − 1 = 1 − 1 = 0
2
Sum of the 1st two terms = 2 − 2 = 4 − 2 = 2
0+second term = 2
Second term = 2-0 = 2
d=2
nth term = dn+(f-d) = 2n+(0+2) = 2n-2
1 1 1 1
c. 2
+1+1 2
+2+2 2
+.... + 12 2
a. 51+52+53…..+70
1 1 1
b. 1 2
+2 2
+...... + 12 2
1 1 1 1
c. 2
+1+1 2
+2+2 2
+.... + 12 2
8.
2 3
4 5 6
7 8 9 10
a. Write the next two lines of the pattern above
b. Write the first and the last numbers of the 10th line
c. Find the sum of all the numbers in the first ten lines.
First row contains one element, second row contains two elements,
1, 1+1, 2 + 2, 4 + 3, …………
1, 2, 4, 7, 11, 16 …………
a. 11,12,13,14,15,
16,17,18,19,20,21
b. Last number of the 1st row = 1
Last number of the 2nd row = 3 = 1+2
Last number of the 3rd row = 6 = 1+2+3+4
….,.....,.....,....,....,....,
9×10
Last number of the 9th row = 1+2+3+4+5+6+7+8+9= 2
= 45
1st number of the 10th row = 46
10×11
Last number of the 10th row = 1+2+3+....+10 = 2
= 55
c. 1st term = 1, last term = 46
55×56
Sum = 2
= 1540
9. 4
7 10
13 16 19
22 25 28 31
…………………………….
……………………………..
Write the next two lines of the pattern above. Calculate the first and
last terms of the 20th line.
4
4+3 = 7 7+3 = 10
10+3 = 13 12+3 = 16 16+3 = 19
19+3 = 22 22+3 = 25 25+3 = 28 28+3 = 31
By adding 3 repeatedly we shall write the next 2 lines.
34 37 40 43 46
49 52 55 58 61 64
1 term in 1 st line
2 terms in the 2nd line.
3 terms in the 3rd line.
……………………………
…………………………....
19 terms in the 19th line.
The numbers of numbers starting from the number on the 1st line to the
last number on the 19th line
= 1+2+3+4+......+19
19
= 2
(1 + 19)
19
= 2
× 20 = 190
190th number = dn+(f-d) f = 4,d = 3
= 3 × 190 + (4 − 3) = 570 + 1 = 571
The last number on 19th line = 571
1st term of the 20th line = 571+3= 574
20th term of the 20th line = dn+(f-d) = 3 × 20 + (574 − 3)
= 60 + 571 = 631